Αποστολέας Θέμα: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι  (Αναγνώστηκε 24194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« στις: 06/10/13, 22:05 »
Οπως λεει και ο τιτλος, συμφωνα με την εμπειρια σας ποσο δυσκολη ειναι η μεταβαση απο το ενα μπασο στο αλλο;
Yπαρχουν ιδιαιτεροτητες ή δυσκολιες (πχ στο slap) λογω κατασκευης ή κατι αλλο που πρεπει να λαβει κανεις υποψην του προκειμενου να εκτιμησει αν πρεπει να προβει στη μεταβαση αυτη;
(Φανταζομαι οτι το αρχικο μπερδεμα λογω συνηθειας το ξεπερνας γρηγορα. :P )
Υπαρχει κατι διαφορετικο σε θεματα συντηρησης του οργανου;
Επισης αν μπορουν ας περιγραψουν τις εμπειριες τους αυτοι που επαιζαν με 4αρι και "αλλαξοπιστησαν".
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/13, 18:04 από onfire »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #1 στις: 14/10/13, 14:18 »
i shall quote mr Duff McKagan of Guns n Roses (among many other things) fame regarding the issue of the 5th string..

Παράθεση
When asked if he’s checked out the advances in bass technology over the past 17 years McKagan adopts a pained expression. ‘Five-strings for fuck’s sake!  A bass has four strings.  End of conversation.  ‘And I won’t go active because I once has a “bad active experience”.  I got given one and it went during the first song of a Guns N’ Roses show live.  Never again.’

αυτά σε γενικές γραμμές...
so why bother ?!?
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #2 στις: 14/10/13, 14:48 »
Και η κιθάρα κάποτε είχε 6 χορδές, σώμα με ηχείο και ούτε κατά διάνοια ηλεκτρονικά στοιχεία.... και? :P

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #3 στις: 14/10/13, 15:53 »
...τίποτα ;;
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #4 στις: 14/10/13, 16:39 »
Πάντα 5ρι είχα, αλλά δεν μπορώ να είμαι δίκαιος καθώς δεν έπαιξα ποτέ slap. Αλλά έτσι και αλλιώς τα soundgear της Ibanez έχουν τέτοιες αποστάσεις χορδών που δεν ξέρω αν αντιστοιχούσε σε 4ρι. Η δικιά μου δφιλοσοφία επί του θέματος είναι πάγαινε, παίξε, δες και αποφάσισε. Τι αν μου αρέσει εμένα ή του Duff McKagan of Guns 'n Roses και του κάθε Duff McKagan of Guns 'n Roses δεν είναι πάντα σημαντικό. One mans garbage, another mans treasure.

Tώρα όσον αφορά το στάδιο της μετάβασης, όσες φορές πήγα να πιάσω 4ρι, με εκνεύριζε απίστευτα το πόσο στενή ήταν η ταστιέρα. Γενικά, ΕΙΝΑΙ ψιλοδιαφορετικό στήσιμο. Απο κει και πέρα τα θέματα συντήρησης, ήδη σπατάλησες πολύ φαιά ουσία για αυτό, δεν υπάρχει κάποια διαφορά. Εκτός του οτι αγοράζεις άλλο σετ χορδών  ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #5 στις: 14/10/13, 18:12 »
O duff μου αρεσει σαν μπασιστας αλλα τετοιες αποψεις με βρισκουν αντιθετο.
τι θα πει οχι 5 χορδες;
τι θα πει οχι πεννα;
τι θα πει οχι slap; (ειχε γραφτει καποτε εδω μεσα αυτο)
τι θα πει οχι bass solo;
Ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει οπως θελει το οργανο του (δεν θα ξεφυγουμε ποτε απο τις παρενθεσεις που ακολουθουν αυτη την εκφραση) για να βγαλει το επιθυμητο αποτελεσμα.
Ο πιο απλος λογος για να παιξεις σε 5αρι ειναι τα κουρδισματα. Εαν καποιος θελει να ξεκουρδιζει δικαιωμα του αλλα καποιος αλλος μπορει να προτιμαει την ευκολια ή το ηχοχρωμα της Β. Και στην τελικη δεν νομιζω οτι η γατα που τραγουδουσε στους GNR θα δημιουργουσε την αναγκη για ξεκουρδισματα
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #6 στις: 14/10/13, 19:16 »
Αν θυμάμαι καλα, οι GnR παίζουν σε Eb κούρδισμα. Και αυτό που έκανα στους Random Plan είναι να το κουρδίσω και γω ένα ημιτόνιο χάμω.

