Σελίδες:
  • #1 από R3b3L στις 29 Jun 2009
  • Γενικα μετα απο πολυ ψαξιμο, οσο παω και τα κανω χειροτερα...

    Ειχα αποφασισει μετα απο αρκετο ψαξιμο, να αγορασω μια SG Standard. Με την ενδιαμεση αγορα μιας φθηνης tele, ειδα πως η mapple ταστιερα οχι μονο μου αρεσει πιο πολυ αλλα με διευκολυνει στο παιξιμο  μου. Οποτε, αρχισα να κοιταω κιθαρες με mapple ταστιερες... (μην πει κανεις για τις SG με mapple ταστιερες, πισσα και πουπουλα) Μιας και μου αρεσε η tele , ειπα να ψαξω σε tele μπας και βρω καποια που μου αρεσει. Βρηκα μια, το signature model του Ritchie Kotzen που ομολογουμενως ειναι πολυ καλη επιλογη θα λεγε καποιος, εν τελει ομως αποφασισα πως ο τοσο crunchy ηχος της tele γενικα δεν μου παει οποτε ηθελα κατι πιο ζεστο, οποτε ειπα να ψαξω σε strat, οχι απαραιτητα μονο fender. Κοιταξα μετα απο προτροπη φιλου τις Wolfgang, μετα θυμηθηκα πως κατι ειχα δει για τις καινουριες Charvel San Dimas, αλλα οι μεν πρωτες ειναι καπως περιεργες σχηματικα ενω οι δευτερες ειναι too heavy για αυτο που θελω να παιζω. Ψαχουλευοντας στο thomann βρηκα μια strat, Billy Corgan signature model αλλα με τους 3 DiMarzio ακουγεται σαν BC Rich (ισως υπερβαλλω λιγακι).

    Περνωντας στην αντιπερα οχθη, χωρις να παραβλεπω την Jackson Adrian Smith Signature, ενας αλλος φιλος καμμενος κιθαριστας κι αυτος, προτεινε να ψαξω για κανενα EVH model, ειτε Charvel, ειτε Kramer αλλα παρα ειναι δυσευρετα... και πολυ ακριβα επισης.

    Μετα απο πολυ ανακατεμα οσο αναφορα τους ηχους και το τι σκατα θελω, σκεφτηκα την λυση μιας Yngie Malmsteen Signature. Μου αρεσει ο ηχος της αλλα επειδη δεν την εχω πιασει στα χερακια μου, δεν μπορω να ξερω κατα ποσο θα μου αρεσει ή θσ επηρεασει τον τροπο παιξιματος μου η scalloped ταστιερα...

    Ξερω πως ολες αυτες οι κιθαρες δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους, αλλα εχω αφιερωσει πολλες ανθρωποωρες ψαξιματος μιας και τις περισσοτερες φορες δεν εχω την δυνατοτητα ουτε το χρονο να τις δοκιμασω σε καποιο μαγαζι. Επισης να σημειωθει πως με την κιθαρα που, θα παρω, θα αγορασω παραλληλα και εναν Orange Rocker  Combo.

    Θα ηθελα την γνωμη σας οσο αναφορα την Yngwie Malmsteen stratocaster, και ειδικα απο οσους εχουν παιξει με αυτη την κιθαρα, η συμβολη σας θα ειναι παρα πολυ χρησιμη!

    Thanx in advance
  • #2 από Dr Bluz (G.K.) στις 29 Jun 2009
  • Δεν εχει μεγαλη διαφορα η scalloped ταστιερα...
    Στα bend ισως βοηθα λιγο αφου χρειαζεται λιγοτερη προσπαθεια για να σηκωσεις τη νοτα και γενικα εχεις καλυτερο ελεγχο κατα τη διαρκεια του σηκωματος.
    Γνωμη μου?? Χιλιες φορες να τα σκασεις για μια American Standard Strat που εχει και φοβερη maple ταστιερα και να βαλεις κανενα διπλο πισω, παρα να δωσεις 1500-1600 ευρω για τη τζιφρα του (εκαστοτε) καλλιτεχνη, παιρνοντας απλα παρομοια Fender.
    Αν ομως εχεις τη δυνατοτητα να φτασεις σε τετοια επιπεδα ΑΞΙΖΕΙ να ριξεις μια ματια στις Carvin.
    Ενδεικτικα σου παραθετω μερικες:
    http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=26488&pcode=H002_I0026488   (1850 Euro)
    http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=26493&pcode=H002_I0026493 (maple μπρατσο και εβενος ταστιερα που ηχητικα ειναι πιο κοντα σε maple μη σε ξεγελαει το χρωμα)   1400 Euro
    http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=26496&pcode=H002_I0026496 Ακριβως το ιδιο και για αυτη...
  • #3 από Guitarero 240bpm στις 29 Jun 2009
  • Η Malmsteen signature θεωρείται από τις καλύτερες strat ever, με τη σύμφωνη γνώμη όλου του διεθνούς τύπου. Οι μαγνήτες της φυσάνε και η κιθάρα είναι έτοιμη στημένη για ανελέητο παίξιμο!

