Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία Ηχογράφησης  (Αναγνώστηκε 2325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Διαδικασία Ηχογράφησης
« στις: 30/10/11, 17:32 »
Καλησπέρα σας!

Στείνω το υποτυπώδες home studio κ έχω βρεθεί σε ένα μπέρδεμα. Μέχρι στιγμής όταν ηχογραφούσα την ηλ. κιθάρα πχ ακολουθούσα την εκής διαδικασία:
 μικρόφωνο στον ενισχυτή=>το μικρόφωνο στην κάρτα ήχου(cakewalk ua-25ex)=>την κάρτα ήχου στο laptop. Κ αναλόγως την περίπτωση +ένα σήμα από τον προενισχυτή του ενισχυτή μου καρφί στην κάρτα ήχου κ μετά στο laptop.

Αυτήν την περίοδο σκέφτομαι να αγοράσω μια μικρή αναλογική κονσόλα (10-14 max) με την λογική να αξιοποιώ ταυτόχρονα πολλά κανάλια. Δηλαδή η συστοιχία να είναι ως εξής:
τα μικρόφωνα στην κονσόλα=>κάρτα ήχου=>laptop.

 Απλώς, δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι λογική αυτή η συστοιχία κ επιπλέον δεν θέλω να "ακυρώσω" την κάρτα ήχου(έχω δει ότι πολλές κονσόλες έχουν έξοδο usb για σύνδεση στον υπολογιστή). Εν ολίγοις:
είναι λογική αυτή η "αλυσίδα" που σκέφτομαι; είναι χρηστική; χρειάζεται μήπως κάτι επιπλέον να προσθέσω;

Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διαδικασία Ηχογράφησης
« Απάντηση #1 στις: 30/10/11, 19:08 »
Εφοσον μεχρι στιγμης για την ηλεκτρικη σου χρησιμοποιουσες μονο 2 καναλια ( mic και DI απο τον ενισχυτη ), ποιος ο λογος να βαλεις στην αλυσιδα της εγγραφης σου αλλο ενα μηχανημα;

Μονο στην περιπτωση που θελεις να ηχογραφησεις με 2-3 μικροφωνα εναν ενισχυτη ( πλεονασμος εαν δεν εχεις τον καταλληλο χωρο, τις καταλληλες γνωσεις και τα καταλληλα μικροφωνα ) συν το DI σημα, θα χρειαστεις 3-4 καναλια!

Καλο ειναι να αποφευγουμε πολλα "πραγματα" στη ροη του σηματος, γιατι μονο καλο δεν κανει στο τελος ( εξαιρουνται οι καλλιτεχνικοι λογοι, καθως και οι λογοι "ζεστασιας" ή χαρακτηριστικου ηχου που τυχον μας ενδιαφερουν )!


Αλλο ειναι να ελεγχεις το level ενος input σηματος σε ενα audio interface, αλλιως ειναι να ελεγχεις το input σε μια κονσολα και παραλληλα το output της να μην "καιει" το input του interface. Κι αν η μια εχει semi-pro εξοδο ( -10dBV ), ενω η αλλη δουλευει μονο σε pro ( +4dBu )?

Ειναι πολλα που πρεπει να σκεφτεις, αλλα το πιο σημαντικο ειναι...ποσα καναλια θα χρειαστω τελικα;

Κι αν δωσω 200-300€ για μια κονσολα, γιατι να μην αλλαξω καρτα ηχου και να παρω μια με περισσοτερα καναλια;  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
10437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/06, 21:36
από stavros75
10 Απαντήσεις
7528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 10:34
από Harrucci
2 Απαντήσεις
2675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 13:58
από zeromancer
1 Απαντήσεις
2630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 02:44
από Fteo
8 Απαντήσεις
3387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 17:08
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
4462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/11, 15:26
από Korgy
2 Απαντήσεις
2175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/11, 18:31
από arismanouras
11 Απαντήσεις
5760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/12, 23:12
από metalupyourass
5 Απαντήσεις
7598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/14, 18:56
από freemind
6 Απαντήσεις
7866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 10:36
από Master1977