Αποστολέας Θέμα: τροπος ηχογραφησης;  (Αναγνώστηκε 4463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
τροπος ηχογραφησης;
« στις: 08/03/11, 09:21 »
Δεν έχω καμία εμπειρία σχετικά με ηχογραφήσεις στούντιο, οπότε, αν κάποιος μπορεί να δώσει τα φώτα  του, θα βοηθήσει πολύ. Διαθέτουμε μια κονσόλα YAMAHA (αξίας περίπου 300 ευρώ) με έξοδο USB (κι όχι MIDI), που την συνδέουμε σε Η/Υ, και μέσω του cubase πραγματοποιούμε ηχογραφήσεις. Μέχρι τώρα συνδέαμε όλα τα όργανα (2 ηλεκ. Κιθάρες προενισχυμένες μέσω ηλεκτρονικών πεταλιέρων, 1 μικρόφωνο και 1 ηλεκτρονική ντραμς) απ’ ευθείας στις εισόδους της κονσόλας (και ακούγαμε από τις εξόδους της σε ηχεία). Το αποτέλεσμα ήταν μέτριο έως κακό –οι κιθάρες, ειδικά  όταν ήταν καθαρές, έδιναν την αίσθηση «παιδικής» κιθάρας, τύπου Jumbo…  Σαφώς και δεν περιμένουμε «επαγγελματικό» αποτέλεσμα, ούτε σκοπεύουμε να προβούμε σε μια επένδυση μεγάλης αξίας.  Το ερώτημα λοιπόν είναι: όντως το (κακό) αποτέλεσμα έχει να κάνει με τον τρόπο που ψηφοποιεί η κονσόλα τον ήχο και πως μπορεί να βελτιωθεί κάπως το αποτέλεσμα ; Να γράφουμε μέσω μικροφώνων  (στα ηχεία των καλών ενισχυτών μας) που θα εισαχθούν στην κονσόλα, προτείνετε άλλο πρόγραμμα εγγραφής (;), σε αντικατάσταση της κονσόλας, ή είμαστε χαμένοι από χέρι; 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #1 στις: 08/03/11, 09:59 »
καταρχήν καλως ήρθες στο φόρουμ.

με ενα κομμάτι εξοπλισμού δεν είναι εύκολο να καταφέρεις να βγάλεις σοβαρό ή αξιόλογο αποτέλεσμα αν πρώτα δεν έχετε κάτσει σαν σχήμα να φτιάξετε την ενορχήστρωση και τους ήχους σας.

Ειδικά στο θέμα ηλεςκτρικής κιθάρας. Εφόσον γράφετε καρφί απο πεταλιέρα σε μίκτη, τότε πρέπει να σχεδιάζετε τους ήχους σας ακουγοντάς τους απο κάποια "κανονικά" ηχεία και όχι απο τους ενισχυτές κιθαρών καθώς οι τελευταίοι δεν αποδίδουν γραμμικά τις συχνότητες που αναπαράγουν οι κιθάρες (σκοτώνουν τα πρίμα κλπκλπ).

εφοσον δεν θέλετε να προβείτε σε περαιτέρω επενδύσεις, δοκιμάστε να γράψετε τις κιθάρες με μικρόφωνο στις καμπίνες  και παρατηρείστε μήπως "τσακώνονται" συχνοτικά τα όργανα μεταξύ τους (η μπότα με το μπάσο, οι κιθαρίστες μεταξύ τους και γυσικά η ενορχήστρωση να παρουσιάζει μετρημένο και δεμένο παίξιμο)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #2 στις: 08/03/11, 11:15 »
Ευχαριστώ.
Όντως όταν ακούγαμε από ακουστικά (αντί για τα ηχεία των ενισχυτών) το αποτέλεσμα ήταν σαφώς καλύτερο –απλά δεν βολεύουν πρακτικά κι ούτε μας απασχολεί τόσο πολύ αυτό όσο η ποιότητα του ήχου της εγγραφής.
Έχεις ιδέα για τύπο/μάρκα κατάλληλων μικροφώνων;
Επίσης, ένα άλλο θέμα είναι ο συντονισμός της κονσόλας με τις λάμπες του ενός ενισχυτή (fender hot rod de luxe III). Σφύριγμα τρελό… 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #3 στις: 08/03/11, 11:27 »
για το συντονισμο λυχνιών και μικτη πρώτη φορά ακουω! (τι συνδεσμολογία έχετε που να παρουσιάζεται αυτό το θέμα?

για εγγραφή ενισχυτών κιθάρας  οι κλασικές/προτεινόμενες λύσεις είναι το shure sm57 (100 e περίπου) και Senheiser e906 (150 e πρπ).
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #4 στις: 08/03/11, 11:57 »
Να υποθέσω ότι έχετε κάτι τέτοιο ? : http://www.thomann.de/gr/yamaha_mw12c.htm
αν ναι θα ήμουν υπόχρεος αν μας έλεγες αν και πόσο καλά κάνει τη δουλειά του .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #5 στις: 08/03/11, 13:39 »
Είναι YAMAHA MW10C. Δεν ξέρω αν φταίει ή πόσο φταίει εκείνο ή εμείς, πάντως οι (καθαρές) κιθάρες όταν πέσουν πάνω απ’ ευθείας ακούγονται σαν να είναι από …παιχνίδι.
Κατά τα άλλα: είναι φθηνή, δίνει το cubase μαζί, βγάζει έξοδο μόνο  USB (για εγγραφή σε Η/Υ).
Σε σχέση με τον συντονισμό…  δεν ξέρω αν πρόκειται ακριβώς για συντονισμό, πάντως με το που είναι ανοιχτή ακούγεται ένα έντονο σφύριγμα από τον ενισχυτή.  Μόνο αν βάλεις στο «0» τα level monitor/phones εξαλείφεται.
Τα προτεινόμενα προγράμματα shure sm57  &  senheiser e 906 είναι κατάλληλα για εγγραφή αντί κονσόλας; Με είσοδο στον Η/Υ από USB ή μικρόφωνο (μέσω μίκτη); Ή δεν κατάλαβα τίποτα; 

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #6 στις: 08/03/11, 13:41 »
ή τα shure & senheiser είναι μικρόφωνα; (συγχωρέστε μου την ασχετοσύνη!!!!)

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #8 στις: 08/03/11, 13:58 »
Περιληπτικα:

Εαν θελετε να βαλετε καθαρο σημα κιθαρας μεσα σε κονσολα πρεπει να εχει καταλληλη υποδοχη HI-Z ( ή αντιστοιχο "διακοπτη" που θα ενεργοποιει ενα HI-Z κυκλωμα ).

Το προβλημα ειναι πως μια ηλεκτρικη κιθαρα ( οπως κι ολα τα οργανα με μαγνητες ) εχουν μεγαλη αντισταση στην εξοδο τους και πρεπει η κονσολα να αυξησει την αντισταση του καναλιου της ωστε να λαβει σωστα το σημα. Σε αντιθετη περιπτωση το σημα εισερχεται μεν μεσα στη κονσολα, αλλα πρεπει να πιεσεις το "gain/trim" ποτενσιομετρο ( αλλο βεβαια το gain, αλλο το trim, ομως στις compact κονσολες τα συνδυαζουν σε ενα ποτενσιομετρο ) ωστε να ακουσεις ηχο, που δεν ειναι βεβαια ο σωστος!

Πως συνδεετε τη κονσολα με τον "εξω" κοσμο ( δηλαδη αυτο που ακουτε εσεις ). Χρησιμοποιειτε ηχεια ή τη συνδεετε σε κανεναν ενισχυτη κιθαρας!!; ( Δυστυχως πολλοι το κανουν και ειναι μεγιστο λαθος )!


