Σελίδες:
  • #1 από vaig3 στις 22 Mar 2017
  • Γεια σας
    Εχω προβλημα με θορυβο που παραγουν τα μονιτορ μου,ακομη και οταν ειναι στο 0 vol. Συνεχωμενο σσσσσσσ....
    Εχω εντοπισει οτι η πηγη ειναι το pc μου και οτι κατι παιζει με τα ρευματα. Με το Macbook Pro που εχω ολα τελεια.
    Pc kai monitor ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο πολυπριζο.Δοκιμασα να βαλω το pc σε αλλη πριζα του δωματιου αλλα τπτ.
    Το τροφοδοτικο ειναι corsair 600w.
    Υπαρχει καποια λυση; 1 αλλο πολυπριζο πχ θα ελυνε το προβλημα;Προτεινετε καποιο.
    Δεν μπορω να κανω κατι με την γειωση της πριζας μιας και 2 καλωδια εχει μονο(φαση,ουδετερο).
    Ευχαριστω
  • #2 από Guitar Fan στις 22 Mar 2017
  • συνέδεσε ενα καλώδιο από το σασι στην γείωση ή τις πρίζας, η χρησιμοποίησε usb αν υπάρχει δυνατότητα
  • #3 από dejavu28 στις 22 Mar 2017
  • δεν εhει γειωση ολο το σπιτι στις πριζες? αν ειναι ετσι αυτο ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο το μονιτορ.
    αν θα μπορουσες να πας τον εξοπλησμο σου καπου που ειναι κομπλε η γειωση, η ακομα να τραβηξεις μια μπαλαντεζα απο διπλα αν εhει ας πουμε ισος να εβλεπες
    αν υπαρhει περιπτοση να ειναι απο αυτο.
    αλλο πολυμπριζω νομιζω δεν εhει νοημα γιατι αν ειhες προβλημα στη φαση η στον ουδετερο θα ειhες λειτουργηκο προβλημα.
    σιγουρα μπορει να ειναι και κατι απο τα μηhανακια,


    προσοhη με τα ρευματα  ;) ;)
  • #4 από vaig3 στις 22 Mar 2017
  • συνέδεσε ενα καλώδιο από το σασι στην γείωση ή τις πρίζας, η χρησιμοποίησε usb αν υπάρχει δυνατότητα
    Ups εννοεις μηπως;

    δεν εhει γειωση ολο το σπιτι στις πριζες? αν ειναι ετσι αυτο ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο το μονιτορ.
    αν θα μπορουσες να πας τον εξοπλησμο σου καπου που ειναι κομπλε η γειωση, η ακομα να τραβηξεις μια μπαλαντεζα απο διπλα αν εhει ας πουμε ισος να εβλεπες
    αν υπαρhει περιπτοση να ειναι απο αυτο.
    αλλο πολυμπριζω νομιζω δεν εhει νοημα γιατι αν ειhες προβλημα στη φαση η στον ουδετερο θα ειhες λειτουργηκο προβλημα.
    σιγουρα μπορει να ειναι και κατι απο τα μηhανακια,


    προσοhη με τα ρευματα  ;) ;)

    Εχει γειωση το σπιτι. Ο θορυβος αυτος δεν υπηρχε παντα, εχει βεβαια αρκετο καιρο,πανω απο χρονο.
    Ειναι σαν να ακουγεται ο υπολογιστης μεσα απο τα ηχεια,ο δισκος,τα ανεμηστηρακια κτλ
  • #5 από panixgr στις 22 Mar 2017
  • έκανες κανα upgrade ? καποια αλλαγή software?
  • #6 από modfori στις 23 Mar 2017
  • Εχει γειωση το σπιτι. Ο θορυβος αυτος δεν υπηρχε παντα, εχει βεβαια αρκετο καιρο,πανω απο χρονο.
    Ειναι σαν να ακουγεται ο υπολογιστης μεσα απο τα ηχεια,ο δισκος,τα ανεμηστηρακια κτλ

    η γείωση στα κτήρια (η οποία είναι πλάκα χαλκού θαμμένη στο έδαφος) δεν είναι κάτι που κρατάει για πάντα λόγω της διάβρωσης
    αν έχεις πολύμετρο μέτρα την τάση (εναλλασσόμενο) μεταξύ φάσης και ουδετέρου και στη συνέχεια μεταξύ φάσης και γείωσης .. θα πρέπει να'ναι ίδιες


    Δεν μπορω να κανω κατι με την γειωση της πριζας μιας και 2 καλωδια εχει μονο(φαση,ουδετερο).
    Ευχαριστω

    αν ξεβιδώσεις την πρίζα λογικά θα βγαίνουν 3 καλώδια από τον τοίχο. αν ναι άλλαξε την πρίζα με μία σούκου
  • #7 από vaig3 στις 26 Mar 2017
  • Γεια σας και παλι.
    Δεν εχω κανει αλλαγη σε software.
    ΟΙ πριζες του σπιτιου ειναι σουκου,δεν ειναι τοσο παλιο το σπιτι.
    Μηπως το usb περνει παραπανω ρευμα?
    Γενικα υπαρχει τροπος να ρυθμισω τα ρευματα που δινει το τροφοδοτικο?
    Εκει εχω εντοπισει το προβλημα,εκτος αν ειναι motherboard.
  • #8 από modfori στις 27 Mar 2017
  • Γεια σας
    Εχω προβλημα με θορυβο που παραγουν τα μονιτορ μου,ακομη και οταν ειναι στο 0 vol. Συνεχωμενο σσσσσσσ....
    Εχω εντοπισει οτι η πηγη ειναι το pc μου και οτι κατι παιζει με τα ρευματα. Με το Macbook Pro που εχω ολα τελεια.

    pc και μόνιτορ είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους;
    το macbook το'χεις στην πρίζα ή με τη μπαταρία

    Δεν μπορω να κανω κατι με την γειωση της πριζας μιας και 2 καλωδια εχει μονο

    η πρίζα έχει 2 καλώδια ή το φις του μόνιτορ;
    αν είναι πρίζα τότε γιατί έχει σούκου;
  • #9 από vaig3 στις 29 Mar 2017
  • H πριζα εχει κανονικα 3 καλωδια, λαθος εκανα.
    με το Macbook και με ρευμα και με μπαταρια δεν υπαρχει θορυβος.
    Ο θορυβος ειναι παντα ιδιας εντασης ειτε εχω κλειστο το Vol της καρτας ειτε τερμα.
    Επισης παρατηρησα οτι ο θορυβος ξεκιναει οταν αρχιζουν το Load τα windows7. Σε ssd τα εχω περασμενα.
  • #10 από modfori στις 29 Mar 2017
  • και σε ξαναρωτάω : πισι και μόνιτορ είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους;
  • #11 από vaig3 στις 29 Mar 2017
  • Αναλυτικα λοιπον.
    Πριζα->πολυπριζο->pc,1o monitor,furman power condition,tv monitor,modem
    Furman-> 2o monitor,axefx,power amp.
  • #12 από modfori στις 29 Mar 2017
  • Αναλυτικα λοιπον.
    Πριζα->πολυπριζο->pc,1o monitor,furman power condition,tv monitor,modem
    Furman-> 2o monitor,axefx,power amp.

    βασικά αυτό που σε ρωτάω είναι αν τα μόνιτορ παίρνουν ήχο απο το pc , όχι αν είναι και τα 2 πάνω στην ίδια τροφοδοσία . μήπως δηλαδή χρειάζεται μέσα απο τα windows να αλλάξεις κάποια ρύθμιση για την έξοδο του ήχου.

    και σε ξαναρωτάω : πισι και μόνιτορ είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους;

    τώρα που το ξαναείδα φαίνεται κάπως επιθετικό το ύφος μου , συγχώρεσέ με αν το εξέλαβες έτσι , δεν το εννοούσα με αυτόν τον τρόπο :)
  • #13 από vaig3 στις 29 Mar 2017
  • Δεν υπαρχει θεμα,σιγα το υφος,ολα καλα.
    Pc->NI komplete audio 6->monitors
  • #14 από Kosthrash στις 30 Mar 2017

  • To φυσημα αυτο το κανει και με ακουστικά ή μονο στα μονιτορ?

    Εφόσον με το Macbook δεν υπαρχει το φυσημα, τοτε πιστευω οτι ειναι θεμα τροφοδοτικου PC.
    Αν εχεις 2ο spare τροφοδοτικο, δοκιμασε το.


    Α, και καλου-κακου αποσυνδεσε το Furman power conditioner...
  • #15 από vaig3 στις 01 Apr 2017
  • Μονο τα μονιτορ εχουν θορυβο,τπτ αλλο.
  • #16 από johnjohn στις 01 Apr 2017
  • ποια μητρική έχεις; εγγύηση έχεις;


    γενικά πολλές μητρικές περνάνε θόρυβο στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου


    το θέμα είναι πόσο δυνατός είναι ο θόρυβος και αν θεωρείται πρόβλημα (για την εγγύηση)
    και το ότι λες ότι δεν το έκανε αρχικά


  • #17 από vaig3 στις 01 Apr 2017
  • Asrock 990Fx extreme 3.
    Δεν χρησιμοποιω την onboard καρτα ηχου.
    Εξωτερικη εχω.
    Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να βρω αλλο τροφοδοτικο να κανω δοκιμη.
    Θα κανω και φορματ καποια στιγμη
  • #18 από johnjohn στις 01 Apr 2017
  • [size=0px]Δεν χρησιμοποιω την onboard καρτα ηχου[/size]
    [size=0px]\[/size]

    Το δοκίμασες;
    είναι το ίδιο;




    ναι θα μου πεις


    εγώ θα έβγαζα και θα ξαναέβαζα την κάρτα μπας και κουνήθηκε και δεν πατάει καλά


    (αφού αποσυνδέσεις το ρεύμα)
  • #19 από vaig3 στις 01 Apr 2017
  • [size=0px]Δεν χρησιμοποιω την onboard καρτα ηχου[/size]
    [size=0px]\[/size]

    Το δοκίμασες;
    είναι το ίδιο;




    ναι θα μου πεις


    εγώ θα έβγαζα και θα ξαναέβαζα την κάρτα μπας και κουνήθηκε και δεν πατάει καλά


    (αφού αποσυνδέσεις το ρεύμα)
    Το εχω κανει πολλες φορες φιλε μου επειδη εχω και αλλον υπολογιστη.
  • #20 από BitCollector στις 05 Jun 2017
  • Δεν ξέρω αν έλυσες το πρόβλημα. Με τι συνδέεις κάρτα ήχου --> μόνιτορ; Balanced ή unbalanced καλώδιο; Κάνε μια δοκιμή με balanced (TRS), αν έχεις τέτοιες εξόδους.
Σελίδες: