Ψηφοφορία

Tι θα ψηφίσετε στις Ευρωεκλογές;

Ν.Δ.
1 (2.8%)
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
2 (5.6%)
Κ.Κ.Ε.
4 (11.1%)
ΣΥΡΙΖΑ
5 (13.9%)
ΛΑ.Ο.Σ.
0 (0%)
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
1 (2.8%)
ΑΠΟΧΗ
15 (41.7%)
ΔΞ/ΔΑ
1 (2.8%)
ΑΛΛΟ
7 (19.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 36

Αποστολέας Θέμα: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών  (Αναγνώστηκε 38316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« στις: 06/06/09, 01:40 »
Παραθέτω πρώτος τις απόψεις μου.

                                                                   Το δίλημμα
 
Μας τα ’χουν κάνει τσουρέκια τα νεύρα μας με τις Ευρωεκλογές! Και πάντα φροντίζουν να μας κρατούν ενήμερους. Μία τα περίφημα παπαγαλάκια (μα που θα πάει πια αυτή η κακοποίηση των ζώων!), μία το debate,μία οι συγκεντρώσεις τους,μία τα διλήμματα του Γιώργου...Και όλη αυτή η γελοιότητα έχει οδηγήσει πολλούς από μας σε ένα άλλο δίλημμα: «Κάλπη ή παραλία;».

Μου κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση οι απίστευτες προσπάθειες-εκκλήσεις των πολιτικών –και όχι μόνο- να μας βάλουν στο τρυπάκι της λογικής ότι η ψήφος είναι δημοκρατικό δικαίωμα και η δύναμή μας να εκφράσουμε τις πεποιθήσεις μας. Και ρωτώ: Δεν είναι δημοκρατικό,για κάποιον που έχει εξετάσει τις επιλογές του και συμπεραίνει ότι δεν του ταιριάζει καμία παράταξη,να δηλώσει απών στην κάλπη; Μάλλον λοιπόν για πελάτες γυρεύουν οι πολιτικοί μας,που θέλουν όχι μόνο να τους ψηφίσουμε,αλλά να αισθανθούμε και ένοχοι αν δεν (τους) ψηφίσουμε...

Εκτός αυτού,τι σοβαρότητα έχουν δείξει οι ίδιοι οι πολιτικοί απέναντι στις Ευρωεκλογές,όταν έχουν δηλώσει πως θα παραιτηθούν από την Ευρώπη σε περίπτωση εθνικών εκλογών για να είναι επικεφαλείς στο αντίστοιχο ψηφοδέλτιο; Άλλη τόση λοιπόν ας δείξουμε και εμείς.

Με όλα αυτά που βλέπουμε τις τελευταίες μέρες, έχουμε μπερδευτεί. Εθνικές εκλογές ή Ευρωεκλογές έχουμε την Κυριακή; Δεν ξέρω αν παρακολουθώ αρκετή τηλεόραση,αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα υπεύθυνες προτάσεις όσον αφορά τη χώρα μας στην Ευρώπη. Οι πολιτικοί μας αρκούνται σε φθηνές ατάκες για να προσελκύσουν αναποφάσιστους,όπως και φθηνά τηλεοπτικά σποτ (όχι από άποψη budget προφανώς!). Φθήνια και μιζέρια,δηλαδή...

Η κυβερνησάρα (!) μας φρόντισε να μας ρίξει αρκετή στάχτη στα μάτια. Και τα κατάφερε. Φαντάζομαι πως υπάρχουν πολλοί από μας που θεωρούν ότι ο πρωθυπουργός είναι ικανός,απλά δεν έχει αξιόπιστους συνεργάτες! Γάτες οι επικοινωνιολόγοι που το σκάρωσαν όλο αυτό!

Η αξιωματική αντιπολίτευση παρουσιάζεται σαν μία παράταξη εξ’ ολοκλήρου νέα,με νέες προοπτικές,νέες προτάσεις και ιδέες. Όμως τα είκοσι χρόνια της διακυβέρνησής έκανε αρκετά ατοπήματα τα οποία δεν έχει παραδεχτεί και ούτε πρόκειται.

Από την άλλη,η αριστερά τρώγεται μεταξύ της. Το ΚΚΕ στον ΣΥΡΙΖΑ,ο ΣΥΡΙΖΑ στους Οικολόγους (αν τους εντάσσουμε στην αριστερά φυσικά). Αν μη τι άλλω,μία ενωμένη αριστερά θα μπορούσε να υψώσει ανάστημα στο δικομματισμό,αλλά μάλλον αυτοί ξέρουν καλύτερα. Δε μπορώ να πω ότι δεν υπάρχουν και διαφορές...

Η αισιόδοξη σκοπιά των Οικολόγων,που αποτελείται από αξιόλογα άτομα που δεν είναι «επαγγελματίες» πολιτικοί,είναι μία λύση,ωστόσο ο χρόνος θα δείξει αν αξίζει να τους εμπιστευτούμε και όχι οι δημοσκοπήσεις.

