Αποστολέας Θέμα: Τρελα βιντεο συμπεριλαβανονται. Ναι και Axe fx!!!  (Αναγνώστηκε 17461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
χοντρικα ειναι το τμημα ισοσταθμιστη του ενισχυτη (μπασα-μεσαια-πριμα).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
χοντρικα ειναι το τμημα ισοσταθμιστη του ενισχυτη (μπασα-μεσαια-πριμα).

Καμια σχεση με το EQ?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καθε ενισχυτης εχει το δικο του tonstack που ειναι το τμημα προενισχυσης με τα βασικα ρυθμιστικα (μπασσα, πριμα, μεσαια). Αλλοι ενισχυτες το tonestack το εχουν pre gain, αλλα post gain και φυσικα καθε tonestack εχει τις δικες του ρυθμισεις αναλογα τον κατασκευαστη/μοντελο (αλλες τιμες εχουν τα πριμα, μπασσα κτλ σε εναν plexi και αλλες σε εναν boogie), που περα απο το τελικο σταδιο κτλ, δινει την γενικοτερη ηχητικη φιλοσοφια σε εναν ενισχυτη. Το axe σου δινει την δυνατοτητα να διαλεξεις αναμεσα σε διαφορα tonestacks, πχ rectifier και να το "βαλεις" πανω σε ενα αλλο νοντελο ενισχυτη, πχ στον JCM800. Σαν αποτελεσμα εχεις ενα καινουριο "υβριδιο" που θα εχει την γενικοτερη λειτουργια του JCM800 (και το τελικο του σταδιο, presence κτλ) αλλα με tonestack απο rectifier... Και οχι μονο αυτο, αλλα μπορεις να διαλεξεις αν θα ειναι pre ή post gain και εχει και ξεχωριστη αντιστοιχη ρυθμιση για το presence (που ειναι ουσιαστικα μερος του τελικο σταδιου). Επισης σου δινει και αλλες δυνατοτητες ρυθμισεων, οπως transformer match, sag, B+ capasitance, bias control, dump και αλλα πολλα που σου δινουν πληρη ελεγχο του ενισχυτη που χρησιμοποιεις και ουσιαστικα τον customαρεις... Ετσι, μπορεις να πετυχεις πχ ηχο Peavey 5150 με τα gain του κτλ, αλλα με πιο vintage feel, πιο "στρογγυλο" ηχο, λιγοτερο σφιχτα μπασσα κτλ, ή το αντιθετο, να παρεις εναν plexi πχ και να τον κανεις πιο "σφιχτο", class A και δεν συμμαζευεται...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Φανταστικο...
Δε την ηξερα αυτη τη δυνατοτητα...
Αυτο το μηχανημα θα ειναι καταστροφη...ολη την ωρα πανω απο τα κουμπακια...
Τρελα παραμετροποιησιμο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
χοντρικα ειναι το τμημα ισοσταθμιστη του ενισχυτη (μπασα-μεσαια-πριμα).
Καμια σχεση με το EQ?

Ναι, Ισοσταθμιστης ειναι η Ελληνικη λεξη για το EQ.
Επισης υπαρχουν πολλοι διαφορετικοι τυποι ισοσταθμιστων που δουλευουν τελειως διαφορετικα ο ενας απο τον αλλο, επισης αλλοι ενισχυτες εχουν παραλληλο, αλλοι σειριακο, αλλοι εχουν παθητικο ή ενεργο κτλ.
Γενικα ειναι πολλα τα πραγματα που χρησιμοποιουντε σε ενισχυτες κιθαρας, και ακομα περισοτερα σε ηχητικες εφαρμογες γενικοτερα.
Το αξ-φξ ακουγεται καλη φαση για πειραματισμο, να φτιαξεις νεους ηχους δηλαδη.
Παρομοιες ενδιαφερουσες λειτουργιες ειχαν και αλλα μηχανηματα κατα καιρους, π.χ. η Digitech GNX ειχε το Warp function, οπου εφτιαχνες δυο μοντελα, π.χ. ενα high-gain και ενα vintage, και μετα τα εκανες Warp μαζι και εφτιαχνες εναν ηχο αναμεσα σε εκεινα τα δυο. Κατι παρομοιο ειχε και ο Vetta αν δεν κανω λαθος, μπορουσες να παιζεις δυο μοντελα ταυτοχρονα, δηλαδη εναν σχετικα καθαρο και ενα τερμα γκειν, και να περνεις ενα αποτελεσμα που ειχε και γκαζια και ευκρινια στις νοτες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Εχω την GNX αυτη την στιγμη και με το Warp εισαι ουσιαστικα σε dual amp setup με οσο θες αναμεσα απο τα δυο σαν αναλογια. Επισης απο τοτε ειχε εξτρα post eq απο το οποιο διαλεγες συχνοτητα...Επισης ειχε πολυ πιο ωμο και καθαρο ηχο απο τα pod. Πρακτικα πιστευω οτι θα εκοβε καλυτερα σε live. Ωστοσο τα μοντελα δεν ηταν αυτο που λεμε ακριβειας, παρολα αυτα πολυ ωραιοι ηχοι.


Αν θελετε μια γευση απο την παραμετροποιηση του Axe-fx η και ακομη μεγαλυτερη κατεβαστε παιδια το demo του revalver. Αλλαζεις τις λαμπες με ο,τι θες, με ο,τι χαρακτηρα θες να εχουν. Πειραζεις tonestack με τον ιδιο τροπο. Βαζεις-βγαζεις gain stages. Διαχωριζεις εντελως τον προενισχυτη και τον τελικο. Πειραζεις το καθε μερος του κυκλωματος σε τιμες (πυκνωτες, volt, Ah τα παντα). Φορτωνεις Ι.R. κανονικα σα το Axe-fx και επιπροσθετα ελεγχεις μπασα πριμα παραμορφωση και φορτωμα μεγαφωνου της καθε εικονικης καμπινας. Αν θες φτιαχνεις και δικια σου με ο,τι διαστασεις και μεγαφωνο θελεις. Εχει απειρες στο internet. Πολυ καλυτερες απο τις ενσωματωμενες. Εχει κανονικα dual amp setup. Στο ενα μπορεις να εχεις recto και στο αλλο marshall απο το guitar rig. Ναι τρεχει ταυτοχρονα και οποιοδηποτε αλλο VST amp simulation προγραμμα. Ολα αυτα στα 32 bit εσωτερικα και με 24ρια DAC και τουλαχιστο 96 Khz δειγματοληψια χωρις να ζοριζεται τιποτα. Αν ζοριστει, εχει κουμπακια CPU οικονομιας με ελαχιστη χειροτερευση στον ηχο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Kαι στο axe fx υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, αλλα οχι με πατενετες τυπου warp. Απλα μπορεις κανονικα στο grid να βαλεις 2 ενισχυτες με καμπινες κτλ να κανεις οτι δρομολογηση θες να προσθεσεις εφφε και μετα ακομα και να βαλεις mixer στο grid, να κανεις morphing αναμεσα στους 2 ενισχυτες, να τους χρησιμοποιεις και τους 2 ταυτοχρονα κτλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Περα απο την αισθηση στα χερια για την οποια δε μπορω να ξερω μη εχοντας παιξει με το εν λογω μηχανημα, αυτο οπου ακουω ειναι πανω κατω το ιδιο με τα αλλα modelling μηχανηματακια...φτωχος ηχος!! Τα καθαρα του ειναι παναθλια και ετη φωτος μακρυα απο λαμπατα καθαρα αφου οποτε παιζει καθαρο ο τυπος η νοτιτσες ειναι μια σταλιτσα... πλικι-πλικι! Στα βρωμικα ρυθμικα ο ηχος ειναι σαν να εχει περασει απο πεταλι wah που το εχεις στη μεση της διαδρομης (κλασσικο συνδρομο ολων των pod-vamp μηχανηματων οταν παιζουν direct) και στα hi-gain σολο ο ηχος ειναι πνιγμενος στα μεσαια και χωρις το "brightness" της λαμπας, πραγμα που επισης συμβαινει με αυτα τα μηχανηματα μιας και για να αφαιρεθει η "ψηφιακουρα" κοβουν απο τη μανα τους ολες τις πριμες συχνοτητες, αυτες που κανουν "cut-through" σε μια μιξη. Για "νοτα" στα σολο δεν το συζηταω! Το πραγματικο γελιο ομως ειναι στους overdriven ηχους!! Οταν ο τυπος παιζει Hendrix το αποτελεσμα ειναι για κλαμματα!! Απο οτι ακουω παντως, εχει πολυ καλα εφε σε σχεση με τα αλλα "προσομειωτηρια" και γενικα ειναι καλυτερο ηχητικα, αλλα πολυ μακρια ακομα απο τον "καλο" ηχο κιθαρας.

Το υποκειμενικο συμπερασμα μου ειναι το εξης: Ενα τετοιο μηχανημα που θα εκανε πραγματικη εξομοιωση του ηχου της λαμπας direct θα ηταν τρομερα χρησιμο σε ενα κιθαριστα που κανει συχνα λαιβ γιατι γλιτωνεις κουβαλημα. Αν ειναι ομως για να εχω ηχο να κουβαλαω μαζι εναν λαμπατο combo ή εναν λαμπατο τελικο και καμπινες κλπ κλπ σε συνδυασμο με το axe, καλυτερα παιρνω απο την αρχη το ρακ και την καμπινα μου και εχω the real thing, με τον ιδιο κοπο.

Το αλλο με την αλεπου θυμηθηκα. Γνωμη σου και δικαιωμα σου να την λες. Για μενα τιποτα απολυτως.

Θα ηθελες να γινεις πιο σαφης? Εξυπακουεται οτι οσα λεω ειναι γνωμη μου, οπως και οσα λεει ο καθε ενας ειναι γνωμη του.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καλα και εγω ειχα πει οτι δεν εχω πετυχει βιντεακι του μηχανηματος που να μου αρεσει ο ηχος, ΑΛΛΑ εκτος απο το θεμα του προσωπικου γουστου, τα βιντεακια στο γιουτιουμπ εχουν συνηθως χαλια ηχο, οποτε επιφυλασομαι μεχρι να παιξω καποιο απο κοντα ή να ακουσω καποιο καλο κλιπακι.
Για να λενε ολοι οσοι το εχουν παιξει απο κοντα οτι ειναι καλο μηχανημα, δεν μπορει, κατι θα ξερουν!
Βεβαια το θεμα ειναι και τι σετ-απ χρησιμοποιεις κτλ για απευθυας συγκρισεις.

tech21man, σου βρηκα οργανο, να ξεχασεις και τα λαπτοπ κτλ!  ;D
Εχει και ενσωματομενη οθωνη για να το παιζεις μουρη, εχει και προσομοιωσεις μαγνητων κτλ, παρτο και αρχισε το coding!  ;D



http://www.visionaryinstruments.com/
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Περα απο την αισθηση στα χερια για την οποια δε μπορω να ξερω μη εχοντας παιξει με το εν λογω μηχανημα, αυτο οπου ακουω ειναι πανω κατω το ιδιο με τα αλλα modelling μηχανηματακια...φτωχος ηχος!! Τα καθαρα του ειναι παναθλια και ετη φωτος μακρυα απο λαμπατα καθαρα αφου οποτε παιζει καθαρο ο τυπος η νοτιτσες ειναι μια σταλιτσα... πλικι-πλικι! Στα βρωμικα ρυθμικα ο ηχος ειναι σαν να εχει περασει απο πεταλι wah που το εχεις στη μεση της διαδρομης (κλασσικο συνδρομο ολων των pod-vamp μηχανηματων οταν παιζουν direct) και στα hi-gain σολο ο ηχος ειναι πνιγμενος στα μεσαια και χωρις το "brightness" της λαμπας, πραγμα που επισης συμβαινει με αυτα τα μηχανηματα μιας και για να αφαιρεθει η "ψηφιακουρα" κοβουν απο τη μανα τους ολες τις πριμες συχνοτητες, αυτες που κανουν "cut-through" σε μια μιξη. Για "νοτα" στα σολο δεν το συζηταω! Το πραγματικο γελιο ομως ειναι στους overdriven ηχους!! Οταν ο τυπος παιζει Hendrix το αποτελεσμα ειναι για κλαμματα!! Απο οτι ακουω παντως, εχει πολυ καλα εφε σε σχεση με τα αλλα "προσομειωτηρια" και γενικα ειναι καλυτερο ηχητικα, αλλα πολυ μακρια ακομα απο τον "καλο" ηχο κιθαρας.

Το υποκειμενικο συμπερασμα μου ειναι το εξης: Ενα τετοιο μηχανημα που θα εκανε πραγματικη εξομοιωση του ηχου της λαμπας direct θα ηταν τρομερα χρησιμο σε ενα κιθαριστα που κανει συχνα λαιβ γιατι γλιτωνεις κουβαλημα. Αν ειναι ομως για να εχω ηχο να κουβαλαω μαζι εναν λαμπατο combo ή εναν λαμπατο τελικο και καμπινες κλπ κλπ σε συνδυασμο με το axe, καλυτερα παιρνω απο την αρχη το ρακ και την καμπινα μου και εχω the real thing, με τον ιδιο κοπο.

Το αλλο με την αλεπου θυμηθηκα. Γνωμη σου και δικαιωμα σου να την λες. Για μενα τιποτα απολυτως.

