Αποστολέας Θέμα: «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» και «ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ»  (Αναγνώστηκε 18439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» και «ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ»
« Απάντηση #75 στις: 27/04/09, 16:33 »

Από δώ το πήγατε, από κεί το πήγατε, σε ανθελληνικό παραλήρημα το φέρατε πάλι ...  >:( >:( >:(

Που το ειδες το ανθελληνικο παραληρημα δεν καταλαβαινω. Τις μπουρδες που γραφει το συγκεκριμενο site σχολειασαμε. Αν το να αντιπαραθετουμε συγκεκριμενα επιχειρηαμτα σε μια αυθαιρετη, αβασιμη και αμφιβολου πηγης ερευνα ειναι ανθελληνικο παραληρημα τοτε τι να πω. Μαλλον τοτε κι εσυ πιστευεις οτι το 99,5% των ελληνων ειναι "καθαροι" ελληνες (που ποιοι ειναι επιτελους αυτοι οι καθαροι ελληνες για να ειμαστε εμεις γνησιοι απογονοι του κανενας δεν ειπε,  ειναι οι κατοικοι του ελλαδικου χωρου στον χρυσο αιωνα? στα μυκηναικα χρονια? στα μεσοελλαδικα χρονια? στα νεολιθικα χρονια? )

@themos
Το genographic project ειναι μπορει να ειναι μια αξιολογη προσπαθεια αλλα ειναι δυσκολο να μας δωσει συμπερασματα για τις φυλες χιλιετιες πριν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» και «ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ»
« Απάντηση #76 στις: 27/04/09, 17:55 »
@themos
Το genographic project ειναι μπορει να ειναι μια αξιολογη προσπαθεια αλλα ειναι δυσκολο να μας δωσει συμπερασματα για τις φυλες χιλιετιες πριν.

Δεν είμαι ειδικός και δεν αμφιβάλλω ότι είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα...το θεωρώ απλώς μία προσπάθεια και πηγή μάλλον πιο αξιόπιστη και σφαιρική από την ασυνάρτητη παράθεση στοιχείων στο επίμαχο κείμενο.
Κατά βάση συμφωνώ μαζί σου ότι η οποιαδήποτε έρευνα που βασίζεται σε DNA χιλιετιών μπορεί να κρύβει παγίδες. Πόσο μάλλον για αυτούς που αναζητούν "καθαρούς" (και "ακάθαρτους";) απογόνους/κληρονόμους/συνεχιστές της ιστορίας...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος chriskon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» και «ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ»
« Απάντηση #77 στις: 27/04/09, 22:33 »
γειας σας!

Μετα απο ολα αυτα που διαβασα θα ηθελα να πω και τη δικη μου αποψη μου.

1. δε ειμαι σε θεση να γνωριζω αν ειμαι απογονος των αρχαιων Ελληνων ή ενα μειγμα διαφορων λαων.
δεν ασχολουμαι με ερευνες και αλλα τετοια διαφορα αλλα αυτο που μπορω να πω ειναι οτι ειτε ειμαι 99,5% ειτε 1% ελληνας εγω ειμαι περηφανος γι'αυτο που ειμαι και ειναι ελληνικοτατο!ας με πειτε εθνικοφρων ας με πειτε συναισθηματικο!
σημασια εχει να μην ξεχνω το παρελθον του λαου μου και να μην το απαρνουμαι γιατι τοτε θα χασω και την ταυτοτητα μου.

2. αυτα περι δεν μας ανηκει η γη,τα σπιτια δεν ειναι δικα μας και τι σημαινει συνορα και αλλα τετοια εγω τα λεω μπουρδες! ας δουμε την πραγματικοτητα! ζουμε σε ενα τοπο που ονομαζεται Ελλαδα εδω και πολλα χρονια,ειτε μας αρεσει ειτε οχι εχουμε καποια συνορα οπως και ολοι οι αλλοι και οφειλουμε να τα προστατεψουμε γιατι εκει μενουμε εμεις οι δικοι μας οι φιλοι μας κλπ.
ειλικρινα δε πιστευω οτι καποιος θα ελεγε δε μου ανηκει τιποτα απο ολα αυτα,με αυτη τη λογικη οταν ενας τριτος θα ρθει και θα θελει να σου παρει το σπιτι,το τοπο που μενεις και ολα τα συναφη για να μην ξεκινησω και απαριθμω,τοτε κανε στην ακρη και δωστα ολα!!!!

3,στην αρχαια ελλαδα υπηρχαν λαμπροι ανθρωποι,λαμπροι ελληνες υπαρχουν και τωρα απλα υπαρχει μια διαφορα.
τοτε ειχαν ανοιχτο μυαλο και μπορουσαν να δουν πιο περα,ειχαν αξιες που εμεις δεν εχουμε πλεον,γι'αυτο και πηγαν μπροστα.
σε αντιθεση με μας τους τωρινους που υποτιθεται ζουμε σε να μοντερνο κοσμο με ταμπου που επιβαλλουν οι θρησκειες,η πολιτικη, χωρις αξιες χωρις τιποτα.

4.τελος πιστευω οτι τα σκοπια δε πρεπει να παρουν την ονομασια μακεδονια γιατι δεν υφισταται τετοιο πραγμα ιστορικα. εχω ακουσει πολλους να λενε 'ε και τι εγινε' δε πρεπει ομως να ξεχναμε οτι οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα.πισω απο ενα ονομα κρυβονται πολλα οπως επεκτατισμοι,τα πετρελαια στο αιγαιο.

υ.γ και για να ελαφρυνω λιγο το πραγμα, ισως θα πρεπει να διεκδικισουμε το ονομα ιταλια μιας και καποτε ημασταν υπο κατοχη ρωμαικης αυτοκρατοριας, να βλεπουμε κ λιγο ιταλικο ποδοσφαιρο βρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» και «ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ»
« Απάντηση #78 στις: 27/04/09, 22:58 »
Χμ.... Καλή επιχείρηση το βρίσκω. 100 $ ο καθένας.... δεν θα είναι 1000 αυτοί που θα θέλουν να πιστοποιήσουν την καταγωγή τους? Βρε συ, με 100.000 $ θα έβγαζα όχι μόνο ότι είναι απευθείας απόγονοι του Περικλή, αλλά ότι έρχονται και απευθείας από τον Σείριο!

Λοιπόν για να σταματήσουν τα περί Ελληνικότητας και ΔΝΑ έχω να αναφέρω το εξής απλό. Όπως έλεγε και ο Πλάτωνας οι Έλληνες ήταν απλωμένοι σαν βατραχάκια γύρω από μιά λίμνη. (Ως λίμνη εννοούσε την Μεσόγειο) Μ' αυτόν τον τρόπο περιέγραφε την τάση τους για φευγιό, για να κάνουν αποκίες.

Μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την Ελληνικότητα των αρχαιοελληνικών αποικιών? Μπορεί να αμφισβητήσει την Ελληνικότητα της Μιλήτου και του Θαλή? Την Ελληνικότητα της Εφέσου και του Ηράκλειτου? Την Ελληνικότητα των Σικελιωτών και του Ζήνωνα του Ελαιάτη? Όχι βέβαια! Θα πρέπει να είναι ηλίθιος, έτσι δεν είναι? Συμφωνώ.

Ας δούμε όμως πως δημιουργούνταν οι αποικίες στα αρχαιοελληνικά χρόνια. Μια ομάδα ανδρών, συνήθως 100 στον αριθμό, έφευγε από την άγονη πατρίδα με πλοία και καλό οπλισμό. Εγκαθίσταντο σ' ενα καλό φυσικό λιμάνι της αραιοκατοικημένης τότε Μεσογείου, έστηναν τα σπίτια τους, έκαναν το εμπόριό τους και έπαιρναν και γυναίκες από τις γειτονικές περιοχές για να τους κάνουν παιδιά και να τους περιποιούνται!

Δεδομένου ότι εκείνη την εποχή πιστευόταν ότι "η γυναίκα τίκτει" τα ανθρωπάκια που είναι μέσα στο σπέρμα του άνδρα και "ο άνδρας είναι αυτός που γεννά", τα παιδιά θεωρούνταν "καθαρόαιμοι" Έλληνες, ακόμα και σύμφωνα με τον αρχιρατσίσταρο Ισοκράτη. Όμως σκεπτόμενοι με βάση τα σημερινά δεδομένα τα παιδιά τους πχ ο Ηράκλειτος ο οποίος ήταν 3ης γενειάς άποικος, ήταν γεννετικά μπασταρδεμένα (σύμφωνα με τους ορισμούς των νεορατσιστών )- εμπλουτισμένα όμως σύμφωνα με τα δεδομένα της σύγχρονης γεννετικής.

Είναι τυχαίο το ότι η φιλοσοφία, η σκέψη και η πρόοδος του Ελληνικού πνεύματος ξεκίνησε και σταμάτησε στις αποικίες? Δεν νομίζω. Δεν νομίζω ότι οι αγρίκες βόρειες Ελληνικές φυλές που ήρθαν στο Αιγαίο περί το 2000 πΧ ήταν ικανές να πετύχουν μόνες ένα τέτοιο επίτευγμα.

Και για να μην λέει ο Ιχνηλάτης ότι εκδηλώνω ανθελληνικά αισθήματα, τονίζω ότι η Ελληνικότητά τους δεν αμφισβητείται από κανέναν. Αλλά όμως η Ελληνικότητα και ο Πολιτισμός δεν έχουν σχέση με το ΔΝΑ. Ας το κατανοήσουν αυτό κάποτε οι νεο- και μετα- Ναζί!


Βιβλιογραφία περί της ίδρυσης αποικιών στην Αρχαία Ελλάδα: "Τιμαίος" του Πλάτωνα, "Κάθοδος των μυρίων" του Ξενοφώντα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.