Αποστολέας Θέμα: London International Music Show 2009  (Αναγνώστηκε 10072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
London International Music Show 2009
« στις: 10/07/09, 07:22 »
To δεύτερο Σαββατοκύριακο του Ιουνίου ήταν σημειωμένο με κόκκινο μελάνι στο ημερολόγιό μου, γιατί λάμβανε χώρα το φετινό London International Μusic Show. Η έκθεση αυτή εξελίχθηκε από το London Guitar Show, αλλά τα τελευταία χρόνια περιλαμβάνει πολύ περισσότερα όργανα και στοιχεία μουσικής τεχνολογίας απ’ ό,τι παλιότερα. Αποτελεί μια πολύ καλή ευκαιρία να πληροφορηθεί κανείς τις τελευταίες εξελίξεις και κυκλοφορίες σε διάφορους τομείς της μουσικής βιομηχανίας, να δει και κυρίως να δοκιμάσει μια μεγάλη γκάμα οργάνων, να παρακολουθήσει συναυλίες και σεμινάρια, να δει ζωντανά show και να συλλέξει διάφορα freebies από στυλό, πένες, μπρελόκ, μέχρι αφίσες, περιοδικά και T-shirts. Kαι όλα αυτά κάτω από μία στέγη.

Δυστυχώς φέτος η έκθεση μού φάνηκε λίγο πιο φτωχή απ' ό,τι άλλες χρονιές. Δεν ξέρω αν γι αυτό ευθύνεται η οικονομική κρίση ή κάποιος άλλος λόγος, πάντως είχα την εντύπωση ότι υπήρχαν κάπως λιγότεροι εκθέτες απ' ό,τι πέρσι. Κάποιες μεγάλες φίρμες που τα προηγούμενα χρόνια είχαν αξιόλογες και πολύ ενδιαφέρουσες παρουσίες όπως η Fender, η Ibanez, η Cort, η Schecter κλπ, φέτος έλαμψαν διά της απουσίας τους. Θυμάμαι ότι η Cort είχε ένα εντυπωσιακό περίπτερο πριν 2 χρόνια, με πολύ φιλικό, προσεγγίσιμο και κυρίως ενημερωμένο προσωπικό, και ήταν για μένα ουσιαστικά η πρώτη επαφή με αυτή τη φίρμα. Δεν είδα όμως και ιδιαίτερη παρουσία από πιο μικρούς και σχετικά άγνωστους κατασκευαστές και οργανοποιούς όπως άλλες χρονιές. Πάντως φέτος, όπως και άλλες χρονιές, υπήρχαν πολύ καλές παρουσίες από την Boss, την Peavey, την Ernie Ball, τη Marshall, την Taylor και τη Yamaha.

Επίσης φέτος δεν υπήρχε η ιδιαίτερη και εντελώς ξεχωριστή αίθουσα αφιερωμένη στα ακουστικά όργανα, όπως είχε γίνει πέρσι. Ήταν μια πολύ καλή ιδέα, καθώς ο χώρος της έκθεσης είναι ιδιαίτερα θορυβώδης και αυτό πολλές φορές είναι απαγορευτικό στην άνετη και ικανοποιητική δοκιμή ενός ακουστικού οργάνου. Πάντως τα επίπεδα θορύβου στη φετινή έκθεση δεν μού φάνηκαν τόσο υψηλά όσο πέρσι, οπότε οι ωτασπίδες που δίνονται στην είσοδο δεν χρειάστηκαν.

Στα θετικά της φετινής έκθεσης θα πρέπει να καταλογιστεί η ύπαρξη πρατηρίου λιανικής πώλησης, ενός ειδικά διαμορφωμένου χώρου στον οποίο μερικά γνωστά Αγγλικά μαγαζιά, όπως το Guitar Village, το Absolute Music και το Andertons, έδιναν την ευκαιρία στους επισκέπτες να αγοράσουν προϊόντα σε χαμηλότερες τιμές. Συμμετοχή από μαγαζιά λιανικής πώλησης υπήρχε πάντα στην έκθεση κατά το παρελθόν, αλλά φέτος φάνηκε να υπάρχει μια πιο οργανωμένη προσέγγιση στο θέμα των πωλήσεων, πιθανόν για να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες σε μια οικονομικά δύσκολη εποχή.

Ένα άλλο αξιοσημείωτο στοιχείο της φετινής διοργάνωσης αλλά και των τελευταίων ετών γενικότερα ήταν η έντονη παρουσία παντός τύπου μουσικού software. Από τα προγράμματα τύπου Amplitube, Relalver, Jamvox και διάφορα άλλα λίγο-πολύ γνωστά σε εμάς τους κιθαρίστες μέχρι προγράμματα για virtual drums και ενορχήστρωση συμφωνικής μουσικής. Είναι φανερό ότι η τεχνολογία στο χώρο της μουσικής μέσω υπολογιστών εξελίσσεται με ιδιαίτερη ταχύτητα και σίγουρα θα δούμε πολύ περισσότερες εφαρμογές από αυτό τον τομέα στο εγγύς μέλλον.

Από τις ζωντανές εμφανίσεις, ξεχώριζε το καθιερωμένο πλέον masterclass του Steve Vai. Φυσικά η είσοδος στο συγκεκριμένο event δεν καλύπτεται από το γενικό εισιτήριο της έκθεσης και η τιμή του ειδικού εισητιρίου ήταν 180 λίρες! Εμφάνιση-έκπληξη την ημέρα που ήμουν στην έκθεση ήταν ο γέρο Jim Marshall αυτοπροσώπως, ο οποίος μοίραζε αυτόγραφα στο περίπτερο της εταιρίας, ενώ κατάφερα να... μη δω τον Guthrie Govan o οποίος έκανε μια σύντομη εμφάνιση σε κάποιο άλλο περίπτερο. Πήρε όμως κάπου το μάτι μου τον Nick Mason των Pink Floyd. Ανάμεσα στους άλλους επώνυμους που εμφανίστηκαν ήταν ο Albert Lee και οι Committments.

Η μέρα για μένα τελείωσε μετά από 4-5 ώρες εντατικής περιήγησης στα διάφορα περίπτερα και με την αναμενόμενη σωματική και ακουστική κόπωση (είμαι και σε κάποια ηλικία...), αλλά με την ικανοποίηση και την εμπειρία που πάντα προσφέρει ένα τέτοιο εκθεσιακό γεγονός. Πέρασαν από τα χέρια μου, έστω και για λίγα λεπτά, κιθάρες και εξοπλισμός πολλών χιλιάδων λιρών, μάζεψα αρκετό υλικό για μελέτη και έχω αρχίσει ήδη να σκέφτομαι μια εκκαθάριση του εξοπλισμού μου με σκοπό νέες αγορές στο μέλλον. Αν έχετε ποτέ την ευκαιρία να πάτε σε μια τέτοια έκθεση, σάς το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: London International Music Show 2009
« Απάντηση #1 στις: 10/07/09, 07:24 »
Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει πλούσιο (τρόπος του λέγειν δηλαδή...) φωτογραφικό υλικό στο παρακάτω link:

London International Music Show 2009

Ακολουθεί το index με τα περιεχόμενα των φωτογραφιών...


ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ LONDON INTERNATIONAL MUSIC SHOW 2009

Φωτο 1-2: To περίπτερο της Boss. Στη δεύτερη φωτογραφία διακρίνεται ο χώρος όπου μπορεί κανείς να δοκιμάσει τα διάφορα πετάλια και πολυεφφέ της εταιρίας.

Φωτο 3-7: Το περίπτερο της PRS (φαίνεται ότι μού αρέσουν...; :P)

Φωτο 8: Belcat amplifiers

Φωτο 9: Το περίπτερο της Vintage

Φωτο 10: Fret King. Mια σχετικά νέα μάρκα με τη σφραγίδα του Trevor Wilkinson (Vintage)

Φωτο 11: Patrick Eggle guitars

Φωτο 12-14: To περίπτερο της Ernie Ball

Φωτο 15: Kιθάρα Music Man John Petrucci με αυτόγραφο του καλλιτέχνη

Φωτο 16: Η κιθάρα του Nigel Tufnell από την ταινία «This is Spinal Tap». This goes up to 11...

Φωτο 17: Η καινούργια Music Man 25th Anniversary (μικρή διακοπή για σκούπισμα...)

Φωτο 18: Airline by Eastwood

Φωτο 19: Blackstar amplification

Φωτο 20: Από το περίπτερο της Marshall. Στο κάτω αριστερό μέρος της φωτογραφίας διακρίνεται ο James Marshall αυτοπροσώπως που υπογράφει αυτόγραφα

Φωτο 21-23: Ενισχυτές στο περίπτερο της Marshall

Φωτο 24-25: Το περίπτερο της Laney

Φωτο 26: Ένα μοντέλο από την καινούργια σειρά modelling ενισχυτών της Laney με το όνομα Prism (άλλο ένα στα υπόψη για δοκιμή...)

Φωτο 27: Aπό το περίπτερο της Yamaha

Φωτο 28: Orange amplifiers… εμπρός να ρίξουμε τα τείχη!

Φωτο 29-30: Το περίπτερο της Lag. Aκουστικές (28) και ηλεκτρικές (29) κιθάρες

Φωτο 31: Το περίπτερο της Vigier

Φωτο 32-37: Κιθάρες στο περίπτερο της Vigier

Φωτο 38: Aπό το (τεράστιο) περίπτερο της Peavey – λαμπάτοι ενισχυτές

Φωτο 39: Ενισχυτές Peavey Vypyr

Φωτο 40: Peavey ηλεκτρικές κιθάρες

Φωτο 41-42: Από το περίπτερο μπάσσων της Peavey, κατά τη διάρκεια επίδειξης 9-χορδου (δεν είμαι και σίγουρος αν τις μέτρησα σωστά) μπάσσου

Φωτο 43: Engl amplifiers

Φωτο 44: Το περίπτερο της Proel

Φωτο 45: Blueridge guitars

Φωτο 46-47: Prism Sound (μη με ρωτήσετε λεπτομέρειες...)

