Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1  (Αναγνώστηκε 5965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ghen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« στις: 26/05/13, 11:14 »
Παιδιά καλημέρα,

Είμαι νέος στο forum αρκετά προχωρημένης ηλικίας (κοντεύω στα πρώτα –ήντα) και μετά από 20 χρόνια περίπου αποχής από το άθλημα αποφάσισα όσο ελεύθερος χρόνος μου μένει να ρίχνω καμιά πενιά.  Έχω στην κατοχή μου μια κιθάρα Gibson SG και θέλω να αγοράσω ενισχυτή.

Η μουσική που  προσπαθώ να παίξω   είναι πρωτίστως Blues (Bonamassa, Stevie Ray Vaughan, Eric Clapton, ZZ TOP, Lynard skynard),  επίσης Pink Floyd, γενικά όλο το φάσμα Classic Rock, και στα όνειρα μου jazz (Joe Pass, Pat Martino, Lee Ritenour κ.λ.π. ).

Το budget είναι 400€, κατά προτίμηση Combo ενισχυτής full λάμπα, με ενδιαφέρει να παίζω σε χαμηλές εντάσεις (στο σπίτι) και να καλύπτομαι σε μελλοντικές πρόβες, θέλοντας  να δημιουργήσω για αρχή μια καθαρή ηχητική βάση. Πετάλια δεν έχω, ίσως στο μέλλον, με ενδιαφέρουν κυρίως τα καθαρά, νομίζω ότι μου αρέσει περισσότερο ο  Αμερικάνικος ήχος.

Στις επιλογές μου είναι ο BUGERA V22, (οικονομικός, FX loop, 3-band EQ, καλές κριτικές), ο VHT AV-GT1-20, και ο VHT Special 12/20, επίσης και ο Bugera BC30-212(stock B), σε έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι στην Αθήνα δεν υπάρχουν για δοκιμή, οπότε μάλλον θα αρκεστώ στις προτάσεις-απόψεις  των ειδημόνων και εμπειροτέρων (δεκτές βέβαια και νέες προτάσεις).

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε και κάποιο καλώδιο σύνδεσης κιθάρας-ενισχυτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/13, 12:16 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #1 στις: 26/05/13, 12:45 »
O VHT Special είναι πολύ καλός ενισχυτής αν ψάχνεις καθαρό ήχο σε στυλ Fender, αλλά δυστυχώς η διαθεσιμότητά του στον Thomann (το μόνο μαγαζί στην Ευρώπη που τον έχει) μόνο σταθερή δεν είναι. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα σε combo ή σε κεφαλή. Επίσης δεν είμαι σίγουρος για την αξιοπιστία του. Υπάρχουν μερικοί πλήρως ικανοποιημένοι κάτοχοι εδώ μέσα, αλλά ο δικός μου παρουσίασε πρόβλημα μετά από δύο μόλις εβδομάδες και αναγκάστηκα να τον επιστρέψω, ενώ είχα δει και αρκετά άλλα κομμάτια B-stock να εμφανίζονται κάθε τόσο. Πάντως αν σού βγει καλός, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ανάλογο από πλευράς ποιότητας ήχου σε αυτά τα λεφτά.

Ο Bugera V22 είναι κι αυτός μια πολύ καλή λύση και αρκετά φτηνότερος, οπότε ίσως να είναι μια συμφέρουσα αγορά. Απίστευτα ποιοτικός και ευέλικτος ενισχυτής για τα λεφτά του, και δεν νομίζω να έχω διαβάσει έστω και μία αρνητική κριτική γι αυτόν. Για τους άλλους δύο ενισχυτές που παραθέτεις δεν έχω άποψη.

Άλλες καλές επιλογές σε αυτή την κατηγορία χρηματων θα ήταν ο Laney VC15 και ο Laney Cub 12R. Ο πρώτος έχει πολύ καλά καθαρά, αλλά υστερεί κάπως σε παραμόρφωση και έχει πιο μικρό (10άρι) ηχείο. Ο Cub δεν έχει άσχημα καθαρά, αλλά έχει πολύ λίγο headroom, ειδικά αν χρησιμοποιείς κιθάρα με humbuckers. Aυτό κατά τη γνώμη μου είναι το μόνο του μειονέκτημα, καθώς κατά τα άλλα είναι πολύ καλός, με ωραία παραμόρφωση, έχει FX loop, έχει reverb, δεν είναι πολύ μεγάλος ή βαρύς και προσφέρεται για χρήση σε χαμηλές εντάσεις στο σπίτι.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/13, 20:04 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #2 στις: 26/05/13, 14:59 »
+1 για v22 αλλά θα πρότεινα καλύτερα v55 σε κεφάλι ώστε να καλύψει και πιθανές μελλοντικές σου ανάγκες

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #3 στις: 26/05/13, 20:14 »
+1 για v22 αλλά θα πρότεινα καλύτερα v55 σε κεφάλι ώστε να καλύψει και πιθανές μελλοντικές σου ανάγκες

Καλή σκέψη, αν και μια τέτοια επιλογή σίγουρα ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό των 400 Ευρώ αν υπολογίσουμε και το κόστος της καμπίνας. Εκτός αυτού, κάτι τέτοιο θα ήταν σαφώς πιο κατάλληλο για πρόβες και live, ενώ στο σπίτι ίσως να ήταν δύσκολο να κρατηθεί σε χαμηλά επίπεδα έντασης. Τέλος ο V55 είναι ενισχυτής με διαφορετική χροιά, καθώς έχει λάμπες 6L6 και όχι EL84 όπως ο V22.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #4 στις: 26/05/13, 23:13 »
Συμφωνώ με αυτά που σου είπε ο Απόλλων. Για το VHT12/20 ειδικά, επειδή τον έχω, σου λέω ότι αν δε σου βγάλει κανά κουλό (που δυστυχώς συμβαίνει), είναι απίστευτος.


Για παραπέρα και αμερικάνικο ήχο σου προτείνω να κοιτάξεις και
http://www.thomann.de/gr/ibanez_tsa15_combo.htm (και με ένα πεταλάκι reverb θα είσαι άρχοντας)


ή


http://www.thomann.de/gr/ampeg_gvt15112_combo.htm (υβρίδιο αγγλικού/αμερικάνικου ήχου από ό,τι έχω ακούσει με πολύ καλές κριτικές).


Ψαξ'τους λίγο και αυτούς τους δύο και τα ξαναλέμε.


+1 για τα γούστα σου στη μουσική 8)

Αποσυνδεδεμένος ghen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #5 στις: 27/05/13, 11:31 »
Καλημέρα …

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας, ομολογώ ότι δεν περίμενα να ακούσω τέτοια σχόλια για τον VHT, αντιθέτως για τον Bugera έχω ακούσει σχόλια που αναφέρονται σε κατασκευαστικές ελλείψεις. Βέβαια εάν δεν κάνω λάθος είναι ο ενισχυτής με τις περισσότερες πωλήσεις στην Ευρώπη κατέχοντας αρκετά χρόνια την πρώτη θέση λόγω της χαμηλής τιμής και της εξαιρετικής ποιότητας ήχου (όσον αφορά τα καθαρά). +1

Για τον Laney Cub 12R  ρώτησα την προηγούμενη εβδομάδα τον αντιπρόσωπο (Νάκα)  για να τον ακούσω και δυστυχώς δεν τον είχε διαθέσιμο.

Απ ότι κατάλαβα από μια μικρή βόλτα που έκανα σε καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας διαπίστωσα ότι  η γκάμα των ενισχυτών που προσφέρονται  είναι πολύ μικρή. Δυστυχώς εάν δεν επιδοθείς στο λεγόμενο ακουστήρι (από το μπανιστήρι) για να έχεις προσωπική άποψη είναι λίγο δύσκολο να επιλέξεις.

Για τις άλλες δύο προτάσεις (Ibanez, Ampeg) γνωρίζεται κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που θα μπορούσα να τους ακούσω?

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/13, 15:30 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #6 στις: 27/05/13, 12:47 »
μια καλή ευκαιρία

http://smart.noiz.gr/details.php?id=139858

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #7 στις: 27/05/13, 15:38 »
... αντιθέτως για τον Bugera έχω ακούσει σχόλια που αναφέρονται σε κατασκευαστικές ελλείψεις.

Δεν είμαι σίγουρος ποιές είναι αυτές οι "κατασκευαστικές ελλείψεις", και θα ήταν ενδιαφέρον να μάς πεις σε τι αναφέρεσαι γιατί μπορεί να έχεις βρει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες. Πάντως μπορείς να ψάξεις στο youtube και σε κιθαριστικά fora όπου θα δεις πολύ καλές κριτικές.

Kαι για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, δεν νομίζω ότι είναι ο πρώτος σε πωλήσεις ενισχυτής στην Ευρώπη. Είναι μάλλον ο λαμπάτος combo με τις περισσότερες πωλήσεις στον Thomann.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ghen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #8 στις: 28/05/13, 11:03 »
Είναι οι απόψεις ορισμένων πωλητών καταστημάτων της Αθήνας. Βέβαια δεν σημαίνει ότι τις αποδέχομαι γι αυτό άλλωστε και είναι και ψηλά στις προτιμήσεις μου. Σε αυτή φάση προσπαθώ   να συλλέξω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για τους ενισχυτές που με ενδιαφέρουν (αξιολογώντας και απο ποιον προέρχεται η πληροφορία) και μετά με την βοήθεια των εμπειροτέρων να επιλέξω τον κατάλληλο. Δυστυχώς όπως προανάφερα είναι δύσκολο να ακούσεις live τους ενισχυτές, οπότε κάνει την  επιλογή ακόμα πιο δύσκολη.
 
Πάτως ευχαριστώ για την βοήθεια και τις νέες προτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #9 στις: 28/05/13, 12:28 »
Στα λεφτά που διαθέτεις, λίγο πολύ θα καταλήξεις σε κινέζικης παραγωγής μηχάνημα. Αν έχεις μία καλή εγγύηση (όπως πχ έχει ο Thomann) δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα. Αυτό που είναι καλό να προσέχεις είναι να μην είναι πολύ καινούργιο το μηχάνημα. Αν έχει κυκλοφορήσει αρκετά και ειδικότερα έχει πουλήσει πολύ, (που περιλαμβάνει όλα τα μοντέλα που προτάθηκαν εδώ) τα εργοστάσια έχουν ήδη διορθώσει ότι βρεφικό λάθος υπήρχε στην συναρμολόγηση οπότε δεν μπορείς να κρίνεις από παλαιότερα net posts.

Για μένα, έως 400€, στην περίπτωση που θα επέλεγα combo (μάλλον δύσκολο) θα αγόραζα τον http://www.thomann.de/gr/vht_lead_20_combo_avgt120.htm και θα άλλαζα στην πρώτη ευκαιρία το G12H30 με V30.

Όμως εγώ δεν παίζω ούτε καθαρά, ούτε τα στυλ που θέλεις (πέραν των PF). Αν έπαιζα τα στυλ σου, μπορεί να κατέληγα και στον http://www.thomann.de/gr/bad_cat_cougar_5.htm απίθανη πεταλομηχανή, από μία κορυφαία τελείως μπουτικ εταιρεία που αποφάσισε να βγάλει και κάτι στο χαμηλό εύρος χρημάτων. Απλός, πεντακάθαρος, Τάξη Α, απίθανα dynamics (και έχει ήδη V30). Βέβαια με 100€ ακόμα παίρνεις τον http://www.thomann.de/gr/bad_cat_cougar_15.htm που είναι σε άλλη κλάση, αλλά τι τα θες, λόγια να λέμε.

Αν βλέπεις τον εαυτό σου να ρυθμίζει πολλά pots και να ψάχνει ήχους, πάρε είτε τον Βug22 είτε τον lead 20. Αν θέλεις πιο καθαρή πλατφόρμα, με την ευκρίνεια και τα dynamics που δίνουν οι απλές σχεδιάσεις, και σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με εξίσου μπουτικ πετάλια, ψάξε πέρα από το top 10 του Thomann.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/13, 13:09 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #10 στις: 28/05/13, 12:56 »
πως γίνεται να ξέρετε ό,τι έχει ο thomann....ΌΠΟΤΕ κι αν το φέρει??!?? ;D

πέρα απ'την πλάκα.....για τους Bad Cat ήξερα πως είναι απ'τους κορυφαίους boutique ενισχυτές...αλλά και απλησίαστοι στην τιμή τους....δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν...αλλά τώρα μ'αυτά τα μοντελάκια....χμμμμμμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #11 στις: 28/05/13, 13:21 »
Πάντως αν δεις και προς αγγελίες, μπορείς να βρεις καλύτερους ενισχυτές στο budget σου, πχ έναν Peavey classic 30. Εδώ είναι ένας Classic 50 (δεν τον έχω ακούσει) κοντά στα λεφτά σου (και μπορείς να τον δοκιμάσεις  ;) ). Για καινούριο φυσικά ξεφεύγει η τιμή του...

http://smart.noiz.gr/details.php?id=139586

edit: Να και ενας classic 30:

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32751

Υπόψιν ότι μιλάμε για made in USA ενισχυτή  ;)

http://www.peavey.com/products/index.cfm/item/801/118120/Classic%26reg%3B%26nbsp%3B30%26nbsp%3B112
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/13, 16:48 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ghen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #12 στις: 28/05/13, 16:58 »
Ευχαριστώ για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες. Ανάμεσα στον lead 20 και 12/20 ποιον θα επιλέγατε?
Βέβαια με βάλατε σε σκέψεις και για τον bad cat.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #13 στις: 28/05/13, 22:28 »
Είναι οι απόψεις ορισμένων πωλητών καταστημάτων της Αθήνας...

Το να λέει κανείς ότι ένα μηχάνημα έχει "κατασκευαστικές ελλείψεις" (μια φράση μάλλον αδόκιμη και σίγουρα αόριστη) δεν είναι ουσιαστικά άποψη. Άποψη θα ήταν να μάς πούν συγκεκριμένα ποιές ακριβώς είναι αυτές οι ελλείψεις, κατασκευαστικές, λειτουργικές ή άλλου είδους. Το λέω γιατί όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει ο Bugera είχαν ακουστεί διάφορα υποτιμητικά σχόλια που δεν είχαν καμία σχέση με την ποιότητα και την απόδοσή του. Άλλωστε όπως έχουν επισημάνει πολλοί εδώ μέσα, για τους περισσότερους καταστηματάρχες της Αθήνας καλό μηχάνημα είναι αυτό που έχουν σε stock, ειδικά αν είναι κάτι που θέλουν να ξεφορτωθούν.

Σχετικά με τους Cougar, είχα διαβάσει σε κάποιο forum (νομίζω στο gearpage) μερικά αρνητικά σχόλια. Απ' ό,τι μπορώ να θυμηθώ, έλεγαν μεταξύ άλλων ότι οι συγκεκριμένοι ενισχυτές όχι μόνο κατασκευάζονται στην Κίνα (όπως όλοι σχεδόν σε αυτή την κατηγορία), αλλά επιπλέον ότι η εταιρία έχει ουσιαστικά επιτρέψει τη χρήση του ονόματος από κάποιο Κινέζικο εργοστάσιο. Γι αυτό και οι ενισχυτές αυτοί, χωρίς να είναι αντικειμενικά κακοί ποιοτικά, δεν έχουν μεγάλη σχέση με τα πιο ακριβά μοντέλα της Bad Cat. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία. Εξάλλου υπάρχουν αρκετοί χρήστες που δηλώνουν ικανοποιημένοι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΑΔΙΟ 1
« Απάντηση #14 στις: 29/05/13, 01:29 »
Αυτό που ξέρω για τους Bugera V22, είναι ότι είχαν κάποιο πρόβλημα υπερθέρμανσης σε κάποιο εξάρτημα που τους έκανε να αλλάζουν μόνοι τους κανάλι. Έχω ακούσει και ελάχιστες περιπτώσεις που η υπερθέρμανση αυτή είχε χειρότερα αποτελέσματα (βλέπε φωτιά). Το πρόβλημα ήταν πανεύκολο να διορθωθεί και πλέον δεν υφίσταται αφού διορθώθηκε από το εργοστάσιο. Γενικά πολύ λίγα παράπονα ακούω πλέον και οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι. Η ρετσινιά ωστόσο έχει μείνει και πολλοί αναπαράγουν αυτές τις ιστορίες.


Για τους κινέζικους Bad Cat είναι όπως τα λέει ο Απόλλων (επιβεβαιωμένα από τον πρόεδρο της Bad Cat). Ωστόσο ο σχεδιαστής αυτής της σειράς είναι ο ίδιος που έχει σχεδιάσει Peavey Classic και Kustom Coupe και λέγεται ότι συνεχίστηκε αυτή η καλή παράδοση. Κοινώς καλοί ενισχυτές αλλά όχι και Bad Cat USA.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 13:59
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
3137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
3 Απαντήσεις
2942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/08, 21:02
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
2112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 18:10
από detroit
13 Απαντήσεις
4179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 09:36
από stelios-z
11 Απαντήσεις
5331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/13, 17:53
από modfori
26 Απαντήσεις
9016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/13, 22:11
από AlteredMind
8 Απαντήσεις
4399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/13, 10:18
από Cyberdemon87
17 Απαντήσεις
5198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/13, 19:29
από Thomasp
20 Απαντήσεις
6659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/15, 03:04
από Mistral