Αποστολέας Θέμα: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ  (Αναγνώστηκε 3699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlos77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« στις: 09/01/11, 17:41 »
Είμαι καινούριος στον χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας και θέλω να μάθω αν υπάρχει πρόγραμμα\λογισμικό που να προσθέτει εφέ στην κιθάρα όπως αυτό που κάνουν οι πεταλιέρες ...Υπάρχει κανένα αξιόλογο πρόγραμμα που να κάνει αυτή τη δουλέια? (γιατί και οι πεταλιέρες θέλουν λεφτά...) ;D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #1 στις: 09/01/11, 17:55 »
Amplitube, Guitar Rig ειναι δυο που ερχονται γρηγορα στο μυαλο.

Αποσυνδεδεμένος pavlos77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #2 στις: 09/01/11, 19:34 »
Έβαλα το amplitube και μου άρεσε πολύ αλλά παρόλο που αναγνωρίζει την κιθάρα είναι σαν να μην υπάρχει ....Δλδ δεν δείχνει την ένδειξη input να ανάβει.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #3 στις: 09/01/11, 20:12 »
Ρυθμησε το Amplitube να παιρνει input απο εκει που εχεις συνδεσει την κιθαρα σου.

Αποσυνδεδεμένος pavlos77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #4 στις: 09/01/11, 22:37 »
Οκ το βρήκα...Ευχαριστώ.Το Guitar Rig το βρήκα και όταν πάει να κάνει install μου βγάζει μήνυμα: "No previous files found.Please run the full product installer before running this update installer"....

Αποσυνδεδεμένος pavlos77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #5 στις: 20/01/11, 21:48 »
Μήπως ξέρετε κανένα άλλο πρόγραμμα που να έχει περισσότερα presets?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #6 στις: 20/01/11, 22:05 »
Φιλε pavlos το forum εχει μια συζητηση για το Guitar Rig!

Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )


Και παρολο που δεν ειμαι κιθαριστας, ξερω πως το Guitar Rig εχει μια πληθωρα απο presets που κανονικα θα επρεπε να ικανοποιουν και τον πιο απαιτητικο κιθαριστα ( ο οποιος συνηθως προκειται για εναν ερασιτεχνη μουσικο που ποτε του δεν ακουσε εναν καλο ενισχυτη, ή ποτε δεν ειχε ενα καλο πεταλι, αλλα ξερει πως ειναι ο ηχος τους....και κρινει τα προγραμματα για το κατα ποσο αληθοφανη ειναι...κατα παραξενο τροπο  ;D )



Εαν τυχον το εχεις πειρατικο να ξερεις πως πολυ πιθανον να μην "τρεχει" σωστα ή κατα τη διαρκεια του "σπασιματος" του να εγινε ενα "ξεκαθαρισμα" απο καποια presets! Και επειδη βλεπω πως το μηνυμα που σου βγαζει ειναι για "updater" σημαινει πως κατεβασες ενα update του Guitar rig με την πεποιηθηση πως κατεβαζεις το κανονικο προγραμμα.


http://www.native-instruments.com/#/en/products/guitar/guitar-rig-4-pro/?page=952

Εδω θα βρεις μια trial εκδοση του. Αν σου αρεσει, μπορεις να το αγορασεις ή να διακινδυνευσεις αλλη μια φορα να κατεβασεις καποια κακη "σπασμενη" εκδοση!



Ομως εφοσον περασες απο Guitar Rig κι Amplitube και δε σου εκανε κανεναν, 2 πραγματα συμβαινουν:

1) Εχεις παιξει με 800 ενισχυτες, 200 κιθαρες και 500 πεταλακια και πεταλιερες και ξερεις απο εφφε, συνδυασμους και πραγματικους ηχους. Οποτε οντως, η ποικιλια που σου παρεχουν τα Amplitube και Guitar Rig δεν ειναι καλη...

2) Δεν εχεις ιδεα πως θα συνδεσεις ολα αυτα τα ομορφα πραγματα που σου δινει ως μιμησεις το Guitar Rig ( απο ενισχυτες και μικροφωνα, μεχρι πεταλακια και ρυθμισεις effect ) και γενικα δεν εχεις "δικο" σου ηχο!


Εαν συμβαινει το 1ο, τοτε παω πασο και θα ηθελα να ερθω επισκεψη για να δω ολα αυτα τα μηχανηματα  ;D

Αν συμβαινει το 2ο, τοτε κανενα προγραμμα δε προκειται να σου κανει, αρα χαμενος κοπος να αναζητησεις ενα πιο "πολυσυνθετο" προγραμμα ( που ειλικρινα δεν υπαρχει... )!


Προταση μου;

Ψαξε περισσοτερο το Guitar Rig..Μια χαρα προγραμμα ειναι! Ο χρηστης εχει προβλημα!  :-X
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #7 στις: 20/01/11, 22:21 »
Υπαρχει και αυτο το site στο οποιο πολλα μελη ανεβαζουν δικα τους presets για τα περισσοτερα προγραμματα τυπου Guitar Rig (οποτε να ξερεις οτι μπορεις να βρεις και μερικα presets "πατατες"). Επισης εχουν ανεβασει και αρκετα cab impulses τα οποια χρησιμοποιεις με καποια προγραμματα προσομοιωσης καμπινας τα οποια θα βελτιωσουν αρκετα τον ηχο σου.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος pavlos77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #8 στις: 20/01/11, 23:51 »
Φιλε pavlos το forum εχει μια συζητηση για το Guitar Rig!

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=32898.0


Και παρολο που δεν ειμαι κιθαριστας, ξερω πως το Guitar Rig εχει μια πληθωρα απο presets που κανονικα θα επρεπε να ικανοποιουν και τον πιο απαιτητικο κιθαριστα ( ο οποιος συνηθως προκειται για εναν ερασιτεχνη μουσικο που ποτε του δεν ακουσε εναν καλο ενισχυτη, ή ποτε δεν ειχε ενα καλο πεταλι, αλλα ξερει πως ειναι ο ηχος τους....και κρινει τα προγραμματα για το κατα ποσο αληθοφανη ειναι...κατα παραξενο τροπο  ;D )



Εαν τυχον το εχεις πειρατικο να ξερεις πως πολυ πιθανον να μην "τρεχει" σωστα ή κατα τη διαρκεια του "σπασιματος" του να εγινε ενα "ξεκαθαρισμα" απο καποια presets! Και επειδη βλεπω πως το μηνυμα που σου βγαζει ειναι για "updater" σημαινει πως κατεβασες ενα update του Guitar rig με την πεποιηθηση πως κατεβαζεις το κανονικο προγραμμα.


http://www.native-instruments.com/#/en/products/guitar/guitar-rig-4-pro/?page=952

Εδω θα βρεις μια trial εκδοση του. Αν σου αρεσει, μπορεις να το αγορασεις ή να διακινδυνευσεις αλλη μια φορα να κατεβασεις καποια κακη "σπασμενη" εκδοση!



Ομως εφοσον περασες απο Guitar Rig κι Amplitube και δε σου εκανε κανεναν, 2 πραγματα συμβαινουν:

1) Εχεις παιξει με 800 ενισχυτες, 200 κιθαρες και 500 πεταλακια και πεταλιερες και ξερεις απο εφφε, συνδυασμους και πραγματικους ηχους. Οποτε οντως, η ποικιλια που σου παρεχουν τα Amplitube και Guitar Rig δεν ειναι καλη...

2) Δεν εχεις ιδεα πως θα συνδεσεις ολα αυτα τα ομορφα πραγματα που σου δινει ως μιμησεις το Guitar Rig ( απο ενισχυτες και μικροφωνα, μεχρι πεταλακια και ρυθμισεις effect ) και γενικα δεν εχεις "δικο" σου ηχο!


Εαν συμβαινει το 1ο, τοτε παω πασο και θα ηθελα να ερθω επισκεψη για να δω ολα αυτα τα μηχανηματα  ;D

Αν συμβαινει το 2ο, τοτε κανενα προγραμμα δε προκειται να σου κανει, αρα χαμενος κοπος να αναζητησεις ενα πιο "πολυσυνθετο" προγραμμα ( που ειλικρινα δεν υπαρχει... )!


Προταση μου;

Ψαξε περισσοτερο το Guitar Rig..Μια χαρα προγραμμα ειναι! Ο χρηστης εχει προβλημα!  :-X

Η αλήθεια είναι ότι είναι το πρώτο μου πρόγραμμα και δεν είχα ποτέ μου πεταλιέρα , απλά ρώταγα μήπως υπήρχε κανένα άλλο καλύτερο αλλά αφού λες πως αυτί είναι μια χαρά , τότε...Όσο για το μήνυμα που είχα γράψει πως μου βγάζει σφάλμα το έφτιαξα και είναι μια χαρά


Υπαρχει και αυτο το site στο οποιο πολλα μελη ανεβαζουν δικα τους presets για τα περισσοτερα προγραμματα τυπου Guitar Rig (οποτε να ξερεις οτι μπορεις να βρεις και μερικα presets "πατατες"). Επισης εχουν ανεβασει και αρκετα cab impulses τα οποια χρησιμοποιεις με καποια προγραμματα προσομοιωσης καμπινας τα οποια θα βελτιωσουν αρκετα τον ηχο σου.

Μπορείς να μου πεις τι είναι τα cab impulses και τι προγραμματα προσομοιωσης καμπινας?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό επεξεργασίας εφέ
« Απάντηση #9 στις: 21/01/11, 02:12 »
Εντελως μπακαλιστικα.
Οπως τα Guitar Rig, AmpliTube κ.α. εχουν διαφορα modules/components (δεν ξερω και πως να τα πω) τα οποια προσομοιωνουν ("δημιουργουν") τον ηχο διαφορων ενισχυτων, πεταλιων κ.τ.λ. ετσι εχουν και κατι αντιστοιχο για να διαμορφωνει τον ηχο ετσι οπως θα ακουγοταν απο μια καμπινα η το ηχειο ενος ενισχυτη.
Ετσι ειναι και τα προγραμματα προσομοιωσης καμπινας, μονο που ειναι ξεχωριστα προγραμματα, στα οποια εισαγεις το λεγομενο cab impulse, κατι σαν preset δηλαδη. Στην ουσια τα impulses ειναι αρχεια .wav μηδενικης διαρκειας τα οποια εχουν δημιουργηθει με βαση μια πραγματικη καμπινα (το πως βεβαια δεν το θυμαμαι) αρα αυτο σημαινει οτι παιρνεις τον αντιστοιχο ηχο που θα επαιρνες απο την καμπινα (πανω-κατω). Οποτε μπορεις να βρεις impulses απο Mesa Boogie, Engl κ.α. καμπινες και μαλιστα αναλογα με την ορεξη του δημιουργου του impulse μπορει να εχεις τον ηχο μιας καμπινας με διαφορους συνδυασμους τοποθετησης του μικροφωνου  π.χ. στο κεντρο της καμπινας, στην αριστερη γωνια της καμπινας, on η off axis κ.τ.λ.
Αυτα ξερω οτι ισχυαν για παλιοτερες εκδοσεις των Guitar Rig και AmpliTube στα οποια οι ηχοι των καμπινων και των ηχειων που ειχαν δεν ηταν τοσοι καλοι και ολοι χρησιμοποιουσαν και καποιο ξεχωριστο προσομοιωτη καμπινας με διαφορα impulses. Αν οι τωρινες εκδοσεις αυτων των προγραμματων εχουν καλυτερης ποιοτητας ηχους καμπινων η πλεον μπορεις να φορτωσεις στο ιδιο το προγραμμα καποιο δικο σου impulse, δεν το ξερω.
 ;)
Κλειστον λογω κρισης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/06, 10:16
από Ο Νέος Κιθαρωδός
5 Απαντήσεις
17642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 20:34
από lavigne
15 Απαντήσεις
11634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/14, 22:44
από eloy4s
8 Απαντήσεις
9562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 22:23
από panixgr
1 Απαντήσεις
3853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/20, 19:13
από Πέτροc