Σελίδες:
  • #1 από metalupyourass στις 27 Aug 2012
  • Καλησπερα!εχει εδω και δυο χρονια ασχολουμαι με home recordings..εχω μια lexicon alpha studio για καρτα ηχου...καθως κιθαριστας χρησιμοποιω το addictive drums για δημιουργια ντραμς...το ερωτημα ειναι..πως θα ηχογραφησω μια φυσικη ντραμς με μικροφωνα και να περνανε στον υπολογιστη ξεχωριστα το καθενα καναλι(π.χ. μποτα,σνερ,χαι χατ)..ελπιζω να μην ειναι χαζη ερωτηση...θα ηθελα να μου πειτε τι ακριβως θα χρειαστω..αα χρησιμοποιοω το reaper για daw!
  • #2 από hot_sauce (φλουτσ) στις 27 Aug 2012
  • θα χρειαστείς ένα μίκτη με τόσες εισόδους όσα τα μικρόφωνα που θες να χρησιμοποιήσεις και αν θες να τα περνάς ξεχωριστά σαν κανάλια στο DAW σου τότε χρειάζεσαι κάτι σαν αυτό:

    http://www.alesis.com/multimix8usb20

    που επικοινωνεί με το DAW και μπορεί και κάνει αυτό που θες
    (και εμείς δλδ αλλά λόγω οικονομικού το χουμε βάλει στην άκρη προς το παρόν.... :P )
  • #3 από metalupyourass στις 27 Aug 2012
  • θα χρειαστείς ένα μίκτη με τόσες εισόδους όσα τα μικρόφωνα που θες να χρησιμοποιήσεις και αν θες να τα περνάς ξεχωριστά σαν κανάλια στο DAW σου τότε χρειάζεσαι κάτι σαν αυτό:

    http://www.alesis.com/multimix8usb20

    που επικοινωνεί με το DAW και μπορεί και κάνει αυτό που θες
    (και εμείς δλδ αλλά λόγω οικονομικού το χουμε βάλει στην άκρη προς το παρόν.... :P )

    οποτε να κοιταξω μικτη με usb ωστε να ηχογραφω ξεχωριστα...στα στουντιο πως το κανουνε??(ξερω ξεφευγει εκει αλλα εχω απορια)
  • #4 από Korgy στις 27 Aug 2012
  • στο στουντιο το κανουνε με πολλά λεφτά και γνώσεις  ;D ;D ;D






    αν θες να γινεται σοβαρή δουλειά σε ηχογράφηση κρουστών πρεπει να λάβεις υποψιν:
    -την ποιότητα και το σετάρισμα των ντραμς
    -τον χώρο
    -τα μικρόφωνα/προενισχύσεις/κάρτα ήχου.


    κοινώς κατω απο χιλιάρικο δεν θα σου πάει η ιστορία (δεν βαζω στο κόστος τα ντραμς και τον χώρο) οπότε μηπως να σκεφτόσουν ενα στουντιο για γρηγορα,ανώδυνα και σοβαρά αποτελέσματα?
  • #5 από hot_sauce (φλουτσ) στις 27 Aug 2012
  • κοινώς κατω απο χιλιάρικο δεν θα σου πάει η ιστορία ...

    ΡΕ μανία μ'αυτό το πάτωμα!! ;D

    οπότε μηπως να σκεφτόσουν ενα στουντιο για γρηγορα,ανώδυνα και σοβαρά αποτελέσματα?
    +1
  • #6 από Korgy στις 27 Aug 2012
  • είμαι λίγο στριμένο άντερο ΑΛΛΑ τα ντραμς δεν ειναι ακουστική κιθάρα που απλα χώνεις 1 μικρόφωνο και εχεις ενα ανεκτο αποτέλεσμα.   Θέλει πόνο/χρόνο/χρήμα μια αξιοπρεπής ηχογράφηση. Πιο εύκολο θα ήταν ενα midi drum kit/pad που θα  τριγκάρει τις φωνές του VST που χρησιμοποιείς, για ηχο σωστό και με ανθρώπινο παίξιμο.




    και ναι, το πάτωμα ειναι 1000  :P
  • #7 από groovymood στις 27 Aug 2012
  • Πρόσφατα, για να γράφουμε τις πρόβες στην μπάντα που παίζω, αγοράσαμε αυτό...   http://www.thomann.de/gr/zoom_r16.htm


    Μέχρι στιγμής αποδεικνείεται πολύ χρήσιμο εργαλείο, δεν γράφεις απλώς την πρόβα, αν οι πηγές είναι decent φτιάχνεις ένα αξιοπρεπές demo.
    Δεν χρειάζεται να έχεις το pc σου μαζί για να γράψεις, πρέπει βέβαια να αγοράσεις μικρόφωνα για τα τύμπανα (αλλά και για τις κιθάρες αν θέλεις να γραφτούν καλά).


    Μετά περνάς τα tracks στο pc σου και κάνεις στο daw σου την μίξη όπως θέλεις.


    Για να πάρεις μιά ιδέα, το παρακάτω απόσπασμα είναι απο την τελευταία πρόβα, ακολούθησε απο εμένα η μίξη και ένα υποτυπώδες "mastering".


    https://www.box.com/s/7d46def21df5dfe1c034




    Εντάξει, σίγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα με πιο ποιοτικές προενισχύσεις και κάποια ακριβότερα πυκνωτικά (είναι όλα δυναμικά εδώ, ακόμη και τα overhead..), αλλά για μιά μπάντα που θέλει να κάνει μόνη της ένα ντεμάκι, μιά χαρά το βρίσκω.
  • #8 από metalupyourass στις 27 Aug 2012
  • Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
    1ον) δεν θελω να απευθυνθω σε στουντιο καθως δεν το θελω για ολοκληρη μπαντα
    2ον)στο μυαλο μου εχω με τον ντραμερ της μπαντας καποιο προτζεκτ (thrashies και ετσι)
    3ον)δεν θα με χαλουσε να παρω κατι ακριβουτσικο και να το κρατησω οσο αντεξει...αλλωστε χαμενο στα χερια μου δεν θα παει
    4ον)αυτο για το στουντιο ηταν απλως απορια..καθως εχω παει στο Nemesis Recording Studio στην Καβαλα και εκει εβλεπα πως οτι ηχογραφουσε ο ντραμερ εβγαινε σε ξεχωριστα καναλια στο daw..
    5ον)δεν θελω τρομερο ηχο..ενα απλο προτζεκτ θελουμε να κανουμε...
    τι μου προτεινετε για αυτην την δουλεια που θελω να κανω??
    groovymood θα το εχω στα υποψην αυτο μιας και το ειχα ξαναδει παλια
  • #9 από hot_sauce (φλουτσ) στις 27 Aug 2012
  • θέλει τεχνογνωσία...δοκιμές...αρκετή δουλειά...και αρκετό διάβασμα....

    3 λύσεις!:
    το alesis που σου πρότεινα...
    το zoom που πρότεινε ο groovymood...
    (ή παρόμοια προϊόντα έτσι?)
    ή pads που πρότεινε ο Korgy

    για τις 2 πρώτες λύσεις χρειάζεσαι μικρόφωνα, καλώδια, τεχνογνωσία για το πως να στήσεις τα μικρόφωνα κτλ....
  • #10 από freemind στις 27 Aug 2012
  • Διαβαζω με ενδιαφερον ενα θεμα που αφορα ισως απο τις πιο πολυπλοκες μορφες ηχογραφησης ( ενα οργανο που αποτελειται απο επιμερους μερη και πρεπει να ηχογραφηθει με τετοιο τροπο ωστε να αναδεικτουν ολα χωρις προβληματα φασης ή τονισμα των επιμερους μερων )...σε σπιτικο περιβαλλον.

    Θα ειμαι πιο ειλικρινης απο τον Korgy...1000€ ειναι μονο η προκα απο το ταβανι και η σανιδα απο το πατωμα. ;)

    Προτεινω ανεπιφυλακτα ενα μικρο budget ( ενδεχομενως κατω απο το 1/10 των 1000€ ) σε ενα studio με καλο χωρο για drums recording κι εναν εμπειρο ηχοληπτη!

    Οι κιθαρες οι φωνες, τα πληκτρα, τα μπουζουκια, τα μπασα, κλπ μπορουν να ηχογραφηθουν σε in the box παραγωγες. Ομως οργανα με πλουτο συχνοτητων που αλληλεπιδρουν με διαφορες δυναμικες στο χωρο, θελουν...το γερμανο τους ;)!
  • #11 από gers στις 28 Aug 2012
  • Ηλεκτρονική drums και ήχοι από VST όπως το addictive..

    Αν θες καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό της ηλεκτρονικής, απλά πρέπει να μετατρέψεις το χώρο σου σε studio διαμορφώνοντας το χώρο, αγοράζοντας γύ καλά μικρόφωνα, αγοράζοντας μείκτη κλπ = ξοδέυοντας κάποια χιλιάρικα.. Δεν έχει νόημα κατά τη γνώμη μου όταν με τη λύση της ηλεκτρονικής μπορείς να πετύχεις επαγγελματικότατα αποτελέσματα (εφόσον είσαι και αντίστοιχα καλός στις μίξεις σου)..
  • #12 από metalupyourass στις 28 Aug 2012
  • οποτε λετε καλυτερα να το αφησω ετσι??και εγω τωρα που το σκεφτομαι μετα απο ολα οσα ειπατε οντως ειναι μεγαλη δουλεια...αυτο τωρα με την ηλεκτρονικη γινεται καθως εχω και το addictive και εχω και ενα καλωδιο midi-usb...θα ξεκινησουμε με αυτο και θα δουμε στην πορεια...σας ευχαριστω για τις προτασεις σας!!
Σελίδες: