Αποστολέας Θέμα: End Of Discussion - Πρώτη μας ηχογράφηση! Η γνώμη σας;  (Αναγνώστηκε 8430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Καλησπέρα παίδες!

Με αφορμή το έπαθλο του διαγωνισμού του φόρουμ μας
, προέκυψε η πρώτη ηχογράφηση της μπάντας μας και "σπεύδουμε" (μετά από τόσους μήνες  :P ) να μοιραστούμε ένα δείγμα της!

Ο Korgy έκανε άψογη δουλειά για την πάρτη μας και τον ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία και τον κόπο!!! Φυσικά, οι γνώμες και τα σχόλια όχι απλά επιτρέπονται αλλα επιβάλλονται!! Enjoy...

Summertime, σε εντελώς δική μας διασκευή-ύφος
https://www.box.com/s/14d410309d732107680f

Give Me One Reason της Tracy Chapman
https://www.box.com/s/19c9a94a6a34873869e3

Heaven On Their Minds από τη ροκ όπερα Jesus Christ Superstar
https://www.box.com/s/47220e4369c54f29a50e

Στο μπάσο είναι ο hot sauce και στη μια κιθάρα η αφεντομουτσουνάρα μου 8)

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Αν και σιγουρα υπαρχουν αλλοι αρμοδιοτεροι απο μενα να κρινουν ,θελω απλα να σας πω οτι κανατε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ σε καθε επιπεδο[παιξιμο,φωνητικα,ηχογραφηση] και μπορειτε να μοιραστειτε τα ειλικρινη μου συγχαρητηρια.Γραψτε με ,παρακαλω, στο fun club σας με πολλα likes. :clap
ΥΓ
Και αριστη η επιλογη των τραγουδιων, ιδιαιτερα του αγαπημενου της γενιας μου ''summertime''
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τα "Give Me One Reason" και "Heaven On Their Minds" είναι ωραία, αλλά η διασκευή στο Summertime είναι συγκλονιστική! Κυρίως λόγω της ερμηνείας του τραγουδιστή. Εύγε!
Ξεχώρισα επίσης τον ντράμερ, μ'αρέσει το παίξιμο του. Και οι υπόλοιποι μουσικοί παίζετε ωραία, χωρίς αμφιβολία.

Μπράβο και στον Korgy για την πολύ καλή παραγωγή ήχου!

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
το μόνο που μπορώ να πω είναι πως ότι άκουσα μου άρεσε πάρα πολύ, μπράβο παιδιά !

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Συγχαρητηρια! Δεμενο αποτελεσμα, μουσικα και ηχητικα ;)!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Πολύ καλή δουλειά, μπράβο σε όλους! Live αίσθηση, "εναλλακτικό" :D ρεπερτόριο, ωραίος ήχος. Το καλύτερο της "συλλογής" μου φάνηκε το "heaven", όμορφη και η διασκευή του "summertime". Θα έλεγα ότι "reason" είναι ο αδύναμος κρίκος, κυρίως λόγο της στατικότητας της συνοδείας (π.χ., η κιθάρα μένει συνεχώς στις ίδιες συγχορδίες και στο ίδιο rhythm figure), όχι βέβαια ότι δεν ακούγεται ευχάριστα!

Και εις ανώτερα! :D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Έχω ακούσει μόνο το give me one reason και τα έχετε πάει πολύ καλά. Το σεμνό το παληκάρι με το μικρόφωνο έχει φοβερή χροιά, προφορά και ερμηνεία.

Πολύ ωραία δουλειά και στην ηχογράφηση από τον Korgy. Είδα ότι το δώρο του διαγωνισμού περιελάμβανε βασική μίξη και δε θα γινόταν αλλιώς αφού κάθε κομάτι απαιτεί πολλές ώρες για μια κανονική μίξη . Οπότε, αν θέλετε να τη δουλέψετε περισσότερο και έχετε κρατήσει πολυκάναλες ηχογραφήσεις, θα με ενδιέφερε να κάνω μια προσπάθεια έτσι για να ξεσκουριάσω λίγο.

Συγχαρητήρια σε όλους και συνεχίστε έτσι!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Παιδιά, σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα σχόλια, χαίρομαι που σας άρεσαν!  :D

zeoy, οι πολυκάναλες υπάρχουν και θα είχε πολύ ενδιαφέρον αυτό που προτείνεις! Τώρα για τα "τεχνικά" δλδ πως να τις πάρεις, τι ποιότητα είναι κτλ, περίμενε να ποστάρει μια ο hot sauce γτ εγω δεν τα κατέω αυτά... ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Παιδιά, σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα σχόλια, χαίρομαι που σας άρεσαν!  :D

zeoy, οι πολυκάναλες υπάρχουν και θα είχε πολύ ενδιαφέρον αυτό που προτείνεις! Τώρα για τα "τεχνικά" δλδ πως να τις πάρεις, τι ποιότητα είναι κτλ, περίμενε να ποστάρει μια ο hot sauce γτ εγω δεν τα κατέω αυτά... ;D

βλέπω μπάλα και επιστρέφω  ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Φιλικα και με προσθεση δημιουργικου σχολιασμου με αποτελεσμα τη βελτιωση του ακουσματος της μπαντας (παντα κατα την αποψη μου):
Η lead guitar θελει επαναπροσδιορισμο στις επιλογες ηχου και φρασεων.
Εκτος αυτου χρειαζεται πολυ εξασκηση  στα bends και στην τεχνικη γενικα, αλλιως ας επιλεξει να παιζει κατι πιο ευκολο.


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Παιδιά, σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα σχόλια, χαίρομαι που σας άρεσαν!  :D

zeoy, οι πολυκάναλες υπάρχουν και θα είχε πολύ ενδιαφέρον αυτό που προτείνεις! Τώρα για τα "τεχνικά" δλδ πως να τις πάρεις, τι ποιότητα είναι κτλ, περίμενε να ποστάρει μια ο hot sauce γτ εγω δεν τα κατέω αυτά... ;D

βλέπω μπάλα και επιστρέφω  ;)


όλα under control με το hot  8)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Φιλικα και με προσθεση δημιουργικου σχολιασμου με αποτελεσμα τη βελτιωση του ακουσματος της μπαντας (παντα κατα την αποψη μου):
Η lead guitar θελει επαναπροσδιορισμο στις επιλογες ηχου και φρασεων.
Εκτος αυτου χρειαζεται πολυ εξασκηση  στα bends και στην τεχνικη γενικα, αλλιως ας επιλεξει να παιζει κατι πιο ευκολο.


Φίλε Σπύρο, ευχαριστούμε πολύ για την παρατήρηση, εξάλλου η βελτίωση μέσα από τέτοιες επισημάνσεις είναι ο κύριως στόχος του thread (πέρα από το να βλογάμε τα γένια μας  ;D ).

Το θέμα με την τεχνική το καταλαβαίνω απολύτως, ήθελα να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με το επιλογές φράσεων. Το παιδί που τυχαίνει να παίζει lead στα κομμάτια αυτά (καθώς εναλλασόμαστε γενικά) στη μεν Tracy Chapman παίζει ακριβώς ό,τι και το original ενώ στο summertime γενικώς έχουμε ακούσει καλά λόγια για το σόλο που "συνέθεσε". Τι ακριβώς δε σου έκατσε καλα;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/12, 02:45 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ

όλα under control με το hot  8)

