Αποστολέας Θέμα: ηλεκτρική κιθάρα????  (Αναγνώστηκε 4465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ηλεκτρική κιθάρα????
« στις: 22/02/10, 17:35 »
     Γεια σε όλους!!!
ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα. δεν ψάχνω κάτι ακριβό γιατί είμαι σχετικά αρχάρια. θέλω ηλεκτρική για να παίζω κυρίως ελληνικό ροκ κ εντεχνο. έχετε να προτίνετε κατι καλό κ οικονομικό!!!!
                                                                                     ευχαριστω πολύ παιδια εκ των προτέρων!!!


 :guitar    :guitar      :solo
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/10, 17:41 από androula »
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #1 στις: 22/02/10, 17:47 »
Androyla, έαν θέλεις (ουτοσιάλος ισχύει αυτό) ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ, αυτό το τόνισα λίγο παραπάνω...χαχαχα και ψάξε στις Αγγελίες του Kithara.gr. Εγώ ο ίδιος δεν πουλάω καμιά ηλεκτρική κιθάρα. Αλλά θα το λέω και θα το ξαναλέω, υπάρχουνε ωραιότατες μεταχιερισμένες κιθάρες και μισοτιμής! καλό είναι να πάς να τις δοκιμάσεις και από κοντά. Κάποια στιγμή ίσως ξυπνήσει ο Ελληνάρας και δίνει τα μισά λεφτά, για κάτι εξίσου καλό, με το καινούριο που θέλει να αγοράσει σε διπλάσια τιμή. Από εκεί και πέρα, χρειάζεται να καθορίσεις πόσα φράγκα είναι για σένα το οικονομικό....ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ! και ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΗ!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #2 στις: 22/02/10, 17:56 »
Καλό είναι να προσδιορίσεις το budget σου, γιατί το "οικονομικό" είναι σχετικό. Εφ'όσον απ'ότι κατάλαβα δεν ψάχνεσαι για ιδιαίτερα hi-gain (πολύ "βρώμικους") ήχους μπορείς να δοκιμάσεις κάποια Squier Stratocaster ή Telecaster, που είναι all around κλασικές επιλογές για αρχάριους:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_bsb.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_tele_mn_bb_02.htm
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #3 στις: 22/02/10, 18:00 »
 εχεις δίκιο XoLiDoXoS γι αυτό που λες. δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω μία μεταχειρισμένη κιθάρα. απλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω εγώ αν είνα καλή μια κιθάρα από άποψη ποιότητας!!!! γι αυτό κ ανέβασα το ερώτημα μου. είμαι ελαφρώς εώς κ πολύ άσχετη!!! κ όσο αφορά την τιμή... πρέπει να γνωρίζετε ότι ψάνω μια κιθάρα η οποία θα βασανιστεί πολύ, καθώς γνωρίζω κλασική κ με αυτήν θα προσπαθήσω να "περιορίσω" την τεχνική της κλασικής για να παίζω ηλεκτρική.!!! ευχαριστώ πολύ για το σχόιο σου. θα κοιτάξω κ στις αγγελίες του κιθάρα!!!!
                        άντε κ όταν γίνω βιρτουόζος θα σε συμπεριλάβω στις ευχαριστίες μου (χι,χι,χι πλάκα κάνω μην με περάσεις για ψώνιο!!!!)
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #4 στις: 22/02/10, 18:00 »
Πολυ καλη λυση οι squier, αλλα αν πας με την λογικη του Xolidoxos ισως παρεις στα ιδια χρηματα καλυτερο οργανο.
Πες μας σε τι χρηματα θελεις να κινηθεις και δωσε μας ενα δειγμα απο ενα οργανο που σου καθεται καλα στο ματι για να σε βοηθησουμε περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #5 στις: 22/02/10, 18:11 »
λοιπόν λέγοντας οικονομική εννοώ να μην ξεπερνάει τα 250 ευρώ!!!! καλά δεν είναι για την πρώτη μου κιθάρα ή δίνω λίγα????

ευχαριστώ πολύ για τις προτασεις σας κ για το χρόνο σας!!!
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #6 στις: 22/02/10, 18:26 »
Androyla, άσε τις ποιότητες και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό!!! με 250ευρά στις αγγελίες, έχεις αρκετές επιλογές και μπορείς να παζαρέψεις κιόλας!!!
Από εκεί και πέρα εφόσον δεις κάτι από κοντά, παίξεις για να ακούσεις τον ήχο του και γουστάρεις! πάρε τον ιδιοκτήτη από το αυτί και πηγαίνετε ΜΑΖΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟΡΑ που ξέρεις! ή που έχεις ακούσει καλά λόγια! να σου πει περί τίνος πρόκειται το μεταχειρισμένο όργανο που θέλεις να αγοράσεις!!!
Χαίρομαι που με ακούς! και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν! Επιτέλους ένας έξυπνος άνθρωπος που σκέφτεται το συμφέρον του!!!

Η κιθάρα androyla! δεν είναι αυτοκίνητο!! να το πάρεις μεταχειρισμένο και να σου βγάζει ζημιές και να πρέπει να το πηγαίνεις συνέχεια για service!!!

Η κιθάρα, εφόσον θα την πας μαζί με τον ιδιοκτήτη στον μάστορα και θα σου πει ο μάστορας ότι είναι οκ, έχει συντηρηθεί σωστά και δεν έχει κάποια σοβαρή ζημιά, είναι σα να την αγοράζεις καινούρια στα μισά λεφτά!!

Ελπίζω, κάποια στιγμή, να το ξεκαθαρίσουν αυτό μέσα στην κεφάλα τους πολλοί!!!  Ιδιαίτερα οι αρχάριοι! γιατί θα πάρουν και καλά και φθηνά όργανα! και δεν θα ακούνε και ένα κάρο ΜΑΓΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ από τους τριγύρω!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #7 στις: 22/02/10, 18:33 »
μια χαρά είναι για πρώτη κιθάρα ωραία λύση για αρχή είναι η squier, αλλά τσέκαρε και τις αγγελίες όπως είπε ο xolidoxos σε κάτι αντιστοιχο δλδ με 3 μονους μαγνήτες αφου δε θές να έχει πολλά γκάζια, ώστε να βρείς ίσως κατί καλύτερο απο μια squier (που δεν ειναι καθολου άσχημες για αρχή) σε μια καλυτερη τιμη απο το να την πάρεις καινουργια και να σου περισέψουν και λεφτά για ενισχυτή, απλά σε μεταχειρησμένο όργανο όταν το δοκιμάσεις να προσέξεις πέρα απο το να σου κάθεται καλά εσένα μήν έχει γρατζουνιές και κτυπήματα.

Μετά ένα σετάρισμα σε έναν τεχνικό σε κάποιο μαγαζί θα το χρειαστείς είτε ειναι νεά η κιθάρα είτε μεταχειρησμένη.

 τώρα το αν μια κιθάρα είναι καλή ουτε εμείς μπορεί να το κρίνουμε  παρα μόνο τα αυτία σου ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #8 στις: 22/02/10, 18:44 »
Androula, το αν μια κιθάρα είναι καλή και αν ο ήχος της είναι καλός, θα το κρίνει ένας οργανοποιός ή ένας που έχει ασχοληθεί με το κομμάτι κατασκευής μιας κιθάρας και οργανοποιίας. Δηλαδή είναι κάτι το αντικειμενικό!!!!!!!

Όμως το πόσο όμορφη είναι μια κιθάρα και το πόσο όμορφος είναι ο ήχος της, είναι κάτι υποκειμενικό και εξαρτάται από τα δικά σου γούστα αλλά και το κατά πόσο έχεις παίξει με αρκετές κιθάρες ώστε να σιγά σιγά να αποφασίσεις ποιος ήχος σου αρέσει περισσότερο!!

Ανάλογα σχόλια κάνω και στο παλικάρι που ρωτάει για την ακουστική.

Όσον αφορά τις γρατζουνιές και τα χτυπήματα, να κοιτάς έαν πρόκειται για σοβαρή ζημιά! και πάντα το τονίζω , πριν αποφασίσεις να την αγοράσεις, να την πηγαίνεις σε μάστορα! που έχει έμπειρο μάτι! και μπορεί να δει και πράγματα που δεν φαίνονται εύκολα! και μετά να την αγοράζεις!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Noizbane

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #9 στις: 22/02/10, 19:46 »
Αγαπητη, θα σου προτεινα να στραφεις προς τις Cort, δεν κατεχω ο ιδιος, αλλα ειναι φθηνες και ποιοτικες κιθαρες και θα βρεις σιγουρα κατι κοντα στον ηχο σου. Cheers

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #10 στις: 23/02/10, 15:15 »
Αν τα 250 Ευρώ αφορούν μόνο στην κιθάρα, τότε μπορείς να πάρεις κάτι αρκετά καλό για πρώτη κιθάρα. Αυτό που ξεχάσαμε να ρωτήσουμε, και είναι βασικό, είναι αν με τα ίδια χρήματα σκοπεύεις να πάρεις και ενισχυτή.
Στην τελευταία περίπτωση μπορείς μαζί με τη Squier να πάρεις και κάποιον μικρό modelling ενισχυτή όπως αυτός:
http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm
παραμένοντας στο budget σου.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρική κιθάρα????
« Απάντηση #11 στις: 23/02/10, 17:29 »
Επειδή με τα 250 € θα πρέπει να πάρεις και ενισχυτή, η πρόταση του Θέμου είναι πολύ καλή. Όπως επίσης και του Noizbane για κάποια Cort.

Καλές τιμές έχει και το dv247. Ψάξε κι εκεί.

Πρότασή μου, επειδή η κιθάρα θα πρέπει να σου αρέσει και αισθητικά: ψάξε για κιθάρες με μονούς μαγνήτες (single coils) Squier, Cort, Yamaha ή ότι άλλο σε φωτίσει ο θεός στα χρήματα που διαθέτεις, δες τι σχήματα και χρώματα σου αρέσουν, κάνε μια λίστα και ανέβασέ τη για περισσότερες γνώμες.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
6808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 17:26
από Ommadawn
53 Απαντήσεις
72833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
3 Απαντήσεις
6829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
4 Απαντήσεις
3892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων
22 Απαντήσεις
9252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 21:53
από metalmike
7 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
14 Απαντήσεις
8162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 20:20
από j-chris
9 Απαντήσεις
3578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 02:05
από kostasmel
4 Απαντήσεις
5069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 10:12
από delus
17 Απαντήσεις
12446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...