Αποστολέας Θέμα: Airsoft!  (Αναγνώστηκε 10237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Airsoft!
« στις: 05/08/10, 21:08 »
Μετα απο περιπου ενα μηνα ενασχολησης με το συγκεκριμενο hobby, ειπα να σας το παρουσιασω σε περιπτωση που ενδιαφερθει καποιος να ασχοληθει, η εστω για να σας φερω σε επαφη με ενα σχετικα αγνωστο στην Ελλαδα σπορ.


Εγω το εμαθα μεσω ενος γνωστου πριν ενα μηνα (ξεκινησα επιτοπου) και καταριεμαι που δεν εχει προβληθει αρκετα ωστε να το εχω μαθει νωριτερα.


Το airsoft (αεροσφαιριση) ειναι ενα σπορ, hobby, ασχολια που μοιαζει αρκετα με το paintball, παρολαυτα διαφερει σε αρκετα σημεια.
Πρωτον και καλυτερον, τα μπαλακια(ΒΒ's) που βαλει το αεροβολο (ΑΕG) ειναι πλαστικα 0,20-0,25 γραμμαρια σε ποικιλα χρωματα τα οποια δεν εχουν μεσα χρωμα. Βασιζεται καθαρα λοιπον στο fair play το αν θα αποδεχτει καποιος οτι εχει χτυπηθει η οχι σε αντιθεση με το paintball που εχει τη σταμπα με την μπογια πανω του. Αρα προυποθετει σοβαρα ατομα που θα σεβαστουν τους κανονες για την σωστη διεξαγωγη του παιχνιδιου.


Επισης τα αεροβολα ειναι ειτε ηλεκτρικα, ειτε αερος με τα πρωτα να χρησιμοποιουνται σχεδον παντα. Σε αντιθεση με τα εξωγηινου σχεδιασμου "οπλα" - μαρκαδορους του paintball, τα AEGs του airsoft ειναι πιστα αντιγραφα 1:1 με οπλα που κυκλοφορουν η κυκλοφορουσαν, κατι που το κανει να μοιαζει περισσοτερο με την Military Simulation (Milsim) πλευρα του paintball.


O εξοπλισμος ειναι καθαρα θεμα του παικτη, με βασικοτερο ολων τα γυαλια ασφαλειας. Στην συνεχεια μπορει να εχει καποιος γαντια, επιαγκωνιδες, επιγωνατιδες, πανω απο ενα AEG, χειροβομβιδες, ασυρματους, nightvision googles και οτι μπορει να φανταστει κανεις. Παρακατω ποσταρω καποια βιντεακια για να δειτε πως ακριβως ειναι ενα παιχνιδι airsoft.


Μου αρεσε γιατι : Απαιτει σχετικα μικρο ποσο χρηματων για να ξεκινησεις ( ο εξοπλισμος μου που ειναι κατι παραπανω απο τον βασικο κοστισε 160Ε),
Παιζεις μεσα στη φυση, σε δαση, χωραφια η διαμορφωμενους χωρους
Δεν χρειαζεται να σκασεις 20αευρο καθε φορα που θες να παιξεις
Ειναι ακρως ομαδικο παιχνιδι
Εχει τρελη αδρεναλινη
Γνωριζεις πολυ κοσμο
ειναι κατι πολυ διαφορετικο απο'τι εχουμε συνηθισει


Δεν μου αρεσε γιατι : Yπαρχουν μερικοι στρατοκ@υλοι μεσα, χωρις να σε επηρεαζει αυτο, απλα ετσι νοητικα...


Θα παρακαλουσα πολυ να μην ξεκινησει συζητηση του στυλ "ειναι φασισταρια εκει μεσα, στρατοκ@υλοι ολοι, πολεμοχαρη αθλημα, προπαγανδα"


Οργανωμενες ομαδες υπαρχουν σε ολες σχεδον τις πολεις και τα παιχνιδια γινονται σε εβδομαδιαια βαση, συνηθως Κυριακες και καποιες αλλες μπονους μερες.

Καποια βιντεακια




Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Airsoft



Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Airsoft!
« Απάντηση #1 στις: 05/08/10, 23:06 »
Στο πρώτο βιντεακι (αυτό είδα μόνο) έχουν και G3A3!!!
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Airsoft!
« Απάντηση #2 στις: 05/08/10, 23:26 »
Φιλε Κωστα σημερα βλεποντας τις φωτογραφιες απο το Airsoft που ανεβασες στο fb και χωρις να ξερω τι ειναι το airsoft και μιας εχω μια τρελα με τα οπλα εψαξα στον γουγλη για το Airsoft και πραγματικα φαινεται πολυ ενδιαφερον...


Οπως ειπα εχω ασχοληθει με τα οπλα μιας και εχω τρελα με αυτα.Παλαιοτερα εκανα και σκοποβολη.Φαινεται εξαιρετικο hobby και σε καποια φαση θα ξεκινησω μαλλον.Απο του χρονου και μετα οπου θα εχω περισσοτερο χρονο.Βεβαια και σαν συλλογη οπλων ειναι ωραιο.Καποτε ηθελα να ξεκινησω συλλογη με τα οπλα του Β' Παγκοσμιου

Οπως ειπες δεν υπαρχουν ιδιαιτεροι κανονες και το αν εχει χτυπηθει καποιος στηριζεται μονο εαν θα το παραδεχτει ο ιδιος.Ετσι?Αυτο το τελευταιο ειναι λιγο εμποδιο για καθαρα παιχνιδι αλλα αμα υπαρχει θεληση ολα γινονται.

Πραγματικα αφου υπαρχουν replica οπλων ειναι τρελη κ**λα το παιχνιδι.


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Airsoft!
« Απάντηση #3 στις: 05/08/10, 23:41 »
Εχω ακουσει οτι θα αντικαταστησουν τα ηλεκτρικα οπλα με οπλα αεριου.τουλαχιστον αυτο ειπα εδω στην ιταλια που εχει αρκετα οργανωμενο κυκλο με πολλες ομαδες.Λενε οτι θα το κανουν αυτο γιατι τα ηλεκτρικα αν και αδιαβροχα βγαζουν προβληματα...ξερεις κατι τετοιο?
το λεω για να ενημερωθει ο κοσμος που ισως παει να αγορασει οπλα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Airsoft!
« Απάντηση #4 στις: 06/08/10, 10:49 »
Παράθεση
Βεβαια και σαν συλλογη οπλων ειναι ωραιο.Καποτε ηθελα να ξεκινησω συλλογη με τα οπλα του Β' Παγκοσμιου

Ross πολλοι εδω στα Χανια αποτι μου ειπαν ειχαν ξεκινησει σαν συλλεκτες πριν μαθουν το airsoft. Ειδες το δευτερο βιντεακι που ειναι σεναριο WWII ??? Για λιγα λεπτα δεν καταλαβαινεις οτι μιλαμε για airsoft!

Παράθεση
Οπως ειπες δεν υπαρχουν ιδιαιτεροι κανονες και το αν εχει χτυπηθει καποιος στηριζεται μονο εαν θα το παραδεχτει ο ιδιος.Ετσι?Αυτο το τελευταιο ειναι λιγο εμποδιο για καθαρα παιχνιδι αλλα αμα υπαρχει θεληση ολα γινονται.

Kοιτα επειδη ειναι μια μεγαλη παρεα η καθε ομαδα, προσπαθει να κρατησει μεσα τα σοβαρα μελη. Θελω να πω οτι αν παω σε ενα παιχνιδι, και με βαρεσουν 1-2 και δεν το παραδεχτω θα υπαρξει προβλημα. Αν δε ξαναγινει δεν θα μπορεσω να ξαναπαιξω. Οποτε εχεις 2 λυσεις. Η συμορφωνεσαι και παιζεις, η δεν παιζεις καθολου!

Πηγαινε μια βολτα στον Βασιλικο, στην Δωδεκανησου, να δεις απο κοντα εξοπλισμο να παθεις πλακα. Το καλο στην Θεσσαλονικη ειναι οτι εχει πολλες ομαδες και καταπληκτικα πεδια!

Παράθεση
Εχω ακουσει οτι θα αντικαταστησουν τα ηλεκτρικα οπλα με οπλα αεριου.τουλαχιστον αυτο ειπα εδω στην ιταλια που εχει αρκετα οργανωμενο κυκλο με πολλες ομαδες.Λενε οτι θα το κανουν αυτο γιατι τα ηλεκτρικα αν και αδιαβροχα βγαζουν προβληματα...ξερεις κατι τετοιο?

Ζero δεν εχω ακουσει κατι τετοιο, αλλα μου φαινετε λιγο δυσκολο, μιας και απο το λιγο χρονο που παιζω μονο πλεονεκτηματα μπορω να βρω στα ηλεκτρικα. Αερος προτιμουνται συνηθως σε οπλα χειρος η sniper.

Δειτε και καποιες ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ φωτογραφιες απο ρωσικες ομαδες στα σεναριακα τους παιχνιδια...!!!
http://sdmobile.livejournal.com/21321.html#cutid1
[/size]http://sdmobile.livejournal.com/21024.html#cutid1
[/size]http://sdmobile.livejournal.com/19843.html#cutid1

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Airsoft!
« Απάντηση #5 στις: 06/08/10, 11:58 »
βασικα αυτο που μου ειπα οι φιλοι μου ειναι οτι θα περασουν σε υγραεριου/φυσικο αεριο :o μου φαινεται πολυ περιεργο αλλα κανουν airsoft κανα 3 χρονια τωρα οποτε μπορει να εχουν και δικιο.ρωτα μια και εσυ για το γ**ωτο >:D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Airsoft!
« Απάντηση #6 στις: 06/08/10, 12:28 »
Mηπως ειναι λογω του Μπουργκας - Αλεξανδρουπολη???
 ;D ;D ;D
Ισως δεν ξερω, αλλα το ΑΚ 47 που περιμενω εναγωνιως να κανει παρεα στο Μ4 ειναι ηλεκτροκινητο!

Παντως μου φυγε το gas για κιθαρες και μεταφερθηκε σε gas για airsoft!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/10, 12:37 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Airsoft!
« Απάντηση #7 στις: 06/08/10, 12:44 »
Mηπως ειναι λογω του Μπουργκας - Αλεξανδρουπολη???
 ;D ;D ;D
Ισως δεν ξερω, αλλα το ΑΚ 47 που περιμενω εναγωνιως να κανει παρεα στο Μ4 ειναι ηλεκτροκινητο!

Παντως μου φυγε το gas για κιθαρες και μεταφερθηκε σε gas για airsoft!

Λες :P :P?
Σου εφυγε το Gas για τις κιθαρες?οκ πες το μου σε κανα 2μηνο.Παντως πρεπε να συνφωνησω πως σε αυτο το παιχνιδι υπαρχουν πολλοι στρατοκ**λοι αλλα οπως ειπες απ οσο ξερω δεν επιρεαζει το game αλλα την ψυχηκη σου ηρεμια
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people