Αποστολέας Θέμα: τι εχει σημασια στην κιθαρα???  (Αναγνώστηκε 6189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
μιλουσα με ενα φιλο μου που παιζει κιθαρα και απο την συζητηση που καναμε σκεφτηκα:στην κιθαρα παιζει ρολο μονο τα ξυλα και η καλη κατασκευη  αφου οι μαγνητες μπορουν να αλλαχθουν.εσεις τι λετε??
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #1 στις: 17/12/10, 23:10 »
ξύλα,μαγνήτες,κατασκευή....Έμεινε και τίποτα άλλο?? ;D


Και το hardware( κλειδιά,γέφυρες κλπ) και τα ηλεκτρικά, που επίσης μπορούν να αλλαχτούν :P
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #2 στις: 18/12/10, 01:41 »
τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο  :P
(κλασική ατάκα. Βαλτός είσαι για να ανάψουν τα αίματα χριστουγεννιάτικα?)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #3 στις: 18/12/10, 05:14 »
μιλουσα με ενα φιλο μου που παιζει κιθαρα και απο την συζητηση που καναμε σκεφτηκα:στην κιθαρα παιζει ρολο μονο τα ξυλα και η καλη κατασκευη  αφου οι μαγνητες μπορουν να αλλαχθουν.εσεις τι λετε??
Δεν απεχει απο την πραγματικοτητα αυτο που λες.

Οταν λες καλη κατασκευη εννοεις φυσικα το "δεσιμο" των μερων. Θα συμφωνησω.
Αυτα που δεν αλλαζουν τοσο ευκολα οσο τα ηλεκτρικα καλο ειναι να ειναι καλα απο την αρχη. Κι αυτα εκτος απο τα ξυλα πρεπει να ειναι η γεφυρα και δευτερευοντως τα κλειδια.

Οταν πρωτοπιανω να δοκιμασω μια κιθαρα, το κανω χωρις ενισχυτη. Αν   παιζει καλα ετσι, θα παιξει και στον ενισχυτη θελει δεν θελει.
Δεν εχω παρει κιθαρα ποτε που να περασε αυτο το "τεστ" και να μη παιξει τελεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/10, 05:18 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #4 στις: 18/12/10, 08:16 »
μιλουσα με ενα φιλο μου που παιζει κιθαρα και απο την συζητηση που καναμε σκεφτηκα:στην κιθαρα παιζει ρολο μονο τα ξυλα και η καλη κατασκευη  αφου οι μαγνητες μπορουν να αλλαχθουν.εσεις τι λετε??

Ξεχάσατε τον κιθαρίστα... που μπορεί να απογειώσει ένα κομάτι ξύλο και να καταστρέψει ένα αριστούργημα...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #5 στις: 18/12/10, 12:36 »
μιλουσα με ενα φιλο μου που παιζει κιθαρα και απο την συζητηση που καναμε σκεφτηκα:στην κιθαρα παιζει ρολο μονο τα ξυλα και η καλη κατασκευη  αφου οι μαγνητες μπορουν να αλλαχθουν.εσεις τι λετε??

Ξεχάσατε τον κιθαρίστα... που μπορεί να απογειώσει ένα κομάτι ξύλο και να καταστρέψει ένα αριστούργημα...

+1000

(Ρε παιδιά νομίζω ότι αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί εκτενέστατα και πολλές φορές με αρκετά flames σε παλιότερα θέματα.. Μια μικρή αναζητησούλα θα βοηθούσε)

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #6 στις: 18/12/10, 14:23 »
μιλουσα με ενα φιλο μου που παιζει κιθαρα και απο την συζητηση που καναμε σκεφτηκα:στην κιθαρα παιζει ρολο μονο τα ξυλα και η καλη κατασκευη  αφου οι μαγνητες μπορουν να αλλαχθουν.εσεις τι λετε??

Ξεχάσατε τον κιθαρίστα... που μπορεί να απογειώσει ένα κομάτι ξύλο και να καταστρέψει ένα αριστούργημα...

+1000

(Ρε παιδιά νομίζω ότι αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί εκτενέστατα και πολλές φορές με αρκετά flames σε παλιότερα θέματα.. Μια μικρή αναζητησούλα θα βοηθούσε)


δεν βρηκα καποιο σχετικο θεμα
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #7 στις: 18/12/10, 16:47 »


κακός δοκιμάζεις ετσι μια ηλεκτρική κιθάρα! είναι σαν να δοκιμάζεις ενα αρμόνιο ή  ηλεκτρονικά ντραμς χωρίς ρεύμα!
υπάρχουν κιθάρες που παίζουν  καλά και στον ενισχυτή δεν παίζουν και το αντίθετο. Αν δεις κάτω στην υπογραφή μου εχω 2 κιθάρες. Η washburn παίζει τέλια χωρίς ενισχυτή και ας αποτελείτε απο 11 κομμάτια αγνώστου ξύλου, εχει γλυκό ήχο και δυνατό γιατι το τρέμολο είναι κλασικό εξάβιδο και μεταφέρει τον ήχο στο σόμα άλλα αν την βάλεις στον ενισχυτή δεν λεει τίποτα, λάσπη, λογο κακών μαγνητών μάλλον. Αντίθετα η γλυκιά μου ibanezαρα χωρίς ενισχυτή δεν έχει ήχο και ακούγετε σαν τενεκές και αυτο οφείλετε στο αντίγραφο floyd τρέμολο που φοράει και ο ήχος δεν μεταφέρετε στο σώμα. Στον ενισχυτή όμως μαμαει λόγο EMG κτλ. 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #8 στις: 18/12/10, 17:16 »
κακός δοκιμάζεις ετσι μια ηλεκτρική κιθάρα! είναι σαν να δοκιμάζεις ενα αρμόνιο ή  ηλεκτρονικά ντραμς χωρίς ρεύμα!
υπάρχουν κιθάρες που παίζουν  καλά και στον ενισχυτή δεν παίζουν και το αντίθετο. Αν δεις κάτω στην υπογραφή μου εχω 2 κιθάρες. Η washburn παίζει τέλια χωρίς ενισχυτή και ας αποτελείτε απο 11 κομμάτια αγνώστου ξύλου, εχει γλυκό ήχο και δυνατό γιατι το τρέμολο είναι κλασικό εξάβιδο και μεταφέρει τον ήχο στο σόμα άλλα αν την βάλεις στον ενισχυτή δεν λεει τίποτα, λάσπη, λογο κακών μαγνητών μάλλον. Αντίθετα η γλυκιά μου ibanezαρα χωρίς ενισχυτή δεν έχει ήχο και ακούγετε σαν τενεκές και αυτο οφείλετε στο αντίγραφο floyd τρέμολο που φοράει και ο ήχος δεν μεταφέρετε στο σώμα. Στον ενισχυτή όμως μαμαει λόγο EMG κτλ.
Στα αρμονια δεν επηρεαζεται ο ηχος απο το υλικο κατασκευης. Ειτε τα φτιαξεις απο χρυσαφι ειτε απο αλουμινιο ειτε απο πλαστικο το ιδιο θα ακουστουν χωρις ενισχυση οταν πατας το πληκτρο. "τοκ τοκ"
Στα παραδειγματα που δινεις με τι κιθαρες σου επιβεβαιωνεις αυτο που υποστηριζω.
Η μια (washburn), δεν παιζει καλα στο ενισχυτη γιατι δεν εχει καλους μαγνητες, και η αλλη (ibanez) νομιζεις οτι παιζει καλα, αλλα στην ουσια δεν ακους την κιθαρα αλλα τους μαγνητες μονο, αφου οι active μαγνητες ειχαν φτιαχτει γιαυτο το λογο εξαρχης. Να κανουν δλδ, οργανα φτηνης κατασκευης να ακουγονται "καλα" χωρις να επηρεαζεται ο ηχος τους απο το υλικο κατασκευης.
Ο ηχος των active μαγνητων ομως, δεν ειναι απαραιτητα ο ζητουμενος απο ολους τους μουσικους. Γιαυτο και σπανια θα δεις active μαγνητες σε καλες κιθαρες.
Το "τεστ" που κανω λοιπον δεν ανεφερεται σε τετοιους ηχους.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/10, 17:18 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #9 στις: 18/12/10, 17:19 »
To πώς ακούγεται μια ηλεκτρική κιθάρα όταν παίζεις "ακουστικά" (χωρίς ενισχυτή δηλαδή) δεν εξαρτάται μόνο από το τρέμολο αλλά από ένα σωρό άλλες παραμέτρους. Αν ήταν έτσι, τότε όλες οι κιθάρες που έχουν σταθερή γέφυρα θα ακούγονταν καλύτερα, πράγμα που δεν ισχύει. Και ο ήχος που παράγει ένα αρμόνιο δεν επηρρεάζεται καθόλου από τα υλικά ή την ποιότητα κατασκευής του, οπότε ο παραλληλισμός είναι μάλλον άκυρος.

Πάντως είναι κάτι που κι εγώ κάνω πολλές φορές, γιατί μού αρέσει να ελέγχω το resonance και τη γενική αίσθηση της κιθάρας πριν ακούσω τον ενισχυμένο ήχο της. Τώρα αν αυτό αποτελεί έγκυρη μέθοδο για να αξιολογήσει κανείς έστω και κάποιες παραμέτρους της ποιότητας μιας κιθάρας, είναι άλλο θέμα. Πάντως έχω δει αρκετά σχόλια επ' αυτού του θέματος σε reviews, και όχι μόνο απλών χρηστών. Σε τελική ανάλυση αν οι μαγνήτες χαντακώνουν ένα όργανο με καλές ακουστικές ιδιότητες, αυτό είναι κάτι που αλλάζει εύκολα, ενώ το αντίθετο όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/10, 17:34 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #10 στις: 18/12/10, 17:20 »
To πώς ακούγεται μια ηλεκτρική κιθάρα όταν παίζεις "ακουστικά" (χωρίς ενισχυτή δηλαδή) δεν εξαρτάται μόνο από το τρέμολο αλλά από ένα σωρό άλλες παραμέτρους. Αν ήταν έτσι, τότε όλες οι κιθάρες που έχουν σταθερή γέφυρα θα ακούγονταν καλύτερα, πράγμα που δεν ισχύει. Και το ήχος που παράγει ένα αρμόνιο δεν επηρρεάζεται καθόλου από τα υλικά ή την ποιότητα κατασκευής του, οπότε ο παραλληλισμός είναι μάλλον άκυρος.

Πάντως είναι κάτι που κι εγώ κάνω πολλές φορές, γιατί μού αρέσει να ελέγχω το resonance και τη γενική αίσθηση της κιθάρας πριν ακούσω τον ενισχυμένο ήχο της. Τώρα αν αυτό αποτελεί έγκυρη μέθοδο για να αξιολογήσει κανείς έστω και κάποιες παραμέτρους της ποιότητας μιας κιθάρας, είναι άλλο θέμα. Πάντως έχω δει αρκετά σχόλια επ' αυτού του θέματος σε reviews, και όχι μόνο απλών χρηστών. Σε τελική ανάλυση αν οι μαγνήτες χαντακώνουν ένα όργανο με καλές ακουστικές ιδιότητες, αυτό είναι κάτι που αλλάζει εύκολα, ενώ το αντίθετο όχι.
Ετσι.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #11 στις: 18/12/10, 23:55 »
Παράθεση
To πώς ακούγεται μια ηλεκτρική κιθάρα όταν παίζεις "ακουστικά" (χωρίς   ενισχυτή δηλαδή) δεν εξαρτάται μόνο από το τρέμολο αλλά από ένα σωρό   άλλες παραμέτρους. Αν ήταν έτσι, τότε όλες οι κιθάρες που έχουν σταθερή   γέφυρα θα ακούγονταν καλύτερα, πράγμα που δεν ισχύει. Και ο ήχος που   παράγει ένα αρμόνιο δεν επηρρεάζεται καθόλου από τα υλικά ή την ποιότητα   κατασκευής του, οπότε ο παραλληλισμός είναι μάλλον άκυρος.

κι όμως Απόλλων απ το τρέμολο εξαρτάτε και αυτές με σταθερή γέφυρα παίζουν πάντα  καλύτερα οταν μιλάμε για unplug. Να σκεφτείς οτι αν σε μια κιθάρα με floyd κάνεις μια πατέντα να το μπλοκάρεις όπως έκανα εγω με ενα κομμάτι ξύλο απο πίσω τοτε βελτιώνεται απίστευτα ο ακουστικός ήχος της και η ένταση αλλα σχεδόν καμιά διάφορα στον ενισχυτή πράγμα που αποδεικνύει για άλλη μια φορά  οτι τα ξυλα δεν..........   να μην τα ξαναλέμε  Οσο για τον παραλληλισμό που έκανα δεν ειναι καθόλου άκυρος  αλλα λίγο υπερβολικός για να δώσω έμφαση οτι δεν μπορεί να δοκιμάζεις ηλεκτρικές κιθάρες χωρίς ρεύμα οταν αυτές θα παίζουν πάντα με ρεύμα, ειναι άκυρο πώς να το κάνουμε.



Spyros θα ήθελα καταρχήν να μην βγάζεις λάθος συμπεράσματα και να μην διαστρεβλώνεις αυτο που θέλω να πω!
Στο παράδειγμα που δίνω επιβεβαιώνω αυτό που υποστηρίζω εγω και οχι αυτά ου λες εσυ, ξαναδιάβασε το. Εσυ πάλι απ την πλευρά σου επιβεβαιώνεις έμενα λέγοντας τελικά οτι και στις 2 κιθάρες ο ηχος προέρχεται απο τους μαγνήτες και πουθενά δεν αναφέρεις το ξύλα. Στην μια λες οτι φταίνε οι μαγνήτες λες και στην άλλη οτι όλος ο χαρακτήρας προέρχεται απο τους EMG. Που ειναι λοιπόν τα ξύλα? ??? ??
Θα ήθελα πολυ να συνεχίσω αυτήν την συζήτηση (αν και καθε φορά που ανοίγω το στόμα μου για ξύλα το μετανιώνω) αλλα οταν εγώ πιστεύω οτι τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο (ακραίος ας πούμε) και εσυ απ την άλλη γράφεις σε άλλο θέμα οτι:   Ασε το οργανο να "χωνευει" συχνοτητες απο τον περιβαλλοντα χωρο (ιδιως αν το οργανο ειναι ακουστικο     (ακραίος απ την άλλη πλευρά) ε νομίζω δεν έχει νόημα να συζητάμε και κανένας δεν θα πείσει τον άλλο.!
Σταματαω εδω εγω..............

σιγά σιγά θα μου πείτε οτι και τα φαντάσματα που είναι στον χώρο επηρεάζουν το βερνίκι και δεν βγάζει αρμονικές η σολ, έλεος δηλαδή  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/10, 00:01 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #12 στις: 19/12/10, 00:13 »
Spyros θα ήθελα καταρχήν να μην βγάζεις λάθος συμπεράσματα και να μην διαστρεβλώνεις αυτο που θέλω να πω!
Στο παράδειγμα που δίνω επιβεβαιώνω αυτό που υποστηρίζω εγω και οχι αυτά ου λες εσυ, ξαναδιάβασε το. Εσυ πάλι απ την πλευρά σου επιβεβαιώνεις έμενα λέγοντας τελικά οτι και στις 2 κιθάρες ο ηχος προέρχεται απο τους μαγνήτες και πουθενά δεν αναφέρεις το ξύλα. Στην μια λες οτι φταίνε οι μαγνήτες λες και στην άλλη οτι όλος ο χαρακτήρας προέρχεται απο τους EMG. Που ειναι λοιπόν τα ξύλα? ??? ??
Θα ήθελα πολυ να συνεχίσω αυτήν την συζήτηση (αν και καθε φορά που ανοίγω το στόμα μου για ξύλα το μετανιώνω) αλλα οταν εγώ πιστεύω οτι τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο (ακραίος ας πούμε) και εσυ απ την άλλη γράφεις σε άλλο θέμα οτι:   Ασε το οργανο να "χωνευει" συχνοτητες απο τον περιβαλλοντα χωρο (ιδιως αν το οργανο ειναι ακουστικο     (ακραίος απ την άλλη πλευρά) ε νομίζω δεν έχει νόημα να συζητάμε και κανένας δεν θα πείσει τον άλλο.!
Σταματαω εδω εγω..............

σιγά σιγά θα μου πείτε οτι και τα φαντάσματα που είναι στον χώρο επηρεάζουν το βερνίκι και δεν βγάζει αρμονικές η σολ, έλεος δηλαδή  ;D
ΟΚ δεν θα προσπαθησω για κανενα λογο να σε πεισω.
Ομως δεν διαστρεβλωσα τα λεγομενα σου, τα χρησιμοποιησα για να εξηγησω σε καποιον που θα καταλαβαινε, τι εννοω.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #13 στις: 19/12/10, 00:42 »
Χμμμ, κι εγω πάντα χωρίς ρεύμα δοκιμάζω τις κιθάρες , για αρκετή ώρα.
Αν η κιθάρα δεν περάσει το "unplugged test" συνήθως δεν μπαίνω καν στον κόπο να την βάλω στο ρεύμα... :) ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #14 στις: 19/12/10, 00:53 »
κι όμως Απόλλων απ το τρέμολο εξαρτάτε και αυτές με σταθερή γέφυρα παίζουν πάντα  καλύτερα οταν μιλάμε για unplug. Να σκεφτείς οτι αν σε μια κιθάρα με floyd κάνεις μια πατέντα να το μπλοκάρεις όπως έκανα εγω με ενα κομμάτι ξύλο απο πίσω τοτε βελτιώνεται απίστευτα ο ακουστικός ήχος της και η ένταση αλλα σχεδόν καμιά διάφορα στον ενισχυτή πράγμα που αποδεικνύει για άλλη μια φορά  οτι τα ξυλα δεν..........   να μην τα ξαναλέμε  Οσο για τον παραλληλισμό που έκανα δεν ειναι καθόλου άκυρος  αλλα λίγο υπερβολικός για να δώσω έμφαση οτι δεν μπορεί να δοκιμάζεις ηλεκτρικές κιθάρες χωρίς ρεύμα οταν αυτές θα παίζουν πάντα με ρεύμα, ειναι άκυρο πώς να το κάνουμε.

Είπα στο προηγούμενο μηνυμά μου ότι δεν εξαρτάται μόνο από το τρέμολο (φυσικά εξαρτάται και από αυτό), αλλά υπεισέρχονται κι άλλοι παράγοντες. Εσύ πιστεύεις ότι το τρέμολο και μόνο καθορίζει τη συμπεριφορά του οργάνου όταν παίζεις ακουστικά και παράμετροι όπως τα ξύλα από τα οποία είναι κατασκευασμένο το όργανο (είδος, όγκος, βάρος) ή η ένωση σώματος-μπράτσου (βιδωτό ή κολλητό) δεν παίζουν κανένα ρόλο; Εγώ τουλάχιστον έχω διαπιστώσει το αντίθετο, π.χ. κάποιες Ibanez με πολύ λεπτό σώμα και μπράτσο και ιδιαίτερα χαμηλό βάρος οι οποίες έβγαζαν πολύ ασθενικό ακουστικό ήχο, ασχέτως αν είχαν σταθερή γέφυρα ή τρέμολο. Και για κάποιες από αυτές το ίδιο συνέβαινε και στον ενισχυμένο ήχο, δηλαδή οι συγκεκριμένες κιθάρες δεν έδιναν τον ήχο που θα περίμενε κανείς από solid body όργανα. Η σύγκριση π.χ. με μια Les Paul ήταν ενδεικτικότατη. Και ας μη μιλήσουμε για semihollow, hollow ή chambered όργανα, όπου εννοείται η κατασκευή του σώματος παίζει τον πρωταρχικό ρόλο και όχι η γέφυρα. Ακόμα και το nut λένε κάποιοι ότι παίζει ρόλο, αν και τέτοιου είδους διαφορές ίσως να μην είναι τόσο αντιληπτές από τους περισσότερους. Γιατί ακόμα και με τη δική σου λογική, εφόσον όπως σωστά αναφέρεις το τρέμολο επηρρεάζει τη μετάδοση του ήχου στο σώμα της κιθάρας, το ίδιο θα ισχύει και με το nut αφού αυτό είναι το άλλο σημείο στήριξης της παλλόμενης χορδής.

Και θα επαναλάβω ότι οι κακοί μαγνήτες μπορούν να αλλάξουν σε μια κιθάρα, ενώ η κακή κατασκευή ή άλλοι παράγοντες που οδηγούν σε μείωση των φυσικών ακουστικών ιδιοτήτων του οργάνου δεν αλλάζουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #15 στις: 19/12/10, 01:09 »
ναι ρε φίλε όταν μιλάμε για ακουστικά ή για unplagged φυσικά παίζουν τα ξύλα αλλα για να φτάσει ο ήχος στα ξύλα δεν χρειάζεται να έχει καλή επαφή με το ξύλο η γέφυρα?? (και το nut όπως σωστά λες). Σου λεω, στην ιδια κιθάρα όταν μπλοκάρω το floyd ο ήχος φτάνει καλύτερα στα ξύλα της και ακούγετε καλύτερα, αποσυνδεδεμένη πάντα γιατί αν μπει στον ενισχυτή,   nothing else matters baby  ;D

(τέλος παρένθεσης συνεχίστε, ήθελα να απαντήσω στον Απολλων)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/10, 01:13 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #16 στις: 19/12/10, 02:09 »
Μαλλον δεν εχει γινει σαφες οτι τα ξυλα δεν παιζουν μεν κανενα σημαντικο ρολο στον ηχο του οργανου οταν θα φορεθουν μαγνητες active, αλλα για τις κιθαρες που θα παιξουν με passive μαγνητες, ολα (ξυλα, δεσιμο, bridge, nut κλπ) θα παιξουν ρολο στον τελικο ηχο της κιθαρας απο τον ενισχυτη.
Καλο ειναι λοιπον ο καθενας να ξεκαθαριζει απο πριν για τι κιθαρα μιλαει και θα τα βρουμε.
Ο καθενας εδω εχει ενα δικιο σε αυτα που λεει.
Διευκρινιζω λοιπον οτι επειδη δεν βαζω ποτε στις κιθαρες μου active μαγντες, παντα τις περναω απο το "τεστ" χωρις ενισχυτη.
Αν δεν περασουν αυτο το τεστ, οτι ηλεκτρικη αναβαθμιση και να κανω μετα, δεν προκειται να ακουστουν οπως πρεπει.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/10, 02:13 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #17 στις: 23/12/10, 06:10 »
Χτες έπιασα μια Fender Telecaster 52RI ή οποία δεν είχε υποστεί setup, και μια squier σεταρισμένη από γνωστό καλό μάστορα, με lindy fralin μαγνήτες, bone nut και καλά ηλεκτρικά. Η δεύτερη φαινόταν προφανώς φτηνότερη αλλά έπαιζε και ακουγόταν καλύτερα.


Κάθε κιθάρα, άν δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα, είναι τόσο καλή όσο ο τεχνικός (ή το ρομπότ) που την έχει σετάρει.


Τα ξύλα όντως παίζουν κάποιο ρόλο. Αλλά το να μιλάμε για ξύλα σε κιθάρες με τσίγκινες γέφυρες, πλαστικά nut, αφτιαχτα τάστα και ηλεκτρολογικό καλώδιο στα cavities είναι λίγο άσκοπο.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: τι εχει σημασια στην κιθαρα???
« Απάντηση #18 στις: 23/12/10, 09:02 »
Ξαναγυρνώντας λοιπόν στα τετριμένα και χιλιοειπωμένα να πω στον φίλο που άνοιξε το θέμα πως πολύ σωστά τα είπαν με τον φίλο του...ξύλα-κατασκευή-μαγνήτες τα πάντα παίζουν τον ρόλο τους.
Πολλοί φίλοι υποστηρίζουν πως τα ξύλα δεν έχουν κανένα ρόλο στον ήχο των ηλεκτρικών οργάνων,πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.
Πάντως κανείς δεν μπορεί να ορίσει σε ποιό ποσοστό.
Αν ήταν έτσι θα ήταν πάρα πολύ οικονομικό για όλους μας,γιατί με μία φτηνοκιθάρα,και με αλλαγή των μαγνητών με κάποιους της αρεσκείας μας και μ'ένα καλό σετάρισμα θα ήμασταν ΟΚ.
Βέβαια να θυμάσαι πως δεν πρόκειται να πείσεις κάποιον που έχει την αντίθετη άποψη,φαντάσου να προσπαθήσεις να πείσεις ένα άθεο για την ύπαρξη του Θεού....
Να συμφωνήσω επίσης με τον Gabriel6th στο ότι είναι άσκοπο να μιλάμε για ξύλα σε μία κιθάρα που όλα τα υπόλοιπα είναι όπως γράφει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 22:03
από Γιάννης [nOiz]
2 Απαντήσεις
2462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/05, 11:47
από takinen
13 Απαντήσεις
6171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/06, 13:44
από guitarlover
60 Απαντήσεις
16739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/09, 05:31
από Garvin
8 Απαντήσεις
4422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 14:28
από coolatos94
1 Απαντήσεις
2099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 18:49
από tseug
15 Απαντήσεις
4988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/11, 18:11
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
2189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 10:24
από Rockdude
70 Απαντήσεις
17309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/15, 10:17
από metalman
13 Απαντήσεις
7021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 12:59
από saved