Απο κεί και πέρα Archangel, για κάθε έναν που απεχθάνεται το 5ρι (ή 6ρι, ή 7ρι), υπάρχει άλλος ένας που το υποστηρίζει, και για αυτό το λόγο δε με εντυπωσιάζει το τί λέει ο Duff McKagan of Guns 'n Roses. Ας βρεί ο καθένας μας το όργανο που του ταιριάζει, και όλα τα υπόλοιπα είναι για να τα λέμε. ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #7 στις: 14/10/13, 20:36 »
One mans garbage, another mans treasure.
Ας βρεί ο καθένας μας το όργανο που του ταιριάζει, και όλα τα υπόλοιπα είναι για να τα λέμε. ;)
Ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει οπως θελει το οργανο του (δεν θα ξεφυγουμε ποτε απο τις παρενθεσεις που ακολουθουν αυτη την εκφραση) για να βγαλει το επιθυμητο αποτελεσμα.
θα συμφωνήσω...

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #8 στις: 15/10/13, 13:49 »
 Howdy partners!!
 
i.                     Bear with me και διαβάστε μέχρι το τέλος…
ii.                   (Μιλώντας πάντα σοβαρά).  Υπάρχει μια γενικότερη στάση που εκφράζει την ελληνική πραγματικότητα την οποία αποκαλώ  το σύνδρομο των 3 “B” (Bigger-Better-Badder).  Προφανώς δεν εννοώ κάτι (άμεσα, έμμεσα, υποδόρια κοκ) for the very fine gentlemen of this forum  ;D  ωστόσο ο συχνοτισμός με μουσικούς (ειδικά το τελευταίο χρονικό διάστημα) έχει διαμορφώσει ένα template στην συνείδηση μου το οποίο είναι ένα κράμα της zen φιλοσοφίας του Dude από τον μεγάλο Λεμπόφσκι μπολιασμένη με μια εικονοκλαστική θεώρηση προς κάθε αυθεντία.  Προσπαθώ (και στην τελική μπορώ να μιλώ μόνο σε ατομικό επίπεδο)  να διατηρώ την στάση πως όταν μιλά κάποιο άτομο  που έχει καταξιωθεί είτε εμπορικά, είτε καλλιτεχνικά, είτε εμπορικά και καλλιτεχνικά, να ακούω.  Αν αυτό αντικρούεται με την έμφυτη αμφισβήτηση κάθε αυθεντίας και δογματικής στάσης επι της ουσίας αφορά μια άλλη ιστορία για κάποιο άλλο thread.  Είμαι πεπεισμένος πως για κάθε δογματική θέση υπέρ μιας κατάστασης  υπάρχει και μια εξίσου valid θέση διαμετρικά αντίθετη.  Εξ`ορισμού αυτό δημιουργεί μια τρύπα στη λογική μου την οποία αντιπαρέρχομαι με μια νέα θέση βάση της οποίας επιλέγουμε την τοποθέτηση που φαντάζει πιο κοντά στην δική μας θεώρηση χωρίς όμως να αναιρούμαι όλα τα υπόλοιπα…  Δεν υπήρχε σκοπός ούτε η ανάγκη να εντυπωσιάσω κάποιον και επ’ουδενί δεν αναφέρθηκα σε τραγουδιστές που νιαουρίζουν (σίγουρα όμως αν το συγκεκριμένο ειδικό βάρος σου, σου επιτρέπει χαρακτηρισμούς τέτοιου είδους (και όχι απλή παράθεση άποψης (κάτι που έκανα στην συγκεκριμένη περίπτωση)) τότε δεν τίθεται λόγος ύπαρξης του αρχικού post).
iii.                  Δεν είναι κακό να διατηρούμε λίγο το χιούμορ μας…   όπως δεν είναι κακό να φιλτράρουμε λίγο αυτά που διαβάζουμε με την ανάλογη δόση χιούμορ… απλά το αναφέρω…
iv.                 …το οποίο μου προκαλεί απίστευτα ευχάριστη έκπληξη πώς τόσα άτομα (αν και μετά από μέρες χωρίς απάντηση στο op) έσπευσαν να σχολιάσουν μία “δογματική”  παράθεση  ;D  με ή χωρίς χιούμορ...
v.                   …προσωπικά θεωρώ επιτυχημένη την παρέμβαση μου καθώς έτσι επήλθε έστω και μια απάντηση στους προβληματισμούς του onfire (o οποίος παραδόξως επέδειξε το λιγότερο χιούμορ από όλους του εξαίρετους κύριους εδώ μέσα-no worries mate, you can thank me later !!)
vi.                 Και για να κάνω quote σε μια φράση το Death Note & τον Χάρρυ Κλύνν “KeikakuDohri – ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ !!”
Φιλιά και Προδέρμ.
 