    Όσο για την ταστιέρα, είναι θέμα γούστου. Μπορεί να τη λατρέψεις, μπορεί και να τη σιχαθείς...
  • #4 από Johnie Darko στις 29 Jun 2009
  • Καμια κιθαρα δεν κανει για ολα τα ειδη, οποτε πρεπει να σκεφτεις καταρχην τι στυλ θα παιζεις κυριως με αυτη την κιθαρα και κατα δευτερον και πολυ σημαντικο, αν θες να εχει tremolo ή οχι...
    Παντως μια λυση που γενικα θα σε αφησει με πολλες ηχητικες/παικτικες επιλογες ειναι καποιου ειδους superstrat με 1 ή 2 humbuckers και με ή χωρις εναν ή 2 μονους (σωτε να χεις και strat-οειδης ηχους και les paul-οειδης). Το θεμα tremolo ειναι θεμα του καθενος, εγω δεν μπορω χωρις tremolo μιας κι ετσι εχω συνηθισει, αλλοι δεν το θελουν...
    Παντως οι Wolfgang βγαινουν ακομα και σημερα απο την Peavey αλλα ονομαζονται πλεον αλλιως νομιζω (αλλα ειναι με τα ιδια πανω κατω specs με κυρια διαφορα οτι εχουν το τρεμολο full floating και οχι down only οπως στην κλασσικη wolfgang).
    Tελος μια καλη λυση (αν ξερεις τι ηχο θες και πως να τον πετυχεις) ειναι να φτιαξεις μια δικια σου μεσω Warmoth κτλ. Παραγγελνεισ τοι σωμα που θες, το λαιμο που θες, σε σχημα, ξυλα, radius κτλ που θες, αγοραζεις ξεχωριστα μαγνητες και pots και γεφυρα και πας σε εναν καλο μαστορα να στα συναρμολογησει... Ετσι εχεις μια κιθαρα ακριβως οπως την θες με αρκετα χαμηλο κοστος σε σχεση με αυτα που θα παρεις...
  • #5 από Απόλλων στις 29 Jun 2009
  • Φίλε R3b3L, έχω την αίσθηση ότι η πρώτη φράση του μηνύματός σου περιγράφει τέλεια την κατάσταση. Πριν λίγο καιρό μιλούσαμε για επιλογή telecaster, μετά αποφάσισες ότι ήθελες SG, και τώρα προσανατολίζεσαι στην αγορά μιας stratocaster. Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά και να δοκιμάσεις αρκετές ακόμα κιθάρες διαφόρων τύπων για να καταλήξεις ποιά σού ταιριάζει. Πέρα από αυτό θέλω να σταθώ σε μερικά σημεία από όσα ανέφερες.

    Κατ'αρχήν είπες ότι η maple ταστιέρα όχι μόνο σού άρεσε, αλλά και σού φάνηκε ότι σε διευκολύνει στο παίξιμο. Επειδή μού ακούγεται λίγο περίεργο αυτό (δηλαδή το πιο εύκολο παίξιμο), σκέφτομαι μήπως η διαφορά που αντιλήφθηκες έχει σχέση με τις διαστάσεις του μπράτσου δηλαδή το πάχος, το πλάτος,  το σχήμα (profile), το radius ή το μέγεθος των τάστων. Ποοσωπικά πιστεύω ότι αυτοί οι παράγοντες παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο στην αίσθηση του οργάνου και την ευκολία παιξίματος απ' ό,τι το ξύλο της ταστιέρας. Ψάξε το λίγο παραπάνω.

    Σε σχέση με τις επιλογές σου, επειδή αναφέρεις και πάλι πολλά signature μοντέλα, θα συμφωνούσα με τον G.K. ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να τα αποφύγεις. Μιλάμε για όργανα τα οποία φτιάχτηκαν σύμφωνα με τις προδιαγραφές κάποιου κιθαρίστα και είναι μάλλον αμφίβολο ότι θα σού ταιριάξουν εσένα όπως φαντάζεσαι. Και φυσικά πληρώνεις ένα επιπλέον χρηματικό ποσό για την υπογραφή του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, το οποίο θα έπιανε τόπο αν μπορούσες να το επενδύσεις σε κάτι που θα επηρρεάσει ουσιαστικά την ποιότητα και την απόδοση της κιθάρας.

    Τέλος, όσον αφορά την περίπτωση της custom made κιθάρας που ανέφερε ο Johnie Darko, πιστεύω ότι είναι ίσως η μόνη σίγουρη λύση για να έχεις μια κιθάρα ακριβώς όπως τη θέλεις... αρκεί βέβαια να έχεις καταλήξει τι ακριβώς θέλεις από την κιθάρα σου. Και προφανώς εσύ απέχεις πάρα πολύ από αυτό το σημείο.
  • #6 από R3b3L στις 30 Jun 2009
  • Οχι απολλωνα, believe me,(ξερω πως ειναι δυσκολο :P) γνωριζω πως θελω να ακουγεται η κιθαρα μου μετα απο καποια χρονια παιξιματος... Θελω ενα μπλουζαδικο ηχο, στυλ strat, ομως γουσταρω και τα ξερα riffs της SG οπως
    Το να παρω μια SG πιστευα πως ειναι το επομενο βημα μετα την πρωτη μου κιθαρα (Gretsch pro jet electromatic).

    Απλα λεγοντας πως με διιευκολυνει στο παιξιμο, δεν ξερω ισως και να ειναι το radius. Αλλα το χρωμα και η αισθηση του mapple μου δινει την εντυπωση πως με διευκολυνει. Εχω παιξει με πολλες κιθαρες, αν οχι πολλες τοτε αρκετες.

    Το προβλημα που εχω ειναι πως εκτος απο αυτο που θελω να παιζω, μου αρεσουν κι αλλοι ηχοι.
    Για αυτο και ψαχνω σε τοσο διαφορετικες περιπτωσεις οργανων. H αληθεια ειναι πως θα θελα να εχω ισως και τις 3 κιθαρες που θα θελα να παρω αυριο  8)  αλλα επειδη δεν ειμαι και τοσο πλουσιος ακομα, πρεπει να διαλεξω μια για τη συνεχεια  ::)

    Απλα ως συνδυασμος πιστευω πως η Yngwie Strat με καλυπτει. Και λογω επαγγελματος θα μου ερθει και πιο φθηνα  >:D
  • #7 από Απόλλων στις 30 Jun 2009
  • Εγώ πάντως την άποψή μου σού την είπα. Το θέμα είναι να βρεις μια κιθάρα που να σού αρέσει και να σού έρχεται καλά στο χέρι, γιατί τον τελικό ήχο μπορείς να τον διαμορφώσεις με ενισχυτή, εφφέ κλπ. Γιατί σε τελική ανάλυση είναι πολλά τα λεφτά μιας signature κιθάρας αν δεν είσαι πλούσιος... και αν δεν ξέρεις τι θέλεις... ;)
  • #8 από themos στις 30 Jun 2009
  • Πάρε λοιπόν μία strat για αρχή, και άρχισε να μαζεύεις λεφτά για την SG  ;D.
    Σοβαρά μιλάω, καμία κιθάρα δεν τα κάνει όλα...η strat είναι ίσως πιο all-around, οπότε καλά το σκέφτεσαι. Αλλά αν η SG σου κάνει "κάτι", αργά ή γρήγορα θα την ξαναλιμπιστείς.
    Δεν ξέρω πάντως αν η Yngwie είναι η πιο κατάλληλη strat για bluesy ήχο...επιπλέον, θα σου έλεγα κι εγώ να μην ξοδευτείς για signature μοντέλα, και γενικώς να μην πας ακόμη σε τόσο ακριβές κιθάρες, πριν να είσαι τελείως σίγουρος ότι έχεις βρει τη "μία και μοναδική" (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, γιατί εγώ μετά από χρόνια ψαξίματος δεν την έχω βρει- και προτιμώ να έχω 2-3 διαφορετικές mid- ή και low- budget κιθάρες ανά πάσα στιγμή :)).
  • #9 από Jezus στις 05 Jul 2009
  • Στη Billy Corgan που αναφερεις παντως οι μαγνητες ειναι χαμ-μπακερ σε μεγεθος μονου (οι 2 απο τους 3 τουλαχιστον), και ο ηχος του ειναι ισοπεδοτικος γιατι βγαινει απο 1 Herbert + 1 Uberschall + δεν ξερω τι αλλα...
    Καταρχην ποσα εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις και το τρεμολο ειναι απαραιτητο για εσενα ή οχι, για να ξερουμε τι να προτεινουμε.  :)
  • #10 από R3b3L στις 09 Jul 2009
  • Οπως ειχα πει και σε προηγουμενο thread,  τα λεφτα δεν ειναι τοσο το προβλημα. Το θεμα ειναι η κιθαρα.
    Στην προαναφερθεισα κιθαρα, βρηκα πολλα πραγματα που θα ηθελα σε μια κιθαρα, με μοναδικο μειον ισως το vitage white της, που μολις την παρω στα χερακια μου μαλλον θα γινει olympic white, or white pearl, θα δειξει αναλογως.

    Και επικεντρωνομαι στην Malmsteen Strat διοτι ενα φιλαρακι θα παει προς αμερικη μερια και απο τιμες που εχω δει εκει θα την βρω (βρει) αρκετα πιο φθηνα απο οσο κανει εδω. Παιζει πιο πολυ καιρο και ξερει πιο πολλα απο μενα στο θεμα ηλεκτρικης κιθαρας.
    Και μαλλον με τα τοσα πολλα που εγραψα για το guitar quest μου, μαλλον δεν μου ειπε κανεις καπως πιο ουσιαστικα τι παιζει με την scalloped ταστιερα.

    Βtw, ψαχουλευοντας στο net βρηκα καποιες κιθαρες που λεγονται Teye Electric Gypsy. Απιστευτες αλλα και πανακριβες...
    Οποιος θελει να χαζεψει λιγακι, οριστε: http://teye-guitars.com/
  • #11 από Απόλλων στις 09 Jul 2009
  • Βtw, ψαχουλευοντας στο net βρηκα καποιες κιθαρες που λεγονται Teye Electric Gypsy. Απιστευτες αλλα και πανακριβες...
    Οποιος θελει να χαζεψει λιγακι, οριστε: http://teye-guitars.com/


    Θυμίζουν αρκετά τις Zemaitis, για όποιον τις έχει υπόψη του. Πάντως τις βρίσκω ιδιαίτερα εξεζητημένες εμφανισιακά και οι τιμές είναι εξίσου υπερβολικές. Η "affordable" σειρά S ξεκινάει από $4200. Δεν κοίταξα καν τις τιμές για τα πιο ακριβά μοντέλα...
  • #12 από R3b3L στις 09 Jul 2009
  • Απολλωνα, νομιζω διαβαζοντας μεσα στο site αποδιδει φορο τιμης στον Tony Zemaitis...
    H S-Series ξεκινανε απο 3800$ και οι A-series απο 9500$.

    Αξιζουν ομως τοσα λεφτα για μια κιθαρα? Εδω θα μου πεις, η Frankenstrat kanei 30.000$ και η Martin D-100 κανει 100.000$...
    Εξωγηινα λεφτα για ενα καινουργιο μουσικο οργανο....
  • #13 από Jezus στις 09 Jul 2009
  • xαχα ναι τις εχω δει πιο παλια τις Teye, ειναι αλλη κλαση ομως, εργα τεχνης κατασκευαστικα, το ποσο ομορφες ειναι ειναι υποκειμενικο θεμα.
    Οσο αφορα το σκαλοπ, αλλοι παιζουν πιο γρηγορα, αλλοι δεν μπορουν να παιξουν λογο τις περιεργης αισθησης, και θελει φοβερη προσοχη στα ακορντα, γιατι με λιγο δυναμη παραπανω να πιεσεις μια χορδη κανεις μπεντ εφυγε ολη η νοτα εκτος και ακουγεσαι φαλτσος.
  • #14 από Απόλλων στις 09 Jul 2009
  • Απολλωνα, νομιζω διαβαζοντας μεσα στο site αποδιδει φορο τιμης στον Tony Zemaitis...

    Δεν το είχα δει, αλλά βλέποντας τις συγκεκριμένες κιθάρες καταλαβαίνει κανείς αμέσως από πού προήλθε η έμπνευση... ;)

    Παράθεση
    Αξιζουν ομως τοσα λεφτα για μια κιθαρα?

    Eγώ θα έλεγα πώς όχι, γιατί με αυτά τα χρήματα φτιάχνω άνετα όχι μία αλλά δύο ή και τρεις custom κιθάρες. Φυσικά αυτές ίσως δεν θα είναι αντικειμενικά καλύτερες σαν όργανα, αλλά σίγουρα θα ικανοποιούν τα δικά μου προσωπικά κριτήρια από πλευράς όχι μόνο αισθητικής, αλλά κυρίως ήχου και playability. Bέβαια περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα... και αν κάποιου τού περισσεύουν μερικά χιλιάρικα και τού αρέσουν οι Teye, η δική μου άποψη δεν έχει καμία σημασία.
  • #15 από Jezus στις 09 Jul 2009
  • Αυτες ειναι κιθαρες για σαλονι παντως, για να τις εχεις να τις θαυμαζεις, αντε να τις παρεις και στο στουντιο, μεχρι εκει  :)
Σελίδες: