Αποστολέας Θέμα: Dimarzio for neck  (Αναγνώστηκε 8808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Dimarzio for neck
« στις: 27/10/19, 16:26 »
Προσφατα απεκτησα μια ακρως τιμια και αριστη ibanez(basswood με rosewood) που εχει στον bridge ενα illuminator του Petrucci και οι αλλοι 2 neck+middle ειναι εργοστασιακοι.
Η διαφορα ειναι αρκετη και ειναι ακρως γκαζομενος για ρυθμικα κατι που ειναι επιθυμητο και το σπλιταρισμα με μεση επισης για καθαρα ειναι αριστα ομως ο neck ως μαμα ειναι πολυ κουφιος/μουντος και γενικα του λειπει ζεστασια και λιγο μεσαιο/πριμα.Ο προσανατολισμος ειναι να βαλω κατι ωστε να ειναι σετ με τον illuminator οποτε σκεφτομουν κατι μεταξυ των illuminator/air norton και τελευταιο ειδα τον gravity του vai που σε spec ειναι σχεδον ιδιος με τον illuminator neck τονικα αλλα και σε output ειναι πανομοιοτυπος..
Γνωμες???Σε γενικες γραμμες δεν ειμαι lead παιχτης αλλα οταν τον χρησιμοποιω σαν ακουσμα δεν με τρελαινει οποτε θεωρω οτι με μια αλλαγη το αργανο θα παρει πολυ τα πανω του και θα γινει πιο σωστα τονικα
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/19, 16:28 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #1 στις: 27/10/19, 18:02 »
Mπορείς να στείλεις στον DiMarzio ή στο μέηλ ή στο κανάλι του στο youtube, έχω δει ότι απαντάει.

Για να είσαι σίγουρος πάρε τον illuminator, αν και είναι λίγο πιο ακριβός, γιατί είναι σίγουρα ισορροπημένο σετ. Ο Νάκας τον έχει στα 99 (και με δόσεις αν θέλεις). Απ' τους άλλους 2 που έβαλες ο air norton είναι alnico 5 και έχει DC 12.58 Kohm ενώ ο gravity storm αν και είναι κεραμικός σαν τον Illuminator έχει DC 12.56 Kohm.

O Illuminator bridge έχει 10.56 Kohm DC και ο neck 10.50 Kohm

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #2 στις: 28/10/19, 02:47 »
Κατ' αρχήν από τα συμφραζόμενα συμπεραίνω ότι η κιθάρα έχει H-S-H μαγνήτες. Σωστά;

Ο Ιlluminator είναι πράγματι αρκετά γκαζιάρης (και με κεραμικό μαγνήτη), οπότε το ερώτημα που τίθεται είναι αν θέλεις ένα μαγνήτη με παρόμοιο χαρακτήρα στη neck θέση ή κάτι εντελώς διαφορετικό ώστε να έχεις μεγαλύτερη ποικιλία ηχητικών δυνατοτήτων. Προσωπικά θα έλεγα ότι από τη στιγμή που όπως λες δεν είσαι lead κιθαρίστας και έχεις ήδη τον Illuminator, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να δοκιμάσεις έναν πιο "καθαρό" μαγνήτη. Κιθάρα με γκαζιάρη bridge μαγνήτη, vintage neck και έναν single coil στη μεσαία θέση θα είναι ένα ιδιαίτερα ευέλικτο εργαλείο. Άλλα ερωτήματα που είναι σημαντικά και έχουν σχέση με τα παραπάνω είναι τι μουσική θέλεις να παίξεις και τι προϋπολογισμό έχεις για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση.

Όσον αφορά σε συγκεκριμένες προτάσεις, ένας από τους αγαπημένους μου neck μαγνήτες είναι ο Seymour Duncan Jazz. Από DιMarzio μου αρέσει ο ΕJ Custom. Aν θέλεις κάτι φτηνότερο, υπαρχουν ενδιαφέρουσες επιλογές από Tonerider και Irongear.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #3 στις: 28/10/19, 10:56 »
Σωστα ειναι h-s-h.

Σε γενικες γραμμες παντα μ αρεσε ο ηχος maiden στα lead ειδικα και καποια στιγμη ειχα κανει και σκεψη για jmp1 και ειναι κυριως το στυλ που μ αρεσει αλλα αλλα επισης και vai/petrucci γι αυτο και εβαλα τις επιλογες που ειναι σετακι με τον illuminator.

Η σκεψη για vintage μαγνητη μ αρεσει σαν ιδεα ωστα να εχω κατι πιο ηπιο και δυναμικο για overdrive ηχο ειναι ενδιαφερον αλλα θελει λιγο ψαξιμο
ισως κοιταξω σε paf που ειδα τον χρησιμοποιει και ο murray και ειναι vintage με χαμηλο output 250

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #4 στις: 28/10/19, 14:26 »
Όπως σού είπα και πριν, για μένα ο Jazz είναι από τους καλύτερους μαγνήτες για neck αν θέλεις κάτι με vintage χαρακτήρα. Είναι εξαιρετικά καθαρός και αντισταθμίζει πολύ καλά τη φυσική μουντάδα που έχει η συγκεκριμένη θέση. Γενικά οι Seymour Duncan humbuckers (τουλάχιστον οι vintage) είναι αρκετά πριμαριστοί. Αντίθετα οι DiMarzio έχουν πιο ισορροπημένο EQ, πράγμα το οποίο δεν είναι απαραίτητα πλεονέκτημα. Δες το tone chart των Seymour Duncan και σύγκρινε τις προδιαγραφές τους (ειδικά το ΕQ) με τους DiMarzio.

Από την άλλη πλευρά, έχω βάλει τον Tonerider Alnico IV Classic neck σε διάφορες κιθάρες και πάντα έμεινα ικανοποιημένος. Αν θέλεις κάτι πιο φτηνό, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τον συγκεκριμένο, καθώς και τους Rocksong και Generator.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #5 στις: 28/10/19, 18:55 »
νομίζω έδωσες μόνος σου την απάντηση στο 1ο πόστ : illuminator neck.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #6 στις: 29/10/19, 10:54 »
Mπορείς να στείλεις στον DiMarzio ή στο μέηλ ή στο κανάλι του στο youtube, έχω δει ότι απαντάει.

Για να είσαι σίγουρος πάρε τον illuminator, αν και είναι λίγο πιο ακριβός, γιατί είναι σίγουρα ισορροπημένο σετ. Ο Νάκας τον έχει στα 99 (και με δόσεις αν θέλεις). Απ' τους άλλους 2 που έβαλες ο air norton είναι alnico 5 και έχει DC 12.58 Kohm ενώ ο gravity storm αν και είναι κεραμικός σαν τον Illuminator έχει DC 12.56 Kohm.

O Illuminator bridge έχει 10.56 Kohm DC και ο neck 10.50 Kohm

τα KOhm λενε κάτι μόνο αν οι υπόλοιπες παράμετροι είναι γνωστές και σταθερές (τύπος μαγνήτη, θερμοκρασία, μήκος, διάμετρος), π.χ. ο HS-3 έχει κάπου 20KOhm ενω είναι απο τους πιο αναιμικούς μαγνήτες που μπορεί να βρει κανείς. Βασικά βάζοντας λεπτότερο καλώδιο θα έχουμε μεγαλύτερη αντίσταση, με παράλληλα μικρότερο output.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #7 στις: 03/11/19, 14:16 »
Τελικα κατεληξα στο vai gravity...

Θα χω αποψη οταν τον βαλω στο επομενο restring αλλα θεωρω θα ναι η μερα με τη νυχτα απο τον μαμα Ibanez..
Απο κριτικες και demo παντως ειναι πολυ καθαρος και σε drive ολοι λενε οτι καθαριζει παρα πολυ καλα χωρις να μπουκωνει με διαυγεια στις νοτες

Ο Illuminator ειναι ελαφρως πιο γκαζομενος απο τα spec και δεν τον προτιμησα μιας και ειχα μονο σε neck σε αλλη κιθαρα και μ αρεσε που ηταν οχι τοσο hot ..

Σε αμεση συγκριση με emg 81 που φοραω σε αλλη κιθαρα θεωρω τους dimarzio πολυ πιο οργανικους (καμια σχεση με active προφανως) αλλα νομιζω τους προτιμω βεβαια παιζει ρολο και το λοιπο rig οποτε μαλλον στη περιπτωση μου passive dimarzio αποδειχτηκαν πολυ πιο ''σωστοι'' για μενα..
Μπορω να βγαλω πολυ περισσοτερους ηχους σε σχεση με τους emg που ειναι λιγο μονοτονοι και κανουν περισσοτερο για riffs..
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/19, 14:23 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #8 στις: 03/11/19, 15:37 »
αυτο περι οργανικών και βιολογικών και βέγκαν μαγνητων το διαβάζω συνέχεια, αλλά δεν μπορω να το ακούσω με τίποτε.
Για μένα οι EMG σε mahogany απλά κηλαηδούν...

DImarzio fanboy δηλώνω, αλλα τον παραπάνω ήχο με DMZ δεν το έχω σε καμία κιθάρα..

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #9 στις: 03/11/19, 16:12 »
Και γω θεωρουσα τους emg καλους μεχρι που ακουσα και κατι διαφορετικο γουστα ειναι αυτα και τι χροια κυνηγας

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #10 στις: 03/11/19, 17:22 »
Και γω θεωρουσα τους emg καλους μεχρι που ακουσα και κατι διαφορετικο γουστα ειναι αυτα και τι χροια κυνηγας

τίποτε συγκεκριμένο αυτόν τον καιρό, νομίζω τους έχω όλους, και επίσης έχω γίνει λιγότερο ψυχαναγκαστικός οσον αφορά σεταπ, ήχους, τεχνικές, κτλ.
Μια ζωή έπαιζα Dimarzio και Duncan , αλλά τον ήχο που παιρνω με mahogany, single cut, EMG 81/60 (κλασική les paul) δεν τον εχω πάρει με DMZ ή SD, αλλά πάλι αυτον τον κλασικό ήχο LEs Paul τον έχω ακούσει σε άπειρες LES paul, που δεν είχαν EMG ...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #11 στις: 03/11/19, 17:49 »
Ki ομως πολλα παιζουν ρολο στο τελικο ηχο προσφατα πηγα σε 75αρι μεγαφωνο απο v30 και η διαφορα για μενα ηταν τεραστια και αξιζει και το παραπανω οποτε οι δοκιμες θεωρω και το ψαξιμο αξιζουν τοσο σε μαγνητες οσο και σε καμπινα που ειναι το 80% του ηχου

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio for neck
« Απάντηση #12 στις: 21/11/20, 22:13 »
Δεν ειχα γραψει τελικα το αποτελεσμα
Προχωρησα σε αλλαγη και των 2 με dimarzio παλι και τελικα κατεληξα στον gravity storm του vai για neck και αντικατεστησα τον illuminator στη γεφυρα με τον steve's special που τον ειχε παλι ο petrucci στην sign ibanez του προ 2000 εποχες.
Για neck δεν εχω να πω πολλα ο μαγνητης ειναι κορυφη εχει μπασατο lead ηχο με τρελη διαυγεια παντου απο απο Light crunch ηχο μεχρι φουλ shred σολα λογικο ειναι του vai..Αυτο που με εντυπωσιαζει και το ειχα διαβασει γι αυτο και κατεληξα σε αυτον και οχι σε air norton που ειναι ο πλεον κλασσικος  neck μαγνητης,ειναι οτι εχει ενα απιστευτο σκασιμο οταν σπλιταρει με τον μεσσαιο και βγαζει strat χροια φερνει παρααα πολυ σε ζεστο ηχο strat σκαστο και στρογγυλο εχει οσα μεσαια και πριμα πρεπει ωστε να μην ενοχλει πουθενα στο αυτι.
Οσον αφορα τον SS στη γεφυρα δεν ξερω αν εχω μεινει 100% ευχαριστημενος ειναι περιεργος μαγνητης,εχει κουφια μεσαια,πολλααααα μπασα για μενα τουλαχιστον αχρειαστα μιας και το basswood στην ibanez εχει μπολικα ειναι λιγο βουβο συχνωτικα και τελος τα πριμα του ειναι λιγο ξερα πολυ picky να το πω;; καπως ενοχλητικα και θελουν κοψιμο απο το eq του ενισχυτη.Γενικα νομιζω δεν τεριαζει και παρα πολυ με το υπαρχων rig ο blackstar εχει βρετανικη χροια και σε συνδυασμο με το g12t75 που εχω ειναι ακομα πιο περιεργος συνδιασμος γι αυτο το μαγνητη που μαλλον τεριαζει σε αμερικανικη σχολη mesa boogie οπως ειχε ο Petrucci.Δεν ειναι κακος απλα οχι τεριαστος για μενα 100% το ψαχνω ακομα με το eq και ρυθμισεις
Ο illuminator ηταν πολυ πιο φλατ μαγνητης παντου εχει στο 5-5,5 ολα απο τη dimarzio δεν χρωματιζει καθολου τον ηχο ακομα και με το gain στο θεο και ΑΠΙΣΤΕΥTΑ σφιχτος για ρυθμικα,απλα ηταν λιγο αχρωμος για lead λογικο δεν εχει τονισμενη καμια συχνοτητα σε συγκριση με το SS που ειναι scooped

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 18:25
από Stinky
5 Απαντήσεις
3686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 11:10
από JP.M
6 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 22:10
από ag313
2 Απαντήσεις
2485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 16:42
από ibanezman
Bolt on VS Neck-Thru

Ξεκίνησε από webster Μπάσο

6 Απαντήσεις
3722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 03:33
από webster
3 Απαντήσεις
2810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/09, 21:28
από Vaggelis...
3 Απαντήσεις
2739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/09, 00:09
από theodoropoulos
0 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 19:25
από Steve_Vai
1 Απαντήσεις
1474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/11, 19:51
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
6152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/16, 13:04
από Απόλλων