Αν πάμε στην άκρα δεξιά,θα συνατήσουμε τον ΛΑ.Ο.Σ. Ο άκρος λα’ι’κισμός του φάνηκε στο Debate,όταν ο Γ.Καρατζαφέρης ανέφερε ότι το κόμμα του αρκέστηκε σε ελάχιστη προβολή,με σκοπό να προσφέρει αυτά τα λεφτά στους φτωχούς...Η απόλυτη κατάντια,αν σκεφτεί κανείς την εκμετάλλευση ορισμένων πολιτών που θα τον εμπιστευτούν μόνο και μόνο για αυτό το λόγο...Ας μην αναφερθώ φυσικά στις τοποθετήσεις τους σχετικά με την πρόσφατη διαμαρτυρία των Μουσουλμάνων στο κέντρο της Αθήνας.

Γενικά,η ελλιπής ανάπτυξη των ευρωπα’ι’κών προγραμμάτων των παρατάξεων,σε συνδυασμό με την ακόμα ελλιπέστερη ενημέρωση μας για την Ευρώπη και τα συμφέροντα που εξυπηρετεί,έχει καταστήσει τις Ευρωεκλογές σε μια επίσημη δημοσκόπιση των εθνικών εκλογών και τίποτα παραπάνω.

Όσο περίεργο και αν φαίνεται,οι πολιτικοί αρχηγοί δεν έχουν ανταλλάξει άμεσα ούτε μία κουβέντα. Ό,τι έχουν να πουν ο ένας στον άλλον,το κάνουν από το βήμα των συγκεντρώσεών τους,δηλαδή έμμεσα! Το Debate δεν θα έπρεπε να έχει έναν «άμεσο» σκοπό; Ποιος ο ρόλος του λοιπόν; Μα φυσικά να βαφτεί η ΕΡΤ!

Δυστυχώς πάλι οδηγούμαστε στην αβεβαιότητα και τη μιζέρια που μας προσφέρει το πολιτικό σκηνικό. Κενά και μεγάλα λόγια,ψεύτικες υποσχέσεις,δήθεν φάτσες προστατευμένες από το κύρος της γραβάτας και πάνω απ’ όλα: Έλλειψη σεβασμού στην αξιοπρέπεια του πολίτη.

Σαν συνέπεια των προηγούμενων, η ΕΜΥ ανακοίνωσε καλοκαιρία στο τριήμερο και συνεπώς δε μπορούμε να λείπουμε από τις παραλίες!

Και επειδή μου αρέσουν και μένα τα σλόγκαν:
Σε ποιά παραλία; Ιδού η απορία!

Άντε γεια!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #1 στις: 06/06/09, 02:02 »
Το να απέχεις ασφαλώς και είναι δημοκρατικό και αναφαίρετο δικαίωμα. Μην έχει κανείς όμως την αυταπάτη ότι στέλνει κάποιο μήνυμα, έτσι; Πρακτικά μόνο στα μεγάλα κόμματα κάνεις καλό με την αποχή. Αν εξισώνεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ με τα μικρά κόμματα βέβαια, μαγκιά σου να πας για μπάνιο - και δεν το λέω ειρωνικά.


Από το tvxs.gr:

Η αποχή φαίνεται να είναι ο νικητής των εκλογών στην Ολλανδία, με μόλις το 22% των πολιτών να προσέρχεται στις κάλπες. Σύμφωνα με τα exit poll, πρώτο στις ψήφους εμφανίζεται το Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα, δεύτερο το ακροδεξιό κόμμα της Ελευθερίας του Geert Wilders, ενώ τρίτο εμφανίζεται το κόμμα των Εργατικών. Στην Ολλανδία σημειώθηκε αποχή της τάξης του 40%, σύμφωνα με τους Financial Times, γεγονός που το καθιστά το υψηλότερο ποσοστό αποχής στην Ευρωζώνη.

Απλά για να μην έχουμε αυταπάτες...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #2 στις: 06/06/09, 03:38 »
Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να δηλώνει οτι θα είναι απων απο τις κάλπες και ταυτόχρονα να ανοίγει poll για το αντικείμενο απο το οποίο ηθελημένα απέχει!... ::) ::)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #3 στις: 06/06/09, 03:48 »
Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να δηλώνει οτι θα είναι απων απο τις κάλπες και ταυτόχρονα να ανοίγει poll για το αντικείμενο απο το οποίο ηθελημένα απέχει!... ::) ::)



εντάξει,δεν ειναι και παρανοικο.ασχολουμαι με το θεμα ως ενα βαθμο,το οτι θα απεχω δε σημαινει πως δεν εχω αποψη για αυτό. αλλωστε,εβαλα και την επιλογη αποχης.
μπορει οντως να σου φαινεται περίεργο βέβαια!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/09, 03:50 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #4 στις: 06/06/09, 04:02 »
Μαυρο δαγκωτο σε ολους...Οι πολιτικοι ειναι στη μεγαλη τους πλειοψηφια κλεφτες και απατεωνες και δεν θελω με τιποτα να συνεισφερω την ψηφο μου για να πανε να ακουμπησουν τις κοιλιες τους (μεταφορικα και κυριολεκτικα) σε καποια καλοφτιαγμενα εδρανα. Ψηφιζω και 800 χλμ μακρια δεν τους αξιζουν ουτε τα εξοδα του ταξιδιου. Και διπλα να ψηφιζα ουτε τα 50 cents του εισητηριου δεν τους αξιζουν.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #5 στις: 06/06/09, 13:58 »
Garvin!!!!!! Τι τρέχει? Παρακούς τις νουθεσίες σου για μικρά πόστ και άρχισες κι εσύ να κάνεις μακροσκελή? Τσ, τσ, τσ..... Πάει.... χάλασε ο κόσμος!

Καλά θα κάνεις να απέχεις. Απ' ότι φαίνεται δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με τα πολιτικά δρώμενα. Είσαι απολίτικος και έτσι να παραμείνεις. Μην έρθουν τώρα τα απολιτικά όντα να αποφασίζουν για εμάς τους πολιτικοποιημένους!
Πως έβγαλα το συμπέρασμα για την πολιτική σου άγνοια? Ιδού:

Εκτός αυτού,τι σοβαρότητα έχουν δείξει οι ίδιοι οι πολιτικοί απέναντι στις Ευρωεκλογές,όταν έχουν δηλώσει πως θα παραιτηθούν από την Ευρώπη σε περίπτωση εθνικών εκλογών για να είναι επικεφαλείς στο αντίστοιχο ψηφοδέλτιο; Άλλη τόση λοιπόν ας δείξουμε και εμείς.

Δεν γνωρίζεις ότι την σειρά επιτυχίας των Ευρωβουλευτών μας την έχουν βγάλει τα ίδια τα κόμματα προεκλογικά? Δηλ η θέση του Ευρωβουλευτή είναι μια θέση Δημόσιου Υπαλλήλου, όχι αντιπροσώπου. Όπως ξέρεις στο σώμα των Δημ. Υπαλλήλων συνειθίζονται οι μετατάξεις, αποσπάσεις, πρόωρες συνταξιοδοτήσεις, εθελούσιες έξοδοι, κοκ. Οπότε ποιό το πρόβλημα? (Αν πάντως κρίνω από την ιστορία με την Ολυμπιακή αυτή η εθελούσια έξοδος από την Ευρωβουλή δείχνει ότι την πάνε για ιδιωτικοποίηση :D ;D )

Ένας Γερμανός αναλυτής το είπε καλά, όταν 1 μήνα πριν τις Ευρωεκλογές τα κόμματα ψάχνονταν για το Ευρωψηφοδέλτιο. "Απορώ γιατί στην Ελλάδα προσπαθείτε να κάνετε την λίστα πριν τις Ευρωεκλογές. Αφήστε πρώτα να βγουν τα ποσοστά και μετά βγάζετε την λίστα σε πλειστηριασμό!"

Παράθεση
Δυστυχώς πάλι οδηγούμαστε στην αβεβαιότητα και τη μιζέρια που μας προσφέρει το πολιτικό σκηνικό. Κενά και μεγάλα λόγια,ψεύτικες υποσχέσεις,δήθεν φάτσες προστατευμένες από το κύρος της γραβάτας και πάνω απ’ όλα: Έλλειψη σεβασμού στην αξιοπρέπεια του πολίτη.

Τεράστια άγνοια!!! Κανείς δεν έδωσε υποσχέσεις! Εκτός από το ΚΚΕ που έδωσε την υπόσχεση της αντι-ΕΕ πολιτικής (sic), όλα τα άλλα κόμματα δεν υποσχέθηκαν τίποτα.




Πάντως η αποχή είναι μια πολύ καλή πολιτική απόφαση. Εάν κανείς μη εγγεγραμένος σε κόμμα δεν πάει να ψηφίσει τότε θα πιστοποιήσουμε τον πραγματικό αριθμό των εγγεγραμένων στους κομματικούς μηχανισμούς, εφόσον μόνο αυτοί θα πάνε να ψηφίσουν. Οπότε δεν θα έχουμε κανέναν μετά να μας κουνιέται ότι είναι το Μεγαλύτερο κόμμα χωρίς πραγματικά στοιχεία.
Το μόνο πολιτικό πρόβλημα που θα προκύψει είναι ότι στην αναθεώρηση του Συντάγματος θα πρέπει ν' αλλαχθεί η ονομασία του Πολιτεύματος: Από "Κοινοβουλευτική Προεδρευομένη Δημοκρατία" σε "Πρωθυπουργική Προπερδευομένη Εκλογοκρατία".


Η ενδεδειγμένη παραλία για εσάς της αποχής είναι η "Απόχη".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #6 στις: 06/06/09, 16:18 »
σορρυ κιολας,αλλα ακουσες εσυ κανενα συγκεκριμενο προγραμμα για την ευρωπη απο καποιο κομμα; μονο λιγο τον Μανο ακουσα να λεει. ακουσες απο πασοκ και νδ προτασεις για την ευρωπη;

εκτός αυτού,δεν μίλησα για τη σειρα των ονοματων στα ευρωψηφοδελτια,ειπα απλα οτι πολλοι απο αυτους που θα βγουν αυριο,θα παραιτηθουν σε ενδεχομενες βουλετικες εκλογες. δηλαδη αν γινουν (που θα γινουν) σε 5-6 μηνες εθνικες εκλογες,τι εργο θα εχει να παραδωσει αυτος που θα παραιτηθει;

και δε μπορεις να χαρακτηρισεις απολιτικο ον εναν ανθρωπο απο δυο προτασεις με τις οποιες διαφωνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/09, 16:22 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #7 στις: 06/06/09, 18:00 »
σορρυ κιολας,αλλα ακουσες εσυ κανενα συγκεκριμενο προγραμμα για την ευρωπη απο καποιο κομμα; μονο λιγο τον Μανο ακουσα να λεει. ακουσες απο πασοκ και νδ προτασεις για την ευρωπη;
κατα την γνωμη μου δεν τους απασχολει το θεμα ευρωπη..τους απασχολει η ψηφοθυρια,αναφερομαι σε ολα τα θεματα..

Και εχω ενα αναπαντητο ερωτημα:
Αφου το ΚΚΕ ειναι κατα της ευρωπαϊκης ενωσης γτ συμμετασχει;...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #8 στις: 06/06/09, 18:52 »
Μπορω να μαθω την πηγη του συγκεκριμενου κειμενου παρακαλω?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #9 στις: 06/06/09, 18:58 »
Και εχω ενα αναπαντητο ερωτημα:
Αφου το ΚΚΕ ειναι κατα της ευρωπαϊκης ενωσης γτ συμμετασχει;...
Διάβασε εδώ

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #10 στις: 06/06/09, 19:00 »
Mερικες σημειωσεις
1.Κυριακη γινεται χαμος στις παραλιες.Ειναι και τριημερο.Ειδικα οι παραλιες εντος Αττικης μοιαζουν με κατουρο οσο ποτε αλλοτε οποτε απεχω απο την παραλια συγνωμη.
2.Οι οικολογοι οπως εχουν πει και οι ιδιοι δεν ανηκουν σε πολιτικο χωρο..Με τις δηλωσεις τους παρουσιαζονται κεντρωοι με το προγραμμα τους δεξιοι.
3.Το ΚΚΕ υποτιθεται βαση λεγομενων τους θελει να ειναι στην ευρωβουλη για να ''επιτηρει και να φωναζει''..Οποτε δεν μου φαινεται τοσο περιεργο.Ο Πανυσης ειπε κατι ωραιο..Αν θελετε οπως δηποτε να ψηφισετε κατι ψηφιστε ΚΚΕ ειναι το πιο σουρεαλιστικο κομμα.

Εγω απο ολο το θεμα κραταω αυτο που παρεθεσε ο Βραχνοπροφιτερ και το ακουσα και γω προχτες.Η προηγμενη και φιλελευθερη Ολλανδια λοιπον με την μεγαλη αποχη.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #11 στις: 06/06/09, 19:49 »
Mερικες σημειωσεις
1.Κυριακη γινεται χαμος στις παραλιες.Ειναι και τριημερο.Ειδικα οι παραλιες εντος Αττικης μοιαζουν με κατουρο οσο ποτε αλλοτε οποτε απεχω απο την παραλια συγνωμη.
2.Οι οικολογοι οπως εχουν πει και οι ιδιοι δεν ανηκουν σε πολιτικο χωρο..Με τις δηλωσεις τους παρουσιαζονται κεντρωοι με το προγραμμα τους δεξιοι.
3.Το ΚΚΕ υποτιθεται βαση λεγομενων τους θελει να ειναι στην ευρωβουλη για να ''επιτηρει και να φωναζει''..Οποτε δεν μου φαινεται τοσο περιεργο.Ο Πανυσης ειπε κατι ωραιο..Αν θελετε οπως δηποτε να ψηφισετε κατι ψηφιστε ΚΚΕ ειναι το πιο σουρεαλιστικο κομμα.

Εγω απο ολο το θεμα κραταω αυτο που παρεθεσε ο Βραχνοπροφιτερ και το ακουσα και γω προχτες.Η προηγμενη και φιλελευθερη Ολλανδια λοιπον με την μεγαλη αποχη.

και εκτός αυτού οι οικολογοι ανοιχτα δηλωνουν πως ειναι διατεθειμενοι να συνεργαστουν με ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ,με δυο κομματα που εχουν καταστρεψει το περιβαλλον τα προηγουμενα χρονια...ωραιοι οικολογοι...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #12 στις: 06/06/09, 20:13 »
Εγω ξερω  οτι οταν καποιος δεν συμφωνει απλα δεν συμμετασχει...
Με το να υπαρχει στην ευρωβουλη και να "επιτηρει και να φωναζει¨δειχνει να θελει την υπαρξη της ελλαδας στην εε απλα με αλλες θεσεις...
Αρα ειναι θετικη;...
Οσο να ναι δειχνει μια αντιθεση μεταξυ θεσεων και πραξεων...

Προσωπικα δεν με ενοχλουν οι Οικολογοι..γτ ξερω οτι οι ψηφος τους θα ειναι οι ψηφος διαμαρτηριας...

Μουντσάιλντ σε ευχαριστω για το λινκ..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #13 στις: 06/06/09, 21:06 »

Προσωπικα δεν με ενοχλουν οι Οικολογοι..γτ ξερω οτι οι ψηφος τους θα ειναι οι ψηφος διαμαρτηριας...

Απο που κι ως που εχει προκυψει αυτη τη παραλογη λογικη? Την εχω ξανακουσει. Γιατι ειναι ψηφος διαμαρτηριας η ψηφος στους πρασινους? Αφου οι ανθρωποι ειναι δεξιοι και διατεθημενοι να συνεργαστουν με οποιοδηποτε κομμα προκειμενου να τσιμπησουν υπουργειο, πως σκατα δειχνεις οτι διαμαρτυρεσαι οταν ψηφιζεις οικολογους πρασινους? Οταν ψηφιζεις ανθρωπους που παραδεχονται οτι δνε εχουν καμια πολιτικη θεση.

Καμια ψηφος δεν ειναι ψηφος διαμαρτυριας. Απαξ και πας να ψηφισεις ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ αυτους τους οποιους ψηφιζεις. Δεν εχει "ψηφιζω πασοκ, διαφωνω αλλα το κανω για να μην βγει η νεα δημοκρατια", ή το αναποδο. Η ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ για να στηριξω τα μικρα κομματα, ε τοτε ψηφισε και ΛΑΟΣ και αυτο μικρο κομμα ειναι.

Η ψηφος καλως η κακως αντικατοπριζει και την πολιτικη σου αποψη και πεποιθηση μεχρι ενος σημειου. Αν πηγαινεις να ψηφισεις ασυνειδητα μονο για "να μην βγει καποιος που αντιπαθεις", μην πας να ψηφισεις.

Για μενα συνειδητα υπαρχουν 2 πραγματα που μπορει να κανεις. Ειτε να ψηφισεις αυτον που υποστηριζεις για τους χ, ψ λογους, ή να απεχεις. Αν ψηφιζεις καποιον παροτι διαφωνεις τοτε γινεσαι ερμαιο των καταστασεων σε μεγαλο βαθμο.

Προσωπικα επιλεγω συνειδητα την αποχη οπως και απο τις κοινοβουλευτικες και καθε ειδους εκλογες. Για διαφορους λογους, και γιατι διαφωνω με το εκλογικο συστημα και γιατι και να συμφωνουσα κανενας δεν μπορει να με αντιπροσωπευσει.

Τελος:

Μπορω να μαθω την πηγη του συγκεκριμενου κειμενου παρακαλω?
Θα μου απαντησει καποιος?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #14 στις: 06/06/09, 21:21 »
Μαυρο δαγκωτο σε ολους...Οι πολιτικοι ειναι στη μεγαλη τους πλειοψηφια κλεφτες και απατεωνες και δεν θελω με τιποτα να συνεισφερω την ψηφο μου για να πανε να ακουμπησουν τις κοιλιες τους (μεταφορικα και κυριολεκτικα) σε καποια καλοφτιαγμενα εδρανα. Ψηφιζω και 800 χλμ μακρια δεν τους αξιζουν ουτε τα εξοδα του ταξιδιου. Και διπλα να ψηφιζα ουτε τα 50 cents του εισητηριου δεν τους αξιζουν.

Και να προσθέσω σε αυτό την απίστευτη ομολογία τους ότι: αν τυχόν σε ενδεχόμενο ανασχηματισμό (Ν.Δ.) ή νίκη μας σε ενδεχόμενες βουλευτικές εκλογές (Ν.Δ. και ΠΑ.ΣΟ.Κ.) κρίνει ο πρόεδρος του κόμματος ότι μπορώ να προσφέρω τις υπηρεσίες μου, τότε θα αφήσω την έδρα της Ευρωβουλής για να υπηρετήσω την κυβέρνησή μου. Κοινώς, μας λένε κατάμουτρα ότι πάνε στην Ευρωβουλή, όσοι τα καταφέρουν, για να παίρνουν ένα χαρτζιλίκι μέχρι να τους ξαναβάλουν στην πρώτη ομάδα.
Εγώ θα πάω τον αδελφό μου να ψηφίσει (ψηφίζουμε Νίκαια και μου ζήτησε να τον πάω με το αμάξι) αλλά δεν θα μπω μέσα να ψηφίσω. Τασσόμενος υπέρ του κομμουνισμού, δεν με εκφράζει η Ε.Ε. Για μένα τουλάχιστον είναι τόσο απλό. Σίγουρα μπορεί πολλοί να πουν ότι η αποχή δεν είναι έκφραση διαμαρτυρίας. Αλλά έτσι είναι οι απόψεις...όλοι έχουμε από μία.... ;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #15 στις: 06/06/09, 22:02 »
Ε ρε πού είναι ο freemind να βοηθήσει...Μου θυμίσατε κάτι ιστορικές συζητήσεις περί αποχής κλπ κλπ προ διετίας...
Ευτυχώς που είμαστε εν μέσω εξεταστικής ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #16 στις: 07/06/09, 01:53 »
ποια πηγη ρε ρουφους; του αρχικού κειμένου; εγω το χω γραψει,το λεει πανω.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/09, 01:55 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #17 στις: 07/06/09, 02:35 »
Η ψηφος καλως η κακως αντικατοπριζει και την πολιτικη σου αποψη και πεποιθηση μεχρι ενος σημειου. Αν πηγαινεις να ψηφισεις ασυνειδητα μονο για "να μην βγει καποιος που αντιπαθεις", μην πας να ψηφισεις.


Μόνο που αν δεν ψηφίσεις βοηθάς να βγει αυτός που αντιπαθείς...

Άρη ούτε σε μένα αρέσει να επιλέγω αντιπροσώπους... Όμως είτε το θέλουμε είτε όχι αυτή τη στιγμή κάποιοι μας εκπροσωπούν ούτως ή άλλως, όσο και να μην πιστεύουμε στο σύστημα αυτό. Ε και, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι όλοι τα ίδια σκατά.


Βρήκα και ένα κειμενάκι με το οποίο συμφωνώ σε αρκετά μεγάλο βαθμό:

http://nefelikas.wordpress.com/2009/05/25/to-vote-or-not-to-vote/
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #18 στις: 07/06/09, 03:09 »
Η ψηφος καλως η κακως αντικατοπριζει και την πολιτικη σου αποψη και πεποιθηση μεχρι ενος σημειου. Αν πηγαινεις να ψηφισεις ασυνειδητα μονο για "να μην βγει καποιος που αντιπαθεις", μην πας να ψηφισεις.


Μόνο που αν δεν ψηφίσεις βοηθάς να βγει αυτός που αντιπαθείς...

Άρη ούτε σε μένα αρέσει να επιλέγω αντιπροσώπους... Όμως είτε το θέλουμε είτε όχι αυτή τη στιγμή κάποιοι μας εκπροσωπούν ούτως ή άλλως, όσο και να μην πιστεύουμε στο σύστημα αυτό. Ε και, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι όλοι τα ίδια σκατά.


Βρήκα και ένα κειμενάκι με το οποίο συμφωνώ σε αρκετά μεγάλο βαθμό:

http://nefelikas.wordpress.com/2009/05/25/to-vote-or-not-to-vote/


Υπάρχουν κάποια καλώς τεκμηριωμένα αντεπιχειρήματα,αλλά και κάποια λάθη κατά τη γνώμη μου.

Το πολιτικό σύστημα,για παράδειγμα,το στηρίζεις είτε ψηφίζεις ένα από τα δύο μεγάλα είτε στηρίζεις κάποιο μικρότερο. Ο φίλος γράφει ότι το στηρίζεις μόνο σε περίπτωση που ψηφίζεις ένα μεγάλο κόμμα (Δηλαδή ψήφισε ακόμα κι αν είναι μικρά κόμματα.)
Το πολιτικό σύστημα σημαίνει ανθρώπους,ιδέες και απόψεις. Όταν κάποιος δεν ψηφίζει (συνειδητά) δε θέλει να στηρίξει τους συγκεκριμένους ανθρώπους,τις συγκεκριμένες ιδέες και απόψεις. Το αν θέλει να το ανατρέψει είναι ένα άλλο θέμα που χρειάζεται πολλές σελίδες συζητήσεων.

Ο φίλος γράφει ότι ακόμα και να μην ταυτίζεσαι με κάποιο κόμμα εξ ολοκλήρου,στήριξέ το. Ε λοιπόν όχι,διότι αυτή η λογική μας έχει οδηγήσει στο να ψηφίζουμε το λιγότερο χειρότερο και όχι τον "καλύτερο". Δεν είναι γελοίο να βλέπουμε διαρροές (έστω και από δημοσκοπήσεις) από το ΚΚΕ στη ΝΔ ή από το ΠΑΣΟΚ στο ΛΑΟΣ και τα αντίστροφα; Από κομμουνιστής έγινες καπιταλιστής ας πούμε... (Βέβαια αυτό οφείλεται και στην ελλιπή μας εντριβή με τα πολιτικά).

Επίσης,γράφεται ότι η συνειδητή αποχή δεν είναι πολιτική θέση. Και εγώ λέω ότι είναι. Αν και γίνομαι λα'ι'κιστής,η αποχή αυτή είναι απόρροια της δυσαρεστημένης μερίδας ψηφοφόρων και έχει φωνή. Τη φωνή που θα αποκτήσουν τα μυαλά όλων αυτών που βρίσκονται τώρα στις καρέκλες της εξουσίας και θα τους αναγκάσει να πουν ''τι δεν κάναμε σωστά ρε παιδιά;''. Είναι η φωνή του ταρακουνήματος,αν θέλετε.

« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/09, 03:13 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #19 στις: 07/06/09, 03:41 »
Το πολιτικό σύστημα,για παράδειγμα,το στηρίζεις είτε ψηφίζεις ένα από τα δύο μεγάλα είτε στηρίζεις κάποιο μικρότερο. Ο φίλος γράφει ότι το στηρίζεις μόνο σε περίπτωση που ψηφίζεις ένα μεγάλο κόμμα (Δηλαδή ψήφισε ακόμα κι αν είναι μικρά κόμματα.)
Το πολιτικό σύστημα σημαίνει ανθρώπους,ιδέες και απόψεις. Όταν κάποιος δεν ψηφίζει (συνειδητά) δε θέλει να στηρίξει τους συγκεκριμένους ανθρώπους,τις συγκεκριμένες ιδέες και απόψεις. Το αν θέλει να το ανατρέψει είναι ένα άλλο θέμα που χρειάζεται πολλές σελίδες συζητήσεων.

Το πολιτικό σύστημα δηλαδή δεν μπορεί να αλλάξει ΚΑΙ μέσω των εκλογών; Δεν λέω ότι οι εκλογές μόνες τους θα αλλάξουν τα πράγματα, αλλά μπορούν να μας πάνε ένα βήμα μπροστά.

Παράθεση
Ο φίλος γράφει ότι ακόμα και να μην ταυτίζεσαι με κάποιο κόμμα εξ ολοκλήρου,στήριξέ το. Ε λοιπόν όχι,διότι αυτή η λογική μας έχει οδηγήσει στο να ψηφίζουμε το λιγότερο χειρότερο και όχι τον "καλύτερο". Δεν είναι γελοίο να βλέπουμε διαρροές (έστω και από δημοσκοπήσεις) από το ΚΚΕ στη ΝΔ ή από το ΠΑΣΟΚ στο ΛΑΟΣ και τα αντίστροφα; Από κομμουνιστής έγινες καπιταλιστής ας πούμε... (Βέβαια αυτό οφείλεται και στην ελλιπή μας εντριβή με τα πολιτικά).

Δεν διαφωνώ ως ένα σημείο, αλλά το να έχουν όλοι οι ψηφοφόροι ενός κόμματος πανομοιότυπες απόψεις μου φαίνεται λίγο απίθανο... Άλλωστε, είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τα προγράμματα όλων των κομμάτων που κατεβαίνουν;

Παράθεση
Επίσης,γράφεται ότι η συνειδητή αποχή δεν είναι πολιτική θέση. Και εγώ λέω ότι είναι. Αν και γίνομαι λα'ι'κιστής,η αποχή αυτή είναι απόρροια της δυσαρεστημένης μερίδας ψηφοφόρων και έχει φωνή. Τη φωνή που θα αποκτήσουν τα μυαλά όλων αυτών που βρίσκονται τώρα στις καρέκλες της εξουσίας και θα τους αναγκάσει να πουν ''τι δεν κάναμε σωστά ρε παιδιά;''. Είναι η φωνή του ταρακουνήματος,αν θέλετε.

Δεν γράφει κάτι τέτοιο. Λέει απλά ότι η αποχή ως πολιτική θέση δεν διακρίνεται από την αποχή ως ωχαδερφισμό, άρα δεν στέλνει κανένα πολιτικό μήνυμα. Μόνο το λευκό είναι ξεκάθαρη ψήφος διαμαρτυρίας, αλλά έτσι όπως λειτουργεί το εκλογικό σύστημα ούτε αυτό προσφέρει κάτι ουσιαστικό αφού δεν συμπεριλαμβάνεται στην καταμέτρηση.

Ξαναλέω ότι η αποχή είναι αναμφίβολα σεβαστή πολιτική θέση, αλλά μόνη της μόνο καλό δεν πρόκειται να κάνει. Εγώ μένω σ' αυτό:

Αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν τον κόσμο θα ήταν παράνομες.
Κι αν η αποχή μπορούσε να απειλήσει το κατεστημένο δεν θα την συνιστούσαν τα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #20 στις: 07/06/09, 03:46 »
Η αποχη δεν ειναι μεσο διαμαρτυριας,το λευκο βασει του εκλογικου συστηματος δεν ειναι,εχει κανενας να προτείνει άλλη λύση;  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #21 στις: 07/06/09, 10:50 »
κάφτε τα όλα....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #22 στις: 07/06/09, 14:22 »
Η αποχη δεν ειναι μεσο διαμαρτυριας,το λευκο βασει του εκλογικου συστηματος δεν ειναι,εχει κανενας να προτείνει άλλη λύση;  ;D
Η αποχη απο μονη της δεν ειναι μεσο διαμαρτυριας οχι, ουτε η ψηφος απο μονης μπορει να ειναι ψηφος διαμαρτυριας οπως ειπα και πιο πανω.

Οι εκλογες εχουν καταληξει να ειναι απλως το επισημο γκαλοπ και τιποτα παραπανω. Θελετε να μαθετε πως μπορει καποιος να κανει το συνειδητο ακυρο/αποχη μια πραξη διαμαρτυριας? Ευκολα, με το να δρα ολες τις υπολοιπες μερες. Με το να κανει εκδηλωσεις ενημερωσης περι των εκλογων ας πουμε. Αλλα και με το να μην απεχει απο τα πραγματα ολο τον υπολοιπο χρονο. Να αντιδρα και να διαμαρτυρεται. Και δεν λεω μονο με πορειες ας πουμε γιατι θα το πουν καποιοι αυτο. Καλως η κακως υπαρχουν κι αλλοι τροποι. Απλα οπως και με τις εκλογες περιμενουμε απο τον διπλα να τους οργανωσει. Οχι το συνειδητο ακυρο εχει πραγματικη αξια και ειναι οντως συνειδητο οταν απεχεις γιατι μπορεις να κανεις κατι αλλο και οχι γιατι δεν εχεις αλλη λυση.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #23 στις: 07/06/09, 14:42 »
H συνειδητη αποχη ειναι.Αλλα οπως ξερουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ σε καμια περιπτωση το 50% του ελληνικου πληθυσμου δεν ειναι συνηδειτοποιημενο πολιτικα οποτε η αποχη ειναι σε μεγαλο βαθμο μια μοδα.Το να σε καλυψει μια πολιτικη παραταξη κατα 100% ειναι ουτοπικο.Αλλωστε αυτο αντικρουεται με την ανυπαρκτη πολιτικη μας συνειδηση(αν δεν ξερεις καν τις πολιτικες θεσεις πως θα δεις τι σου ταιριαζει?)..

Η ψηφος διαμαρτυριας εχει καποια ουσια αν θεσεις τις προτιμησεις σου σε αξιολογικη βαση.Οπως και να χει προτιμω 10 φορες να χει στην ευωρουλη περισσοτερους βουευτες ο ΣΥΡΙΖΑ η ακομα και το ΚΚΕ παρα το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ ακομα και αν δεν συμφωνω με την ιδεολογια τους.

Εκτος αν πλησιαζουμε στην επανασταση και δεν το εχω καταλαβει ο αμοιρος.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #24 στις: 07/06/09, 15:34 »
Η αποχη δεν ειναι μεσο διαμαρτυριας,το λευκο βασει του εκλογικου συστηματος δεν ειναι,εχει κανενας να προτείνει άλλη λύση;  ;D
Η αποχη απο μονη της δεν ειναι μεσο διαμαρτυριας οχι, ουτε η ψηφος απο μονης μπορει να ειναι ψηφος διαμαρτυριας οπως ειπα και πιο πανω.

Οι εκλογες εχουν καταληξει να ειναι απλως το επισημο γκαλοπ και τιποτα παραπανω. Θελετε να μαθετε πως μπορει καποιος να κανει το συνειδητο ακυρο/αποχη μια πραξη διαμαρτυριας? Ευκολα, με το να δρα ολες τις υπολοιπες μερες. Με το να κανει εκδηλωσεις ενημερωσης περι των εκλογων ας πουμε. Αλλα και με το να μην απεχει απο τα πραγματα ολο τον υπολοιπο χρονο. Να αντιδρα και να διαμαρτυρεται. Και δεν λεω μονο με πορειες ας πουμε γιατι θα το πουν καποιοι αυτο. Καλως η κακως υπαρχουν κι αλλοι τροποι. Απλα οπως και με τις εκλογες περιμενουμε απο τον διπλα να τους οργανωσει. Οχι το συνειδητο ακυρο εχει πραγματικη αξια και ειναι οντως συνειδητο οταν απεχεις γιατι μπορεις να κανεις κατι αλλο και οχι γιατι δεν εχεις αλλη λυση.

ρε άρη συμφωνουμε. αυτο το ειπα σαν απαντηση στον TheVrachnoprofiter.