Σελίδες:
  • #51 από alterego στις 01 Nov 2009
  • Καλησπέρα και από εμένα.

    Κατ αρχήν συγχαρητήρια για την ιδέα και την οργάνωση του θέματος!

    Ηχογράφησα και εγώ μια πενιά στα γρήγορα:

    http://www.box.net/shared/51j56jsejt

  • #52 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 01 Nov 2009
  • Aυριο που γυρνάω Αθήνα, θα δώσω και γώ μια προσπάθεια...
  • #53 από Crossroad στις 02 Nov 2009
  • Aλλο ενα test mix που περιλαμβανει 5 σολο απο 4 συμμετεχοντες. Εχει καποια προβληματακια κλπ αλλα ειναι δοκιμαστικο οπως εγραψα. Φτασαμε αισιως τα 2μιση λεπτα συνεχομενου σολο και παμε πολυ καλα! Eχω κανει μερικα "κοψίματα" αλλά ηταν αναγκαια για να εχω ισα μετρα για τον καθενα. Δυστυχως δεν πετυχε το κολπο που σας ζητησα να μου λετε το χρονο εγγραφης γιατι εγω το δουλευω ολοκληρο το backing track ενω εσεις γραφετε μονο στη Solo area.   :-[

    Ακουγονται με την εξης σειρα:
    Kostas80
    Kostas80
    Alterego
    let me know 796
    Joevaicci


    http://www.box.net/shared/tsymhsbsdn
  • #54 από Eagle Of Kamelot στις 02 Nov 2009
  • Πολυ καλο, αλλα τα fade-outs δε γινεται να αποφευχθουν? Δν παιζει να ακουγεται σαν ενιαιο κομματι?
  • #55 από mpamps στις 02 Nov 2009
  • Μια προσπάθεια κι απο εμένα:

    http://www.box.net/shared/l43iohjj7x
  • #56 από Crossroad στις 02 Nov 2009
  • Πολυ καλο, αλλα τα fade-outs δε γινεται να αποφευχθουν? Δν παιζει να ακουγεται σαν ενιαιο κομματι?


    Δεν ειναι αυτο το κομματι, αλλα μονο η περιοχη για σολο. Ανεβαζω μονο την σολο περιοχη γιατι ειναι δοκιμαστικα mix.
    Oποιος αλλος θελει να γραψει ας φροντισει να παιζει μεσα στον κυκλο που ειχω πει ωστε να μην αναγκαζομαι μετα να κανω κοψιματα. Ενας κυκλος δηλ. ειναι ο παρακατω.

    ---One Cycle---


    Υ.Γ: Ευχαριστουμε mpamps. Αν μπορεις να το γραψεις χωρις noise(κατι ακουγεται απο πισω) στειλτο μου με μαιλ, χωρις το backing track.
  • #57 από Joevaicci στις 02 Nov 2009
  • το δικο μου είναι επίτηδες κομμένο στη μέση στο τεστ που έκανες? πάντως με έχεις βάλει μισό μέτρο πίσω. άκου αυτό που ανεβασα στη σελίδα δύο του thread να καταλάβεις που μπαίνω 8)
  • #58 από Crossroad στις 02 Nov 2009
  • Εχω κοψει καποια σολο ωστε να καλυπτουν εναν κυκλο. Αυτο γινεται για να χωρεσουν στο τραγουδι ολα τα παιδια, αλλιως θα γεμιζε απο 2-3 ατομα μονο. Αν θελετε ξανα ηχογραφηστε τα σολο να αρχιζουν και να τελειωνουν συμφωνα με τον κυκλο.


