Αποστολέας Θέμα: Telegun MSD = Tech 21 Sansamp GT2???  (Αναγνώστηκε 9721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Telegun MSD = Tech 21 Sansamp GT2???
« Απάντηση #25 στις: 11/11/09, 21:35 »
Λοιπον το πρωι ηρθε το πεταλι, και θα προσπαθησω να κανω ενα πρωιμο review.

Αρχικα η κατασκευη του μοιαζει αρκετα δυνατη, η λαμπα ειναι χωμενη κατω απο το σασι και δεν φαινεται καθολου, οποτε υποθετω οτι ειναι πιο ασφαλες απο το tubeking ας πουμε που την εχει εξωτερικα και μπορει να σπασει με ενα χτυπημα. Εκτος αυτου δεν εχει σχαρα να φαινεται απο μεσα που σημαινει οτι σκονες εντομα και τα λοιπα δεν παιζει να εισχωρησουν.
Τωρα δεν ξερω αν εχει επιπτωση στον ηχο αυτο, αν και δεν νομιζω.

Μετα απο αρκετη ωρα ρυθμισεων και δοκιμων κατεληξα σε εναν ηχο, που προφανως θα αλλαξει οσο το μαθαινω το πεταλι, αλλα προς το παρον για αρχη ακουγεται τελεια.
Εχει 2 καναλια, ενα για ρυθμικη, και ενα για lead. Ειναι μεν high gain πεταλι αλλα μην περιμενεις μοντερνα παραμωρφωση. Ειναι πιο βιντατζ, πραγμα που στα δικα μου τουλαχιστον αυτια ηχει τελεια, και δινει φυσικοτητα.

Ειχα διαβασει σε ενα review οτι στο lead καναλι καναλι μπορεις να ρυθμισεις μονο το λεβελ και ειχα ανχωθει. Αλλα τελικα πολλες βλακειες γραφονται. Ειναι αψογα παραμετροποιησιμο, οσον αφορα το λεβελ, το contour και τα μεσαια. Τα οποια μεσαια εχει 3 επιλογες και μεσα σε αυτες το scooped που τα σπαει ασχημα. Μονο τα low high μενουν σταθερα και στα 2 καναλια, αλλα για μενα δεν ειναι προβλημα.

Την δουλεια που εχει κληθει να κανει την κανει αψογα. Εχει τονους distortion εκει μεσα, και αν κατσεις να ψαξεις εκτος του οτι θα κολλησεις με τις ωρες, αλλα θα επλαγεις απο την γκαμα των παραμορφωσεων. Σε αντιθεση με αυτο που ειπε o G.K. The freak η αποψη μου ειναι οτι εχεις ενα high gain πεταλι, αλλα μονο οταν το θες εσυ. Mε τις επιλογες που εχει, μπορεις να βγαλεις ακομα και το πιο απαλο overdrive.

Στη συνεχεια εχει αλλο ενα switch που αφορα το true bypass, που ειναι πολυ χρησιμο γιατι μπορεις εχοντας το ανοιχτο, να αλλαξεις τις ρυθμισεις σου απο rythm σε lead για να προετοιμαστεις για το επομενο κομματι.

Τελος εχει ενα μικρο διακοπτακι στο πλαι που δεν πειραξα και δεν θελω να πειραξω ακομα, με το οποιο ρυθμιζεις τα επιπεδα του gain στο lead καναλι. Aν καποιος ξερει ακριβως τι κανει ας με βοηθησει. Εκτος αυτου εχει και effects loop το οποιο δεν δοκιμασα γιατι δεν εχω το καλωδιο που χρειαζεται, αλλα βαζοντας εκει τα εφφε συνδεονται αυτοματα με το lead καναλι. Ας πουμε ενα delay στο σολο.

Γενικα δεν ξερω αν αξιζει να δωσει κανεις 400 ευρο για ενα και μονο πεταλι, αλλα στην περιπτωση μου τα 200 ευρω που εδωσα δεν τα μετανιωσα γιατι μαλλον ελυσα το προβλημα μου. Τοσα χρηματα που εχω δωσει για τετοια πεταλια ανετα επερνα 2 plexitube καινουρια. Γενικα θα το προτεινα ανεπιφυλακτα αν μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο σε καλη τιμη. Τα αξιζει.

Αυτα ;D

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Telegun MSD = Tech 21 Sansamp GT2???
« Απάντηση #26 στις: 11/11/09, 21:44 »

Καλοπαιχτο αδερφε :up

Εαν ποτε χρειαστεις 25-30W λαμπατο με ηχαρα ειδες την προηγουμενη μου απαντηση  κ ξερεις! :)
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Telegun MSD = Tech 21 Sansamp GT2???
« Απάντηση #27 στις: 11/11/09, 21:45 »
Να σαι καλα ρε φιλε!
Σιγουρα θα χρειαστω αλλα οχι ακομα. Οταν θα εχω τον χωρο μου και θα μπορεσω να αξιοποιησω εναν τετοιο εχισχυτη

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Telegun MSD = Tech 21 Sansamp GT2???
« Απάντηση #28 στις: 14/11/09, 15:18 »
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76171.0
Εδω εχω ανεβασει ενα μικρο βιντεακι για το plexitubε για οποιον ενδιαφερεται

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Telegun MSD = Tech 21 Sansamp GT2???
« Απάντηση #29 στις: 15/01/10, 22:30 »
Τελεγκαν ειχα βαρβατο ενισχυτη παντως παλια, κοστους χιλιαδων ευρω, και εφυγε οσο-οσο για δεν μπορουσα να βγαλω εναν ηχο της προκοπης!  ;D
Το παιδι που τον πηρε παντως εβγαλε με την μια πολυ καλο ηχο χωρις να πειραξει ιδιαιτερα ρυθμισεις, οποτε μαλλον δεν ηταν για εμενα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 23:06
από buckethead RULES!!
2 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 05:27
από Costa Ex@rho
7 Απαντήσεις
4427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 18:59
από tech21man
1 Απαντήσεις
2952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:18
από BluesMe
MSD TELEGUN

Ξεκίνησε από vagtanplan Εφέ

0 Απαντήσεις
1906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 13:44
από vagtanplan
20 Απαντήσεις
8469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/09, 20:40
από vagtanplan
23 Απαντήσεις
9628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/09, 08:30
από FRITZMAN
3 Απαντήσεις
2595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 00:12
από tech21man
24 Απαντήσεις
43451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 09:38
από Korgy
2 Απαντήσεις
22689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/14, 18:24
από hot_sauce (φλουτσ)