Αποστολέας Θέμα: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 12674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 2018

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ

Γεια σας.
Θέλω να ηχογραφήσω το λιγότερο 11 κομμάτια που να περιέχουν μόνο κλασική κιθάρα με σκοπό να βγάλω το ψηφιακό LP μου.


Πιστεύετε θα ήταν καλύτερο να πάω σε κάποιο στούντιο (Θεσσαλονίκη) ή να ηχογραφήσω μόνος μου σπίτι;


Πώς κυμαίνονται οι τιμές στα στούντιο; Με την ώρα; Με το τραγούδι; Ποιο στούντιο προτείνετε;
Πόσο εύκολο είναι μόνος μου; Πόσο κοστίζει ο απαραίτητος εξοπλισμός;




Το στυλ που θέλω να παίξω είναι παρόμοιο με του Matt Elliott.
https://www.youtube.com/watch?v=ErsSCH3jtT4
https://www.youtube.com/watch?v=C263eElCuj4
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/16, 22:46 από 2018 »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 08/02/16, 05:40 »
Θα μπορούσες να το ηχογραφήσεις και στο σπίτι σου, όπου παίζουν δυο σενάρια. Ακούγεται όντως σαν να είναι ηχογραφημένο σε σπίτι ή δεν το καταλαβαίνει πολύς κόσμος. Ίσως να το θες για να προσδώσεις ένα ιδιαίτερο ύφος στην ηχογράφηση. Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις σε κάποιο studio καθώς μετά μπορείς να είσαι πιο ευέλικτος αφού ηχογραφήσεις.


Συνήθως πάνε με την ώρα. Προσωπικά δεν γνωρίζω τι παίζει με την Θεσσαλονικη, αλλά όπως έγραψα παραπάνω, η ηχογράφηση στο studio θα σου κάνει καλό, αφού όχι μόνο η ποιότητα της ηχογράφησης θα είναι καλύτερη, αλλά θα αναδειχτούν ορισμένες "ατέλειες" (αν έχεις) στο παίξιμό σου, που στην ηχογράφηση στο σπίτι ενδεχομένως να μην ακούγονταν.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 08/02/16, 10:24 »
Και εγώ σαφώς στο studio θα πρότεινα, ο χώρος είναι ελεγχόμενος χωρίς αντανακλάσεις, η ποιότητα ηχογράφησης θα είναι πολύ ανώτερη και η δυνατότητα για post-processing θα σου δώσει μεγάλη ευελιξία να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος 2018

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 08/02/16, 20:07 »
Ωραία ευχαριστώ. Κι εγώ προς τα εκεί έκλινα περισσότερο. Τώρα μένει να βρω φθηνό και καλό στούντιο στη Θεσσαλονίκη. Για το Shellac έχω διαβάσει καλά λόγια.


Μια άλλη ερώτηση που έχω να κάνω είναι τι παίζει με τη μίξη και το mastering. Πόσο διαφοροποιούν και φτιάχνουν τον τελικό ήχο; Πόσο απαραίτητα είναι; Σκεφτείτε κιόλας ότι είναι μόνο ένα όργανο.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 08/02/16, 20:34 »
Μια άλλη ερώτηση που έχω να κάνω είναι τι παίζει με τη μίξη και το mastering. Πόσο διαφοροποιούν και φτιάχνουν τον τελικό ήχο; Πόσο απαραίτητα είναι; Σκεφτείτε κιόλας ότι είναι μόνο ένα όργανο.


Βασικό λάθος σε αυτό λες είναι το εξής. Πρέπει να έχεις και εσύ ο ίδιος ένα πλάνο ένα σχέδιο του τι θες να πετύχεις. Ακόμα και σε ένα solo track κιθάρας όπως λες, μπορείς να αλλάξεις την διάσταση του τελικού αποτελέσματος ντουμπλάροντας κάποια μέρη, δημιουργώντας ερωτοαπαντήσεις, χρησιμοποιώντας επιπλέον ρυθμικά κτλ. Άρα αυτομάτως μιλάμε για παραπάνω από ένα tracks. Αν θες να πετύχεις stereo effect σίγουρα το χρειάζεσαι αυτό. Ακόμα και αν δεν κάνεις double tracking τμήματα κτλ, ένα stereo reverb, κάποιο delay σε ορισμένα σημεία θα σου δώσουν μία διαφορετική προσέγγιση. Σίγουρα η μίξη στο δικό σου project θα είναι πιο εύκολη διαδικασία από το να mixάρεις ένα 5μελές rock σχήμα. Το mastering όμως είναι εξίσου δύσκολο, και χρειάζεται άνθρωπο με αυτιά, ο οποίος να κατέχει και να μπορεί να διαχειριστεί το υλικό που θα του δώσεις.


Η απάντηση στο ερώτημα σου, είναι με τι είσαι ικανοποιημένος εσύ. Μπορεί ένας κάποιος ηχολήπτης να βάλει ένα μικρόφωνο μπροστά στην κιθάρα, να βάλει ένα reverb plugin (δεν έχω τπτ με τα Plugins, πλέον όλοι λειτουργούν έτσι ακόμα και σε επαγγελματικές παραγωγές εξωτερικού) στο cubase και το αποτέλεσμα να σε ικανοποιεί. Το θέμα είναι να μπορείς αυτό που θα ακούσεις στα studio monitor του Studio που θα ηχογραφήσεις να το πάρεις κατά ένα 75-80% παντού μαζί σου, είτε ακούς από το laptop σου, από τα ακουστικά, στο αυτοκίνητο κτλ (εκεί όπου το 99% των ακροατών ακούνε μουσική). Επίσης κάτι μέτριο για μένα ηχητικά, μπορεί να είναι το τέλειο για σένα και το αντίθετο.



Για να απαντήσω λοιπόν στο ερώτημα σου, η μιξη, το mastering, η διαμόρφωση του ηχογραφημένου σου σήματος είναι το 100% του τελικού σου ηχητικού προϊόντος. Παντού μπορείς να γράψεις, πλέον ακόμα και στο σπίτι σου μένα μικρόφωνο μπορείς να ηχογραφήσεις. Το θέμα είναι να βρεις κάποιον που να ξέρει τι θα κάνει το προϊόν που εσύ θα παραδόσεις. Πώς θα το διαχειριστεί (comps, eqs, reverbs κτλ). Όχι να έχει τα καλύτερα μηχανήματα στην πιάτσα, να έχει αφτί και ιστορικό πάνω σε αντίστοιχα project ώστε να μπορέσει να σου παραδώσει ένα αποτέλεσμα όπως πρέπει.


Αν ήμουν στη θέση σου, πριν κάνω οτιδήποτε θα πήγαινα στα διαθέσιμα studios, να δω ποιοι θα με αναλάβουν, να μιλήσω μαζί τους, να δω πώς σκέφτονται να ζητήσω demos από αντίστοιχες παραγωγές κτλ. Το να με ηχογραφήσει ο καλύτερος metal παραγωγός να παίζω παραδοσιακά θρακιώτικα είναι δώρο άδωρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/16, 20:42 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος 2018

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 08/02/16, 21:26 »
Σε ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 08/02/16, 22:28 »
 ... μμμ ...  ::)
Αν δεν έχεις καλή σχέση με υπολογιστές και δεν έχεις κέφι να ασχοληθείς με λογισμικά,συνδέσεις ήχου κλπ κλπ (αν προτιμάς δηλαδή να ασχολείσαι μόνο με τις συνθέσεις στην κιθάρα σου) τότε το Studio είναι φυσικά μονόδρομος ...  ;)

Αν όμως θέλεις να πειραματιστείς (πχ πολλά κιθαριστικά κανάλια, πειραματισμοί με εφέ) και έχεις και χρόνο/όρεξη για ψάξιμο τότε μπορείς να κοιτάξεις να "στήσεις" το δικό σου στουντιάκι ... (βασικά ένα μικρόφωνο, ένας προενισχυτής/κάρτα ήχου και ένας καλός υπολογιστής χρειάζονται ... ) Και οι τελικές μίξεις και το mastering μπορούν πάλι να γίνουν από επαγγελματίες αν θέλεις να βγάλεις άκρως επαγγελματικό προϊόν ...   ;)

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος 2018

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 11/04/17, 22:03 »
γεια σας και παλι. Ενας χρονος απο τοτε που σας συμβουλευτηκα αλλα λογω συνεχων αλλαγων πολεων και γενικως ελλειψης χρονου δεν εκανα τιποτα.
Τωρα επειδη συνεχιζω να μην εχω τον χρονο που θα ηθελα και επειδη θελω (και θα θελω) να ηχογραφησω πολλα παραπανω τραγουδια απο οσα ειχα σκοπο εχω αποφασισει να κανω (πολυ) χαμηλοτερης ποιοτητας ηχογραφησεις απο το σπιτι


Θελω να μου πειτε τι χρειαζεται. Το μπατζετ ειναι μικρο


ενα μικροφωνο https://www.thomann.de/gr/microphones_for_acoustic_guitars.html?filter=true&price-first=0&price-last=120
ενα προγραμμα να πειραματιζομαι
τι αλλα;

Αποσυνδεδεμένος 2018

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ηχογράφηση κλασικής/ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 01/05/17, 09:53 »
κανεις;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
10747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 15:58
από astratos13
18 Απαντήσεις
9921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 23:58
από Edward The Great
2 Απαντήσεις
3649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 23:04
από Wise_One
12 Απαντήσεις
8672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/12, 02:18
από profsokin
1 Απαντήσεις
4343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 22:39
από freemind
2 Απαντήσεις
2922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 17:39
από DEMMY
6 Απαντήσεις
5284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
4155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/14, 01:18
από Spyros Delta
11 Απαντήσεις
6721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan
12 Απαντήσεις
8092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/18, 22:24
από _apla_