Θα ηθελες να γινεις πιο σαφης? Εξυπακουεται οτι οσα λεω ειναι γνωμη μου, οπως και οσα λεει ο καθε ενας ειναι γνωμη του.

Θα γινω σαφης: Οποιος σε διαβαζει μπορει να παραπλανηθει. Θεωρω λαθος οσα λες, κρινεις μονο ενα δειγμα, ενω τους περισσοτερους ηχους ο τυπος τους πετυχε με λιγη ενασχοληση, πολυ ικανοτητα και δεκα φορες καλυτερα απο επιδοξους αντιγραφεις που πληρωνουν τον πραγματικο εξοπλισμο που χρησιμοποιησε ενας γνωστος λες και αυτο ειναι πανακεια. Οσο για τις πριμες συχνοτητες που κοβουν Live (δεν ξερω σε τι αναφερεσαι υπαρχουν και τα μεσαια...) οταν καταφερα να κοψω live με ενα ταπεινο pod που δεν ειναι και το απαυγασμα της τεχνολογιας μη καταφευγοντας καν σε πριμες ξυστρες αλλα αναπαραγωντας τον ηχο που ειχα στο στουντιο πεντακαθαρα, τι να σου πω? Τιποτα. Παρεμπιπτοντως δε θυμαμαι να κουβαλησα τιποτα σε λαμπατο κομπο η καμπινες για να το κανω αυτο.

Οσο για νοτες πλικι πλικι παρε την ενισχυταρα σου γραψε την στο καλυτερο στουντιο του κοσμου και μετα φερτην να την παιξω στα ηχειακια που εχω στη δουλεια και αν δε βγουν πλικι πλικι εμενα να ...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Γεγονος ειναι οτι δεν πρεπει να βγαζει κανεις συμπερασματα απο το youtube...
Απο κει και περα, πολλα απο οσα λες οτι ακουσες και σου φανηκαν καπως, εχουν να κανουν με αρκετα υποκειμενικα πραγματα, οπως που το ακουσες (με τι εξοπλισμο εννοω, γιατι οπως λεει και ο φιλος tech21man, αν τα ακουσες με ακουστικα...), τι ηχο προσπαθουσε ο αλλος να βγαλει, τι μουσικα γουστα εχεις (δεν εχει νοημα πχ να κριτικαρεις ηχο nu metal οταν ακους μονο blues... ολα χαλια θα σου φαινονται) και αλλα πολλα.
Αυτα ομως δεν εχουν σημασια, αυτο που εχει σημασια, ειναι οτι πολλοι αγνοουν τι ακριβως ειναι και τι κανουν τα modelling μηχανηματα.
Ετσι πχ, αν θελεις να συγκρινεις τον ηχο του axe fx απο video ή soundclips, τοτε θα πρεπει να βρεις τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ενισχυτη που "εξομειωνεται" ανα περισταση, να βρεις την ιδια ΠΡΓΜΑΤΙΚΗ καμπινα, να βρεις το ιδιο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ μικροφωνο και να το τοποθετησεις στο "σωστο" σημειο κοντα (ή μακρυα) στο/στα ηχεια, (και οταν λεω σωστο, εννοω στο αντιστοιχο σημειο που εξομειωνει και το modelling εργαλειο, πχ 5cm off axis) και μετα να πας στο studio room ενος studio και να παιζεις απο εκει, ακουγοντας τον ηχο που παραγεται στο live room απο τον ενισχυτη κτλ, ΜΕΣΩ ΤΩΝ MONITOR του studio που βρισκεσαι. Οταν κανεις ολα αυτα, αν δεις οτι δεν μπορεις με τπτ να πετυχεις τον ιδιο ηχο κτλ, τοτε θα πω, οκ εχεις δικιο.  Αλλα το να προσπαθεις να συγκρινεις τον in the room ηχο ενος τσιτωμενου λαμπατου ενισχυτη που στα σκαει μεσα απο μια καμπινα και κανει το παντελονι σου να κουνιεται, με την direct ηχογραφηση ενος (καλου ή κακου δεν εχει σημασια) modelling μηχανηματος, ειναι απλα σαν να συγκρινεις μηλα με μπανανες...
Αν θελεις να κανεις ΑΥΤΗ την συγκριση (ηχος in the room), τοτε παλι θα πρεπει να εχεις ενα A/B switch για να εναλλαζεις μεταξυ modelling/πραγματικου ενισχυτη και απο την μια να εχεις τον αληθινο ενισχυτη/καμπινα/εφφε και απο την αλλη να εχεις το axe fx με εναν τελικο (ss flat response) και την ιδια καμπινα που εχει και ο λαμπατος. Θα πρεπει επισης να παρακαμψεις τις εξομειωσεις καμπινας/μικροφωνου του modelling, ωστε να στελνει σημα στον τελικο χωρις αυτες τις εξομειωσεις για να μπορεσεις να κανεις μια σωστη συγκριση (αληθινος ενισχυτης με πραγματικη καμπινα vs modelling με πραγματικη καμπινα) και βεβαια να παιζουν και τα 2 setups στο ιδιο volume και με τις ιδιες κιθαρες/παικτη. Αν τα κανεις λοιπον ολα αυτα και οντως ακους αυτη την "κλασσικη" οπως λες ψηφιακουρα κτλ, τοτε θα παω πασσο.
Αλλα επειδη εγω ετυχε να κανω ακριβως αυτη την συγκριση, για την ακριβεια δοκιμασα εναν plexi original 73 vs axe fx (χωρις εξομειωσεις καμπινων και μικροφωνου), συνδεδεμενα και τα 2 πανω στην ιδια καμπινα με την ιδια κιθαρα, θα σου πω οτι οχι μονο το axe fx απεδιδε φανταστικα, αλλα εβγαζε και ακομα καλυτερο ηχο απο το αυθεντικο γιατι μπορουσα να παραμετροποιησω καθε πλευρα του ηχου που ηθελα (και δεν μιλαω για εφφε κτλ αλλα μονο για τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη). Και δεν ημουν μονο εγω αυτος που διαπιστωσε ολα αυτα, αλλα και ενας φιλος πολυ κολλημενος (κι αυτος οπως ημουν κι εγω) με λαμπατους και ειδικα με plexis. Χαρακτηριστικα θα σου πω, οτι οπως δοκιμαζε αυτος το patch που φτιαξαμε εκεινη την στιγμη, σε καποια φαση σταματαει, με κοιταει και μου λεει "δεν ξερω αν παιζω το axe ή τον πραγματικο" και ηταν αρκετα αστειο, γιατι ολη η "αισθηση" του δεν ξερω αν παιζω με πραγματικο ή με Modelling, εγινε ακομα πιο εντονη επειδη ηταν παρων και ο κανονικος ενισχυτης (κεφαλη) και ο φιλος μου καθοταν ακριβως μπροστα του και επαιζε κι ετσι νομιζε οτι επαιζε με τον πραγματικο (τον ειχαμε αφησει κι αυτον ανοιχτο στο standby) ενω επαιζε με το axe fx...
Για αυτο σου λεω, αν δεν το ακουσεις απο πρωτο χερι, αν δεν μαθεις πως λειτουργει ωστε να παρεις οσα μπορει να δωσει, δεν μπορεις να εχεις αποψη και να βγαζεις συμπερασματα απο videos και clips...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/10, 15:17 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Φιλε Tech21, τα βιντεακια του axe ειναι ακρως επαγγελματικα και επεξεργασμενα και μπορει να βγαλει κανεις ασφαλη συμπερασματα, αρκει να εχει σχετικη αισθηση του λαμπατου ηχου και γενικοτερα του ηχου της ηλεκτρικης κιθαρας. Δεν προκειται για καποιον πιτσιρικα που παιζει στο υπνοδωματιο του και εχει ανεβασει αυτο που ακουει η μικρη φθηνη του καμερα η το κινητο του. Επισης, στα ιδια ηχεια ακουω και αυτο:
το οποιο δε νομιζω οτι στερειται ηχητικης ποιοτητας. Τι να κανουμε τωρα, η προσομειωση του ηχου του hendrix που ειναι και η επιτομη του λαμπατου ηχου κιθαρας, ειναι για γελια απο το εν λογω μηχανημα και νομιζω πως αυτο μπορει να το καταλαβει και ο πιο απειρος κιθαριστας.

Φιλε Johnie, δεν διαφωνω με τα περισσοτερα απο οσα λες. Ομως κι εσυ ειπες, οτι εκανες συγκριση βαζοντας το axe σε τελικο και καμπινα. Μπορει το αποτελεσμα να ειναι πολυ καλο στα αυτια σου ή γενικοτερα και καλα κανεις και το χρησιμοποιεις. Το θεμα ειναι οτι εγω θα χρησιμοποιουσα ενα τετοιο μηχανημα, μονο εαν ειχε το ηχητικο αποτελεσμα που μου αρεσει σε direct χρηση, γιατι θα με γλιτωνε απο πολυ κοπο και χρονο. Οπως ειπα και πιο πανω, αν ειναι να κουβαλαω τελικο και καμπινα, γιατι να μην εχω εναν λαμπατο προενισχυτη ή και εναν λαμπατο ελαφρυ τελικο που - συμφωνα με τις πιθανοτητες - θα μου δωσουν πολυ καλυτερο αποτελεσμα? Σιγουρα, δε μπορω να εχω γνωμη 100% μιας και δεν εχω παιξει live με το συγκεκριμενο, αλλα τα βιντεακια μια χαρα ηχο εχουν και μπορει καποιος να καταλαβει περιπου τι γινεται, ποια ειναι τα θετικα του axe και ποιες οι αδυναμιες του.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Κοιτα, τον ηχο του Hendrix και των metallica π.χ. παραδεχεται και ο ιδιος οτι δεν τον πετυχε. Οι περισσοτεροι αλλοι ειναι spot-on. Αυτο που δεν "δεχομαι" ειναι γενικοι αφορισμοι και χαρακτηρισμοι, ιδιαιτερα απο την στιγμη που η ποιοτητα του ηχου σε πολλα απο αυτα ειναι υπερανω κριτικης ακομη και απο ηχειακια υπολογιστη να παρει!!!

Επιπροσθετα θα σου πω και κατι αλλο, ασχετο με το axe-fx αλλα σχετικοτατο με το μηχανημα με direct χρηση για γλυτωμα κουβαληματος κτλ διοτι σωστα εθιξες το γεγονος οτι αν δεν αποδιδει ενα τετοιο μηχανακι direct γιατι να μη κουβαλησω λαμπατο.

Εχουμε μια απλη μπαντα και παιζουμε απλα κομματια. Ετυχε στο λιγο καιρο που παιζουμε να προβαρω και να παιξω live με καποιους ενισχυτες ειτε του μαγαζιου. Το να κουβαλας ενα λαμπατο η τρανζιστορ ακομη και ελαφρυς να ειναι εχει τα μειονεκτηματα του.

Πες οτι βρισκεις ενα υπερελαφρυ λαμπατο κομπο που αποδιδει!!! Σα το brunetti maranello. Και πες οτι ο κατασκευαστης προβλεψε να το κανει οσο το δυνατον πιο ευελικτο (που το εκανε). Παρολα αυτα:
1) Δεν προκειται ποτε να εχει κρυσταλλο καθαρο ηχο που δε βρωμιζει (ιδιαιτερα αν ειναι λιγα watt για να ειναι ελαφρυ...). Οσο ωραιο και αν ειναι το crunhcharisma της λαμπας (και ειναι γιατι και τα solid state η/και modelling προσπαθουν να το μιμηθουν) χρειαζομαι κρυσταλλο καθαρο ηχο...
2) Αν μεγιστοποιειται ενας ηχητικος χαρακτηρας, συνηθως ολο το μηχανακι δε θα ειναι στραμμενο εκει? Για παραδειγμα ενας plexi δε θα ακουστει ποτε οσο ενας jazz chorus η ενας twin η ενας recto η ενας vox AC30. Η λιστα ειναι οσο μεγαλη οσο και τα μηχανακια που σε ολους αρεσουν και εχουν χαρακτηρα. Και η καμπινα του AC30 οτι πεταλακι και να βαλεις μπροστα δε θα βαραει οσο μια κλειστη oversized bogner η boogie η engl καμπινα.
3) Με βαση τα παραπανω σκεφτεσαι οτι δεν ειναι μονο η καμπινα αλλα και τα υλικα και η σχεδιαση του κυκλωματος που δινουν ενα θαυμασιο μεν, αλλα στοχοπροσηλωμενο αποτελεσμα. Οι μετασχηματιστες, τα tonestacks, τα παντα.
4) Ο ηχος του aldrigh ηταν θεικος για αυτον, αχρηστος για εναν βαρυ μεταλλα, η ενα που παιζει καουντρυ...Δε λεω οτι υπαρχει αυτη τη στιγμη μπαντα που παιζει στην Ελλαδα ολα αυτα μαζι αλλα και παλι το να παιξεις ολα τα τραγουδια χρωματισμενα απο ενα μηχανακι αρχιζει και μου τη δινει στα νευρα. Με κανει να βαριεμαι τον εαυτο μου, με κανει να βαριεμαι το να βγαζουμε νεα τραγουδια με τη μπαντα αν θα βγουν με την ιδια παραμορφωση η μια παραλλαγη κτλ. Με κανει να βαριεμαι ακομη και τον καλυτερο κιθαριστα στο μισαωρο, αν το θες ετσι και τον δω μερικες φορες.

Η λυση στα παραπανω θα ειναι να εχεις δυο τρεις διαφορετικους λαμπατους η μη με διαφορα πεταλια. Αν υπαρχει γκρινια για κουβαλημα για ενα βαρυ κομπο σκεψου με δυο τρια...


Αποτελεσμα?

Ο johnie Darko πουλησε μηχανηματα μετα το Axe-fx οχι γιατι "επιτελους βρηκα ενα ικανοποιητικο modeller που τα κανει καλα direct οποτε αν και συμβιβασμος γλυτωνω το κουβαλημα (αυτο ειναι το pod xt παντως σε μεγαλο βαθμο ειδικα για καποιους ηχους)" αλλα γιατι ειπε οτι η ποιοτητα πλεον ειναι εκει ψηλα, part science part magic που λεει και ο randall smith. Αυτο και επειδη δεν ειναι ο μονος και επειδη για τους περισσοτερους ηχους εχουν ηδη βγει κλιπακια που τα σπαει...αρκει. Τουλαχιστο για να δωσει καθε συνειδητοποιημενος high endας tone chaser μια ευκαιρια.

Για μενα που ειμαι πιο σβαρνιαρης!!! και επειδη το direct καποιες φορες δεν ειναι καν στανταρτ σε καποια μαγαζια...προβλεπω ενα spider valve mkII combo στο μελλον...



Δε φτανει που τα κανει ολα  (jazz chorus σε vox crunch σε metal) καλα direct αλλα εχει επιτελους κιθαριστικα ηχεια (2 V30) και ενα καλο τελικο για να κοβει live. Και αν τα τρανζιστορ μοντελα της εταιρειας (νεοι spider και flextone και Vetta) δεν επεμεναν στο cab sim+mic sim (που δε μαρεσει) σε full range αποτελεσμα, δε θα κοιτουσα καν λαμπα...Φυσικα υπαρχουν και τα αντιστοιχα της peavey...Επεται δοκιμη αν τα βρουμε ολα μαζι...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Αλλο το in the room ηχος και αλλο το direct φιλε μου, εγω το χρησιμοποιω με καμπινα και τελικο ss, οχι γιατι δεν κανει καλη δουλεια direct, αλλα γιατι γενικα κανενας ενισχυτης δεν μου αρεσει να τον ακουω απο Monitor, γιατι οτι και να κανεις δεν εχεις την ιδια αισθηση με οταν παιζεις μπροστα απο μια καμπινα. Οταν ομως γενικα κανεις χρηση direct, την κανεις για 2 λογους, ειτε για να ηχογραφησεις χωρις μικροφωνα, ειτε για να παιξεις σε χωρο που χρειαζεται PA και δεν θες να χρησιμοποιησεις μικροφωνα. Και ξαναλεω, πως οτι ενισχυτη και να βαλεις σε ενα δωματιο και στησεις ενα μικροφωνο μπροστα του και πας και τον ακους απο monitor σε ενα αλλο δωματιο, το αποτελεσμα δεν θα εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτο που θα ακουγες αν ησουν μπροστα απο τον ενισχυτη. Για 1002 λογους, απο το πως ακουει το ανθρωπινο αυτι σε σχεση με το μικροφωνο, μεχρι τις αντανακλασσεις του ηχου κτλ.
Αρα, οταν θες να συγκρινεις μηλα με μηλα, κανε απλα αυτο που σου ειπα και μετα συγκρινε. Λες πχ οτι τι να το κανω αν ειναι να κουβαλαω καμπινες και τελικο, αν ειναι ετσι παιρνω το original... Και σου λεω, ΔΕΝ χρειαζεται να παρεις καμπινα και τελικο, το axe fx μπορεις να το συνδεεις direct σε κονσολα για να εχεις ηχο σε ενα live και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να το εχεις συνδεδεμενο ΚΑΙ σε monitor αν αυτο θες ή σε τελικο και καμπινα για ηχο onstage, για να μην εχεις την αισθηση οτι παιζεις direct. Αλλο πειραμα, παρε εναν λαμπατο με direct εξοδο και ηχογραφησε. Θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα που εχεις οταν εισαι διπαλ του και τον ακους; Οχι κι ας ειναι λαμπατος και λουλουδατος κι εγω δεν ξερω τι... Αν προσπαθεις παλι να συγκρινεις ηχο απο δισκογραφια που εχει περασει απο mastering, double, triple κτλ tracking και ενας Θεος ξερει τι αλλο με εναν αλλο ηχογραφημενο ηχο απο καποιον που φτιαχνει ενα demo με direct χρηση απο ενα μηχανημα, τοτε παλι συγκρινεις μηλα με μπανανες. Οταν θα ακουσεις επαγγελματικη ηχογραφηση με το axe, τοτε μπορουμε να το συζητησουμε. Αλλιως συγκρινε μου video ερασιτεχνικο καποιου κακομοιρη σε ενα υπογειο με εναν rectifier πχ με ενα αντιστοιχο video του axe fx. Εκει και τα 2 θα ακουγονται σκατα.
Και βεβαια δεν ξερω ποια videos ειδες και τι clips ακουσες, αλλα αν ακουσες το revolution series και δεν σου αρεσε, θα συμφωνησω... Πολλοι το εκθειαζουν, αλλα εμενα ο ηχος του δεν μου αρεσει. Εχω ακουσει ομως αλλα κι απο απλους χρηστες, ακομα και χωρις backing tracks και επεξεργασια που σκιζουν. Γιατι βλεπεις εδω παιζει και η παραμετρος του τι αρεσει στον καθενα. Αλλο ηχο θεωρει καποιος καλο και αλλο καποιος αλλος.
Επισης δεν μπορεις να συγκρινεις ενα setup λαμπατο με ενα μηχανημα που ειναι σαν να σου δινει 60 λαμπατους, εφφε κτλ και να λες οτι δεν αξιζει να κουβαλας πχ καμπινες και τελικο γιατι ετσι προτιμας το original. Γιατι εκει θα σου πω οτι ισως εχεις δικιο αν ο ηχος που θες ειναι 1-2 συγκεκριμενοι και μπορεις να τους βρεις σε εναν λαμπατο ενισχυτη. Αν ομως θες να παιζεις ταυτοχρονα με fender καθαρα, plexi crunch και mark lead και rectifier metal, τοτε θα χρειαστεις μια νταλικα για να τα κουβαλας ολα αυτα original, 3-4 roadies, και χρηματα ας μην το συζητησουμε. Οποτε για ποια συγκριση μιλαμε; (για να μην αρχισω να λεω για τα θεματα εντασης που πρεπει να παιζει ενας λαμπατος - ιδιατερα αν ειναι κανενας non master volume - για να ακουγεται σωστα, σε αντιθεση με το axe).
Ισως πρεπει να κυκλοφορησει ο Zappa κανενα video απο την τουρνε του που παιζει με axe fx για να δεις και σωστο ηχο και ανθρωπο που ξερει να φτιαχνει ηχο και οχι καποιον που απλα επιδυκνυει ελαφρως τροποποιημενα (ή καθολου τροποποιημενα) τα presets του axe fx (οπως πχ ειναι τα revolution videos).
Προς Θεου, για να μην παρεξηγηθω, ουτε κοντρα εχουμε ουτε τπτ προσωπικο, ουτε θιχτηκα σε τπτ απο οσα ειπες, απλα επειδη ΗΜΟΥΝ σαν εσενα στις αποψεις μου και επειδη ειμαι κολλημενος με τον ηχο μου (περισσοτερο απο οσο πρεπει) και επειδη εχουν περασει ενισχυτες κι ενισχυτες και προενισχυτες κτλ απο τα χερια μου, προσπαθω απλα να σου εξηγησω οτι το μαραφετι αυτο ΔΕΝ ειναι οπως τα αλλα και αν σου δωθει η ευκαιρια καλο θα ηταν να το ακουσεις και να το δοκιμασεις απο κοντα. (και αν ου κατσει και το κανεις, μην ασχοληθεις με τα presets, φτιαξε ενα δικο σου ηχο μονο με ενισχυτη, χωρις effects κτλ και παιξε)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/10, 18:27 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Πανω κατω, αυτα λεω και εγψ 0:)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/06, 19:05
από DEROS
6 Απαντήσεις
5288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/07, 16:11
από delfinaki
20 Απαντήσεις
7222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 02:24
από Spell@lchemist!
12 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 02:27
από eleos* (Βάλια πια....)
28 Απαντήσεις
9142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 17:17
από Jezus
32 Απαντήσεις
10010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 12:35
από panos470dxqm
25 Απαντήσεις
7401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 21:06
από Ogun-Sotis
1 Απαντήσεις
1699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 17:49
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/14, 16:44
από ivikos
2 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/17, 18:33
από mouz