Σελίδες:
  • #1 από Johnie Darko στις 31 Mar 2010
  • Γεια παιδια, ειμαι ηχοληπτης αλλα απο τοτε που ξεκινησα να δουλευω, ειμαι σε μια εταιρια, οποτε δεν δουλευω σε καποιο ιδωτικο studio αλλα στο studio της εταιριας. Τωρα, παιζει να μου προτεινουν να δουλεψω σαν freelancer στην εταιρια, δλδ να με εχουν σαν ηχοληπτη και οχι σαν "μονιμο" υπαλληλο αλλα να χρησιμοποιω το studio τους. Μιλαω μονο για speakage ηχογραφησεις και μιξεις. οχι μουσικα οργανα κτλ. Τεσπα, αυτο που θα θελα να ρωτησω, ειτε απλους χρηστες, ειτε συναδελφους που εχουν δικο τους studio ή που δουλευουν σε καποιο studio, ποσο θα χρεωναν την ωρα ηχογραφηση σε speakage (1 "ομιλητης" ανα session) και ποσο θα χρεωναν μετα τις ηχογραφησεις την μιξη κτλ μεχρι το τελικο master που θα φυγει για παραγωγη. (δεν εννοω οτι θα κανω mastering, περα απο τα βασικα eq, compressing, limiting κτλ)
    Δεν μιλαω για δισκογραφικα studio, μιλαω για σχετικα φτηνα ή μετρια (οικονομικα εννοω) studios. Απλα ρωταω για να παρω μυρωδια τι παιζει απο τιμες κτλ, για να ξερω τι να ζητησω εφοσων μου προτεινουν τετοια συνεργασια. Δεν θελω να ζητησω πολλα, αλλα ουτε να με πιασουν μλκ.
    Δυστυχως εχω χρονια να παω σε studio μιας και δεν το χρειαζομαι (οτι θελω το κανω σπιτι μου), οποτε μου λειπει ενημερωση στο θεμα...
    Ευχαριστω εκ των προτερων... Αν νομιζετε οτι οι απαντησεις σας δεν ειναι για δημοσια θεα, στειλτε μου τις αποψεις σας σε pm
  • #2 από FloatingPoint στις 31 Mar 2010
  • Δεν μιλαω για δισκογραφικα studio, μιλαω για σχετικα φτηνα ή μετρια (οικονομικα εννοω) studios. Απλα ρωταω για να παρω μυρωδια τι παιζει απο τιμες κτλ, για να ξερω τι να ζητησω εφοσων μου προτεινουν τετοια συνεργασια

    τι εννοείς να πάρεις μυρουδιά από τιμές? να μάθεις το τι παίζεται από πλευράς μισθολογικής? δεν το έμαθες ήδη? χάλια τα πράγματα κι ο κλάδος σου περνάει μεγάλη κρίση εδώ και χρόνια. έχουν βγει πάρα πολλές και πάρα πολλοί . και κάτι ακόμα: άμα είσαι νέος στο επάγγελμα δεν έχεις περιθώρια να ζητήσεις ούτε ασπιρίνη :). παίρνεις ό,τι βρίσκεις για να ζήσεις και το παλεύεις το πράγμα άμα είσαι αφοσιωμένος στο τεχνικό επάγγελμα που διάλεξες. δική μου συμβουλή είναι το να μη ζητήσεις τίποτα έτσι όπως έχουν τα πράγματα, να πάρεις μόνο ό,τι σου δώσουν. στην αρχή είσαι δε γίνεται να έχεις κι απαιτήσεις. αμάν με αυτή τη βιασύνη... :)
  • #3 από Johnie Darko στις 31 Mar 2010
  • Οχι δεν καταλαβες... Δουλευω για 4 χρονια σαν ηχοληπτης στην εταιρια... Απλα επειδη δεν εχουν συνεχεια ηχογραφησεις και οταν δεν εχουν κανω κι αλλες δουλειες εντος εταιριας, σκεφτονται να μου προτεινουν να δουλευω σαν εξωτερικος συνεργατης, να πηγαινω δλδ οταν υπαρχει καποιο project (το οποιο συνηθως περιλαμβανει περιπου 20 ωρες ηχογραφησεων και κανα 15αρι ωρες μιξη) και να πληρωνομαι με το project...
    Αν γινει αυτο δεν θα ειμαι πλεον υπαλληλος, οποτε δεν θα χω ενα σταθερο εισοδημα, αλλα θα πληρωνομαι με το project. Αυτο που θελω λοιπον, ειναι να δω ποσο θα τους κοστιζε η δουλεια εαν την εκαναν καπου εξω, ωστε να ξερω τι περιπου θα ζητησω... Ετσι κι αλλιως δεν θα πανε σε studio μιας κι εχουνε χωρο ηδη, αλλα θελουν καποιον που να ξερει την δουλεια και να την βγαζει γρηγορα και καλα (πραγμα που το κανω και με το παραπανω). Απλα για να γλυτωνουν αυτοι εναν standard μισθο καθε μηνα, προτιμουν να με χρησιμοποιουν σαν εξωτερικο συνεργατη.
    Χοντρικα, με βαση τον μισθο που παιρνω τωρα και τον χρονο που μου τρωει ενα project, ειναι σαν να πληρωνομαι με 250 ανα project (normal project που περιλαμβανει περιπου οσα ανεφερα πιο πανω απο αποψη ωρων κτλ). Τωρα ομως παιρνω μισθο υπαλληλου κανονικα... Εαν δουλεψω σαν εξωτερικος συνεργατης σαφως θα ζητησω περισσοτερα, μιας και επειδη θελουν ολα να γινονται σε ωραριο εταιριας, (9-5) αυτο σημαινει οτι δεν θα μπορω να πιασω αλλη δουλεια με ιδιο ωραριο και αρα θα εξαρτιεμαι απο αυτο το εσοδο. Για αυτο ρωταω ποσο θα κοστιζε στην εταιρια να κανει αυτη την δουλεια καπου εξω, ωστε να ξερω τι να απαντησω οταν και εφοσον μου κανουν προταση.
  • #4 από FloatingPoint στις 31 Mar 2010
  • Οχι δεν καταλαβες...

    ΟΚ, τώρα κατάλαβα. Προηγουμένως άλλα είχα καταλάβει. Δική μου γνώμη είναι το να μη δεχτείς αυτή την πρόταση που από μόνιμο συνεργάτη σε κάνει extra όπου θα πληρώνεσαι όποτε έχει δουλειά η εταιρεία κι έχει κάποιο project να σου αναθέσει. Πιστεύω όμως ότι κι εσύ θα πρέπει να τα ζυγιάσεις μέσα σου. Είσαι πρόθυμος να ρισκάρεις το να μην έχεις έναν σταθερό μισθό, όποιος κι αν είναι αυτός, και να αναπτυχθείς από μόνος σου? Αύριο-μεθαύριο ίσως να βρεις κάτι πολύ καλλίτερο αλλά εάν όχι, τι? Περνάμε σοβαρή οικονομική κρίση Darko κι όλες οι εταιρείες προσπαθούν ν'απαλλαγούν από τα μόνιμα έξοδά τους όπως είναι π.χ οι μισθοί. Αυτό κατάλαβα ότι συμβαίνει στην περίπτωσή σου. Σκέφτηκα αρκετά πριν να σου απαντήσω Darko. Είσαι πολύ νέος όπως κατάλαβα και πάνε να σε ξεγαλάσουνε με πλάγιους τρόπους. Από εκεί και πέρα κάνε όπως εσύ νομίζεις αφού όμως πρώτα αναμετρήσεις τις δυνάμεις σου. σε παίρνει να γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας? αυτό είναι ένα βασικό ερώτημα που νομίζω ότι οφείλεις να θέσεις στον εαυτό σου. φιλικά σου μιλάω κι ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις.
  • #5 από Johnie Darko στις 31 Mar 2010
  • Mαλλον παλι δεν καταλαβες... Δεν ειναι οτι ΘΕΛΩ να φυγω και να γινω εξωτερικος συνεργατης... Αλλα ειναι πιθανο να με απολυσουν και να μου προτεινουν αν θελω να μεινω ΜΟΝΟ σαν εξωτερικος συνεργατης. Αν εγω πω οχι, θα βρουν καποιον να κανει την δουλεια φανταζομαι, αλλα δεν το θελουν μιας και παλι θα πρεπει να πληρωνουν μισθο (αν ηταν ετσι θα κραταγαν εμενα). Αν μπορουσα να επιλεξω θα προτιμουσα να έμενα οπως ειμαι τωρα, αλλα μιας και δεν εξαρταται απο μενα, αν τελικα οντως με διωξουν και μου κανουν προταση για να γινω εξωτερικος συνεργατης, θελω να ξερω τι παιζει με τιμες για να ξερω αν θα αξιζει να πω ναι ή οχι. Μονο ετσι θα μπορεσω να ζυγιασω τα πραγματα και να δω αν αξιζει να μεινω εστω σαν εξωτερικος ή αν ειναι καλυτερα να πιασω μια αλλη δουλεια κι οτι να ναι...(γιατι για ηχοληπτης...)
    Οποτε το μονο που ζηταω να μαθω ειναι τι τιμες παιζουν πανω κατω...
    Btw, δεν ειμαι και τοσο νεος  ;) 6 χρονια διαφορα εχουμε...
  • #6 από FloatingPoint στις 31 Mar 2010
  • ...Mαλλον παλι δεν καταλαβες...

    Μια χαρά κατάλαβα το τι παίζεται Γιάννη. <το μόνο που δεν κατάλαβα είναι οτι είσαι κοντά μου από πλευράς ηλικίας :), ωραία αυτό κάνει πιο εύκολη την συννενόηση μεταξύ μας> Πάμε πάλι εκεί που ήμαστε πιο πριν? Έχω μια κοπελιά συγγένισσά μου που είναι ηχολήπτρια, σπούδασε πολύ καλά την τέχνη, δούλεψε και στον ANT1 για ένα διάστημα ως έκτακτη,  και... τώρα χάλια. Δουλεύει περιστασιακά κι από έσοδα είναι γύρω στα 800-900 ευρώ το μήνα. Αυτό δεν ρωτάς? Ή πάλι λάθος κατάλαβα? Το πιο σημαντικό πάντως είναι οι γνωριμίες Γιάννη. Έχεις φίλους και γνωριμίες να σε στηρίξουν? Η εταιρία σου σ'εκβιάζει για να φύγεις χωρίς αποζημίωση και για να μην έχει μπλεξίματα με τους εργατικούς νόμους. Δε μπορώ να σου πω περισσότερα. Είναι δικό σου το θέμα. Εξάλλου είσαι ώριμος άντρας. Εδώ μέσα θα βρεις τη λύση στο πρόβλημά σου?
     
  • #7 από Johnie Darko στις 31 Mar 2010
  • Ρε συ, δεν ψαχνω γνωμη για το αν πρεπει να φυγω ή να μεινω... Δεν θα με διωξουν χωρις αποζημιωση κτλ, απλα θα με διωξουν (αν το κανουν τελικα) και ειναι πιθανον να μου προτεινουν να με εχουν σαν εξωτερικο συνεργατη. Αυτο που ρωταω ειναι τι τιμες παιζουν εξω για την δουλεια που περιεγραψα, οχι αν πρεπει να μεινω, να ψαξω κατι αλλο κτλ. Δεν εχω γνωστους για studios κτλ και μισω/σιχαινομαι την τηλεοραση και σκυλαδικα κτλ, οποτε δεν ειναι ευκολο να βρω δουλεια σαν ηχοληπτης. Ευτυχως δεν ειναι το μονο που εχω σπουδασει και ξερω να κανω. Το τι θα αποφασισω ειναι δικο μου θεμα, δεν ζηταω την γνωμη κανενος, σε κανενα μηνυμα δεν ζητησα γνωμη εξαλλου... Τιμες ζηταω να μαθω για να ενημερωθω... Δλδ αν δεν εκανα την αναλυση του γιατι θελω να μαθω τι τιμες παιζουν στα στουντιο θα αλλαζε κατι; Απλα τιμες θελω να ξερω, τπτ αλλο. Το ποσο σκατα ειναι γενικα η κατασταση, το ποσο σκατα ειναι στον κλαδο μας κτλ τα ξερω καλα... Αυτο που δεν ξερω ειναι τι τιμες παιζουν σε στουντιο+ηχοληπτης για την δουλεια που ανεφερα πιο πανω... Αυτο δεν ξερω γιατι τα τελευταια 10 χρονια δεν εχω πατησει σε στουντιο περα απο την εταιρια που δουλευω και στο σπιτι μου...
    Ρε μπας και πρεπει να σβησω τα μηνυματα και να ξαναρχισω απλα ρωτωντας "τι τιμες παιζουν για ηχογραφηση και μιξη speakage σε studios";
    Γιατι μονο αυτο θελω να ξερω και ειναι το μονο που δεν μου εχεις απαντησει... Εκτιμω το οτι προσπαθεις να πεις μια αποψη, να μεταφερεις εμπειρια και γνωμη, αλλα δεν ζηταω αυτο... Τιμες θελω να μαθω.
    Και δεν προσπαθω να "λυσω το προβλημα μου εδω μεσα" οπως λες (btw προσεχε λιγο πως λες οτι λες, γιατι ο τροπος που τα λες ακουγεται πατρονιστικος και καπως υποτιμιτικος για τον αλλο), απλα προσπαθω να παρω πληροφοριες απο ενα forum μεσα απο το οποιο ξερω οτι μπορω να τις παρω...
  • #8 από odeon-mastering στις 31 Mar 2010
  • Εντυπωση κανει το γεγονος οτι εισαι ηχοληπτης και δεν γνωριζεσαι με συναδελφους σου
  • #9 από Johnie Darko στις 31 Mar 2010
  • Ειναι απλο, οπως ειπα, σαν ηχοληπτης εχω δουλεψει μονο για 4 χρονια και μονο σε αυτην την εταιρια, πως να ξερω αλλους του χωρου αφου δεν κινουμαι σε studios κτλ;
    Εχω φτιαξει τον δικο μου χωρο, οποτε δεν χρειαζομαι να πηγαινω σε αλλα στουντιο για προβες και ηome ηχογραφησεις. Ξερω ηχοληπτες αλλα σε PA φαση, οχι σε recording studios.
    Σορρυ κι ολας δλδ αλλα δεν χρειαστηκε να μπω σε καποιον κυκλο της δουλειας μεχρι στιγμης για να ξερω κοσμο, κι απο τοτε που πηγα σε στουντιο τελευταια φορα εχουν περασει αρκετα χρονια...
    Δεν καταλαβαινω που ειναι το περιεργο και το μεμπτο... Αν δεν γουσταρετε να πειτε τιμες μη λετε στο κατω κατω, ας απαντησουν πελατες των studio ποσο περιπου τους χρεωνουν...
    Για να καταλαβω, δεν ειναι καποια ψιλοstandard η χρεωση για αυτα που λεω σε ενα studio (οχι δισκογραφικο επαναλαμβανω)...
    Επισης αν για τον οποιοδηποτε λογο δεν θελετε να δωσετε τιμες σε δημοσια θεα, απλα κατατοπιστε με σε καποια γενικα πλαισια με ενα pm.
    Αν παλι δεν θελετε να πειτε, μην λετε και αφηστε το θεμα να ασχοληθει κανας αλλος.
    Δεν καταλαβαινω την καχυποψια και το οτι κανεις σας δεν απανταει σε μια ερωτηση που κανω (αν κι αυτο ειναι δικαιωμα σας, αλλα το να σχολιαζετε δεν το καταλαβαινω).
  • #10 από Arg0 στις 31 Mar 2010
  • Τη μία και μοναδική φορά που πλήρωσα για σπικάζ, η χρέωση ήταν 25€ την ώρα.

