Αποστολέας Θέμα: Μέγεθος Χορδών Μπάσου  (Αναγνώστηκε 48817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicholas Jackson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • Here We Come
    • Προφίλ
Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« στις: 25/10/09, 08:29 »
Τι χορδές χρησιμοποιείτε συνήθως και πόσο συχνά τις αλλάζετε?
When the levee breaks Ill have no place to stay

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #1 στις: 25/10/09, 11:00 »
Κατά κανόνα χρησιμοποιώ τις DR Lo-Rider με πάχος 45-65-85-105-125. Το κάθε πότε τις αλλάζω, εξαρτάται από το πόσο τις χρησιμοποιώ. Μπορεί να είναι σε έναν μήνα, μπορεί και σε έξι. Όταν ο ήχος τους αλλοιωθεί, δεν τις πετάω, αλλά τις βράζω, διαδικασία που ανανεώνει τον ήχο για ένα χρονικό διάστημα και μπορεί να επαναληφθεί για μία ή δύο φορές ακόμη.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #2 στις: 25/10/09, 11:40 »
D'addario EXL220-5  040-060-075-095-125  και παλιοτερα εβαζα  Pedulla Nikel 045-065-080-100-128
κουρδισμενος σε D (ενα τονο "κατω" δλδ) τις αλλαζω οταν ο ηχος αλλοιωθει

Αποσυνδεδεμένος warchief

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #3 στις: 25/02/10, 11:37 »
Κατά κανόνα χρησιμοποιώ τις DR Lo-Rider με πάχος 45-65-85-105-125. Το κάθε πότε τις αλλάζω, εξαρτάται από το πόσο τις χρησιμοποιώ. Μπορεί να είναι σε έναν μήνα, μπορεί και σε έξι. Όταν ο ήχος τους αλλοιωθεί, δεν τις πετάω, αλλά τις βράζω, διαδικασία που ανανεώνει τον ήχο για ένα χρονικό διάστημα και μπορεί να επαναληφθεί για μία ή δύο φορές ακόμη.
φιλε μην ξανακανεις τετοιο λαθος με το βρασιμο.εκτος αν τις εχεις αφησει για πανω απο 4-6 μηνες να στεγνωσουν.υπαρχει περιπτωση να περασει υγρασια στο μανικι και να στο σκεβρωσει.προσοχη λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος gordianknot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #4 στις: 25/02/10, 16:02 »
Αυτό το έκαναν παλιά ρε μάγκα..όντως δεν κάνει αφήνει πάλι ιδρώτα και βρωμιές οπότε μην το κάνεις αυτό.

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #5 στις: 25/02/10, 18:30 »
Την κάνω χρόνια αυτή τη δουλειά με το βράσιμο και κανένα όργανο δεν έχει πάθει τίποτα.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος warchief

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #6 στις: 26/02/10, 01:09 »
μαλιστα το εκανε ενα φιλαρακι και ειπα να το δοκιμασω κι εγω μια φορα και εφ οσον ο ηχος μου αλιωθηκε στις πρωτες 2 βδομαδες δεν υπαρχει λογος να ρισκαρω ετσι.εγω απλως συμβουλευω :)
με τι μπασο/α παιζεις αν επιτρεπετε(off topic)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #7 στις: 26/02/10, 14:58 »
φιλε μην ξανακανεις τετοιο λαθος με το βρασιμο.εκτος αν τις εχεις αφησει για πανω απο 4-6 μηνες να στεγνωσουν.υπαρχει περιπτωση να περασει υγρασια στο μανικι και να στο σκεβρωσει.προσοχη λοιπον...
??? Να κρατησουν υγρασια οι μεταλλικες χορδες? Που?  ???

Αποσυνδεδεμένος warchief

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #8 στις: 27/02/10, 17:32 »
οι χορδες δεν ειναι απλα μεταλλο εχουν ινες στο εσωτερικο τους.με το βρασιμο κατακρατουντε υγρα τα οποια υπαρχει περιπτωση να μεταφερθουν στο μανικι με αποτελεσμα αν δεν σαπισει(πολυ ακραιο)παιζει να σκεβρωσει :-\ αυτα εχω ακουσει τουλαχιστον και δεν μου φαινονται παραλογα(συγκεκριμενα ετυχε να μου τα πει ο ιωαννιδης που κανει τα odyssey μαλλον κατι παραπανω ξερει απο μας) :)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #9 στις: 27/02/10, 22:15 »
Καλα, αν το θετεις ετσι συμφωνω. Απλα πρωτη φορα το ακουω αυτο για ινες μεσα στις χορδες (κιθαριστας ειμαι οποτε δεν ξερω και πολλα απο τα μπασιστικα  :P ), και μου εκανε εντυπωση.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #10 στις: 27/02/10, 22:51 »
ε, μετά το βράσιμο μπορούν να μπουν στο φούρνο για να εξαφανιστεί κάθε είδους υγρασία...
... α! και με λίγο αλατάκι που τραβάει τα υγρά  ;D
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος warchief

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #11 στις: 28/02/10, 11:13 »
και τις κιθαρας εχει ινες πιθανον.η δομη της χορδης κιθαρας και μπασσου δεν αλλαζει απλα γινεται πιο χοντρη...(προσωπικη μου αποψη αυτη) χαχαχ ελεος αυτο με το φουρνο ;D

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος warchief

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #13 στις: 25/03/10, 19:18 »
χαχαχ ελεος αυτο με το φουρνο ;D

http://books.google.gr/books?id=jGwTXP1PRx0C&pg=PA4&lpg=PA4&dq=Gary+Willis+boil+oven&source=bl&ots=kZkF34rESb&sig=z48lgsEAE043o0v9RrbU-IGMoiM&hl=el&ei=bkuKS6KfG5vEmwOhnZC1BA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CAgQ6AEwAA

είπες τίποτα;  ;D

ααα μαλιστα γινεται και αυτο....εγω παντως οσο και εμπειστο να ναι αυτο δεν το κανω απλως γιατι πιστευω δεν εχει αξια.αν εχεις ενα οργανο 1400 ευρω και φευγα δεν υπαρχει λογοσ να μην δωσεις 30-40ε για χορδες.ασε που ο τονος των καινουργιων χορδων δεν συγκρινεται

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #14 στις: 05/07/10, 10:54 »
ERNIE BALL super slinky 45,65,80,100.Να ξέρεις κάθε φορά που αλλάζεις χορδές με αλλες διαμέτρους χρειάζεται κ set up :)

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #15 στις: 28/01/11, 23:21 »
ειχα 60 80 100 120 σε  στανταρντ κουρδισμα...αλλα εσπασαν και εβαλα φυσιολογικες τωρα...silk road με 10ευρα!

Αποσυνδεδεμένος hell-bass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #16 στις: 14/03/11, 16:35 »
ειχα 60 80 100 120 σε  στανταρντ κουρδισμα...αλλα εσπασαν και εβαλα φυσιολογικες τωρα...silk road με 10ευρα!

Γιατί έσπασαν άραγε; Αυτές οι χορδές δεν είναι για στάνταρ κούρδισμα αλλά για B-E-A-D

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #17 στις: 14/03/11, 16:37 »
oh really? :P βασικα αντεχαν αλλα εκανα βλακεια.... ;)

Αποσυνδεδεμένος hell-bass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #18 στις: 14/03/11, 16:39 »
Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Θα συνιστούσα να τσεκάρεις το μπάσο σου, μπορεί και να έχει στραβώσει το μπράτσο.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #19 στις: 14/03/11, 17:09 »
Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Θα συνιστούσα να τσεκάρεις το μπάσο σου, μπορεί και να έχει στραβώσει το μπράτσο.
μολις τις εβγαλα και μολις τις εβγαλα σεταριστηκε...

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #20 στις: 13/04/11, 15:47 »
Παιδιά, αν κοτσάρω σε ενα jazz bass 50ρες χορδές, λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβημα με το πολύ λεπτό μανίκι του ? Επισης αναρωτιεμαι πως θα ήταν ο ηχος του, αν οι 50αρες χορδες που λεω να του βάλω ειναι και flat.  ???   Οι flat χορδες απ οσο ξέρω, προσδιδουν λίγη μουντάδα παράπανω. Και σκεφτομουν, μήπως αυτος ειναι ενας απλός τροπος ετσι ωστε να δώσεις στον ηχο ενος jazz λίγη απο την αιγλη του precision ? Το εχει δοκιμάσει κανεις σας ? Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για τις απαντισεις ...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #21 στις: 13/04/11, 15:56 »
Παιδιά, αν κοτσάρω σε ενα jazz bass 50ρες χορδές, λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβημα με το πολύ λεπτό μανίκι του ? Επισης αναρωτιεμαι πως θα ήταν ο ηχος του, αν οι 50αρες χορδες που λεω να του βάλω ειναι και flat.  ???   Οι flat χορδες απ οσο ξέρω, προσδιδουν λίγη μουντάδα παράπανω. Και σκεφτομουν, μήπως αυτος ειναι ενας απλός τροπος ετσι ωστε να δώσεις στον ηχο ενος jazz λίγη απο την αιγλη του precision ? Το εχει δοκιμάσει κανεις σας ? Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για τις απαντισεις ...

Ηχητικα, δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχεις, παντως καλο ειναι να τις αλλαξεις με αναλογο set up, καθως αν χρησιμοποιεις 45ρες ή (ακομα χειροτερα) 40ρες, μπορει να σου στραβωσει το μπρατσο, οποτε θα πας καρφι για service.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #22 στις: 13/04/11, 16:17 »
Παιδιά, αν κοτσάρω σε ενα jazz bass 50ρες χορδές, λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβημα με το πολύ λεπτό μανίκι του ? Επισης αναρωτιεμαι πως θα ήταν ο ηχος του, αν οι 50αρες χορδες που λεω να του βάλω ειναι και flat.  ???   Οι flat χορδες απ οσο ξέρω, προσδιδουν λίγη μουντάδα παράπανω. Και σκεφτομουν, μήπως αυτος ειναι ενας απλός τροπος ετσι ωστε να δώσεις στον ηχο ενος jazz λίγη απο την αιγλη του precision ? Το εχει δοκιμάσει κανεις σας ? Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για τις απαντισεις ...
καλο ειναι να παραθεσεις το μεγεθος ολων των χορδων και τι εχεις τωρα....
δηλαδη αλλο 50-65-80-95 αλλο 50-70-90-110 :P

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #23 στις: 14/04/11, 01:47 »
Κατ' αρχην να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις.  ;D   Eagle Of Kamelot εννοήτε πως θα τις αλλάξω με ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ set up ! Το θεμα ειναι μηπως δημιουργηθει ΚΑΙ ΠΑΛΙ καποιο πρόβλημα, και τρέχουμε ...  :o    ibanezbass  αυτες που σκεφτόμουν να βάλω, ειναι 50-75-95-110. Ξέρετε πως ειναι το μανικι του jazz bass ετσι ...  ειναι ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ ! Το παχος του συγκεκριμένου ειναι 9,5'' (241mm). Γι αυτό και με βολεύει κι ολας, καθότι ειμαι και λίγο μικροδάχτυλος  >:(  ...την τύχη μου μέσα...  Επομένος απο τα συμφραζόμενα σας, καταλαβαίνω πως μαλον θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Οι χορδες που φοραει τωρα πανω, ειναι 45-65-85-110. Οποτε με εναν πρόχειρο υπολογισμό, θα μπορούσατε να μου πειτε, μέχρη πoιο μέγεθος χορδων θα ειναι το πιο ασφαλες να φτάσω ?
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/11, 01:52 από madhouse »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Μέγεθος Χορδών Μπάσου
« Απάντηση #24 στις: 14/04/11, 15:03 »
κοιταξε...εγω εχω το ibanez gsr180 και καποτε του ειχα βαλει χορδες 60-80-100-120...και δεν επαθε τιποτα![για 4μηνες]...
μετα εσπαγε η g συχνα λογω slap και επεστρεψα στα φυσιολογικα...
πριν αλλαξεις χορδες με μεγαλυτερες πρεπει να εχεις υποψην οτι για να πιασεις την ιδια νοτα με πχ μια 100 και μια 110 η 110 θα ειναι πιο τεντωμενη...
οποτε εκτος απο πιο χοντρες θα ειναι και πιο ''βαρυ'' στο παιξιμο ετσι!
αυτα! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
168 Απαντήσεις
59096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/05, 10:41
από Ozz
34 Απαντήσεις
34229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
3 Απαντήσεις
3544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 16:49
από Ο Νέος Κιθαρωδός
40 Απαντήσεις
31687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 19:27
από Baroness
8 Απαντήσεις
9432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/06, 00:08
από blackie
3 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 23:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 00:06
από theodoropoulos
6 Απαντήσεις
3492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
33 Απαντήσεις
9851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 19:45
από hot_sauce (φλουτσ)