    ---One Cycle---
  • #59 από Joevaicci στις 02 Nov 2009
  • Δε γίνεται να μεγαλώσει το backing? να κοπιάρεις κάποια μέτρα και να το μεγαλώσεις? ούτως ή άλλως το θέμα δεν είναι να  γεμίσουμε ένα συγκεκριμένο backing  με σόλο αλλά να σολάρουμε όλοι και να κάνουμε τη φάση μας. νομίζω ότι πέρα από μένα κι άλλοι θα προτιμούσανε τα σόλο τους να μην κοπούν και να μεγαλώσει εν ανάγκη το backing. Στο κάτω κάτω αν είχε το εγχείρημα πολλές συμμετοχές και δε χωρούσαν τι θα κάναμε? θα τους λέγαμε ''κύριοι, τον μπούλο''? ;D Νομίζω ότι καλύτερα είναι να επιμηκύνεις κάπως τα ρυθμικά με κανα copy paste καποιων μέτρων...
  • #60 από O_Menelaos στις 02 Nov 2009
  • EEΕΕΕΕΕ περιμετε ως το τελος της βδομαδας που θα ηχογραφησω και γω!!! ;D
    Μη μ'αφησετε στην απ'εξω :'(
  • #61 από Crossroad στις 02 Nov 2009
  • Aυτο σκεφτομαι τελευταια. Οτι αφου πλακωσε κοσμος να μεγαλωσω το κομματι αλλα σκεφτομαι τι να κανω με την αρχη. Στο κανονικο κομματι τραγουδανε, αλλα πιστευω οτι μπορουμε να σολαρουμε και εκει με καποιες μετατροπες. Αυτα που δοκιμαζω ειναι δοκιμαστικα οποτε μην αγχωνεστε. Το τελικο αποτελεσμα θα ικανοποιει τους παντες.

    Καλο ειναι παντως να γραφετε τα σολο εντος του κυκλου που αναφερω ωστε να μην αναγκαζομαι να κοβω μετα, γιατι μπαινουν κολλητα το ενα με το αλλο.
  • #62 από let me know 796 στις 02 Nov 2009
  • επειδη θα γινει μπαχαλο με το time οπως την προηγουμενη φορα με το jam  καλο ειναι να μεγαλωσεις το backing track και να αφησεις τα σολο οπως
    εχουν γραφτει.απο το λιγο που τσεκαρα στο mix 2 εγω ειμαι τελειως εκτος απο το time που επαιζα στο link που ανεβασα.
  • #63 από O_Menelaos στις 02 Nov 2009
  • Παιδια μια μικρη προταση, ισως λιγο τραβηγμενη..!!
    Εχω παρατηρησει κατα καιρους οτι εδω στο φορουμ δεν ειμαστε μονο κιθαριστες, αλλα εχει και τραγουδιστες η κιθαρωδους :)
    Το πραγμα θα γινει λιγο πιο πολυπλοκο, αλλα αν καποιος-καποιοι μπορουν να τραγουδισουν τις στροφες της φωνης...??
    Ετσι θα χαμε και το full Cover!!!
  • #64 από Snowy στις 02 Nov 2009
  • Ωραια ιδεα  ;)
    ...αλλα χρειαζομαστε και χορωδιακο μερος 8) ;D
  • #65 από O_Menelaos στις 02 Nov 2009
  • Ωραια ιδεα  ;)
    ...αλλα χρειαζομαστε και χορωδιακο μερος 8) ;D

    Eιμαι μεσα με τρελα ;D!!
  • #66 από Theoharris στις 02 Nov 2009
  • Μια προσπάθεια κι απο εμένα:

    http://www.box.net/shared/l43iohjj7x


    καλησπέρα πάρα πολύ μελωδικό το σόλο σου.....coolllllllllllllllll!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :up :up :up :up :up :up
  • #67 από Crossroad στις 02 Nov 2009
  • ...καλο ειναι να μεγαλωσεις το backing track και να αφησεις τα σολο οπως
    εχουν γραφτει.

    Αυτο δεν μπορει να γινει γιατι ολοι γραφετε τα σολο στην αρχη του backing. Παλι δεν πρεπει να μετακινησω τα σολο μερικων στη μεση του τραγουδιου;
    Ο μονος τροπος που μπορω να σκεφτω ειναι να κατεβασετε ολοκληρο το backing track και να αρχισει ενας ενας να σολαρει αλλα με προκαθορισμενη σειρα. Πχ. ξεκιναω εγω και γραφω. Μετα παιρνεις εσυ το κομματι μαζι με το δικο μου σολο και το συνεχιζεις, μετα ο επομενος κ.ο.κ. Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα τα σολο που θα μου στελνετε μετα με μαιλ να τοποθετουνται σωστα στο κομματι.
    Αν θελετε να γινει ετσι, παρακαλω δηλωστε το και ξαναρχιζουμε απο την αρχη.

    Για φωνητικα κλπ οποιος θελει να γραψει, ας κατεβασει το backing track και ας δοκιμασει, no problem. H ιδεα του full cover δεν ειναι ασχημη!    :)

    EDIT: ΑΦΑΙΡΕΣΑ το BACKING TRACK μέχρι να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε. Επειδη παιζει να μακρυνουμε το κομματι για να χωρεσουν περισσοτερα σολο θα πρεπει να ανεβασω νεο backing track.
  • #68 από Korgy στις 02 Nov 2009
  • Αν όποιος έχει θέμα χώρου,ποιότητας ή γενικά εχει μεράκι να γράψει για το κομματι κατι καλο (φωνητικά κυρίως! ),μπορεί να έρθει στο σπίτι μου.
    προσωπικά ίσως προσθέσω λίγα πλήκτρα στο κομμάτι,εφοσον εχει χώρο  :P

    φωτό  http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewPicture&friendID=375487192&albumId=1079611
  • #69 από Joevaicci στις 02 Nov 2009
  • ...καλο ειναι να μεγαλωσεις το backing track και να αφησεις τα σολο οπως
    εχουν γραφτει.

    Αυτο δεν μπορει να γινει γιατι ολοι γραφετε τα σολο στην αρχη του backing. Παλι δεν πρεπει να μετακινησω τα σολο μερικων στη μεση του τραγουδιου;
    Ο μονος τροπος που μπορω να σκεφτω ειναι να κατεβασετε ολοκληρο το backing track και να αρχισει ενας ενας να σολαρει αλλα με προκαθορισμενη σειρα. Πχ. ξεκιναω εγω και γραφω. Μετα παιρνεις εσυ το κομματι μαζι με το δικο μου σολο και το συνεχιζεις, μετα ο επομενος κ.ο.κ. Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα τα σολο που θα μου στελνετε μετα με μαιλ να τοποθετουνται σωστα στο κομματι.
    Αν θελετε να γινει ετσι παρακαλω δηλωστε το και ξαναρχιζουμε απο την αρχη.

    Για φωνητικα κλπ οποιος θελει να γραψει, ας κατεβασει το backing track και ας δοκιμασει, no problem. H ιδεα του full cover δεν ειναι ασχημη!    :)


    Ναι, αλλά ο κύκλος που ξεκινάει στην αρχή του backing επαναλαμβάνεται και στη συνέχεια, οπότε μπορείς κάποια απ τα σόλο που μπαίνουν στην αρχή να τα  πας εκεί που αρχίζει ο επόμενος ''ίδιος'' κύκλος.
  • #70 από kostas80 στις 02 Nov 2009
  • Φίλε crossroad αν το backing παίζει μετρημένο στα bars & beats στο cubase και σου στέλνουν τα σολο χωρίς πλάτες νομίζω είναι εύκολο να τα βάλεις στη σειρά και να μιξάρεις σωστά όσα και αν είναι αυτά.

    Και πάλι λέω πως αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι πολύ ευχαρίστως...
     
  • #71 από O_Menelaos στις 02 Nov 2009
  • Eπισης φιλε Crossroad κατι ακομα, αν ειναι να ξαναγραψεις το backing track του κομματιου, αν θες βαλε λιγο πιο πολυ Gain-distortion ηχο, γιατι σχετικα με του κανονικου κομματιου το ριφ ηταν λιγο 'πεσμενο', λιγο καλυτερο σκασιμο θελει!!Αλλα και να μη μπορεσεις δεν εγινε και τιποτα ;D!!τα σολο ειναι που θα καταπληξουν το κοινο :D!!

    Να ναι καλα ο φιλος Korgy, προσφερθηκε να με φιλοξενησει για την ηχογραφησουλα ;D
  • #72 από Crossroad στις 02 Nov 2009
  • Φίλε crossroad αν το backing παίζει μετρημένο στα bars & beats στο cubase και σου στέλνουν τα σολο χωρίς πλάτες νομίζω είναι εύκολο να τα βάλεις στη σειρά και να μιξάρεις σωστά όσα και αν είναι αυτά.
    Και πάλι λέω πως αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι πολύ ευχαρίστως...

    Aυτο εγραψα παραπανω. Ολοι κατεβασαν το μικρο αποσπασμα με το ονομα "solo area" και με αυτο εγραψαν τα σολο τους. Ομως εγω στο cubase δουλευα σε ολο το κομματι, οποτε αναγκαστικά τοποθετησα μονος μου τα σολο. Επισης αρκετοι επαιζαν παραπανω απο τα συγκεκριμενα μετρα και οταν αρχιζε νεο μετρο επρεπε να το κοψω ωστε να αρχισει το επομενο σολο. Μεχρι στιγμης μονο ενας παραπονεθηκε για το timing (δειτε πιο πανω). Αν ειστε και αλλοι, τοτε πειτε μου και αλλαζουμε τη μεθοδο, οπως την εγραψα πιο πανω. Επισης, αν συμμετασχουν και αλλοι τοτε πρεπει να επιμηκυνθει το κομματι και μετα να το ανεβασω και να αρχισει η ηχογραφηση των σολο.

    Οι επιλογες μας δηλ. ειναι:
    1) Συνεχιζουμε οπως ειμαστε αλλα οσοι γραψετε στο μελλον να ειστε ακριβως μεσα στα μετρα. Σε οσους απο τους συμμετεχοντες εκοψα τα σολο τους, αν θελετε ξαναηχογραφηστε τα εντος των μετρων.
    2) Ξεκιναμε απο την αρχη με νεο και μεγαλυτερο backing track και με τη μεθοδο της σκυταλοδρομιας!   8)
  • #73 από draned στις 02 Nov 2009
  • Aυτο εγραψα παραπανω. Ολοι κατεβασαν το μικρο αποσπασμα με το ονομα "solo area" και με αυτο εγραψαν τα σολο τους. Ομως εγω στο cubase δουλευα σε ολο το κομματι, οποτε αναγκαστικά τοποθετησα μονος μου τα σολο. Επισης αρκετοι επαιζαν παραπανω απο τα συγκεκριμενα μετρα και οταν αρχιζε νεο μετρο επρεπε να το κοψω ωστε να αρχισει το επομενο σολο. Μεχρι στιγμης μονο ενας παραπονεθηκε για το timing (δειτε πιο πανω). Αν ειστε και αλλοι, τοτε πειτε μου και αλλαζουμε τη μεθοδο, οπως την εγραψα πιο πανω. Επισης, αν συμμετασχουν και αλλοι τοτε πρεπει να επιμηκυνθει το κομματι και μετα να το ανεβασω και να αρχισει η ηχογραφηση των σολο.

    Οι επιλογες μας δηλ. ειναι:
    1) Συνεχιζουμε οπως ειμαστε αλλα οσοι γραψετε στο μελλον να ειστε ακριβως μεσα στα μετρα. Σε οσους απο τους συμμετεχοντες εκοψα τα σολο τους, αν θελετε ξαναηχογραφηστε τα εντος των μετρων.
    2) Ξεκιναμε απο την αρχη με νεο και μεγαλυτερο backing track και με τη μεθοδο της σκυταλοδρομιας!   8)

    δεν μπορεις να δωσεις σαν b.t. αυτο των 27 δευτ που ονομαζες one cycle, ετσι ωστε ο καθενας να γραψει μονο πανω σε αυτο κ οσα σολα ;) μαζευτουν τα βαζεις τουνα πισου απταλλου, με οποια σειρα, χωρις σκυταλοδρομια. Ειναι πιο ευκολο νομιζω.
  • #74 από Crossroad στις 02 Nov 2009
  • Παράθεση
    δεν μπορεις να δωσεις σαν b.t. αυτο των 27 δευτ που ονομαζες one cycle, ετσι ωστε ο καθενας να γραψει μονο πανω σε αυτο κ οσα σολα Wink μαζευτουν τα βαζεις τουνα πισου απταλλου, με οποια σειρα, χωρις σκυταλοδρομια. Ειναι πιο ευκολο νομιζω.

    To εχω δωσει ηδη, ειναι σε αυτη τη σελιδα λιγο πιο πανω.
  • #75 από Joevaicci στις 02 Nov 2009
  • Αν θες να κόψεις στη μέση το σόλο μου no problem, κάν' το, αλλά κράτα ακριβώς το μισό (που κρατάει και ακριβώς όσο ο ένας κύκλος) γιατί στο τεστ που έκανες με έβαλες με ένα ή μισό μέτρο καθυστέρηση και αναγκάστηκες να κόψεις το σόλο μου πριν ολοκληρωθεί η τελευταία ''φράση''.
Σελίδες: