Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.  (Αναγνώστηκε 13512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Γεια σας!


Ειμαι 15 χρονων και θα ηθελα να μαθω κιθαρα. Για αρχη εχω μερικες ερωτησεις:


1)Ποια η διαφορα μεταξυ ακουστικης και κλασικης κιθαρας;


2)Θα τα καταφερω μονος μου; Επειδη δεν υπαρχει χρονος και χρημα για Ωδειο.


3)Αν ναι με ποια βιβλια πρεπει να αρχισω(Προτιμοτερα σε ελληνικα).


Το είδος που προτιμω ειναι ροκ και μεταλ αλλα θελω να αρχισω με κλασικη και μετα να παω σε ηλεκτρικη.


Η κιθαρα που εχω ειναι μια κλασικη(νομιζω :/ ) Yamaha.

Σας ευχαριστω :) .

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #1 στις: 05/08/10, 04:35 »
1) Η ακουστικη εχει μεγαλυτερο σωμα, συρματινες χορδες και μικροτερο παχος μπρατσου. Προοριζεται κυριως για παιξιμο με πενα - ρυθμικη κιθαρα, συγχορδιες αλλα κ σολα.
Η κλασικη εχει μικροτερο σωμα, οι 3 πιο λεπτες χορδες της ειναι πλαστικες, το μπρατσο της ειναι σημαντικα πιο "αντρικο" και προοριζεται για παιξιμο με δαχτυλα, κλασικο-λατιν-φλαμενκο ρεπερτοριο.

2)Ειναι σαφως καλυτερα να αρχισεις με δασκαλο, αλλα με υπομονη επιμονη και κυριως με εξασκηση θα τα καταφερεις. Επισης ολο και καποιος γνωστος θα υπαρχει να ξερει 2-3 πραγματα να σε βοηθησει.
Βεβαια για κλασικη κιθαρα, δηλαδη κλασικο ρεπερτοριο με σολφεζ κλπ νομιζω οτι μονος σου θα δυσκολευτεις παρα πολυ.

Κοιτα, επειδη ολοι περασαμε κ απο την ηλικια σου, εαν εισαι ψημενος να παρεις την κιθαρα -κυριως- για να παιξεις τις ροκιες-μεταλιες που γουσταρεις, να πορωθεις και να χτυπηθεις, καλυτερα να ξεκινησεις απευθειας με ηλεκτρικη, για να το κανεις με μερακι.
Αν παλι σε ενδιαφερει απλα να παιξεις τα παντα, η δεν εχεις τοση πορωση -μονο- με τα συγκεκριμενα ειδη (που μεταξυ μας δεν νομιζω οτι ισχυει) τοτε ψαξου και αλλου.
Παντως, αν αποκλεισεις την ηλεκτρικη για ξεκινημα, νομιζω οτι η ακουστικη ειναι καλυτερη επιλογη απο οτι η κλασικη, γιατι οι τεχνικες της ειναι σχεδον ιδιες με της ηλεκτρικης (κυριως μιλαμε για το δεξι χερι)

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #2 στις: 05/08/10, 04:38 »
Δεν εχω προβλημα να ξεκινησω με ηλεκτρικη ή ακουστικη. Απλως γιατι μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να μαθω κλασικη/ακουστικη και μετα να παω σε ηλεκτρικη το ειπα. Αλλα θα προτιμουσα να ξεκινησω με ευκολα γιατι ηλεκτρικη φαινεται καπως δυσκολη....


(Ευχαριστω για την απαντηση παρα την προχωρημενη ωρα :P)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #3 στις: 05/08/10, 04:46 »
Βασικα ακριβως οτι ποσταρες τετοια ωρα με ιντριγκαρε να σου απαντησω  ;D

Κοιτα, εγω νομιζω οτι η ηλεκτρικη ειναι η πιο ευκολη για αρχη. Το μπρατσο της ειναι πιο ντελικατο απο οτι των αλλων (συνηθως) και τα πατηματα της πιο μαλακα. Δηλαδη πχ θα σου εινια πιο ευκολο να πιασεις μπαρε στην ηλεκτρικη σε σχεση με τις υπολοιπες. Βεβαια μετα ερχεται το θεμα εφε-παραμορφωσεις κλπ, τα οποια ναι μεν μπορουν να καλυψουν πολλες φορες λαθη στο παιξιμο σου, αλλα πρεπει να μαθεις να τα δουλευεις καλα για να προχωρησεις σωστα. Με τετοια πραγματα στους αλλους τυπους δεν θα ασχοληθεις.
Αν ξεκινησεις πχ με ακουστικη, θα περασεις λιγο δυσκολα με τα πατηματα στην αρχη, μεχρι να σκληρηνουν και να δυναμωσουν τα δαχτυλα, αλλα μετα στην ηλεκτρικη θα σου φαινονται ολα πουπουλο. Με την κλασικη θα αποκτησεις μαλλον καλυτερα ανοιγματα, και στιβαρα δαχτυλα αλλα θα εχεις κ τα μειον, τις πλαστικες χορδες (που θα σου παρει λιγο να τις ξεσυνηθισεις) και το παιξιμο μονο με δαχτυλα, που θα πρεπει να το αντικααστησεις με πενα (ή και οχι, βλεπε dire straits).

Συμπερασμα, αν αυτο που θες ειναι ηλεκτρικη, τοτε ηλεκτρικη να μαθεις

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #4 στις: 05/08/10, 04:51 »
Νομιζω πως με έπεισες :) Μηπως μπορεις να μου προτεινεις να αγορασω καποια για αρχη και κανενα βιβλιαρακι για αρχαριους.
Και μια χαζη ερωτηση: H ηλεκτρικη δεν θα κανει πιο πολυ ηχο απο την ακουστικη ή χρειαζεται ενισχυτη;;;


Και παλι σε ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #5 στις: 05/08/10, 05:03 »
Χρειαζεσαι ενισχυτη, με τον οποιο μαλλον θα κανει πιο πολυ θορυβο απο οτι η ακουστικη :P

Οσο για το ποια κιθαρα να παρεις, υπαρχουν πολυ πιο εμπειροι κ ειδικοι στο θεμα να σου απαντησουν. Πρεπει ομως να αναφερεις τα βασικα:
Ποσα λεφτα δινεις?
Τι ηχο θελεις να πετυχεις? (ειδη μουσικης - συγκροτηματα συγκεκριμενα - κιθαριστες κλπ)

Γενικα να ξερεις πως ειναι σημαντικοτερο να εχεις εναν καλο ενισχυτη κ μια μετρια κιθαρα παρα το αντιστροφο.

Επισης ριξε μια ματια στο φορουμ, υπαρχουν δεκαδες, για να μην πω 100αδες θεματα ιδια με το δικο σου. Θα απαντηθουν καποιες ερωτησεις σου και θα παρεις ιδεες

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #6 στις: 05/08/10, 05:08 »
Οκ θα ψαξω. Σε ευχαριστω πολυ!


Τα χρηματα που διαθετω για αρχη ειναι 100-150 ευρα(Δεν εχω ψαξει καθολου τις τιμες αλλα δεν νομιζω να χρειαζονται παραπανω)


Ο ηχος που θελω να πετυχω ειναι πιο πολυ Ροκ κ λιγο μεταλ οπως Metallica αν ειναι δυνατον :P

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #7 στις: 05/08/10, 07:48 »
Καλημερα και καλη αρχη! Συγχαρητηρια καταρχας για την αποφαση σου να ασχοληθεις με ενα μουσικο οργανο απο τοσο νωρις και πιο συγκεκριμενα με ηλεκτρικη κιθαρα (το πλεον ευελικτο μουσικο οργανο τοσο παικτικα οσο και ηχητικα κατα την ταπεινη μου γνωμη)

Με τοσο συμπιεσμενο προϋπολογισμο τα πραγματα ειναι δυσκολα, αλλα ακομα και ετσι, μπορεις να ξεκινησεις με μια τιμια κιθαρα που θα προσεγγιζει ολους σχεδον τους ηχους (απο καθαρα εως και heavy ακουσματα) με HSS συνδυασμο μαγνητων, οπως αυτη:

http://www.dv247.com/guitars/kramer-focus-vt-211s-electric-guitar-black--66318

και με μια καλη καρτα ηχου με υποδοχη για ηλ. κιθαρα (Hi-Z), οπως αυτη:

http://www.dv247.com/computer-hardware/lexicon-alpha-stereo-usb-audio-interface--36113

θα σου προτεινα αρχικα να χρησιμοποιησεις το PC σου ως ενισχυτη-πολυεφε με καποιο απο τα πολλα (πλεον) guitar amp software οπως πχ το revalver ή το guitar rig (και αλλα πολλα που θα βρεις ακομα και freeware). Ετσι θα πετυχεις σχετικα ευκολα και οικονομικα πολλους ηχους, αλλα ταυτοχρονα θα δεις ποιος εξοπλισμος σου ταιριαζει ηχητικα για μελλοντικες αγορες και φυσικα θα μαθεις σταδιακα τις διαφορες των ενισχυτων, των ηχητικων τους χαρακτηριστικων κτλ.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #8 στις: 05/08/10, 11:58 »
καλημέρα και απο μένα.... πρωτο μου ποστ... οεο  ;D

Εάν και εφόσον φίλε μου σε ενδιαφέρει μόνο να μάθεις τραγούδια και να κάνεις το κέφι σου στην κιθάρα (δεν σε ενδιαφέρουν δηλαδή ωδεία και περαιτέρω σπουδές) μια πολύ διαδομένη μέθοδο, για να μπείς λίγο στο κλίμα και σε τραγούδια είναι οι ταμπλατούρες (tabs). Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι και βιβλία παράλληλα αλλλα και μόνο απο το ίντερνετ έχεις χιλιάδες επιλογές και βοηθειες.

Υπάρχουν βιντεάκια και λίνκ με αρχεία (κάνοντας search για guitar tab θα χαθείς όντως είναι χιλιάδες) τα οποία μπορούν να σου εξηγήσουν αναλυτικά πως αντί να διαβάζεις νότες, θα μπορείς να διαβάζεις τα πατήματα των δακτύλων σου πάνω στην κιθάρα.... π.χ. εντελώς ενδεικτικά....






ή και ...

http://www.fretplay.com/how-to-read-tabs.shtml

http://www.howtotuneaguitar.org/lessons/the-basics/how-to-read-guitar-tab/


και πάει λέγοντας...

Το μόνο που έχεις να κάνεις σε πρώτη φάση είναι να αγοράσεις ένα ηλεκτρονικό κουρδιστίρι για να είσαι πάντα κουρδισμένος και να μπείς λίγο στην αγγλικοσαξωνική λογική ότι οι νότες είναι σε γράμματα.... δηλ. όπους η ΛΑ=Α, όπου ΣΙ=Β, ΝΤΟ=C, ΡΕ=D, ΜΙ=Ε, ΦΑ=F και ΣΟΛ=G. Η κιθάρα σου είναι κουρδισμένη σε ΜΙ, ΛΑ, ΡΕ, ΣΟΛ, ΣΙ, ΜΙ απο επάνω προς τα κάτω οι χορδές (και θα φροντίζεις πάντα με το κουρδιστήρι σου να είναι έτσι).

Σύμφωνα με αυτες τις αντιστοιχίες θα έχεις πάντα στις ταμπλαδούρες (διαλέγοντας πχ. κάποιο τραγούδι το οποίο είναι γραμμενο σε tabs) μια κάτοψη των χορρδών της κιθάρας με τις αντίστοιχες νότες της. Η κάθε παρτιτούρα-ταμπλαδούρα θα σου δείχνει με αριθμό που θα πατάς το κάθε σου δάκτυλο (όπου δείχνει 1 είναι ο δείκτης σου, 2 ο μέσος, 3 ο παράμεσος και 4 το μικρό σου δάκυλο).

παραδειγμα με γνωστό (υπάρχουν δεκάδες) σάιτ με τραγούδια σε ταμπλαδούρες είναι το παρακάτω...

http://www.ultimate-guitar.com/bands/0-9.htm

πηγαίνεις στο γράμμα που θες, βρίσκεις το τραγούδι που θές.... και καλή αρχή  ;D ;D

Αντιλαμβάνεσαι ότι είναι πολύ δύσκολο σε κάποιον να σου εξηγήσει τα πάντα γραπτώς. Μέσες-άκρες έτσι έχει το πράμα.... θέλει που υπομονή-επιμονή και με τον καιρό θα παίξεις και τα πρώτα σου τραγουδάκια....


Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #9 στις: 05/08/10, 12:23 »
Επειδή τώρα πρόσεξα ότι είσαι φαν των μετάλικα, ως παράδειγμα δες το ONE σε ταμπλαδούρα

http://www.ultimate-guitar.com/tabs/m/metallica/one_ver2_tab.htm

Οσον αφορα τα 150 ευρώ που διαθέτεις, μάλλον είναι λίγα για αγορά κιθάρας-ενισχυτη με δεδομένο ότι καλό είναι να πάρεις κάτι καλύτερο για ξεκίνημα ώστε να μην απογοητευτείς (συνήθως οι φτηνες κιθάρες έχουν κακό ήχο, κουράζουν εύκολα τα χέρια, κλπ κλπ)....

Παρόλα αυτά μπορείς (αν έχεις απο τους δικούς στο «οκ» να χρησιμοποιήσεις κάποια πιστωτική κάρτα) να αγοράσεις πλέον απο on line μαγαζιά στο ίντερνετ (ΠΡΟΣΟΧΗ!! δεν είναι όλα τα μαγαζιά εμπιστοσύνης. Ρωτώντας πάντα απο άλλους αν έχουν αγοράσει και κατα πόσο συνεπές είναι το κάθε σάιτ !!! ).

Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο (με λίγα παραπάνω λεφτά)
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_hss_bundle.htm
σε καλύπτει απόλυτα για ξεκίνημα. Απο εκεί και πέρα, πολύς κόσμος εδώ μέσα σίγουρα θα σου προτείνει δεκάδες άλλες κιθάρες-ενισχυτές. Μετά είναι θέμα δική σου επιλογής... ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #10 στις: 05/08/10, 13:09 »
Ωραιες και καλες οι ταμπλατουρες (και απειρως πιο απλες & ευκολες απο το πενταγραμμο) αλλα θελουν προσοχη, γιατι δεν αναφερουν πουθενα τις αξιες των νοτων (το ποσο διαρκει καθε νοτα) αλλα και τις παυσεις αναμεσα στις νοτες, πολυ σημαντικα στοιχεια για το σωστο παιξιμο ενος τραγουδιου... οποτε πρεπει να δουλεψει αυτακι ;)

Καλη συνεχεια και υπομονη!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #11 στις: 05/08/10, 13:15 »
Γειά σου φίλε Kosthrash.
Απευθύνομαι σε ένα παιδί 15 χρονών (θα μπορούσε εύκολα να είναι γιός μου  ;D ) ο οποίος απλά κάνει κέφι να μάθει να παίζει κιθάρα (φαντάζομαι θέλει να αποκτήσει ένα ρεπερτόριο μερικών τραγουδιών για την παρέα ή και για κανα γκρουπάκι της εφηβείας). Εφόσον θέλει να μάθει κάποιον τρόπο ανευ διδασκάλου, είπα να του προτείνω αυτόν. Ολα τα υπόλοιπα θα έρθουν με τα χρόνια.... μεράκι να έχει  ;)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #12 στις: 05/08/10, 13:34 »
Τα χρηματα που δινεις ειναι ομολογουμενως λιγα για αγορα ενισχυτη και κιθαρας.
Νομιζω οτι για καποιον που ειναι τελειως αρχαριος στο οργανο, τα πολλα μπλιμπλικια απο την αρχη μαλλον περισσοτερο θα τον μπερδεψουν (και αυτον και τα... αφτια του) στο να μαθει να παιζει σωστα.

Καταρχην τσεκαρε τον πολυ καλο "οδηγο επιβιωσης" του Johnie Darko Οδηγος επιβιωσης (και καλα) προς αρχαριους   για να δεις τι παιζει με τους διαφορους τυπους ηλεκτρικης κιθαρας, τους μαγνητες κλπ κλπ, που θα σε μπασει λιγο στο θεμα, ωστε να καταλαβαινεις τι θα σου προτεινουν τα παιδια (μονοι, διπλοι μαγνητες, λαμπατοι, τρανζιστορατοι ενισχυτες, κλπ).

Μετα ριξε μια ματια στις επιλογες που εχει κανει ο Απολλωνας Προτάσεις για πακέτο κιθάρας-ενισχυτή για αρχάριους για σετ ενισχυτη-κιθαρας. Τα καταστηματα που προτεινει ειναι αξιοπιστα και μπορεις να αγορασεις απο αυτα αφοβα, ομως εννοειται οτι πριν κατασταλλαξεις επιβαλλεται να πας μια βολτα σε καταστηματα στην πολη σου για να δοκιμασεις "απο πρωτο χερι".

Επισης οπως σου ειπα ριξε μια ματια και σε αλλα παρομοια θεματα στο φορουμ, υπαρχουν πολλα.

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #13 στις: 05/08/10, 13:48 »
Τα χρηματα που δινεις ειναι ομολογουμενως λιγα για αγορα ενισχυτη και κιθαρας.
Νομιζω οτι για καποιον που ειναι τελειως αρχαριος στο οργανο, τα πολλα μπλιμπλικια απο την αρχη μαλλον περισσοτερο θα τον μπερδεψουν (και αυτον και τα... αφτια του) στο να μαθει να παιζει σωστα.

Καταρχην τσεκαρε τον πολυ καλο "οδηγο επιβιωσης" του Johnie Darko http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77531.0  για να δεις τι παιζει με τους διαφορους τυπους ηλεκτρικης κιθαρας, τους μαγνητες κλπ κλπ, που θα σε μπασει λιγο στο θεμα, ωστε να καταλαβαινεις τι θα σου προτεινουν τα παιδια (μονοι, διπλοι μαγνητες, λαμπατοι, τρανζιστορατοι ενισχυτες, κλπ).

Μετα ριξε μια ματια στις επιλογες που εχει κανει ο Απολλωνας http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77554.0 για σετ ενισχυτη-κιθαρας. Τα καταστηματα που προτεινει ειναι αξιοπιστα και μπορεις να αγορασεις απο αυτα αφοβα, ομως εννοειται οτι πριν κατασταλλαξεις επιβαλλεται να πας μια βολτα σε καταστηματα στην πολη σου για να δοκιμασεις "απο πρωτο χερι".

Επισης οπως σου ειπα ριξε μια ματια και σε αλλα παρομοια θεματα στο φορουμ, υπαρχουν πολλα.



- σωστός σε όλα  ;)
- ΣΟΥΠΕΡ και τα λινκ, ακρως αναλυτικα και κατατοπιστικά

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #14 στις: 05/08/10, 14:03 »
Γειά σου φίλε Kosthrash.
Απευθύνομαι σε ένα παιδί 15 χρονών (θα μπορούσε εύκολα να είναι γιός μου  ;D ) ο οποίος απλά κάνει κέφι να μάθει να παίζει κιθάρα (φαντάζομαι θέλει να αποκτήσει ένα ρεπερτόριο μερικών τραγουδιών για την παρέα ή και για κανα γκρουπάκι της εφηβείας). Εφόσον θέλει να μάθει κάποιον τρόπο ανευ διδασκάλου, είπα να του προτείνω αυτόν. Ολα τα υπόλοιπα θα έρθουν με τα χρόνια.... μεράκι να έχει  ;)


Και πολυ σωστα προτεινεις ταμπλατουρες (και εγω τις προτεινω σε αυτες τις περιπτωσεις), απλα εγω επεσημανα τι πρεπει να προσεξει κανεις οταν βασιζεται μονο σε ταμπλατουρες  ;)

Οριστε και ενα link απο προηγουμενη συζητηση με προταση απο συμφορουμιτη για δωρεαν μαθηματα απο ιντερνετικο site:

Απ: "ψαρας" -μολις 30αρης- ζητει την επιεικεια και τα φωτα σας
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #15 στις: 05/08/10, 14:33 »
..... Η κάθε παρτιτούρα-ταμπλαδούρα θα σου δείχνει με αριθμό που θα πατάς το κάθε σου δάκτυλο (όπου δείχνει 1 είναι ο δείκτης σου, 2 ο μέσος, 3 ο παράμεσος και 4 το μικρό σου δάκυλο)......


Πωπω! ΛΑΘΟΣ !!! τώρα το είδα σόρι  ;D ;D !!!
Τα παραπάνω μην τα λάβεις υπόψιν... ισχύουν ΜΟΝΟ για τις συγχορδίες (για τις οποίες είναι ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ να ασχοληθείς)

ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΟΙΠΟΝ: οι αριθμοί που θα βλέπεις πάνω στις ταμπλαδούρες (όπως αυτή που είπαμε http://www.ultimate-guitar.com/tabs/m/metallica/one_ver2_tab.htm) σου δείχνουν σε ποιό τάστο θα πατάς στην κάθε χορδή (όχι με ποιό δάκτυλο  ;D )... και πάλι σόρι. Νότα-νότα λοιπόν (φαντάζομαι ως αρχάριος με το ένα δάκτυλο) θα σου βγεί ο ήχος απο το τραγούδι (μιλάμε για πολυ πρώτη προσέγγιση του τραγουδιού... έτσι?  ;) ).

ΥΓ Οντως αν ψάξεις το φόρουμ θα σε καλύψουνε παλιότερα θέματα πλήρως (σόρι είμαι νέος ακόμα εδώ  ;D )

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #16 στις: 05/08/10, 15:10 »
Σας ευχαριστω πολυ παιδια!! Εχω κανει ηδη μια πρωτη αναζητηση στο φορουμ. Προεχει τωρα η αγορα ηλεκτρικης και μετα το διαβασμα των ταμπλατουρων!(Σε ευχαριστω πολυ strativarious δεν νομιζω οτι θα καταφερνα ποτε να διαβασω τις ταμπλατουρες!)

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #17 στις: 05/08/10, 16:26 »
Σκεφτομαι να αγορασω αυτη την κιθαρα  http://viewitem.eim.ebay.gr/Kramer_Focus_FatBoy_VT211S_Electric_Guitar_exdemo/310225274780/item


Μπορειτε να μου προτεινετε με ποιον ενισχυτη να την ταιριαξω;

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #18 στις: 05/08/10, 16:32 »
όπως στο πρότεινε ο Aodni (και πολύ σωστά)....

«εννοειται οτι πριν κατασταλλαξεις επιβαλλεται να πας μια βολτα σε καταστηματα στην πολη σου για να δοκιμασεις "απο πρωτο χερι"»

...απο απόσταση και με μια φωτό δεν γίνεται. Οτι και να σου προτείνουν είναι εντελώς υποκειμενικό (ο καθένας θα σου προτείνει σύμφωνα με τα δικά του γούστα και θα πελαγώσεις). Το καλύτερο για σένα σε πρώτη φάση μάλλον είναι μια βόλτα απο όλα τα μαγαζιά με κιθάρες και να δοκιμάσεις κιθάρες-ενισχυτές και μετα να αρχίσεις συγκρίσεις και αναζητήσεις...

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #19 στις: 06/08/10, 16:11 »
Εννοειται πως θα κανω μια βολτα στα μαγαζια για να τις δοκιμασω!


Αυτες τις μερες κιολας σκεφτομαι να επισκεφτω μερικα.


Μεχρι τωρα εχω βρει αυτα τα πακετακια :


http://www.matsikas.gr/el/Product-MAXTONE-2225-PACK_103.aspx


http://www.matsikas.gr/el/Product-ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ-ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ-MASTRO-ST-PACK-BLACK_997.aspx


Θα παω να τα δοκιμασω κιολας αλλα πιο θεωρειται καλυτερα για εμενα;

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #20 στις: 06/08/10, 18:50 »
Εννοειται πως θα κανω μια βολτα στα μαγαζια για να τις δοκιμασω!


Αυτες τις μερες κιολας σκεφτομαι να επισκεφτω μερικα.


Μεχρι τωρα εχω βρει αυτα τα πακετακια :


http://www.matsikas.gr/el/Product-MAXTONE-2225-PACK_103.aspx


http://www.matsikas.gr/el/Product-ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ-ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ-MASTRO-ST-PACK-BLACK_997.aspx


Θα παω να τα δοκιμασω κιολας αλλα πιο θεωρειται καλυτερα για εμενα;

Κοιτα, απο τη λιγη εμπειρια που εχω (εγω ακουστικη παιζω, κ ειμαι στα σκαρια -δλδ στο μαζεμα χρηματων- για ηλεκτρικη, αλλα εχω καταληξει στο μοντελο και στον ενισχυτη) θα σου πω τα εξης.