Τελος τα shure και senheiser ειναι μαρκες μικροφωνων! Προτεινω το 57αρι γιατι εχει αποδειξει πως αντεχει τις πιεσεις και αποτελει το κατεξοχην "σκυλι" μικροφωνο για προχειρη ηχογραφηση ή live!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #9 στις: 08/03/11, 15:07 »
Τι είναι η υποδοχή ΗΙ-Ζ; Πιθανολογώ ότι η συγκεκριμένη κονσόλα δεν έχει τέτοια, οπότε….  Το ότι το σήμα ενισχύεται από την πεταλιέρα, που διαθέτει προενίσχυση, πριν μπει στην κονσόλα παίζει ρόλο; (σε σχέση με τους μαγνήτες και την «ανάγκη» της κονσόλας να αυξήσει την αντίσταση)   Στην ουσία το πρόβλημα δεν είναι ότι το σήμα της ηλ κιθάρας είναι ασθενές. Σαν στάθμη είναι μια χαρά, σαν απόδοση είναι χάλια.
Ακούμε είτε μέσω ακουστικών (μια χαρά), είτε από τους ενισχυτές (μέτρια). Όλα προκύπτουν όταν θέλουμε να ηχογραφούμε και να ακούμε ταυτόχρονα, αλλά τότε ξεπερνάμε το θέμα της ακουστικής (ποιότητας), αρκεί να γράφουμε τουλάχιστον συμπαθητικά.
Θα ήθελα και μια γνώμη σχετικά με τις ηλεκτρονικές πεταλιέρες που προσομοιώνουν ενισχυτές κλπ.  Μου είπαν για μια VOX (περίπου 300-350 ευρώ) με λάμπα. Τι ρόλο παίζει η λάμπα; Ειδικά σε συνδιασμό με λαμπάτο ενισχυτή;  Και τελικά μήπως είναι προτιμότερο πετάλι-πετάλι; Δηλαδή (λέω εγώ…) chorus, delay, overdrive; (Να διευκρινίσω ότι δεν με απασχολεί ήχος heavy metal κλπ. ) ευχαριστώ όλους….

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #10 στις: 08/03/11, 15:22 »
φίλε gvogi ... σε ένα post έκανες ερωτήσεις για 10 σελίδες απαντήσεις  :)  και ατελείωτο διάβασμα .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: τροπος ηχογραφησης;
« Απάντηση #11 στις: 08/03/11, 15:26 »
Hi-Z = υψηλή εμπέδηση ή λαικιστί αντίσταση. αφου γράφετε με πεταλιέρες, αν τις εχετε σεταρει σε line out level δεν έχετε πρόβλημα με τον μίκτη.


απο οτι καταλαβα ο μίκτης ειναι συνδεδεμένος σε ενισχυτή κιθάρας?.  το φυσημα που ελεγες προκυπτει αν ανεβάσεις πολύ το gain του μίκτη (θεωρητικά αυτό κάνετε και σας βγάζει το φύσημα),

Με έναν μίκτη και τίποτα άλλο μην ελπίζετε να έχετε διαφορετικές μίξεις σε ακουστικά και σε υπολογιστή για να ικανοποιείτε τα γούστα σας.
Για την λάμπα μπορεις να διαβάσεις χιλιάδες άρθρα στο ιντερνετ.
.


Σου προτείνω να ανατρέξεις σε παλαιότερες δημοσιεύσεις του φορουμ αλλά και να ψαχτείς παραπάνω απο μόνος σου.  Αν δεν θέλετε ή βαριέστε κλπκλπ  υπάρχουν και τα επαγγελματικά στουντιο για να ηχογραφήσετε. Άλλωστε για αυτό είναι φτιαγμένα.
το θέμα πεταλια-πεταλιέρες κλπ είναι θέμα γούστου ,βίτσιου και πορτοφολιού φυσικά ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 17:32
από {SLASH}
0 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 02:59
από pbarbalias
9 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/07, 18:52
από Χρυσάνθη
1 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/07, 23:43
από bsiap
6 Απαντήσεις
4560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/09, 00:02
από Panos the Greek
14 Απαντήσεις
4846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 17:35
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
6628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/11, 11:25
από panicX
3 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 03:40
από truepiece
3 Απαντήσεις
5235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/14, 19:56
από GeorgeMam