Αποστολέας Θέμα: Γνωμες για koch studiotone!  (Αναγνώστηκε 14620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #25 στις: 14/04/11, 10:56 »
Aν σου κανει κλικ ενα μηχανημα και κανει και για το παιξιμο σου (το αναδεικνύει) μη το συζητας με κανενα.
Ιδιως αν το βρισκεις και σε καλυτερη τιμη.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #26 στις: 14/04/11, 19:23 »
Δε μπορω να κατηγοριοποιησω εναν ενισχυτη απλα επειδη μπορει να εχει πολυ gain σε recto η λιγο gain σε plexi κτλ. Αυτα ειναι για το marketing των εταιρειων...


Παντως για το παλληκαρι που ρωτησε για...μινι recto το orange th30 δαγκωτο για μενα, εκτος και αν βρεις κανενα f-30 mesa boogie (ο παλιος μου ενισχυτης, καταπληκτικος) αλλα και αυτος δεν ακουγεται ακριβως σαν recto.

Γενικα θελει απλωμενα χαλαρα μπασα (οσοι περιμενουν palm mutes με rectifier ας αναθεωρησουν, πιο πολυ προς linking park παει η φαση. Μπορεις να σφιξεις οποιονδηποτε ενισχυτη με boost βεβαια αλλα αυτα ειναι για τους JCM 800 και στην τελικη πανω κατω βγαζει τον χαρακτηρα του ενισχυτη...Αμα ειναι γιατι να το πληρωσεις!!!) και αυτα δεν πολυβρισκονται σε μικρα combo με EL84 αλλα τελως παντων.


Παρε ενα μικρο video συγκρισης rectifier με th30.



Εχοντας μια μικρη εμπειρια με rectifier live προτιμω τον orange δαγκωτο!


Παντως εαν επρεπε να οριοθετησω το metal ενισχυτη σε 112 combo "απο τη μανα του" σε προσιτα λεφτα, ειναι το peavey 6505+ 112 και μετα ολα τα αλλα. Εγω χτυπησα peavey XXX 112 αλλα αυτο ηταν για μεταχειρισμενο και πολυ ακριβοτερο σαν καινουριο απο ο,τι το 6505+ 112 η το orange. Παραπανω και απο το studiotone μαλιστα σαν καινουριο.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #27 στις: 01/05/11, 18:49 »
καλησπερα,
εχω την τονλαμπ στ με την οποια προσπαθω να βγαλω ηχους απο τον κοχ μου.
οταν τη βαζω μπροστα απο τον ενισχυτη,χανεται η λαμπατη χροια και ακουγεται σαν τον φρικτο line6 spider που ειχα παλια.ασε που το ντιλεϊ "μουρλενεται".
περιμενα λοιπον καλυτερα αποτελεσματα οταν τη συνεδεσα στη λουπα αλλα δεν....!
ενταξη,λογικο ειναι το ντιλεϊ να δουλευει σωστα,αλλα ο γενικοτερος ηχος που παιρνω ειναι πολυ χαλια.ειναι αυτονοητο οτι οταν παιρνω ηχους απο την πεταλιερα,ο ενισχυτης παιζει στο καθαρο καναλι.

θυμαμαι οταν ειχα τον vox ac30 να παιρνω ωραιους ηχους απο τη λουπα.παντως και στον vox αν εβαζα την πεταλιερα μπροστα,ακουγα πολυ ψηφιακουρα.

το αλλο παραδοξο ειναι οτι (με την πεταλιερα στη λουπα) ενω κλεινω τελειως το volume του κοχ,η ενταση συνεχιζει να ειναι υψηλη και χαμηλωνει μονο απο το volume της πεταλιερας κατι που δεν συνεβαινε στον vox.

η ερωτηση λοιπον ειναι η προφανης:
τι φταιει?
μηπως κατι δεν δουλευει σωστα στη λουπα του ενισχυτη?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #28 στις: 01/05/11, 19:23 »
το αλλο παραδοξο ειναι οτι (με την πεταλιερα στη λουπα) ενω κλεινω τελειως το volume του κοχ,η ενταση συνεχιζει να ειναι υψηλη και χαμηλωνει μονο απο το volume της πεταλιερας κατι που δεν συνεβαινε στον vox.

η ερωτηση λοιπον ειναι η προφανης:
τι φταιει?
μηπως κατι δεν δουλευει σωστα στη λουπα του ενισχυτη?
Ειναι προφανης και η απαντηση.  :)

Το vol του ενισχυτη ειναι vol προενισχυσης και οχι τελικης ενισχυσης.
Οταν βαζεις την πεταλιερα στη λουπα την βαζεις ουσιστικα να παιξει κατευθειαν στο τελικο που δεν εχει ρυθμιση εντασης. Ειναι παντα φουλ.

Ο αλλος (vox) ειχε μηπως και master vol?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #29 στις: 01/05/11, 19:41 »
προφανώς ισχύει αυτό που είπε ο Spyros Delta....
το volume ελέγχει ότι μπαίνει από μπροστά...
ο vc30 δεν έχει master volume αλλά έχει effects volume οπότε μιξάρεις τους ήχους σου από εκεί....

μήπως η tonelab st έχει εξομοιωτές καμπινών και πρέπει να τους κλείσεις?

αυτό που κάνω εγώ με το pod είναι να το συνδέω στον υπολογιστή και να κλείνω από εκεί τα πάντα (καλά...το συγκεκριμένο έχει και 5 κουμπιά....είναι έτσι κι αλλιώς δύσχρηστο δηλαδή....)
μήπως από εκεί έβλεπες τι παίζει?
να έκλεινες δλδ τα πάντα και να έβαζες μόνο delay για αρχή να δεις πως θα ακουστεί....

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #30 στις: 01/05/11, 21:32 »
παιδια ο vox ειχε το master volume με το οποιο καθοριζα την ενταση και δυο volume (ενα για καθε εισοδο-"normal" or "top boost) με τα οποια καθοριζα το gain του ηχου μου.hot_sauce εχεις μπερδευτει,δεν ειναι ο vc30 της laney αλλα ο ac30 της vox.
στον koch εχω για το καθαρο καναλι το volume και για τα δυο βρωμικα το gain και το volume.
αν λοιπον το volume (για τον κοχ μιλαμε παντα) αφορα την προενισχυση,τοτε το gain τι αφορα?ειχα την εντυπωση πως το gain επτιτρεπει να περασει περισσοτερο ρευμα απο τις λαμπες τις προενισχυσης με αποτελεσμα αυτες να "καιγονται" και να παραμορφωνουν.

 hot_sauce,δοκιμαζω την πεταλιερα με απενεργοποιημενα ολα τα εφε εκτος απο το delay (βασικα και το delay να κλεισω δεν εχει διαφορα)και ο ηχος ειναι πολυ φτηνος.καμια σχεση με την χροια του ενισχυτη μου.

....επανερχομαι,παω να δοκιμασω κατι που σκεφτηκα....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #31 στις: 01/05/11, 21:39 »
hot_sauce εχεις μπερδευτει,δεν ειναι ο vc30 της laney αλλα ο ac30 της vox.
sorry my bad....

αν λοιπον το volume (για τον κοχ μιλαμε παντα) αφορα την προενισχυση,τοτε το gain τι αφορα?
επίσης την προενίσχυση...
το volume ανεβάζει την ένταση και το gain τη βρώμα...
τώρα μη με ρωτήσεις ηλεκτρολογικά πως γίνεται....δεν ξέρω...αυτά στον Ανδριανό :P

και υποτίθεται πως είναι και λαμπάτη πεταλιέρα ρε γμτ....  :-\

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #32 στις: 01/05/11, 22:07 »
λοιπον πηγα και εκανα μια δοκιμη με την οποια μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο.
οταν απενεργοποιω ολα τα εφε της πεταλιερας (εκτος του reverb η delay),τοτε το volume του ενισχυτη δουλευει!!!!μαλιστα,οσο περισσοτερο αυξανω την ενταση απο τον ενισχυτη,τοσο περισσοτερο αρχιζει να θυμιζει λιγο koch ο ηχος.βεβαια σε καμια περιπτωση δεν φτανω τα στανταρ του ενισχυτη χωρις πεταλιερα.
με το που ενεργοποιω μια προσομοιωση (πχ vox ac15) η ενα εφε (πχ wah),αμεσως πεφτει η ενταση στο σημειο που ειναι ρυθμισμενη απο το volume της πεταλιερας,ενω το volume του ενισχυτη σαν να απενεργοποιειται.
ο ηχος απο τις προσομοιωσεις ακουγεται πολυ boxy,λες και παιζω με 4 ιντσες ηχειο η ακουω μουσικη απο κατι παλια τρατζιστορακια..
λοιπον,τι λετε να παιζει?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #33 στις: 02/05/11, 02:49 »
Parallel loop εχει ο ενισχυτης σου? Αν ναι, ρυθμιστικο μιξης δεν εχει?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #34 στις: 02/05/11, 10:05 »
Parallel loop εχει ο ενισχυτης σου?
parallel loop = fx loop ή κάτι άλλο?  :-\ :P

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #35 στις: 03/05/11, 01:24 »
η λουπα ειναι σειριακη και δεν εχει κανενα ρυθμιστικο μιξης.
το παρακατω ειναι απο το manual:
NOTE: The EFFECTS LOOP’s mode is serial. Its 10dBVSIGNAL LEVEL guarantees compatibility with bothinstrument-level effects like floor-pedals and guitarprocessors,as well as line-level effects like professional 19inch rack mount devices.NOTE: If the connection of an effects unit to theSTUDIOTONE gives more hum, a ground-loop may bethe cause of it.

αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εννοει στην τελευταια προταση,γιατι τα αγγλικα μου ειναι χαλια και το google translate δεν βοηθησε ιδιαιτερα.
επισης θα ηθελα και ενα σχολιο σε αυτο που λεγαμε στα προηγουμενα ποστ.εφοσον δηλαδη το volume εχει να κανει με την προενισχυση,τοτε γιατι δουλευει μολις απενεργοποιω τα μοντελα ενισχυτων η τα πεταλια της πεταλιερας (εκο,ριβερμπ,ντιλει κλπ δεν επηρεαζουν καθολου)?

και τελος το βασικοτερο:πως μπορω να χρησιμοποιω το βρωμικο του ενισχυτη μου προσθετοντας ενα delay απο την tonelab,χωρις να μου αλλοιωνει τη λαμπατη χροια κανοντας τη να ακουγεται digital?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/11, 01:26 από no slave »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #36 στις: 03/05/11, 09:46 »
NOTE: If the connection of an effects unit to theSTUDIOTONE gives more hum, a ground-loop may bethe cause of it.
αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εννοει στην τελευταια προταση,γιατι τα αγγλικα μου ειναι χαλια και το google translate δεν βοηθησε ιδιαιτερα.
Οι περισσότερες συσκευές και σχεδόν όλα τα πετάλια έχουν γειωμένο το σασί τους καθώς και το (-) μείον από τα βύσματα εισόδου-εξόδου. Εάν δύο συσκευές συνδεθούν με γειωμένες πρίζες στο ρεύμα και μία από αυτές έχει σε σχέση με την άλλη κάποια μικρή διαφορά δυναμικού (για οποιοδήποτε λόγο, σχεδιαστικό, ή απλά βλάβη) τότε δημιουργείται ένα Ground Loop δηλαδή υπάρχει ένας κύκλος σύνδεσης της γείωσης από την πρίζα και από τα βύσματα, όπου μπορεί να δημιουργείται ροή ρεύματος, λόγω της διαφοράς δυναμικού που υπάρχει. Αυτό ακούγεται ως Hum και γιαυτό κάποια μηχανήματα έχουν τον λεγόμενο διακόπτη Ground Lift ώστε να απομονώνουν την γείωση από το (-) μείον στα βύσματα εισόδου-εξόδου από την γείωση του σασί και κατ'επέκτασιν της μπρίζας.

:πως μπορω να χρησιμοποιω το βρωμικο του ενισχυτη μου προσθετοντας ενα delay απο την tonelab,χωρις να μου αλλοιωνει τη λαμπατη χροια κανοντας τη να ακουγεται digital?
Βάζοντας την κιθάρα στο input του ενισχυτή και την πεταλιέρα σου στο Effects Loop και χρησιμοποιώντας μόνο time ή modulation effects όπως το delay, χωρίς καμία άλλη προσομοίωση (ενισχυτή ή καμπίνας).
Αφού έχεις Studiotone είναι κρίμα να μην παίρνεις την παραμόρφωση σου από τον πολύ καλό αυτόν ενισχυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/11, 22:19 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #37 στις: 03/05/11, 21:49 »
καταρχην να ευχαριστησω ολους σας για το ενδιαφερον.

ισως γινομαι κουραστικος αλλα με ενδιαφερει να μαθω 5 πραγματα για τον ενισχυτη μου γενικοτερα :)

μερικα απο αυτα ειναι ειναι τα προαναφερομενα,οπως το γιατι το volume δουλευει αναλογα με το τι ειναι ενεργοποιημενο,αλλα και γιατι οταν παρεμβαινει η πεταλιερα στη λουπα (χωρις να ειναι ενεργοποιημενο κατι-απλως ειναι στο on με ολα τα αλλα κλειστα) τοτε δεν ακουω ακριβως τον ηχο του ενισχυτη μου.

το ξερω σας ζαλισα,αλλα δεν εχω παρει ακομη απαντηση στις αποριες μου :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #38 στις: 03/05/11, 22:18 »
..γιατι το volume δουλευει αναλογα με το τι ειναι ενεργοποιημενο,αλλα και γιατι οταν παρεμβαινει η πεταλιερα στη λουπα (χωρις να ειναι ενεργοποιημενο κατι-απλως ειναι στο on με ολα τα αλλα κλειστα) τοτε δεν ακουω ακριβως τον ηχο του ενισχυτη μου.
Γράψε ακριβώς πως έχεις συνδέσει τον εξοπλισμό σου και τι συμπεριφορά έχει, και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω με το γιατί και πως.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #39 στις: 03/05/11, 22:57 »
λοιπον,εχω την tonelab st,

την εχω συνδεσει στη λουπα ως εξης:
απο το "input" της πεταλιερας στο "to fx in" του ενισχυτη και
απο το "oυtput" της πεταλιερας στο "from fx out" του ενισχυτη.

εχω την πεταλιερα στο "on" και μπροστα παιζω καρφι κιθαρα-ενισχυτης.

α.εχοντας τον ενισχυτη στο καθαρο καναλι και ολα τα εφε της πεταλιερας κλειστα ο ηχος που παιρνω δεν θυμιζει σε καμια περιπτωση τον καθαρο ηχο του koch.παρολα αυτα,με το volume του ενισχυτη μπορω να καθορισω την ενταση,παρατηρωντας πως οσο περισσοτερο ανεβαζω την ενταση,τοσο καπως φτιαχνει ο ηχος.
οταν ενεργοποιω ενα amp model η ενα pedal (δεν χρησιμοποιω προσομοιωση καμπινας),τοτε το volume του ενισχυτη χανει την αποκριση του.μπορει να το κλεισω και τελειως,χωρις ομως αυτο να επηρεαζει την ενταση του ηχου μου.πλεον η ενταση καθοριζεται μοναχα απο το volume knob της πεταλιερας.
αν για παραδειγμα παιζω με την πεταλιερα ενα απλο delay στο καθαρο του ενισχυτη μου και εχω το volume της χαμηλα -ενω το volume του ενισχυτη ειναι αρκετα ανεβασμενο-και επιλεξω ενα amp model,τοτε αυτοματως πεφτει και η ενταση.
τελος ολοι οι ηχοι που παιρνω απο την πεταλιερα ειναι πολυ boxy-ψηφιακοι-line6τικοι!!

β.παιζοντας στο βρωμικο καναλι του ενισχυτη,δεν αλλαζουν και πολλα.
βαζω ας πουμε μοναχα ενα delay και προσπαθω να ακουσω το βρωμικο του koch αλλα ματαια.μου αλλαζει δηλαδη τη χροια,μονο και μονο που ειναι συνδεδεμενη.

να σημειωσω οτι ο ενισχυτης μονος του,παιζει καταπληκτικα.
επισης την πεταλιερα την χρησιμοποιουσα πριν λιγο καιρο σε εναν vox ac30 cc1 χωρις να αντιμετωπιζω τετοιου ειδους προβληματα(στη λουπα δηλαδη,γιατι και τοτε αν την εβαζα μπροστα απο τον ενισχυτη...μαυρα χαλια).

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #40 στις: 03/05/11, 23:33 »
λοιπον,εχω την tonelab st,

την εχω συνδεσει στη λουπα ως εξης:
απο το "input" της πεταλιερας στο "to fx in" του ενισχυτη και
απο το "oυtput" της πεταλιερας στο "from fx out" του ενισχυτη.
έχεις κάνει κάποιο λάθος καθώς τα έγραφες εδώ?
γιατί αν όντως τα συνδέεις έτσι....εδώ υπάρχει ένα τεράστιο λάθος αλλά δε νομίζω να έπαιζε και καθόλου αν τα συνέδεες έτσι...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #41 στις: 03/05/11, 23:36 »
Πολύ περίεργα πράγματα (που θα έλεγε και ο Χάρυ Κλυν - Αστυνόμος Μπέκας)


Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάτι που κάνεις στην πεταλιέρα επηρεάζει το πώς δουλεύει το Master Volume. Κάνεις κάτι απλό να μας πεις τι γίνεται;


Άνοιξε τον ενισχυτή σου, κλείσε τελείως το master volume, μη βάζεις τίποτα απάνω του (ούτε κιθάρα) και βάλε ένα καλώδιο κιθάρας στο return της λούπας (υποθέτω είναι αυτό που λέει from fx out). Ακούμπα με το δάχτυλό σου την άλλη άκτρη του καλωδίου και άνοιξε σιγά σιγά το master (αν δεν ακούσεις ήδη πολύ δυνατό βόμβο,  αλλιώς σταματάς εδώ).
Πες μας τι άκουσες για να καταλάβουμε αν το master είναι πριν ή μετά το loop.


(Για τα παραπάνω υποθέτω ότι ο ενισχυτής σου είναι πάνω σε κανονική πρίζα σούκο, γειώνεται κανονικά, δεν έχει κάποια βλάβη κλπ. Μη μας πάθεις και τίποτα;))


@hot_sauce: το σκέφτηκα κι εγώ ακριβώς το ίδιο αλλά μάλλον είναι θέμα ορολογίας. πρόσεξε ότι λέει to fx in και from fx out. εννοεί το εφφε που συνδέεις και όχι τη λούπα)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #42 στις: 03/05/11, 23:45 »
@hot_sauce: το σκέφτηκα κι εγώ ακριβώς το ίδιο αλλά μάλλον είναι θέμα ορολογίας. πρόσεξε ότι λέει to fx in και from fx out. εννοεί το εφφε που συνδέεις και όχι τη λούπα)
αααα...σωστός....τώρα τα παρατήρησα

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #43 στις: 03/05/11, 23:48 »
Πες μας τι άκουσες για να καταλάβουμε αν το master είναι πριν ή μετά το loop.

Παιδιά, δεν χρειάζεται έρευνα, το σχηματικό του studiotone σε γενική μορφή σταδίων είναι διαθέσιμο στο manual του ενισχυτή:
Όλα τα volumes είναι πριν το effects loop.




λοιπον,εχω την tonelab st,

την εχω συνδεσει στη λουπα ως εξης:
απο το "input" της πεταλιερας στο "to fx in" του ενισχυτη και
απο το "oυtput" της πεταλιερας στο "from fx out" του ενισχυτη.

έχεις κάνει κάποιο λάθος καθώς τα έγραφες εδώ?
γιατί αν όντως τα συνδέεις έτσι....εδώ υπάρχει ένα τεράστιο λάθος αλλά δε νομίζω να έπαιζε και καθόλου αν τα συνέδεες έτσι...

Ας γράψει ο φίλος ότι έχει συνδέσει σωστά την πεταλιέρα και προχωράμε από εκεί..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #44 στις: 03/05/11, 23:57 »
παιδια στο manual αναφερει:
TO FX (=SEND)
FROM FX (=RETURN)

εγω την εχω συνδεσει οπως προανεφερα:
"απο το "input" της πεταλιερας στο "to fx in" του ενισχυτη και
απο το "oυtput" της πεταλιερας στο "from fx out" του ενισχυτη."