    Τώρα βέβαια για ραδιοφωνικό σποτάκι συναυλίας είναι πάντα πολύ λιγότερη η ώρα απ' ότι για άλλες δουλείες. Τα ραδιοφωνικά σποτάκια εμείς τα ξεπαστρεύουμε το πολύ σε 90 λεπτά.
  • #11 από odeon-mastering στις 31 Mar 2010
  • συγγνωμη...καλα λες φαινεται ως καχυποψια....

    Κι εγω οπως ο προηγουμενος εχω ακουσει για 25 την ωρα σε 2 χωρους φιλων

    Ο ενας απο οτι ξερω δινει κοντα στα μισα στον υπαλληλο του, ο οποιος αναλαμβανει την δουλεια (νομιζω βεβαια οτι ειναι προσωπικη συμφωνια μεταξυ τους και οχι κατι στανταρ)

    ΟΤ. Κανε φιλους συναδελφους. Εχει πολλα πλεονεκτηματα με βασικο οτι μεσα απο τις συζητησεις, γινεσαι καλυτερος καθε μερα (και αυτο βοηθαει τον πελατη αλλα και την επαγγελματικη σου υστεροφημια...και σιγα σιγα το κασε σου)
  • #12 από Johnie Darko στις 01 Apr 2010
  • Thanks παιδια... Κι εγω sry που ισως ξεσπασα λιγο, αλλα δεν καταλαβαινω την καχυποψια... Επειδη εχω σπουδασει κι αλλα πραγματα, δεν ασχολουμαι μονο με την ηχοληψια και λογω επιλογων προσωπικων δεν εκατσε να δουλεψω σε στουντιο περα απο την εταιρια που ειμαι τωρα. Ουτε καν σαν πελατης πηγαινω σε στουντιο μιας και δεν εχω προβλημα με τον χωρο που εχω για προβες και home ηχογραφησεις. Σαν αποτελεσμα, οντως δεν ξερω ηχοληπτες και να εχω μια ανετη σχεση μαζι τους ωστε να μπορω να συζητησω ανοιχτα για τετοια θεματα. Για αυτο αποφασισα να ρωτησω εδω στο κιθαρα, μιας και ειμαι σιγουρος οτι πολλοι επαγγελματιες υπαρχουν. Πιστευα επισης οτι θα ηθελαν να βοηθησουν καποιον που "ξεκιναει" σαν freelancer. Τεσπα, ουτε εφοριακος ειμαι, ουτε ψαχνω τι μισθοι παιζουν στους υπαλληλους. Αυτο γιατι αν και υπαλληλος τωρα, ουσιαστικα ειμαι επικεφαλης του στουντιο που ειμαι τωρα. Απλα λογω κρισης (και καλα) οι διαφορες εταιριες βρισκουν τροπους να αυξησουν τα εσοδα τους κοβοντας μισθους (με το ελευθερο του κρατους βεβαια), κανοντας απολυσεις κτλ και εφαρμοζοντας οτι ωραρια να ναι και χρησιμοποιοντας μας οποτε και οσο αυτοι θελουν κτλ. Το ιδιο συμβαινει και στην εταιρια που ειμαι τωρα. Ηχογραφησεις δεν εχω καθε μερα, μιας και δεν ειναι το μονο που παραγει η εταιρια και παρολο που μπορω να κανω και αλλα πολλα πραγματα εντος εταιριας, αυτοι προτιμουν να κοψουν ενα στανταρντ μισθο (τον δικο μου) και να με πληρωνουν σαν freelancer οποτε εχουν ηχογραφηση και ας χωσουν περισσοτερο τους αλλους υπαλληλους για ολα τα αλλα που θα εκανα εγω οταν δεν θα ειχα ηχογραφηση. Κι επειδη "ακουσα" οτι παιζει να μου προτεινουν το freelancing, σκεφτηκα οτι τουλαχιστον μεχρι να βρω κατι πιο "μονιμο", αν τα χρηματα ειναι οκ να απαντησω θετικα σε μια προταση τετοιας συνεργασιας. Για αυτο ρωτησα εδω περα επαγγελματιες και μη του χωρου να μου πουν τιμες για να ξερω οταν και αν μου προτεινουν συνεργασια, τι θα πρεπε να ζηταω. Δεν θελω ουτε να με εκμεταλλευονται περισσοτερο απο οσο ετσι κι αλλιως με εκμεταλλευονται, αλλα ουτε κι εγω να ζηταω λαγους με πετραχειλια...
    Σας ευχαριστω πολυ και παλι και αν εχετε καμια αλλη συμβουλη ή τιμες κτλ μην διστασετε να το πειτε, ειτε δημοσια ειτε με pm.
  • #13 από odeon-mastering στις 01 Apr 2010
  • Γιατι δεν αναφερεις και την εταιρια?

    ετσι κι αλλιως φαινεται να μιλας με ανεση για τις πρακτικες τους, οποτε εγω θα ηθελα να μαθω, ποιοι τελος παντων ειναι αυτοι που απολυουν συναδελφους (και γλιτωνουν ασφαλιστρα).

    Καλη τυχη
  • #14 από Johnie Darko στις 01 Apr 2010
  • Γιατι δεν ειναι εταιρια που κανει ηχογραφησεις μονο, οι ηχογραφησεις ειναι μονο ενα κομματι της δουλειας. (Να φανταστεις οτι εμενα δεν με εχουν βαλει στις καταστασεις και ασφαλεια σαν ηχοληπτη αλλα με βαση την δευτερη ειδικοτητα μου - τεχνικος H/Y - προφανως για να γλυτωνουν κι απο κει καποια χρηματα). Δεν θελω να αναφερω ονομα εταιριας γιατι δεν ξερω αν καποιος απο εκει μπαινει κι εδω  ;)
    Να σαι σιγουρος ομως οτι εαν απολυθω και δεν μου κανουν προταση για συνεργασια σαν freelancer, θα επανελθω εδω και θα αναφερω το ονομα της εταιριας...
  • #15 από Jimi Pap στις 01 Apr 2010
  • Johnie κατ αρχην φροντισε να παρεις τη νομιμη αποζημιωση που προβλεπεται για καταγγελια συμβασης εργασιας. Προφανως θελουν να σε βγαλουν απο το ικα και να πληρωνεις εισφορες στον ΟΑΕΕ ως ελευθερος επαγγελματιας, ειτε ως τεχνικος Η/Υ ειτε ως μουσικος παραγωγος/ηχοληπτης ή μουσικος εκτελεστης. Προσεξε παρα πολυ που και τι θα υπογραψεις και μη χασεις σε καμια περιπτωση το δικαιωμα στην αποζημιωση για τεσσερα χρονια εργασιας.

    Σχετικα με το θεμα, οι τιμες στα μικρα "συνοικιακα" στουντιος ξεκινουν απο 20 ευρω την ωρα, και φτανουν στα 45-50 στα γνωστα και μεγαλα στουντιος, τα οποια φυσικα παρεχουν πολυ καλυτερο αποτελεσμα.
  • #16 από Johnie Darko στις 01 Apr 2010
  • Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Δεν ανησυχω για την αποζημιωση, σε αυτον τον τομεα δεν εχει κανει ποτε κατι "περιεργο" η εταιρια, δεν νομιζω να ξεκινησουν απο μενα... Οπως και να χει ομως εχω τα ματια μου 14  ;)
Σελίδες: