Σελίδες:
  • #1 από OhClockMan στις 12 Dec 2016
  • Εβλεπα αυτο το βιντεο και αναρωτιομουν,τι χορδες λετε να χρησιμοποιει ο Slash και κανει τετοια bendings ? Ειδικα στο 3:05.Ενταξει ενοητε τα αμετρητα χρονια εμπειριας και επαγγελματισμου μετρανε αλλα σιγουρα οι χορδες εκαναν δουλεια.

  • #2 από vegos στις 12 Dec 2016
  • Τεχνική.
    Αν προσέξεις καλύτερα, θα δεις ότι για τα μεγάλα bendings χρησιμοποιεί δύο δάκτυλα, κι όχι ένα.
    Ε, και είναι και Slash...
    Εδώ παίζει σε γάμους... Θα κολώσει σε ένα bending?

    https://www.youtube.com/watch?v=BHr91xChx94

     ;D ;D ;D
  • #3 από modfori στις 12 Dec 2016
  • αν δε με γελουν τ'αυτιά μου παίζει με χορδές κλασσικής
  • #4 από talfarlow στις 12 Dec 2016
  • Οι κιθάρες είναι ένα ημιτόνιο κουρδισμένες χαμηλότερα, οπότε πιο μαλακές.
    Επίσης το χαμηλό action και ο συνδυασμός του με silk n steel χορδές, μάλλον 10άρες το κάνουν πολύ πιο εύκολο.

    Edit:
    Τώρα που το ξαναβλέπω και ακούγοντας το πιο προσεκτικά δεν θα ξαφνιαζόμουν αν τελικά οι χορδές είναι και ηλεκτρικής εντελώς...πολύ πιθανό με τέτοιο χάλια ήχο.Μοιάζει πολύ με τον ήχο που βγάζει ένας φίλος μου σε μια ακουστική Lag με χορδές ηλεκτρικής.
  • #5 από johnjohn στις 12 Dec 2016
  • η συγκεκριμένη κιθάρα είναι custom μοντέλο της εταιρίας με σύστημα ελατηρίου στην γέφυρα
    αν κοιτάξετε προσεκτικά θα δείτε ότι η γέφυρα σηκώνεται ελαφρώς όταν κάνει bend.
  • #6 από OhClockMan στις 12 Dec 2016
  • αν δε με γελουν τ'αυτιά μου παίζει με χορδές κλασσικής
    Σκεφτομουν το ιδιο πραγμα,η nylon η ηλεκτρικης παιζει να ειναι.
  • #7 από OhClockMan στις 12 Dec 2016
  • Οι κιθάρες είναι ένα ημιτόνιο κουρδισμένες χαμηλότερα, οπότε πιο μαλακές.
    Επίσης το χαμηλό action και ο συνδυασμός του με silk n steel χορδές, μάλλον 10άρες το κάνουν πολύ πιο εύκολο.

    Edit:
    Τώρα που το ξαναβλέπω και ακούγοντας το πιο προσεκτικά δεν θα ξαφνιαζόμουν αν τελικά οι χορδές είναι και ηλεκτρικής εντελώς...πολύ πιθανό με τέτοιο χάλια ήχο.Μοιάζει πολύ με τον ήχο που βγάζει ένας φίλος μου σε μια ακουστική Lag με χορδές ηλεκτρικής.
    Μιλωντας αντικειμενικα για ηχο ακουστικης σε σολακι εχει καλο ηχο,και ας μην ξεχναμε οτι ηθελαν να κανουν τον ηχο να κλεινει περισσοτερο προς το official κομματι που ειναι ηχογραφημενο με ηλεκτρικη,και αυτος ειναι ο κυριος λογος που ακουγεται ετσι.Αλλα οσον αφορα της χορδες ηλεκτρικης εκει θα συμφωνησω.
  • #8 από talfarlow στις 13 Dec 2016
  • Εντάξει τα γούστα στον ήχο είναι υποκειμενικό θέμα.
    Αλλά μιλάμε όπως λες και εσύ αντικειμενικά για ακουστικό όργανο.
    Αν δεν είναι ήχος για τα μπάζα αυτός τότε ποιος είναι?(Έτσι να χα με να λέγαμε :) )
    Άσε που δεν έχει νόημα να παίζεις με ένα ακριβό όργανο που έχει φτιαχτεί με άλλες προδιαγραφές έτσι.
    Σκοτώνεις όλο τον ήχο και τις δυνατότητες του οργάνου.

  • #9 από panixgr στις 13 Dec 2016
  • Τεχνική.
    Αν προσέξεις καλύτερα, θα δεις ότι για τα μεγάλα bendings χρησιμοποιεί δύο δάκτυλα, κι όχι ένα.
    Ε, και είναι και Slash...
    Εδώ παίζει σε γάμους... Θα κολώσει σε ένα bending?

     ;D ;D ;D
    πολύς κόσμος κάνει bends με 3 (έχω δει και 4) δάκτυλα.

    Απο το γεγονός οτι τρίζει φανερά, μπορούμε να υποθέσουμε οτι το action το έχει πολύ χαμηλά.

    εμένα μου αρέσει πάντως σαν ήχος.
  • #10 από Last_Rebel στις 13 Dec 2016
  • ίδιας γενιάς και ίδιου γούστου ( εννοώ παίζουν με heavy gauge χορδές στις ηλεκτρικές τους) είναι κι ο Zakk . Άρρωστα πράματα. Έχουν πολύ δύναμη τα δάκτυλα τους, πέραν της τεχνικής


    ! No longer available
  • #11 από talfarlow στις 13 Dec 2016
  • Σαφώς πιο τίμιο παίξιμο αλλά για άκου από το 5:47-5:58 που παίζει με χαμηλωμένο Gain πόσο θολός ακούγεται.
    Θέλω να πω είναι άλλο να παίζεις με Gain και άλλο ξερός.
    Αυτά που παίζει με distortion μπορεί να τα παίξει και χωρίς?
  • #12 από Last_Rebel στις 13 Dec 2016
  • Δεν είχα σκοπό να τονίσω τον ήχο. Εξάλλου ο "τρελός" έχει στερήσει κάθε δυνατότητα στο όργανο να ακουστεί σαν ....ακουστικό. έχει βάλει τον μαγνήτη και παίζει με distortion


    Αλλά με εντυπωσιάζει το γεγονός, ότι όπως κι ο Slash , έφερε την κιθάρα στα μέτρα του και στις ανάγκες του να μπορεί παίξει με bends και "electric-style"
  • #13 από modfori στις 13 Dec 2016
  • Αλλά με εντυπωσιάζει το γεγονός, ότι όπως κι ο Slash , έφερε την κιθάρα στα μέτρα του και στις ανάγκες του να μπορεί παίξει με bends και "electric-style"

    μη σε εντυπωσιάζει διότι κατ' ανάγκη το έκαναν . ο μεν slash για να κάνει το unplugged , ο δε Wylde για εντυπωσιασμό
    δεν είναι κανένας απο τους 2 Rory ο οποίος έπαιζε ακουστικές , ηλεκτρικές , σιτάρ και ό,τι άλλο με την ίδια άνεση αλλά και το ανάλογο στυλ και ύφος που "επιτάσσει" το εκάστοτε όργανο
  • #14 από panixgr στις 13 Dec 2016
  • ούτως η άλλως αυτού του τύπου το shredding είναι ξεπερασμένο, ο κάθε 20χρονος Jared Dines τα παίζει αυτά άνετα, + drums + ένα κάρο άλλα όργανα. Για την εποχή τους καλοί ήταν οι παραπάνω.

    Οσο για τον Rory, εδώ περνάμε σε άλλη διάσταση, πέρα απο τεχνικές, ταχύτητες και άλλα τέτοια τετριμένα. Ο άνθρωπος έπαιζε όμορφα πράγματα. Ο Zakk Wylde παίζει μια πεντατονική όλη κι όλη και μάλιστα αρκετά προβλέψιμα. O Jake Lee... μου άρεσε απείρως περισσότερο.
  • #15 από saved στις 13 Dec 2016
  • Για μενα ο Ζακ ειναι δυνατος μουσικος.Παιζει και πιανο που αυτο τον ανεβαζει λεβελ.Αλλα ποτε μου δεν τον ακουσα συστιματικα.Ο δε Σλας,αν και ακουσα gnr για κανα 2 χρονια,εκφραστικος,ωραιος αλλα για πολλες μπατσες.Μου εχει δοσει την εικονα του τυπα που θα τον εγδερνα και θα τον σκεπαζα με αλατι,και στο τελος και μια καρπαζια.Συγνωμη,ξερω ΔΕΝ ειναι σωστες σκεψεις,ξερω οτι κανονικα πρεπει να τον αγαπαω οπως και ολο τον κοσμο μαζι του,αλλα ανθρωπος ειμαι και εγω.Εχω αδιναμιες που ακομα δεν εξαλιφθικαν απο πανω μου.Συγνωμη φιλε Σλας,(προσ)ευχομαι να απαλαχθω απο τα ασχημα αισθηματα μου λιαν συντομως
  • #16 από Mistral στις 13 Dec 2016

  • Ο δε Σλας,αν και ακουσα gnr για κανα 2 χρονια,εκφραστικος,ωραιος αλλα για πολλες μπατσες.Μου εχει δοσει την εικονα του τυπα που θα τον εγδερνα και θα τον σκεπαζα με αλατι,και στο τελος και μια καρπαζια.Συγνωμη,ξερω ΔΕΝ ειναι σωστες σκεψεις,ξερω οτι κανονικα πρεπει να τον αγαπαω οπως και ολο τον κοσμο μαζι του,αλλα ανθρωπος ειμαι και εγω.Εχω αδιναμιες που ακομα δεν εξαλιφθικαν απο πανω μου.Συγνωμη φιλε Σλας,(προσ)ευχομαι να απαλαχθω απο τα ασχημα αισθηματα μου λιαν συντομως

     ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
    Πολύ κλάμα saved!  ;D

    Δεν ξέρω τί χορδές χρησιμοποιεί. Σίγουρα όμως είναι μισό τόνο κάτω (αν όχι ένα). Ό,τι και να έχει όμως βρε σεις, δεν είναι και τόσο δύσκολα τα bends που κάνει με χαμηλότερο tuning. Αν μάλιστα έχει και 10άρες, super. Το έχω δει (και καμαρώσει) το εν λόγω video όταν είχε βγει. Με είχε εντυπωσιάσει αλλά δεν μου είχε φανεί περίεργο. Μάλιστα, την δεύτερη ακουστική την είχα κάποια στιγμή μισό τόνο κάτω και είχα εντυπωσιαστεί από την ευκολία παιξίματος. Τότε είχα καταλάβει και τη σημασία του να έχεις μεγαλύτερου gauge χορδές σε αυτές τις περιπτώσεις.
  • #17 από saved στις 13 Dec 2016
  • Μετα θα ψαξω (αν θυμιθω) ενα βιδεο το μπιλ διχαν με κατι μπεντς "κανω κακακια" πανω μου.Ο τυπας εχει σπασει και νατ εκει που επαιζε επηδει εκανε τετοια κουφα..Παντως εγω με τα μπεντς..μπαααα...
  • #18 από saved στις 13 Dec 2016
  • Ευρικα(οχι το απορηπαντικο).Καπου στο 23:45 κοιτα τι κανει ο αθεοφοβος  :P

    https://www.youtube.com/watch?v=7vb124HIh6U
Σελίδες: