Αποστολέας Θέμα: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350  (Αναγνώστηκε 3682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« στις: 02/11/08, 12:21 »
Οτι ακριβως λεει ο τιτλος..εχω ενα  Marshall MG15CDR κ θελω να παρω ενα Digitech MultiEffect Rp350..Θα ειναι καλος ο ηχος π θα βγαινει απο τον ενισχυτη??Και αν οχι γιατι δεν θα ειναι καλος???Αξιζει αυτη η αγορα?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/08, 14:29 από Alex_LesPaul »
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« Απάντηση #1 στις: 02/11/08, 13:40 »
                     

                                                 Όχι.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« Απάντηση #2 στις: 02/11/08, 15:52 »
                     

                                                 Όχι.


H τεκμηριωση σου ηταν απιστευτη...

Φιλε alex δεν θα βγει καθολου καλος ηχος οχι λογω της πεταλιερας αλλα κατα 90% λογω του ενισχυτη.Αν θες να βγαλεις αξιοπρεπη προς καλο ηχο θα σου προτεινα το εξης:αντι να δωσεις 150 ευρω να παρεις τη πεταλιερα να δωσεις ακριβως τα ιδια και να παρεις αυτον εδω --> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm (ειναι ενας πολυ φθηνος αξιοπρεπης ενισχυτης αλλα λαμπατος,καμια σχεση ποιοτικα δηλαδη ο ηχος με οτιδηποτε transistor ενισχυτη,και 15 watt λαμπατου ενισχυτη ειναι πιο δυνατα απο 15 watt transistor ενισχυτη) και να πουλησεις τον marshall και με καποια λεφτα ακομα που θα μαζεψεις να παρεις ενα distortion πεταλακι (και στη συνεχεια αν παιζεις αρκετα κιθαρα και βελτιωθεις παιρνεις και αλλα πεταλακια με εφε που θα χρειαζεσαι,delay,reverb,chorus κτλ).Κι εγω πηρα τη boss gt-8,ενισχυτη πολλων watt αλλα τελικα κατεληξα να τα πουλαω ολα σιγα σιγα και να παιρνω πιο λιγα και καλα.Ουτως ή αλλως και η πεταλιερα η digitech που θες να παρεις εχει πολλα πραγματα επανω που πιστεψε με ουτε το 80% αυτων που εχει δεν προκειται να χρησιμοποιησεις.Αυτα στα λεω γιατι επαθα κι εμαθα ;)

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Απ: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« Απάντηση #3 στις: 02/11/08, 20:22 »
OK.θα δω τι θα κανω..ευχαριστω για τισ συμβουλες!!
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« Απάντηση #4 στις: 02/11/08, 23:38 »
OK.θα δω τι θα κανω..ευχαριστω για τισ συμβουλες!!

δες πρωτα τι ηχο θελεις να πετυχεις και μετα μας ενημερωνεις κι εμας...για να σε ενημερωσουμε κι εμεις με τη σειρα μας
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/08, 23:52 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« Απάντηση #5 στις: 03/11/08, 06:47 »
Slash ηχο θελει,ριξε μια ματια στην υπογραφη του ;) Το θεμα ειναι ομως πως και τον ιδιο εξοπλισμο με αυτον του Slash να παρει δεν προκειται να εχει τον ιδιο ηχο γιατι δεν θα εχει τα δαχτυλα του Slash...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/08, 06:49 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« Απάντηση #6 στις: 03/11/08, 12:14 »
...γιατι ακόμα και μια ΛΑ ανοιχτή να βαρέσει, αν η πένα δεν έχει μουλιάσει στην ιδρωτίλα και τη τεστοστερόνη του Slash, ο ήχος ισοδυναμεί με το ουρλιαχτο που έβγαλε ο Superman όταν ο Doomsday του έριξε δεξί φάσκελο στη μύτη. (γ**άτη ταινία οι Simpsons...)

Πραγματικά αμα συνεχίσουμε να κοπανάμε την όλη ιστορία με τα δάκτυλα, θα αρχίσουμε να κόβουμε δάχτυλα απο καλλιτέχνες.... Ωραία, δεν είναι ο Slash, αλλα τον ήχο μπορεί να τον πιάσει...Έχει πολύ δυσκολία με αυτό το budget, αλλα μια καλή προσέγγιση, μπορεί να την έχει...


Οτι ακριβως λεει ο τιτλος..εχω ενα  Marshall MG15CDR κ θελω να παρω ενα Digitech MultiEffect Rp350..Θα ειναι καλος ο ηχος που θα βγαινει απο τον ενισχυτη??Και αν οχι γιατι δεν θα ειναι καλος???Αξιζει αυτη η αγορα?
Ο ήχος, ΔΕΝ θα είναι καλός. Επειδή ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι καθαρά practice μηχάνημα και επειδή το ηχείο του είναι μικρό.Ότι πεταλιέρα και να βάλεις, θα ζοριστείς. Με μια Digitech, χλωμό το κόβω.

Ηω πρόταση του metalmike είναι μια πολύ καλή πρόταση, εφόσον θες να μείνεις σε αυτό το budget.



Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« Απάντηση #7 στις: 03/11/08, 12:45 »
Η αλήθεια είναι ότι το έχουμε παρακάνει με τα δάχτυλα των κιθαριστών αλλά ως ένα μεγάλο βαθμό ισχύει.. Τις προάλλες έψαχνα λίγο τον τόνο του Timmons και συγκεκριμένα πειραματιζόμουν στο αρχικό riff του Deliver Us (βρίσκεται στο δίσκο Revolution τον οποίο συστείνω ανεπιφύλακτα).. Αφού έκανα κάποιες ρυθμίσεις και έφτασα πολύ κοντά σε αυτό που έψαχνα, έπαιξα λίγο με το παίξιμο.. Δοκίμασα πολλές θέσεις στο δεξί (από neck μέχρι bridge pickup, δύναμη στη τοποθέτηση του αριστερού κατά το πάτημα των τάστων, διαφορετικά volumes κιθάρας) και εν τέλει δοκίμασα να pickάρω πιο δυνατά τις χορδές.. Αυτόματα κατάλαβα (και άκουσα βέβαια) ότι με δυνατό picking ο ήχος γίνεται πιο γεμάτος και πιο κοντά στο τόνο του Timmons.. Το θέμα είναι αν αντέχει κάποιος να pickάρει αρκετά δυνατά για πολύ ώρα και ιδιαίτερα σε σημεία γρήγορων εναλλαγών.. Εμένα πάντως δεν ήταν η καλύτερη μου.. ;D

Με όλα αυτά θέλω να πω ότι η τεχνική του κάθε κιθαρίστα επηρεάζει σίγουρα τον ήχο του, αλλά δεν είναι κάτι το οποίο δίνει το 90% του τόνου που ακούς όταν βάζεις το CD να παίζει.. Ο ήχος μπορεί να προσδιορισθεί κατά ένα μεγάλο ποσοστό και από tweaking.. Το θέμα είναι στο practice, να κάνεις tweaking μόνο όταν έχεις ξεμπερδέψει από τις καθημερινές ασκήσεις σου.. Το να ξεκινάς τη μελέτη με tweaking και να επαφίεσαι μόνο σε αυτό νομίζω ότι μακροπρόθεσμα βλάπτει τον κιθαρίστα παρά τον ωφελεί..

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Marshall MG15CDR+Digitech MultiEffect Rp350
« Απάντηση #8 στις: 04/11/08, 01:30 »
οσα εφε εχω δοκιμασει της Digitech ειναι σαν να βγαινει ο ηχος μεσα απο τσιγγινα κουτακια κοκα κολας...
εαν διαθετεις περιπου 350 ευρω να ακουσεις τους υβριδικους ενισχυτες που εχουν βγαλει η Marshall και η Vox (στα 50 w) -Vox AD50VT Valvetronix.  Toν αντιστιχο Marshall τον εχω δοκιμασει και ηταν πολυ ωραιος αλλα δεν ξερω το μοντελο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/02, 20:10
από giannis
4 Απαντήσεις
3505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/08, 03:33
από YmiRLinG
Digitech the weapon

Ξεκίνησε από hipy Εφέ

2 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 17:30
από taxfreesax
22 Απαντήσεις
7298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/08, 11:49
από Evangelos 123
4 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 23:13
από Lightstringer
10 Απαντήσεις
5040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 03:06
από jim.ni
1 Απαντήσεις
1860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 17:11
από Ibanezακιας
17 Απαντήσεις
6250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 16:03
από groovymood
0 Απαντήσεις
1795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/12, 17:35
από Snorlax
1 Απαντήσεις
7282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/23, 19:25
από Kasey00