Φωτο 48: Το περίπτερο της Sennheiser

Φωτο 49: Aπό το περίπτερο της Casio (πού είναι το ρολόι μοu...; ;D)

Φωτο 50: Το περίπτερο της Korg

Φωτο 51: Λεπτομέρεια από το περίπτερο της Vox

Φωτο 52: Gallien-Krueger amplifiers

Φωτο 53: Eπίδειξη του καταπληκτικού Roland VG-99. (Έχετε ρέστα από 1000άρικο...;  :o)

Φωτο 54: Aπό το περίπτερο της Digitech, τα stands όπου μπορεί να παίξει κανείς με διάφορα πετάλια και πολυεφφέ της εταιρίας

Φωτο 55: Τrace Elliot amplifiers. (Αρχίζει να διαφαίνεται μια κάποια κούραση...)

Φωτο 56-57: Τime + Space virtual instruments

Φωτο 58: Sparrow guitars. Άγνωστη Καναδέζικη εταιρία ηλεκτρικών κιθάρων

Φωτο 59: Αshton guitars. Entry level αλλά αρκετά καλής ποιότητας κιθάρες και μπάσα από την Αυστραλία

Φωτο 60: Το περίπτερο της TC Electronic

Φωτο 61: Randall amplifiers

Φωτο 62: Sound on sound magazine

Φωτο 63: Washburn guitars

Φωτο 64: Lexicon.

Φωτο 65: Elixir guitar strings

Φωτο 66: Aπό το περίπτερο της Framus (οι σιελογόνοι μου αδένες σε υπερδιέγερση...)

Φωτο 67-70: Aκουστικές και ηλεκτρικές (μάλιστα!) κιθάρες από το περίπτερο της Τaylor

Φωτο 71: Collings guitars

Φωτο 72: Ozark guitars

Aπό τα καταστήματα που είχαν περίπτερα στο Retail Outlet (Πρατήριο Λιανικής Πώλησης) της έκθεσης:

Φωτο 73: Andertons

Φωτο 74-78: Absolute Music

Φωτο 79-83: Guitar Village (κάπως έτσι πρέπει να είναι στον παράδεισο...)

Φωτο 84: Chappel of Bond Street

Φωτο 85-90: Διάφορες φωτογραφίες από ζωντανά show και επιδείξεις

Φωτο 91-93: Φωτογραφίες από σεμινάρια (πρακτικά και θεωρητικά) τα οποία γίνονταν στα πλαίσια της έκθεσης
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: London International Music Show 2009
« Απάντηση #2 στις: 13/07/09, 23:07 »
καλησπερα φιλε απολλωνα, επειδη βλεπω οτι γνωριζεις απο εκθεσεις εαν σου ειναι ευκολο  εαν ξερεις ποτε γινεται καμια καλη εκθεση με μουσικα οργανα να μας γραψεις περιοχη και ημερομηνια, ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: London International Music Show 2009
« Απάντηση #3 στις: 13/07/09, 23:56 »
καλησπερα φιλε απολλωνα, επειδη βλεπω οτι γνωριζεις απο εκθεσεις εαν σου ειναι ευκολο  εαν ξερεις ποτε γινεται καμια καλη εκθεση με μουσικα οργανα να μας γραψεις περιοχη και ημερομηνια, ευχαριστω


Κάτι τέτοιο εννοείς...;

http://www.guitarshows.co.uk

http://www.guitarfestival.com
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: London International Music Show 2009
« Απάντηση #4 στις: 14/07/09, 21:30 »
ακριβως αυτο φιλε απολλωνα. οποτε οταν θα ειμαι ετοιμος θα σε ενημερωσω να μου πεις τη γνωμη σου.θα κοιταξω καλα της ημερομηνιες και θα διαλεξω εκθεση

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: London International Music Show 2009
« Απάντηση #5 στις: 17/09/11, 00:42 »
Γιατι δεν βλεπω τις φωτο?  ???
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/04, 18:10
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 09:04
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
3741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
10 Απαντήσεις
4084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/05, 15:23
από vangelis
0 Απαντήσεις
1778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 23:21
από Night.Crawler
22 Απαντήσεις
7217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 15:59
από ivikos
9 Απαντήσεις
2417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/12, 16:05
από zeoy
0 Απαντήσεις
6733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/18, 17:02
από pipokas99
5 Απαντήσεις
5832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/19, 18:01
από saved
6 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/21, 15:44
από Yiannis Papadopoulos