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #9 στις: 15/10/13, 14:52 »
Μα δε χρειάζεται να αιτιολογείς το γιατί έγραψες κάτι....

εξέφρασες μια άποψη....οι υπόλοιποι κάποιες άλλες....έτσι πάει! ;D

εσύ θεωρείς στάνταρ πως ένα μπάσο έχει 4 χορδές, κάποιοι άλλοι όχι....ωραία...όλα καλά!

ο καθένας ακολουθεί το δρόμο του and no harm done...είμαστε εδώ για να συζητάμε...όχι για να επιβάλουμε κάτι ο ένας στον άλλον!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #10 στις: 15/10/13, 16:57 »
i.                     Bear with me και διαβάστε μέχρι το τέλος…
ii.                   (Μιλώντας πάντα σοβαρά).  Υπάρχει μια γενικότερη στάση που εκφράζει την ελληνική πραγματικότητα την οποία αποκαλώ  το σύνδρομο των 3 “B” (Bigger-Better-Badder).  Προφανώς δεν εννοώ κάτι (άμεσα, έμμεσα, υποδόρια κοκ) for the very fine gentlemen of this forum  ;D  ωστόσο ο συχνοτισμός με μουσικούς (ειδικά το τελευταίο χρονικό διάστημα) έχει διαμορφώσει ένα template στην συνείδηση μου το οποίο είναι ένα κράμα της zen φιλοσοφίας του Dude από τον μεγάλο Λεμπόφσκι μπολιασμένη με μια εικονοκλαστική θεώρηση προς κάθε αυθεντία.  Προσπαθώ (και στην τελική μπορώ να μιλώ μόνο σε ατομικό επίπεδο)  να διατηρώ την στάση πως όταν μιλά κάποιο άτομο  που έχει καταξιωθεί είτε εμπορικά, είτε καλλιτεχνικά, είτε εμπορικά και καλλιτεχνικά, να ακούω.  Αν αυτό αντικρούεται με την έμφυτη αμφισβήτηση κάθε αυθεντίας και δογματικής στάσης επι της ουσίας αφορά μια άλλη ιστορία για κάποιο άλλο thread.  Είμαι πεπεισμένος πως για κάθε δογματική θέση υπέρ μιας κατάστασης  υπάρχει και μια εξίσου valid θέση διαμετρικά αντίθετη.  Εξ`ορισμού αυτό δημιουργεί μια τρύπα στη λογική μου την οποία αντιπαρέρχομαι με μια νέα θέση βάση της οποίας επιλέγουμε την τοποθέτηση που φαντάζει πιο κοντά στην δική μας θεώρηση χωρίς όμως να αναιρούμαι όλα τα υπόλοιπα…  Δεν υπήρχε σκοπός ούτε η ανάγκη να εντυπωσιάσω κάποιον και επ’ουδενί δεν αναφέρθηκα σε τραγουδιστές που νιαουρίζουν (σίγουρα όμως αν το συγκεκριμένο ειδικό βάρος σου, σου επιτρέπει χαρακτηρισμούς τέτοιου είδους (και όχι απλή παράθεση άποψης (κάτι που έκανα στην συγκεκριμένη περίπτωση)) τότε δεν τίθεται λόγος ύπαρξης του αρχικού post).
iii.                  Δεν είναι κακό να διατηρούμε λίγο το χιούμορ μας…   όπως δεν είναι κακό να φιλτράρουμε λίγο αυτά που διαβάζουμε με την ανάλογη δόση χιούμορ… απλά το αναφέρω…
iv.                 …το οποίο μου προκαλεί απίστευτα ευχάριστη έκπληξη πώς τόσα άτομα (αν και μετά από μέρες χωρίς απάντηση στο op) έσπευσαν να σχολιάσουν μία “δογματική”  παράθεση  ;D  με ή χωρίς χιούμορ...
v.                   …προσωπικά θεωρώ επιτυχημένη την παρέμβαση μου καθώς έτσι επήλθε έστω και μια απάντηση στους προβληματισμούς του onfire (o οποίος παραδόξως επέδειξε το λιγότερο χιούμορ από όλους του εξαίρετους κύριους εδώ μέσα-no worries mate, you can thank me later !!)
vi.                 Και για να κάνω quote σε μια φράση το Death Note & τον Χάρρυ Κλύνν “KeikakuDohri – ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ !!”
Φιλιά και Προδέρμ.

i) Δύσκολο αρχηγέ μου, το έκανες πολύ δυσανάγνωστο χωρίς λόγο.
ii) Καταρχάς για κανένα λόγο δε κατάλαβα τη σχέση του 3Β με τα υπόλοιπα. Ποιος λές οτι έχει αυτό το σύνδρομο?
iii) Είναι όμως λιγο κακό, ή μάλλον άσχημο, όταν βλέπεις οτι η παρέμβαση σου κρίνεται άστοχη, να γυρνάς και να λες οτι έκανες πλακίτσα και χούμορ.
iv)Τί έκπληξη προκαλεί το οτι σχολιάστηκε η δογματική σου παράθεση??? Όποτε κάποιος απαντάει ένα θέμα, αυτό φαίνεται στο πίνακα.
v) Σαφώς και το πιθανότερο είναι να διορθωθώ απο τον onfire, αλλά ρώτησε για τη δυσκολία μετάβασης από  Χ σε Υ χορδές, και εσύ γράφεις τι ΑΡΕΣΕΙ σε έναν επιτυχημένο μπασίστα. Αν τη κρίνεις επιτυχημένη...Ξέρω γω, κρίνε την.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #11 στις: 15/10/13, 18:31 »
H μεταβαση απο 4χορδο σε 5χορδο μπασο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερα δυσκολο.Εχεις ισα ισα παραπανω νοτες οπως και αλλη ευκαιρια στο να παιξεις περισσοτερες κλιμακες.Εγω προσωπικα ειχα παρει ενα φεγγαρι ενα 5αρι αλλα ενω ειχε ωραιο ηχο ομολογω να πω οτι απο αποψη μανικιου δεν με βολεψε.Ωστοσο αν ειχα παρει ibanez ισως και να με ειχε βολεψει καλυτερα.

Θα συμφωνησω με τον Isnogood παντως.Δεν υπαρχουν κανονες στο τι ειναι καλυτερο.Το τι γουσταρει ο καθενας ειναι καθαρα δικο του θεμα-δοκιμαζεις και βλεπεις αν σε βολευει.Μου αρεσουν οι Guns n roses,αλλα ωστοσο δεν θα μπορουσα ποτε να κοντοσταθω σε αυτο που ειπε ο μπασιστας για 2 λογους.Πρωτος και κυριοτερος γιατι ειναι αλαζονικο και υπερφιαλο να κρινεις κατι επειδη δεν βολεψε εσενα η επειδη ειναι κατι το πιο καινουριο, και 2ον αν ειναι να κοντοσταθω εστω και λιγο σε κατι που θα πει καποιος και να το αναλυσω θα το κανω για εναν βιρτουοζο μπασιστα ισως,και οχι για τον Duff.





It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #12 στις: 16/10/13, 20:00 »
Καπως ετσι οπως τα λενε οι παραπανω ειναι.
Βασικα ρωτησα καποια συγκεκριμενα πραγματα γιατι σκεφτομαι να παρω 5αρι με τη διαφορα οτι θα ειναι το μονο μου μπασο οπωτε περα απο τις δικες μου δοκιμες και αποψεις ρωταω και τις εμπειριες των αλλων για να ζυγισω καλυτερα την κινηση μου, να πουν κατι που ισως εγω δεν εχω σκεφτει να εξετασω ή να προσεξω κατα τις δοκιμες μου.
 Προφανως και εγω χιουμοριστικα ανεφερα τον axl, αν και οι αποψεις "πανω απο 4 χορδες δεν ειναι μπασο" με βρισκουν αντιθετο σοβαροτατα.
Απο εκει και περα και τα 3 Β δεν ειναι ο λογος της μεταβασης αλλα το οτι θελω να παιξω καποια κομματια ή ειδη μουσικης που με 4αρι χρειαζονται ξεκουρδισμα και ακουγονται θολα, για την ανεση του πραγματος τελοσπαντων.
Αυτα και συζητηση αν κανουμε να μαθαινουμε ο ενας απο τον αλλο και να περναμε καλα.
 
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #13 στις: 18/10/13, 14:39 »
 
Παράθεση
i) Δύσκολο αρχηγέ μου, το έκανες πολύ δυσανάγνωστο χωρίς λόγο.
Έχεις απόλυτο δίκιο… είναι από αυτές τις μαλ***ες που ενώ στον έναν επεξεργαστή κειμένου (ανορθόγραφος γάρ) φαίνεται μια χαρά στον άλλον είναι σκέτη μαλ***α…
---
Παράθεση
ii) Καταρχάς για κανένα λόγο δε κατάλαβα τη σχέση του 3Β με τα υπόλοιπα. Ποιος λές οτι έχει αυτό το σύνδρομο?
Επιφυλάσσομαι για το μέλλον…
---
Παράθεση
iii) Είναι όμως λιγο κακό, ή μάλλον άσχημο, όταν βλέπεις οτι η παρέμβαση σου κρίνεται άστοχη, να γυρνάς και να λες οτι έκανες πλακίτσα και χούμορ.
Κάνεις τεράστιο λάθος.  Σε αυτό το forum πλέον καλός ή κακός (κακός) γράφουν σε μόνιμη ή ημι-μόνιμη βάση  συγκεκριμένα άτομα.  Αν έκανες τον κόπο να ανατρέξεις στις δικές μου αναρτήσεις θα διαπίστωνες πως σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις  γράφω με μια δόση αυτοσαρκασμού και αστεϊσμού.  Προς Θεού δεν έχω την απαίτηση να το είχες κάνει, ούτε να θυμάσαι τι έχω γράψει και πού, ωστόσο προτού καταφύγεις σε διατυπώσεις-διαπιστώσεις όπως η παραπάνω καλό θα ήταν να έχεις your facts straight.  Αν μπορώ εγώ (με ένα μυαλό που κάθε άλλο παρά υποδειγματικό μπορεί να χαρακτηριστεί) να έχω εμπεδώσει ποιος εδώ μέσα είναι γενικότερα zen, ευγενικός, εριστικός, μαλακάκος, ξερόλας, με   ποιον συμφωνώ τις περισσότερες φορές και ποιον διαφωνώ σίγουρα μπορείς και εσύ… Δεν προσπάθησα ποτέ στην ζωή μου να αποποιηθώ ευθύνες κάνοντας “πλακίτσα”, δεν διάγω τον βίο μου κατ`αυτόν τον τρόπο και θα σε παρακαλούσα αν μη τι άλλο αν δεν έχεις την πλήρη εικόνα να είσαι πιο φειδωλός…
---
Παράθεση
v) Σαφώς και το πιθανότερο είναι να διορθωθώ απο τον onfire, αλλά ρώτησε για τη δυσκολία μετάβασης από  Χ σε Υ χορδές, και εσύ γράφεις τι ΑΡΕΣΕΙ σε έναν επιτυχημένο μπασίστα. Αν τη κρίνεις επιτυχημένη...Ξέρω γω, κρίνε την.
Δεν θα αναφερθώ σε σένα per se ωστόσο μιας και εσύ το έθιξες άκουσε με… ο OP έκανε μια ερώτηση για την οποία για  δεν υπήρξε καμία απάντηση (και τονίζω το καμία).  Επειδή ο onfire δεν είναι από αυτούς τους one question members σίγουρα την έψαξε αλλιώς, σίγουρα είχε κατασταλάξει στο τί θέλει και απλά αναζητούσε μια δυο σκέψεις για την μετάβαση.  Επειδή και εγώ έχω ποστάρει στο παρελθόν χωρίς να λάβω απάντηση και επειδή δεν νοώ να υπάρχει προβληματισμός σε ένα μουσικό forum (το οποίο απαρτίζουν μερακλήδες άνθρωποι και  όχι σαπρόφυτα life-style σελίδων με προβληματισμούς πιο club έχει το καλύτερο red carpet photo gallery) έγραψα με ελαφρά την καρδία το κοντό μου.  Υπάρχει κάτι απίστευτα μελαγχολικό και άσχημο (τουλάχιστον στην δική μου υποκειμενική σκέψη) σε ένα post χωρίς καμία απάντηση.
Ακόμα και αν η ερώτηση είναι χιλιοειπωμένη, ακόμα και αν έχει καλυφθεί σε άλλα 1000 threads πιστεύω πως κάθε προβληματισμός είναι εύλογος και αξίζει μιας ανταπόκρισης.  Υπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν καν την λειτουργία της αναζήτησης (συμπεριλαμβανομένου και εμού κάποια στιγμή πίσω στο χρόνο).  Η παράθεση λοιπόν έστω ενός link για μια απάντηση δεν είναι κόπος. Υπάρχουν άτομα που μόλις τώρα άκουσαν το for whom the bell tolls και θέλουν μια κιθάρα σαν αυτή του Hetfield η σιωπή εκεί ή η παράθεση τεχνικών όρων και ορολογιών περί χορδών, μαγνητών, ενισχυτών, ξύλων κοκ ίσως να λειτουργεί αποτρεπτικά (και να ενισχύει το b.b.b.).  Και να ξεκαθαρίσω κάτι, ούτε δεικτικός είμαι, ούτε αυτοδιορισμένος υπέρμαχος τρίτων… κουβέντα κάνω.
Υπό αυτό λοιπόν το πρίσμα ναι το δικό μου σχόλιο μόνο lip service tribute to a smile εξυπηρετούσε και τπτ άλλο.  Υπό αυτή την έννοια -και εκ του αποτελέσματος- δεν το θεωρώ ιδιαίτερα επιτυχημένο.  Το ότι εξ αυτού ξεπήδησαν άλλα 10 σχόλια, ναι, ίσως και μερικός…  Ωστόσο εμένα θα με προβλημάτιζε το γεγονός πως από τα 10 που ακολούθησαν μόνο ένα/δυο απάντησαν στο θέμα και τα υπόλοιπα αφορούσαν το δεύτερο σχόλιο, γάτες και το εδικό βάρος του Duff.  Αν κάποιος βρίσκει χρόνο να σχολιάσει “κοινωνικά” αλλά όχι να ποστάρει ένα τόσο δα link τότε κάτι δεν πάει σωστά… αυτό σκέψου μόνο…
Βlah-blah-blah-blah … τα δε δυσκόλως αγνοούνται etc-etc…
Αγάπη και Khorne Flakes μόνο…
 :wall :metal :metal    :solo :metal :metal :run
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Μεταβαση απο 4αρι σε 5αρι
« Απάντηση #14 στις: 31/10/13, 01:48 »
εισαι θεος φιλε! μηλα και αχλαδια μονος σου στο φορουμ!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
8176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 04:50
από dellas
25 Απαντήσεις
11427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/07, 14:56
από PlusYeaR
27 Απαντήσεις
11744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 20:41
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
2817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 17:03
από dio21