Αποστολέας Θέμα: Περί αντικατάστασης μαγνητών...  (Αναγνώστηκε 10251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Τα φώτα σας!

Έχω μια Ibanez RG370DXZ. Φοράει τους εξής μαγνήτες:
INF3 neck (H)
INFS3 middle (S)
INF4 bridge (H)

Οι μαγνήτες είναι μια χαρά στα αυτιά μου σε output κλπ, αλλά περισσότερο μπάσοι απ' ότι θέλω. Ειδικά ο neck, παρά είναι μουντός. Ψάχνω λοιπόν κάποιον/ους για αλλαγη (+ το GAS).

Σε γενικές γραμμές, όταν παίζω μόνος μου, βάζω τα EQ κλπ και φέρνω τον ήχο στα μέτρα μου.
Όταν παίζουμε όμως με τους υπόλοιπους χλιμίτζουρες, εκεί παίζω καρφί ενισχυτή και γενικά, θέλω κάτι πιο πρίμα.
Όχι πολύ, ένα τσακ (αν και το πρίμα το κάνεις μουντό πιο εύκολα).

Τι προτείνετε οι ειδικοί για αλλαγή;

Οι υπάρχοντες μαγνήτες μια χαρά είναι γι' αυτά που παίζω. Μόνο ο περισσότερο-μπάσος-απ'ότι-θέλω-ήχος με χαλάει λίγο...

Γενικά, δεν έχω ιδέα προς τα που να κινηθώ, οπότε όλες οι γνώμες δεκτές :)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #1 στις: 27/02/16, 12:52 »
Καλημέρα!


Εγώ αρχικά θα ασχολούμουν μόνο με τον πρώτο humbucker γιατί δεν έχει νόημα να τους αλλάξεις όλους αν η κιθάρα έρθει στα μέτρα σου με μια μόνο αλλαγή.


O Dominion της DiMarzio είναι πολύ ισορροπημένος μαγνήτης και είναι passive μέτριας εξόδου. Ο Evolution το ίδιο, αν και νομίζω ότι παρά το γεγονός ότι έχει ελαφρώς ενισχυμένα πρίμα είναι για μέταλλα, οπότε μπορεί να μην σε βολεύει αν δεν παίζεις τέτοια. Ίσως και ο Illuminator neck να σου έκανε, αν και έχει μεγάλο output.


Υπάρχει και η πολύ διαδεδομένη επιλογή του Jazz της Seymour Duncan.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #2 στις: 27/02/16, 13:35 »
Αφού όπως λες οι μαγνήτες που έχει τώρα η κιθάρα σού αρέσουν, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να δοκιμάσεις άλλες μεθόδους για να αλλάξεις τη συχνοτική τους απόκριση πριν σκεφτείς το ζήτημα της αντικατάστασης. Μπορείς π.χ. να παίξεις με το ύψος των μαγνητών, χαμηλώνοντας λίγο τον μαγνήτη στην πάνω πλευρά (μπάσες χορδές) και ανεβάζοντας τον στο κάτω μέρος (πρίμες χορδές) ή να βάλεις ποτενσιόμετρα με υψηλότερη τιμή από αυτά που έχει η κιθάρα σου.

Αν πάλι υπερισχύσει το GAS ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο θέλεις καινούργιους μαγνήτες, ξεκίνα με τον neck αφού αυτός είναι ο πιο muddy. Mερικές δημοφιλείς επιλογές από γνωστές μάρκες είναι οι Seymour Duncan Pearly Gates και Jazz. Έχω τον Jazz σε μια Ibanez SZ520 στη neck θέση και είναι πολύ καλός και ευκρινής, χωρίς να λασπώνει. Θα έλεγα ότι οι humbuckers του Seymour Duncan είναι γενικά αρκετά πριμαριστοί (τουλάχιστον τα μοντέλα με vintage output που έχω δοκιμάσει), οπότε πιθανολογώ ότι όποιον κι αν επιλέξεις θα είναι ένα βήμα τουλάχιστον προς την κατεύθυνση που θέλεις. Μια άλλη καλή επιλογή είναι ο DiMarzio Ηumbucker from hell. Aν θέλεις κάτι πιο φτηνό, κατά τη γνώμη μου ο Tonerider Alnico IV θα πρἐπει να είναι από τους πρώτους στη λίστα σου, στην οποία θα συμπεριελάμβανα και τον Irongear Blues Engine.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #3 στις: 27/02/16, 15:27 »
O Dominion της DiMarzio είναι πολύ ισορροπημένος μαγνήτης και είναι passive μέτριας εξόδου. Ο Evolution το ίδιο, αν και νομίζω ότι παρά το γεγονός ότι έχει ελαφρώς ενισχυμένα πρίμα είναι για μέταλλα, οπότε μπορεί να μην σε βολεύει αν δεν παίζεις τέτοια. Ίσως και ο Illuminator neck να σου έκανε, αν και έχει μεγάλο output.

Υπάρχει και η πολύ διαδεδομένη επιλογή του Jazz της Seymour Duncan.

ξεκίνα με τον neck αφού αυτός είναι ο πιο muddy. Mερικές δημοφιλείς επιλογές από γνωστές μάρκες είναι οι Seymour Duncan Pearly Gates και Jazz. Έχω τον Jazz σε μια Ibanez SZ520 στη neck θέση και είναι πολύ καλός και ευκρινής, χωρίς να λασπώνει. Θα έλεγα ότι οι humbuckers του Seymour Duncan είναι γενικά αρκετά πριμαριστοί (τουλάχιστον τα μοντέλα με vintage output που έχω δοκιμάσει), οπότε πιθανολογώ ότι όποιον κι αν επιλέξεις θα είναι ένα βήμα τουλάχιστον προς την κατεύθυνση που θέλεις. Μια άλλη καλή επιλογή είναι ο DiMarzio Ηumbucker from hell. Aν θέλεις κάτι πιο φτηνό, κατά τη γνώμη μου ο Tonerider Alnico IV θα πρἐπει να είναι από τους πρώτους στη λίστα σου, στην οποία θα συμπεριελάμβανα και τον Irongear Blues Engine.

2 στα 2 για Jazz. Το βάζω στην άκρη/υπόψιν.

Παράθεση
Αφού όπως λες οι μαγνήτες που έχει τώρα η κιθάρα σού αρέσουν, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να δοκιμάσεις άλλες μεθόδους για να αλλάξεις τη συχνοτική τους απόκριση πριν σκεφτείς το ζήτημα της αντικατάστασης. Μπορείς π.χ. να παίξεις με το ύψος των μαγνητών, χαμηλώνοντας λίγο τον μαγνήτη στην πάνω πλευρά (μπάσες χορδές) και ανεβάζοντας τον στο κάτω μέρος (πρίμες χορδές) ή να βάλεις ποτενσιόμετρα με υψηλότερη τιμή από αυτά που έχει η κιθάρα σου.

Σωστά, δεν το έγραψα παρά πάνω. Έχω περάσει από αυτό το στάδιο (CTS μεγαλύτερης τιμής, αλλαγή σε caps, πείραγμα ύψους κλπ). Επίσης καλά γράφεις και για το GAS :P

Btw έχω βάλει μετά από συμβουλή σου τους Toneriders στην tele και πραγματικά έχει απογειωθεί :-)
Από την μία λοιπόν λέω να τους κοιτάξω, από τηνάλλη λέω να δω και κάτι διαφορετικό...

Anyway, δεν είναι ΑΜΕΣΟ project (σήμερα τους αλλάζω), απλά το μελετάω με ησυχία και επανέρχομαι :-)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/16, 15:29 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #4 στις: 27/02/16, 15:53 »
Χμ... Τώρα που το ξανασκέφτομαι, στις υπόλοιπες κιθάρες έχω κάνει κι ένα tremble bleed. Σ' αυτή όχι. Οπότε για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #5 στις: 27/02/16, 17:42 »
Βασικα αν θες κατι πιο πριμο,τοτε θες μικροτερους πικνωτες.Αν θες δοκημασε χωρις καν πικνωτη.Στο μπασο που εκανα εβαλα tone 500Κ με 0.047μF σε push/pullμε αλλον εναν ιδιο σε σειρα και ειναι ενα πολυ δυναμικο LPF ομως δοκξμασα και χορις tone/vol καρφι στον ενυσχιτη και ειχα ενα τελειως διαφορετικο οργανο.Να φοβασε να γυρισεις το vol του ενυσχιτη απο το 2 στο 3..

Εκτως αν κανεις αβαποδη συβδεσμολογια και το tone το κανεις να κοβει μπασα αντι για πριμα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/16, 17:44 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #6 στις: 27/02/16, 20:30 »
Έβαλα έναν πυκνωτάκο 1nF/.001μF, γυάλισα και την κιθάρα επί τη ευκαιρία, και τώρα σιγά μη την ακουμπήσω  ;D ;D ;D

Επειδή παίζω με κιθάρα καρφί σε ενισχυτή, παίζω με σχετικά ψηλά την ένταση σε λαμπάτο ενισχυτή (8/10 αλλά στα 2W), και τα υπόλοιπα τα κάνω από την κιθάρα, με αποτέλεσμα να έχω χαμηλά το volume σε αυτήν.

Κρίνοντας από τις υπόλοιπες που έχω βάλει πυκνωτή για tremble bleed, νομίζω ότι θα κάνει δουλειά (ή έστω, κάποια δουλειά).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #7 στις: 27/02/16, 20:48 »
Η τιμή του πυκνωτή δεν επηρρεάζει τον ήχο όταν το ποτενσιόμετρο είναι στο μέγιστο και επομένως δεν κάνει τους μαγνήτες πιο πρίμους. Αυτό που αλλάζει είναι μόνο η συμπεριφορά του ποτενσιόμετρου όταν το γυρίζεις, δηλαδή πόσο απότομα μειώνονται τα πρίμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #8 στις: 27/02/16, 20:57 »
O πυκνωτής μπήκε μεταξύ του input και του output στο volume pot.
Οπότε στην ουσία όσο το volume κρατιέται χαμηλά (μεγάλη αντίσταση), υπάρχει διαρροή στα πρίμα από τον πυκνωτή.
Ψάχνοντας το παλιότερα στις δοκιμές που έκανα στην tele, η optimal εγκατάσταση είναι μαζί με μια αντίσταση σε σειρά με τον πυκνωτή, προκειμένου να μην παρά γίνει πρίμα ο ήχος όσο χαμηλώνεις την ένταση (μιας και στην ουσία πρόκειται για ένα απλό RC network, το οποίο όμως αλλάζει όσο αλλάζει η τιμή στο pot).
Παρόλα αυτά, εμένα δε με βόλεψε/δε μου άρεσε στις προηγούμενες δοκιμές, οπότε έκανα την δοκιμασμένη -μου- λύση που έχω και στην άλλη κιθάρα.
1nF πυκνωτής χωρίς τίποτα άλλο...

Ακολουθεί και μια φώτο, έτσι για το καλό  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/16, 20:59 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #9 στις: 27/02/16, 23:43 »
Παντος ρε παιδια εγω και τερμα ανοιχτο η τερμα κλειστο να το εχω,αν το πατισω/τραβιξω ακουω διαφορα.
Ενα σαιτ που χρεισημοποιω για τετοιους υπολογισμους ειναι αυτο
http://www.ekswai.com/en_lowpass.htm
αλλα το κοβω και λιγο μουφα γιατι σε εναν υπολογισμο μου εβγαζε 6Hz και εγω ακουγα παλι.Ναι ξερω δεν τα κοβει μαχαιρι,αλλα απο τα 6 αν κοβει και μεχρι τα 400 ακους..θα επρεπε να ειχαν κοπει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #10 στις: 28/02/16, 00:09 »
Κοίτα να δεις πως δουλεύει:

Ξεκινάμε από το volume. Έρχεται το σήμα από τους μαγνήτες κλπ και πάει στο ποτενσιόμετρο.
Όταν είναι τέρμα το volume, η αντίσταση είναι μηδενική.
Θεωρητικά, ότι παίρνεις, αυτό φεύγει από το volume.
Όταν χαμηλώνεις το volume, τότε συνδέεις μέρος της γείωσης με το σήμα σου.
Από τα 0 μέχρι τα Χ Ωμ του ποτενσιόμετρου.
Αυτό το ποτενσιόμετρο το χρησιμοποιούμε ως voltage divider. Το 3ο πόδι συνήθως είναι συνδεδεμένο με τη γη.

Θεωρητικά λοιπόν, αν βγάλεις το volume ποτενσιόμετρο δεν έχεις διαφορά.

Στο tone τώρα τα πράγματα περιπλέκονται λίγο.

Έχεις ένα ποτενσιόμετρο το οποίο έρχεται από την είσοδο των μαγνητών που πάει στο volume, και συνεχίζει προς αυτό.

Το ποτενσιόμετρο αυτό έχει έναν πυκνωτή, ο οποίος συνδέεται μεταξύ αυτού και της γης.
Δηλαδή όσο πειράζεις το ποτενσιόμετρο στέλνεις το σήμα από τα Χ Ωμ του ποτενσιόμετρου μέχρι ολόκληρο το σήμα (μηδέν αντίσταση), στον πυκνωτή.

Ο πυκνωτής αυτός διαρρέει τις πρίμες συχνότητες στην γή.

Στην ουσία δηλαδή, κόβεις πρίμα.

Αυτό το ποτενσιόμετρο το χρησιμοποιούμε καθαρά ως μεταβλητή αντίσταση, γι' αυτό και συνήθως το 3ο πόδι είναι ασύνδετο.

Όσον αφορά τους πυκνωτές τώρα, αυτό που κάνουν είναι στην δική μας περίπτωση έιναι να φιλτράρουν κάποιες συχνότητες. Ο πυκνωτής επιτρέπει να περάσει το ρεύμα από την μία άκρη στην άλλη, επειδή όμως κι επειδή ακριβώς φιλτράρει, κόβει τις υψηλές συχνότητες. Κάνει μια εξομάλυνση του ρεύματος, και οι υψηλές συχνότητες πέφτουν ακριβώς σε αυτή την εξομάλυνση.

Οπότε -θεωρητικά πάντα- όταν τα volume και tone είναι τέρμα, έχεις σχεδόν τον καθαρό ήχο.

Λέω σχεδόν, γιατί παρόλα αυτά, υπάρχουν διαρροές. Έτσι αυτές κόβουν κάποιες συχνότητες αφού περνάνε από το passive κύκλωμα και καταλήγουν στη γη. Γι' αυτό και ακους διαφορά όταν καρφώνεις τον μαγνήτη απευθείας στον ενισχυτή.

Τώρα όσον αφορά πάλι τους πυκνωτές, και αυτοί έχουν ποιότητες. Όχι τόσο όμως στην απόδοση, αλλά στην ακρίβεια που έχουν και στην συμπεριφορά τους σε σχέση με τη θερμοκρασία.

Εγώ προσωπικά έχω γυρίσει όλες τις κιθάρες με sprague orange drops αλλά καθαρά για το placebo effect και γιατί τους είχα :-) Και φακές του κιλού να έβαζα, δε νομίζω ότι θα καταλάβαινα διαφορά...

Και για να επιστρέψω, όπως έγραψα και πριν, στην περίπτωσή μου, έβαλα έναν πυκνωτή μεταξύ του input και του output στο volume, ο οποίος βάση της διαρροής του, επιτρέπει να περάσουν οι ψιλές συχνότητες. Στην περίπτωση που το volume είναι στο 10, ο πυκνωτής δεν "ενεργοποιείται", αφού δεν υπάρχει αντίσταση στο ποτενσιόμετρο (είναι σα να έχει βραχυκυκλωμένα τα πόδια του ο πυκνωτής). Όσο μεγαλώνει η αντίσταση, τόσο αρχίζει να παίρνει μέρος στο κύκλωμα κι αυτός. Αν είναι το 500kΩ pot στο 10, η αντίσταση είναι 0Ω, ο πυκνωτής δεν παίρνει μέρος. Αν είναι στο 5, η αντίσταση είναι 250kΩ, o πυκνωτής είναι σαν να βρίσκεται σε ένα RC network με μια αντίσταση 250kΩ και πάει λέγοντας...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/16, 00:13 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #11 στις: 28/02/16, 10:34 »
Σε γενικές γραμμές, όταν παίζω μόνος μου, βάζω τα EQ κλπ και φέρνω τον ήχο στα μέτρα μου.
Όταν παίζουμε όμως με τους υπόλοιπους χλιμίτζουρες, εκεί παίζω καρφί ενισχυτή και γενικά, θέλω κάτι πιο πρίμα.
Όχι πολύ, ένα τσακ (αν και το πρίμα το κάνεις μουντό πιο εύκολα).

Από αυτή σου η φράση ορμώμενος, κάτι άσχετο (ίσως και όχι...) με το θέμα που θίγεις:
Στις πρόβες με τη μπάντα παίζουμε πάντα αρκετά έως πολύ δυνατά, κακώς - κάκιστα - έχω τσακωθεί επανειλημμένως με όλους τους, πλην του τραγουδιστή, που πασχίζει κι αυτός μπας και ακούσει τι στην ευχή τραγουδάει.
Πιάνω λοιπόν τον εαυτό μου στο προβάδικο να τσιμπάω αρκετά τα πρίμα, μόνο και μόνο για να ακούσω (και να ακούσουν) τι παίζω.
Ενώ έχω φτιάξει λοιπόν τον ήχο μου όπως τον θέλω (πεταλιέρα), στο προβάδικο χάνονται λόγω θορύβου οι περισσότερες χαμηλές & μεσαίες συχνότητες... τι μένει? τα πρίμα...
Συμπέρασμα: τζιτζίκι >:(

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #12 στις: 28/02/16, 10:54 »
Καλυτερα τοτε να πιασει ο καθενας απο μια γωνια για να υπαρχει αποσταση απο τον αλλο.Η κληση της καμπινας σε καταληλη κατεφθηνση βοηθαει να ακουμε τι ερχετε απο εκεινη και..προς Θεου,μην χαλαμε τα αυτακια μας..λιγα βατ..αλλιως μηξαροσμα στην κονσολα και να ερχετε μουσικη μονο μεσω αυτης  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #13 στις: 20/08/16, 03:34 »
Επαναφέρω το θέμα, για ερώτηση μιας και σας εμπιστεύομαι :-)

Έχει δοκιμάσει κανείς Air Norton και Jazz στη neck θέση; Ποιος του έκατσε καλύτερα;

Βέβαια για την ιστορία, ψάχνω για κάτι all-around για rock/alternative rock/classic rock κλπ.

Τον Air Norton τον έχω ήδη, δεν έχω όμως μέτρο σύγκρισης σε σχέση με τον Jazz, πέραν των specs που απλά μου δίνουν μια ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #14 στις: 20/08/16, 11:36 »
Επαναφέρω το θέμα, για ερώτηση μιας και σας εμπιστεύομαι :-)

Έχει δοκιμάσει κανείς Air Norton και Jazz στη neck θέση; Ποιος του έκατσε καλύτερα;

Βέβαια για την ιστορία, ψάχνω για κάτι all-around για rock/alternative rock/classic rock κλπ.

Τον Air Norton τον έχω ήδη, δεν έχω όμως μέτρο σύγκρισης σε σχέση με τον Jazz, πέραν των specs που απλά μου δίνουν μια ιδέα...

Έχω τον Jazz στην neck θέση σε μια Ibanez SZ520. Πολύ χαμηλό output για humbucker, πράγμα επιθυμητό για μένα. Ο Seymour Duncan δίνει στα χαρακτηριστικά του DC resistance 7.72KΩ αλλά ο δικός μου μετράει 7.33 με το πτωχό πλην τίμιο πολύμετρό μου. Γενικά είναι καλός μαγνήτης για neck, καθώς είναι καθαρός και ευκρινής, χωρίς τη μουντάδα που συναντάει κανείς σε αυτή τη θέση. Σπλιταρισμένος δεν θα έλεγα ότι λειτουργεί τόσο καλά όσο άλλοι μαγνήτες (αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο), αλλά και αυτό ίσως να οφείλεται στο χαμηλό output. Για τα δικά μου γούστα έχει αρκετό γκάζι, αλλά το λέω αυτό εν γνώσει του ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες μάλλον θα χρειάζονται περισσότερη βρωμιά από όση βάζω εγώ στον ήχο μου, ειδικά αν παίζουν rock.

Δεν έχω τον Air Norton σε δική μου κιθάρα, αλλά τον έχω ακούσει και μού φάνηκε πιο γκαζιάρης και με περισσότερα μεσαία σε σύγκριση με τον Jazz που έχει έμφαση στα πρίμα, αν και σε αυτό πιθανόν να συνέβαλαν και άλλοι παράγοντες. Πάντως για τον σκοπό που τον θέλεις, ίσως ο Air Norton να είναι καλύτερος. Από την άλλη πλευρά, αφού τον έχεις ήδη, ίσως να ήταν προτιμότερο να δοκιμάσεις ένα διαφορετικό μαγνήτη, έτσι για αλλαγή.

Πληροφοριακά, ένας από τους καλύτερους neck μαγνήτες που έχω δοκιμάσει είναι ο Tonerider Alnico IV. Toν είχα κατά καιρούς σε διαφορες κιθάρες (Les Paul, telecaster και semi) και ο ήχος του ήταν απλά εξαιρετικός σε όλες. Και στη μισή τιμή ενός Seymour Duncan ή DiMarzio...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #15 στις: 20/08/16, 13:36 »
Επαναφέρω το θέμα, για ερώτηση μιας και σας εμπιστεύομαι :-)

Έχει δοκιμάσει κανείς Air Norton και Jazz στη neck θέση; Ποιος του έκατσε καλύτερα;

Βέβαια για την ιστορία, ψάχνω για κάτι all-around για rock/alternative rock/classic rock κλπ.

Τον Air Norton τον έχω ήδη, δεν έχω όμως μέτρο σύγκρισης σε σχέση με τον Jazz, πέραν των specs που απλά μου δίνουν μια ιδέα...
O Air Norton έχει περισσότερα mids σε σχέση με τον Jazz, ο οποίος Jazz έχει λιγότερο gain. O Jazz όμως έχει λίγο περισσότερα highs και λειτουργεί καλύτερα splitαρισμένος.

Είναι θέμα EQ και output βασικά.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #16 στις: 20/08/16, 16:39 »
Επαναφέρω το θέμα, για ερώτηση μιας και σας εμπιστεύομαι :-)

Έχει δοκιμάσει κανείς Air Norton και Jazz στη neck θέση; Ποιος του έκατσε καλύτερα;

Βέβαια για την ιστορία, ψάχνω για κάτι all-around για rock/alternative rock/classic rock κλπ.

Τον Air Norton τον έχω ήδη, δεν έχω όμως μέτρο σύγκρισης σε σχέση με τον Jazz, πέραν των specs που απλά μου δίνουν μια ιδέα...


δεν έχω τον συνδιασμό. Έχω τον http://www.dimarzio.com/pickups/strat/hum-canceling-strat/air-norton-s neck με τον full-sized SuperDist bridge, σε μια all-maple Carvin neckthrough. Δεν μου αρέσει ιδιέταιρα. Ο μόνος neck που μου αρέσει πάντα και παντού είναι ο EMG-60.
Τον Air Norton σε τι setup τον έχεις?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #17 στις: 20/08/16, 16:43 »
all maple..??δηλαδη αν δεν φας ολο το φαγιτο σου,και ολο το φαγιτο του διπλανου σου..δυσκολα τα πραγματα,ε;η δεν ειναι και τοσο βαρια;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #18 στις: 20/08/16, 16:44 »
@Απόλλων Τον Air Norton τον είχα βάλει σε μια άλλη κιθάρα. Χθες τον φόρεσα στην Ibanez RG370DXZ. Δεν ξετρελάθηκα, αλλά σίγουρα έφυγε η μουντάδα του INF3. Τον επέστρεψα μόλις πίσω στην Hofner, καθώς δε μου άρεσε καθόλου και ο INF3 σε bridge στη Hofner.

Για τους Tonerider, έχω κι εγώ (ακολουθώντας τη συμβουλή σου και βάζοντας τους στην Tele) πολύ θετικές εντυπώσεις, οπότε τους έχω κι αυτούς στο μυαλό μου.

@animapura Θενξ. Μάλλον εκεί (Jazz) καταλήγω σε σχέση με τους δύο, αν και σκέφτομαι και την πρόταση του Απόλλωνα.

@panixgr Τον Air Norton τον έβαλα στη neck θέση της Ibanez. Τον είχα στην bridge μιας Hofner.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #19 στις: 20/08/16, 21:17 »
O Air Norton έχει περισσότερα mids σε σχέση με τον Jazz, ο οποίος Jazz έχει λιγότερο gain. O Jazz όμως έχει λίγο περισσότερα highs και λειτουργεί καλύτερα splitαρισμένος.

Ενδιαφέρον. Συμφωνούμε σε όλα εκτός από το σπλιτάρισμα. Τουλάχιστον η δική μου άποψη είναι ότι ο Jazz σπλιταρισμένος δεν ακούγεται τόσο καλά όσο π.χ. ο Tonerider Alnico IV ή οι stock μαγνήτες της Cort M600/M800, οι οποίοι είναι και πολύ παρόμοιοι με τον Jazz από πλευράς output. Τόσο χάλια είναι ο Air Norton σε split mode...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #20 στις: 20/08/16, 21:24 »
Τον Air Noton αυτή τη στιγμή τον έχω στην bridge (και μοναδική) θέση της κιθάρας.

Τον έχω split με push pull και παίρνω από τους δύο, τον μαγνήτη με τις βίδες, που είναι πλησιέστερα προς το μπράτσο. Μία χαρά ακούγεται στα αυτιά μου, αλλά δεν ξέρω πχ πόσο καλύτερα μπορεί να ακούγεται κάποιος άλλος.

Αυτός πάντως μου ακούγεται καλύτερα από τον άλλον που είχα πριν (τούμπα τον είχα, δεν έχω άλλον οπότε δεν έχω θέμα).

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #21 στις: 12/09/16, 22:51 »
Όπως είχα γράψει και παλιότερα, ψηνόμουν να αντικαταστήσω τους μαγνήτες στην RG370DXZ.

Κατέληξα τελικά στους εξής:
Jazz (SH2N-4C) στην neck και
Duncan Distortion (TB6) στην bridge θέση.

Θα αντικαταστήσουν τους INF3 & INF4 αντίστοιχα.
Τον μεσαίο (INF3S) δεν τον πειράζω, καθώς δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ, οπότε θα πήγαινε τσάμπα η όποια αλλαγή, τουλάχιστον προς το παρόν.

Οι μαγνήτες είναι στον δρόμο για το νέο τους σπίτι, οπότε έχω ξεκινήσει λίγη προεργασία ώστε να μην ψάχνω μετά τι και πως.

Οι υπάρχοντες μαγνήτες (INF3/4) έχουν 3 καλώδια. Black, White & Red.
Κοιτώντας τα schematics (αν δεν έχω δει κάτι λάθος) καταλαβαίνω ότι το Black είναι η γη, το White δίνει φουλ humbucker και το Red coil split.

Αντίστοιχα οι Seymour Duncan έρχονται με 4 καλώδια. Black, White, Red, Green.
Black το North Start
White το North Finish
Red το South Finish
Green το South Start.

Οπότε θα πρέπει να ενωθούν τα White & Red μεταξύ τους, κι έτσι θα έχουμε πάλι 3 καλώδια. Black, White/Red, Green.
Το Green θα πάει και στη γη (μπλεντάζ) όπως το σκέφτομαι.
Οπότε το Black θα δινει φουλ Humbucker, τα White/Red Coil Split και το Green γη.


Άρα η αντιστοίχιση με τους INF θα πρέπει να είναι:

INF White = SD White/Red
INF Black = SD Green/Μπλενταζ
INF Red = SD Black


Και η ερώτηση είναι:

Τα έχω σκεφτεί σωστά ή μου ξεφεύγει κάτι;

YΓ Το σκεπτικό είναι να συνεχίσουν οι μαγνήτες να λειτουργούν όπως οι υπάρχοντες με τον 5/way.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/16, 23:00 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Update:

Παρελήφθησαν σήμερα οι SD (Jazz & Distortion).

Αντικατέστησαν τους INF3 & INF4 αντίστοιχα.

Η καλωδίωση για όποιον ενδιαφέρεται είναι ως εξής:

INF3/4 -- Seymour Duncan
White - Black
Red - White & Red
Black (GND) - Green & μπλεντάζ (GND)


Για την ιστορία, μιας και δεν είχα ασχοληθεί και το έψαξα λίγο παραπάνω:

Ο πενταθέσιος της Ibanez είναι τύπου "Japan" (ή "Import"). Δεν είναι ίδιος με της Strat. Έχει τα 8 pins στη σειρά.
Κοιτάζοντας τον με τα pins προς τα κάτω και το λεβιέ επάνω, το pinout έχει ως εξής (από αριστερά προς τα δεξιά):

1. Bridge Hot
2. Middle Hot
3. Neck Hot
4. Output to Volume
5. Not Connect
6. Bridge Coil Split
7. Ground
8. Neck Coil Split

Αν ενδιαφέρεται κάποιος για το πως δουλεύει, στην ουσία πρόκειται για έναν διπλό διακόπτη που "σπάει" τα 8 pins στα δύο.
Το πρώτο μέρος (1-4) είναι αυτό που επιλέγει τους ενεργούς μαγνήτες.
Το δεύτερο μέρος (5-8) είναι αυτό που στέλνει στη γη το "άχρηστο" coil (προκειμένου να σπάσει ο bridge και ο neck στη μέση και να κρατήσουμε αυτό που θέλουμε).

Η εγκατάσταση εύκολη. Μου πήρε λίγο παραπάνω καθώς αποφάσισα να τα ξηλώσω ΟΛΑ, να τα καθαρίσω και να τα ξανακολλήσω από την αρχή, προσεκτικά κλπ.

Στο κουτί είχε μέσα βίδες & frame, αλλά προτίμησα να κρατήσω τις υπάρχουσες βίδες (ήταν μαύρες, ενώ οι παρεχόμενες ασημί) και το υπάρχον frame (ήταν μεταλλικό, έναντι του παρεχόμενου πλαστικού).
Τελείωσα τώρα, οπότε η ώρα δεν είναι καλή για δοκιμές. Αρκέστηκα στις φωτογραφίες. Ακολουθούν μερικές.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/16, 01:50 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Και μερικές ακόμα...

ΥΓ #1
Η RG370DXZ είχε πολύ προσεγμένη καλωδίωση. Επίσης έχει αγώγιμη μπογιά στο χώρο των ηλεκτρικών, στη θέση του μονού μαγνήτη, αλλά όχι στη θέση των διπλών. Όπου έχει αγώγιμη μπογιά, έχει και καλώδιο που πάει στη γη.

ΥΓ #2
Οι βίδες της Ibanez, έχουν αρχίσει και ξεβάφουν  ;D Κάποια στιγμή πρέπει να τις αλλάξω με άλλες...

ΥΓ #3
Ή ο Seymourης ο Duncan έβαλε μόνο στον ένα μαγνήτη frame, ή έχασα το 2ο  ;D

Edit:

Έκανα ένα τεστ με την κιθάρα καρφωμένη πάνω στο εφέ και ακουστικά.
Ακριβώς όπως είχατε προβλέψει, με τον Jazz έφυγε αυτή η μουντάδα/μπασίλα από τον INF3 και έγινε πιο πρίμα ο ήχος.
Ο Distortion επίσης πιο πρίμα από τον INF4.
Το μόνο πρόβλημα, είναι ότι είχα φέρει το EQ ξεχωριστά σε κάθε patch και τώρα πρέπει να αρχίσω να κόβω πρίμα γιατί τζιτζικίζει χεχε...

Γενικά, έχω την εντύπωση ότι "έδεσε" το σετ Jazz/Distortion στην Ibanez, τουλάχιστον για all-around κιθάρα/ήχους.
Πριν λίγο καιρό είχα αλλάξει στην neck θέση τον INF3 με τον Air Norton. Αν πριν πήρα ένα 10% βελτίωσης, τώρα πήρα >50% με τον Jazz. Γενικά ο Air Norton μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν κούμπωνε είτε με την κιθάρα, είτε με τα αυτιά μου, σε αυτό τον συνδυασμό.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/16, 01:48 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Περί αντικατάστασης μαγνητών...
« Απάντηση #24 στις: 15/09/16, 11:56 »
Ωραία αναβάθμιση φίλε, μπράβο, καλόπαιχτη!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
9 Απαντήσεις
3957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 16:06
από stratocasteros
2 Απαντήσεις
2867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
18 Απαντήσεις
6560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 20:52
από Aggelos_chem
1 Απαντήσεις
2333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 22:45
από GEO_ZZZZ
8 Απαντήσεις
4339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 04:14
από kostasmel
14 Απαντήσεις
4933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 17:05
από lordi13
8 Απαντήσεις
11649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/14, 14:04
από mixanobios
8 Απαντήσεις
11016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/15, 21:38
από Kostas_Orfanidis_16
0 Απαντήσεις
8187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/15, 07:57
από saved