Καταρχην, οταν ειπα παραπανω να πας να δοκιμασεις κιθαρες, παρελειψα κατι πολυ σημαντικο, να πας μαζι με καποιον που ξερει 5 πραγματα παραπανω απο εσενα, και που εχει μια εμπειρια απο την αγορα.
Χωρις να θελω να σε προσβαλλω, αλλα καποιος που δεν εχει καμμια επαφη με κιθαρες, ειτε μια ΜΑSΤRO πιασει ειτε μια στρατ αμερικανα λιγες διαφορες θα καταλαβει. Ολοι απο εκει ξεκινησαμε, παιζοντας θα καταλαβεις τη διαφορα.
Οποτε πολυ βασικο να βρεις καποιον να πατε μαζι.

Δευτερον, αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το μπατζετ σου ειναι εξαιρετικα περιορισμενο και απο οτι φαινεται δεν μπορεις να το αυξησεις (το συμπερασμα αυτο το εξαγω απο το γεγονος οτι παροτι διαβασες(?) τα θεματα των συμφορουμιτων για τους αρχαριους, εντουτοις επιλεγεις αυτα τα -κατα τη γνωμη μου αμφιβολου ποιοτητας- πακετα). Θα σου προτεινα, εαν δεν μπορεις να αυξησεις το μπατζετ σου γυρω στα 250, να μην βιαστεις να κανεις μια αγορα αλλα να περιμενεις λιγο ακομα. Αν βιαζεσαι παρολαυτα, ριξε μια ματια και προς μεταχειρισμενα (παντα με την προυποθεση οτι εχεις καποιον διπλα σου ο οποιος να ειναι αρκετα εμπειρος για να δει και αυτος την κατασταση του οργανου, και φυσικα θα απαιτησεις να πας μαζι με τον πωλητη σε μαστορα της δικης σου επιλογης να την κοιταξει).
Μπορω να φανταστω πως εσυ και οι γονεις σου θελετε κατι οικονομικο ωστε να μη σας μεινει αμανατι σε περιπτωση που τελικα τα παρατησεις, αλλα αυτο πρεπει να σε οδηγησει να κανεις την καλυτερη επιλογη για τα λεφτα που δινεις. Προφανως και δεν εχεις αναγκη απο κατι ακριβο, δεν θα μπορεσεις να εκτιμησεις την αξια του ετσι κ αλλιως. Ομως για να σε τραβηξει η ολη φαση και να καθησεις να ασχοληθεις, και εντελει για να μαθεις σωστα, εχεις αναγκη απο αξιοπρεπη εξοπλισμο.
Σκεψου το και διαφορετικα, μια κιθαρα σαν αυτες που ποσταρες, αυριο μεθαυριο που θα θελησεις να παρεις κατι καλυτερο -ή αν τα παρατησες, που δεν στο ευχομαι- πιστευεις οτι θα καταφερεις να την πουλησεις? Εγω το βλεπω πολυ δυσκολο.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/10, 19:20 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #21 στις: 06/08/10, 20:09 »
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς κάποιον γνωστό σου μεγαλύτερο και με εμπειρία πάνω σε κιθάρες. Οχι απαραίτητα επαγγελματία, απλά να ξέρει τουλάχιστον να παίζει να ξέρει να σου συγκρίνει κανα δυό κιθάρες. Πάτε λοιπόν μια ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΛΤΑ σε μαγαζιά με κιθάρες στην Αθήνα (δόξα το θεό είναι αρκετά) και δοκιμάζεις και συγκρίνεις. Εννοείται ότι ο γνωστός θα παίζει την κάθε κιθάρα και θα δοκιμάζει δοκιμάζει για εσένα και εσύ απλά θα συμφωνήσεις απλά σε αυτήν που θα σου κάνει «κλικ» απο ομορφιά και ήχο (αυτά μόνο μπορείς σε αυτή τη φάση, δυστυχώς...). ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να είναι πακέτο κιθάρα-ενισχυτή. Τα περισσότερα είναι για πέταμα. Αγοράζοντας κιθάρα και ενισχυτή απο το ίδιο κατάστημα σε φέρνει πολλές φορές στα ίδια χρήματα (και λίγο παζάρι δεν βλάπτει). Στην κατηγορία τιμής που ψάχνεσαι δυστυχώς κυκλοφορουν πολλές μάπα κιθάρες. Προσανατολίσου λοιπόν σε όσο το δυνατόν επώνυμες γίνεται. Π.χ. Squier (είναι οι φτηνές της Fender), Εpiphone (είναι οι φτηνές της Gibson), ίσως καμμιά Ibanez, Washburn. Σε αυτές τις μάρκες (συνήθως, όχι πάντα γι΄αυτό θέλει και δοκιμές απο κοντα) η σχέση τιμής-ποιότητας είναι παραπάνω από τίμια.... Ισως να μου διαφεύγει καμμιά μάρκα τώρα, αλλα όλα τα υπόλοιπα ...είναι απλά ΦΤΗΝΕΣ και ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΕΣ κιθάρες.


ένα λίνκ με διευθύνσεις νομίζω θα σε βοηθήσει. έχει συζητηθεί και παλιότερα εδω μέσα απο όσο φαίνεται....
Διευθύνσεις μουσικών καταστημάτων...

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #22 στις: 06/08/10, 20:58 »
Μεχρι τωρα εχω βρει αυτα τα πακετακια :
http://www.matsikas.gr/el/Product-MAXTONE-2225-PACK_103.aspx
http://www.matsikas.gr/el/Product-ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ-ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ-MASTRO-ST-PACK-BLACK_997.aspx
Θα παω να τα δοκιμασω κιολας αλλα πιο θεωρειται καλυτερα για εμενα;



ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ !!!!
ούτε για αστείο.... και ο αρχάριος ακόμα θέλει κάτι καλύτερο... κάποτε θα το καταλάβεις. Αυτά είναι μόνο για τοξοβολία φιλε μου  ;D ;D
Οχι μόνο θα σου βγάλουν την πίστη τέτοιες κιθάρες, όχι μόνο θα σε κουράζουν απίστευτα.... υπάρχει και ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ κίνδυνος στο να σε αποτρέψουν....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΙΘΑΡΕΣ...


ΥΓ Δεν θεωρώ ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις κάτι ακριβό (υπάρχουν φτηνές και αξιοπρεπείς κιθάρες πιά, που θα τις έχεις για πολλά χρόνια ώς δεύτερο ή τρίτο οργανάκι σου). Δεν θεωρώ επίσης ότι η αγορά μιας κιθάρας είναι σε καμμιά περίπτωση επένδυση (δεν χρειάζεται να αγοράσεις δηλαδή την τάδε ακριβή για να μπορείς να την πουλήσεις εύκολα στο μέλλον). Απο κοντά (και χωρίς να είσαι μουσικός) θα καταλάβεις την διαφορά ΦΤΗΝΗΣ απο ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΗΣ κιθάρας με το μάτι και μόνο..... απλά κάνε την βόλτα στα μαγαζία  ;)

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #23 στις: 15/08/10, 01:36 »
Δυστηχως δεν εχω καποιον γνωστο που να ξερει απο ηλεκτρικες κιθαρες οποτε οτι μου προτεινετε εσεις ή οι πωλητες(:P).


Το μπατζετ το εχω αυξησει στα 200 ευρω γτ οπως ειπατε δεν θελω κτ ακριβο και στο τελος να το παρατησω(αν και δεν νομιζω).


Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα - Αρχαριος, ερωτησεις.
« Απάντηση #24 στις: 23/08/10, 15:21 »
Βρηκα επισης αυτο το πακετο http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_hss_bundle.htm .
Ξερει κανενας αν το βρω σε κανενα ελληνικο καταστημα για να το δοκιμασω;;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
4 Απαντήσεις
6577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 10:06
από armagedon
5 Απαντήσεις
9107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 04:07
από martini
7 Απαντήσεις
3709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 13:01
από scarface5323
3 Απαντήσεις
2697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 20:19
από Stinky
6 Απαντήσεις
3557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
2 Απαντήσεις
3010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 11:43
από Machiavelli
2 Απαντήσεις
3306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 22:19
από ReMiOs
7 Απαντήσεις
3428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 05:10
από jim.ni
0 Απαντήσεις
2001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 00:00
από Απόλλων