δηλαδη το send του ενισχυτη στο input της πεταλιερας και
             το return του ενισχυτη στο output της πεταλιερας.

τωρα για τη δοκιμη που μου προτεινε ο φιλος zeoy επιφυλασσομαι!!
επιβεβαιωστε πρωτα οτι δεν θα "χαιρετησω" 0:)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #45 στις: 04/05/11, 00:00 »
Οκ λοιπόν, φαίνεται σωστό.
Άρα όλα παίζονται στις ρυθμίσεις της πεταλιέρας.

PS: ο zeοy μια χαρά στα λέει, απλά δεν χρειάζεται πλέον αυτη η δοκιμή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #46 στις: 04/05/11, 00:00 »
παιδια στο manual αναφερει:
TO FX (=SEND)
FROM FX (=RETURN)

εγω την εχω συνδεσει οπως προανεφερα:
"απο το "input" της πεταλιερας στο "to fx in" του ενισχυτη και
απο το "oυtput" της πεταλιερας στο "from fx out" του ενισχυτη."

δηλαδη το send του ενισχυτη στο input της πεταλιερας και
             το return του ενισχυτη στο output της πεταλιερας.

τωρα για τη δοκιμη που μου προτεινε ο φιλος zeoy επιφυλασσομαι!!
επιβεβαιωστε πρωτα οτι δεν θα "χαιρετησω" 0:)
εντάξει...το λύσαμε...σωστά τα σύνδεσες...λάθος δικό μου.... :P
όσο για τη δοκιμή δεν χρειάζεται μιας και ο Ανδριανός έδειξε πως το master είναι μετά απ'όλα άρα και θα έπρεπε να τα επηρρεάζει και όλα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #47 στις: 04/05/11, 00:13 »
Δεν έχω εμπειρία με την Tonelab St, αλλά βλέπω από το manual ότι πρέπει να βάλεις τον διακόπτη στο LINE για την εφαρμογή αυτή..
Το έχεις κάνει?..

Επίσης στο IN της πεταλιέρας αναμένεται πολύ χαμηλό σήμα κιθάρας και δεν βλέπω στο manual να γράφει κάτι για σύνδεση στο effects loop. Το σήμα από το SEND είναι πολύ έως πάρα πολύ πιο δυνατό από αυτό της κιθάρας, ιδιαίτερα καθώς στον studiotone όλα τα volumes είναι πρόν το effects loop, οπότε εκεί σίγουρα θα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #48 στις: 04/05/11, 00:14 »
μια σκεψη μου'ρθε στο μυαλο
κι ετρεξα να σας την πω
(χα,εγινα και ποιητης) ;D

λετε να θελει αλλαγη η λυχνια της πεταλιερας?πως θα το καταλαβω αυτο?

edit
ανδριανε ποσταραμε μαζι..

οχι δεν την ειχα στο line,η τουλαχιστον δεν πειραματιστηκα και πολυ εκει.
την εχω μονιμα στο vox και επαιξα και λιγο με το f και το m.
οποτε μη σας ταλαιπωρω αλλο για σημερα,θα κατσω αυριο καποια ωρα που δεν θα ειναι κοινης ησυχιας να το δοκιμασω και θα σας πω.

σας ειπα οτι σας ευχαριστω που μοιραζεστε το προβλημα μου? :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/11, 00:22 από no slave »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #49 στις: 04/05/11, 00:47 »
EDIT: άκυρο αυτό που ρώταγα
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/11, 01:52 από zeoy »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γνώμες για Jackson

Ξεκίνησε από Lord-George « 1 2 » Τα καλύτερα...

38 Απαντήσεις
26324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 13:44
από Pandemonium
Γνώμες για ESP

Ξεκίνησε από Ikaros « 1 2 ... 5 6 » Τα καλύτερα...

143 Απαντήσεις
71858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:01
από ibanez123
63 Απαντήσεις
40238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 15:05
από Si_rah
4 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
6 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:47
από Kosthrash
7 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:20
από aragorn23984
11 Απαντήσεις
5393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 10:22
από adr1anos
17 Απαντήσεις
6196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 13:25
από tech21man
5 Απαντήσεις
20433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/15, 00:04
από Mistral
0 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/18, 14:05
από JAM pedals