Ωραίοοος! Περιμένω με αγωνία... ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Το θέμα με την τεχνική το καταλαβαίνω απολύτως, ήθελα να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με το επιλογές φράσεων. Το παιδί που τυχαίνει να παίζει lead στα κομμάτια αυτά (καθώς εναλλασόμαστε γενικά) στη μεν Tracy Chapman παίζει ακριβώς ότι και το original ενώ στο summertime γενικώς έχουμε ακούσει καλά λόγια για το σόλο που "συνέθεσε". Τι ακριβώς δε σου έκατσε καλα;
Δεν μπορω να κανω αναλυση απο μακρυα και γραπτως,
Γενικα τα περισσοτερα bends της lead ειναι out of tune. Τα περισσοτερα μερη στερουνται ενδιαφεροντος, συνοχης και ρυθμικοτητας, απλα "filling the space".
Οι επιλογες ηχων (ακομα και στο Give Me One Reason, που ειναι σε σωστη κατεθυνση αλλα με μετριο τελικο αποτελεσμα), ειναι εκτος κλιματος και ποιοτητας των υπολοιπων tracks.
Αυτη ηταν η πρωτη εντυπωση μου με το που μπηκε στο summertime και συνεχισε μεχρι το τελευταιο κομματι.
Εκει που ειχε δημιουργηθει μια ωραια ατμοσφαιρα, και περιμενες να ερθει κατι (πχ η lead) να απογειωσει το κομματι, ηρθε και το γκρεμισε.
Με λιγα λογια η lead υποβαθμιζε το συνολο κατα την αποψη μου.
Λυπαμαι που το λεω, αλλα πρεπει να προσπαθησει αρκετα για να φτασει στο επιπεδο και την αισθητικη των υπολοιπων.
Ελπιζω η κακη (αλλα οχι κακοβουλη) κριτικη μου, να τον ωθησει να μελετησει και να βελτιωθει και να προσφερει θετικα στο συνολο.
Κι ο μονος λογος που εγραψα ειναι γιατι πιστευω πως εχετε στοιχεια να κανετε κατι καλο και οχι για να κανω κριτικη, την οποια αποφευγω.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/12, 02:13 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Ok φίλε μου δεκτόν, και ευχαριστώ για τον κόπο σου να το εξηγήσεις ούτως ώστε κ ο κιθαρίστας και οι υπόλοιποι να το δούμε το θέμα και να το διορθώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Η παρατήρηση είναι πολύ χρήσιμή, γι'αυτό ζήτησα κ τη διευκρίνιση, γιατί όταν έχεις ακούσει και παίξει τα κομμάτια τόσες φορές, ενώ τα λάθη τεχνικής είναι (εύκολα) παρατηρήσιμα, οι αστοχίες που αφορούν ιδέες και ύφος γενικά, πολύ δύσκολα τα εντοπίζεις.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Ωραια ηχογραφηση !! Σαν συνολο μ αρεσετε πολυ !
Η βελτιωση δειχνει οτι μπορειτε και πολυ καλυτερα βεβαια, αλλα ας μη ξεχναμε κανουμε το χομπι μας οποτε και τα λαθη επιτρεπονται και χρειαζονται για να προχωρουμε μπροστα !
Καλη συνεχεια φιλοι μου !
(ψιτ ...δε κανω κοπυ πεηστ και απεναντι !!!!  :P :P :P :P :P :P :P )
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Ωραια ηχογραφηση !! Σαν συνολο μ αρεσετε πολυ !
Η βελτιωση δειχνει οτι μπορειτε και πολυ καλυτερα βεβαια, αλλα ας μη ξεχναμε κανουμε το χομπι μας οποτε και τα λαθη επιτρεπονται και χρειαζονται για να προχωρουμε μπροστα !
Καλη συνεχεια φιλοι μου !
(ψιτ ...δε κανω κοπυ πεηστ και απεναντι !!!!  :P :P :P :P :P :P :P )

χαχαχαχα!!! Καλά Βαγγέλη αν υπολογίσεις το πόσο ελεεινά απροβάριστοι ήμασταν τον καιρό που γράψαμε (κανα δίμηνο χωρίς πρόβα? :P ) πάλι καλά να λέμε... ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χαχαχαχα!!! Καλά Βαγγέλη αν υπολογίσεις το πόσο ελεεινά απροβάριστοι ήμασταν τον καιρό που γράψαμε (κανα δίμηνο χωρίς πρόβα? :P ) πάλι καλά να λέμε... ;D

γιιιιιιι ΑΥΤΌ ΑΚΡΙΒΩΣ είσαι ο PR της μπάντας....γιατί έχεις τη δικαιολογία έτοιμη! ;D :P


παιδιά ευχαριστούμε πολύ και για την ακρόαση και για τα σχόλια
όπως έχω αναφέρει κι αλλού, είναι χρήσιμες οι παρατηρήσεις γιατί, ειδικά εδώ, σε ένα φόρουμ με άτομα ου γνωρίζουν το αντικείμενο, είναι λίγο πιο στοχευμένες και ουσιαστικές....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Και ω! Του θαυματος! Ώντας εκτός πολιτισμού κατάφερα μετά κόπων και βασάνων να κατεβάσω-ακούσω τα κομμάτια από κινητό. Από το συνολικό άκουσμα έμεινα ευχαριστημένος. Πολύ καλό αποτέλεσμα ηχογράφησης για πρόβα. Μ άρεσε πολύ η φωνή και ιδιαιτέρως το Summertime που είναι ΔΙΑΣΚΕΥΗ! Όντως κάποια bends της lead ήταν εκτός τόνου αλλά μιλάμε για πρόβα. Δε θα μπώ στο τριπάκι να σχολιάσω αν θα έπρεπε στο τάδε σημείο η τάδε κιθάρα να παίξει κάτι άλλο κλπ. Πρόκειται για  επανεκτελέσεις-διασκευές πολύ γνωστών κομματιών οπου ο κάθε μουσικός (κόψε κάτι) φαντάζεται με διαφορετικό τρ
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οπότε, αν θέλετε να τη δουλέψετε περισσότερο και έχετε κρατήσει πολυκάναλες ηχογραφήσεις, θα με ενδιέφερε να κάνω μια προσπάθεια έτσι για να ξεσκουριάσω λίγο.

και αφού τελικά "θέλαμε" ;D , τα αρχεία μεταφέρθησαν στον zeoy, ξεσκούριασε...και ιδού το αποτέλεσμα:

https://www.box.com/s/9f6725509590b6a00348


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Οπότε, αν θέλετε να τη δουλέψετε περισσότερο και έχετε κρατήσει πολυκάναλες ηχογραφήσεις, θα με ενδιέφερε να κάνω μια προσπάθεια έτσι για να ξεσκουριάσω λίγο.


και αφού τελικά "θέλαμε" ;D , τα αρχεία μεταφέρθησαν στον zeoy, ξεσκούριασε...και ιδού το αποτέλεσμα:

https://www.box.com/s/9f6725509590b6a00348


Ευχαριστώ για το ξεσκούριασμα. Δε θυμάμαι πόσον καιρό ειχα να boot-άρω στο αμιγώς μουσικό partition του PC μου.
Η μίξη έγινε στο Reaper με DNR mix control (http://www.teamdnr.net/mixcontrol/), Variety of sound EQs/Compressors (http://varietyofsound.wordpress.com/), IK Multimedia CSR Reverb (http://www.ikmultimedia.com/products/csr/) και Studio Devil amp sims (http://www.studiodevil.com/home/index.php).

Ελπίζω το αποτέλεσμα να αρέσει σε όλη τη μπάντα και στους συμφορουμίτες  :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ελπίζω το αποτέλεσμα να αρέσει σε όλη τη μπάντα και στους συμφορουμίτες  :)

μου άρεσε ιδιαίτερα η φωνή που μοιάζει πιο "ζωντανή"...το ρηβέρμπ στη ρυθμική με παραξένεψε αλλά είδα μετά πως έδεσε μια χαρά με τα υπόλοιπα της μίξης...και φυσικά το ανέβασμα του μπάσου μόνο άσχημα δεν μου κατσε! ;D

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Ωραιο αποτελεσμα ρε παιδια !!!!!
zeoy....πες αλευρι ................ :P :P :P :P :P :P  !
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόλις κατάλαβα ότι χάλασε το ένα ηχειάκι στο γραφείο ..... θα επανέλθω μόλις ακούσω απ'το σπίτι στα ακουστικά .


Στα παιδιά (βασικά στο Νίκο περισσότερο) την έχω πει τη γνώμη μου  ;)  Αυτό το μεγάλο ατού της φωνής που διαθέτετε πρέπει να το εκμεταλλευτείτε όσο περισσότερο μπορείτε .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Ωραιο αποτελεσμα ρε παιδια !!!!!
zeoy....πες αλευρι ................ :P :P :P :P :P :P  !




αλεύρι
.
.
.
τι κερδίζω;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/05, 21:09
από DEROS
5 Απαντήσεις
4525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 18:27
από metalslugger5
10 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 16:00
από parlats
5 Απαντήσεις
3122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/11, 12:22
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
2338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/11, 23:50
από diwattos
5 Απαντήσεις
3789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 12:41
από atav (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/13, 20:19
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
0 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 22:59
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
1 Απαντήσεις
3462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/14, 23:37
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
4690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/15, 13:00
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος