Αποστολέας Θέμα: The d00m topic  (Αναγνώστηκε 18879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #25 στις: 16/10/06, 11:42 »
Εγώ όταν θέλω doom (πολύ σπάνια πλέον) ακούω Draconian, άντε και My Dying Bride... Αλλά παρόλο που οι Draconian είναι πολύ καινούρια κλπ. μπάντα μ'αρέσει πολύ περισσότερο απ'το 80% της doom φάσης, δεν ξέρω γιατί.

Αφου εισαι Gothας ρε ATG τι περιμενεις?

Οντως οι Pantheist δεν ειναι για ολες τις ωρες αλλα παντως παμε καλα, και το ΕΡ πουλαει και προσκλησεις για  συναυλειες σε ολη την Ευρωπη εχουμε (κατι παιζεται τωρα για πανευρωπαικο tour, αντε μπας και κατεβουμε  Ελλαδα...)

S

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #26 στις: 16/10/06, 12:09 »
απο candlemass πηρα το Nighfall αλλα πιο πολυ death θα το ελεγα!
τεσπα εσεις ξερετε!
Oxi ρε ντεθ..αφου τα φωνητικα του messiah ειναι μια χαρα και οι ταχυτητες πολυ αργες..Που το ειδες το ντεθ?(μην αρχισετε τις γκρινιες με τις ταμπελες..δεν γινεται αλλιως δουλεια)

Θα τους τσεκαρω τους pantheist τωρα καταλαβα οτι κατι παιζεται με τον sterghio!θα παω στο myspace!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #27 στις: 16/10/06, 14:39 »
απο candlemass πηρα το Nighfall αλλα πιο πολυ death θα το ελεγα!
τεσπα εσεις ξερετε!
Oxi ρε ντεθ..αφου τα φωνητικα του messiah ειναι μια χαρα και οι ταχυτητες πολυ αργες..Που το ειδες το ντεθ?(μην αρχισετε τις γκρινιες με τις ταμπελες..δεν γινεται αλλιως δουλεια)

Θα τους τσεκαρω τους pantheist τωρα καταλαβα οτι κατι παιζεται με τον sterghio!θα παω στο myspace!

Και να μην ξεχναμε τους Sorrow's Path, δικα μας παιδια με πολυ ταλεντο και θεληση σε COTD/epic doom υφος. Προσωπικα μπηκα στο Doom απο τους ΜΔΒ αλλα και Candlemass γουσταρω. Πηγα να τους δω στο Camden Underground περσυ στο Tour και ενας μαλαξ μου ανοιξε το κεφαλι πανω στην σκηνη μεσα στο δευτερο τραγουδι. Μου εμεινε το t-shirt και τα τεσσερα ραμματα στο κουτελο αφου εφυγε η διασηση. Παντως αυτο που ακουσα μου αρεσε πολυ, οπως το περιμενα.

S

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #28 στις: 17/10/06, 11:14 »
εγω παλι μονο τον χοντρουλη παπα ακουω κ παλι λιγα πραγματα..απο στονερ κλπ ακουτε τπτ?
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Eyemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Live real fast, still not die, never get old...
    • Προφίλ
    • Lifestock
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #29 στις: 17/10/06, 18:27 »
Εννοείς κάτι σαν τα παρακάτω;





Κάτι έχει πάρει το αυτί μου.
"We play rock n'roll. Just like Elvis." - Lemmy


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #30 στις: 19/10/06, 13:21 »
Ακουσα solitude aeturnus.TΟν δισκο Through the darkest hour.Ωραιος ηταν αλλα με κουρασε σε καποιο σημειο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #31 στις: 22/10/06, 22:21 »
Θεέ μου... οποίων αποτρόπαιων γραπτών έγιναν οι οφθαλμοί μου μάρτυρες εντός του παρόντος θέματος!

Όπως και να 'χει... doom over the world, eternal will be our mission!

Είναι ντροπή και αίσχος να μην αναφέρονται οι Reverend Bizarre με το ντεμπούτο τους να αποτελεί έναν από τους κορυφαίους doom δίσκους της τελευταίας δεκαετίας τουλάχιστον. Επίσης, να μνημονεύσω τους μισανθρώπους Esoteric, των οποίων ο ήχος και η ατμόσφαιρα είναι μοναδικά.

Μέχρι πόσες σελίδες μπορεί να πάει ένα θέμα; ;D
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #32 στις: 26/10/06, 18:00 »
Θεέ μου... οποίων αποτρόπαιων γραπτών έγιναν οι οφθαλμοί μου μάρτυρες εντός του παρόντος θέματος!

Όπως και να 'χει... doom over the world, eternal will be our mission!

Είναι ντροπή και αίσχος να μην αναφέρονται οι Reverend Bizarre με το ντεμπούτο τους να αποτελεί έναν από τους κορυφαίους doom δίσκους της τελευταίας δεκαετίας τουλάχιστον. Επίσης, να μνημονεύσω τους μισανθρώπους Esoteric, των οποίων ο ήχος και η ατμόσφαιρα είναι μοναδικά.

Μέχρι πόσες σελίδες μπορεί να πάει ένα θέμα; ;D


Οσες θες. Το σαββατο οι RevBiz παιζουν στο Λονδινο ενω εμεις (Pantheist) παιζουμε στο Βελγιo, Gent. Ελατε καμια βολτα...

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #33 στις: 26/10/06, 21:13 »
Εκτος απο τον Αλεξαντερ δε Γκρευ, γκοθικ-ντουμ του στυλ Draconian ακουει κανεις; Απο τετοιο στυλ εχω μονο απο Draconian, αλλα το σιντι που εχω (Where Lovers Mourn και μολις κατεβασα και το δευτερο και σκοπευω να παρω -οριτζιναλ- το τριτο) ειναι απο τα αγαπημενα μου γενικως!! Ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ γκοθικ ντουμ μεταλ! (γ**ω τις ταμπελες μου γ**ω...)
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #34 στις: 31/10/06, 20:27 »
Ας προσθέσω και γω μερικούς που μέχρι τώρα νομίζω ότι δεν αναφέρθηκαν καθόλου (δεν παίρνω και όρκο γιατί δεν αναγνώρισα και όλες τις φωτογραφίες)....

Electric Wizard....
The Obsessed....
Spirit Caravan....


Και οι τρεις είναι πολύ καλές μπάντες που σίγουρα θα έπρεπε κάποιος να τις προσέξει....

Α, και για κάποιον που ανέφερε τους Nebula, κατά τη γνώμη μου είναι σε πιο "stoner - desert" φάση, παρά doom (γνώμη μου πάντα)..... Θα τους έβαζα στην ίδια κατηγορία με τους  Fu Manchu, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα τώρα...
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #35 στις: 05/11/06, 19:31 »
Draconian....


      H        μπαντα!!! Εκπληκτικο γκοθικ/ντουμ....

Μολις τελειωσα και την ακροαση του Burning Halo...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #36 στις: 12/11/06, 19:12 »
Draconian....


      H        μπαντα!!! Εκπληκτικο γκοθικ/ντουμ....

Μολις τελειωσα και την ακροαση του Burning Halo...


Kai gw to phra poly prosfata. g**w ta cd. Ta 3 prwta kommatia (oi nees syntheseis) g**an kai dernoun enw akoma kai ta palia pou xanapaizoun sto Halo einai poly, poly kala! Mono auto to black metal stixeio na mhn  eixan (ta palia)... Basika to xarakthrismo "Oi diadoxoi twn TOT" ton exw akousei apeires fores opote arxika hmoun poly kaxypoptos me autous- perimena kati san Lacuna Coil me brutal- alla telika diapseustika (eutyxws). Exairetika gynaikia fwnhtika, tromeres syntheseis kai ola auta me 2-3 prog pinelies...

Asxeto: Einai ligo tragiko pou kaneis den anefere tous Paradise Lost dedomenou tou oti i MDB dimiourgythikan otan tous hdan se ena live sto Bradford to 89 enw oi Anathema pou htan sto idio live mexri na tous akousoun epaizan... Thrash (h Trash opws protima kaneis). Sigoura oi PL de paizoun th mousikh pou epaizan to 89 alla nomizw oti cd opws ta Drac. Times, Icon, One second kai Symbol of life einai diskares an kai den einai sto argosyrto death/doom pou oi perissoteroi apo auto to thread goustaroun alla nomizw oti se auto to styl to Gothic ftanei kai peisseuei...


Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #37 στις: 14/11/06, 10:28 »


Ειναι αλλα οι PL πουλησαν την μουσικη για το χρημα


drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #38 στις: 14/11/06, 11:29 »
..mia diorthwsh..

oudepote oi anathema paiksane thrash..doom death kataboles 100%..serenades ktlp.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #39 στις: 14/11/06, 19:03 »
..mia diorthwsh..

oudepote oi anathema paiksane thrash..doom death kataboles 100%..serenades ktlp.

+1000000000

αν επαιζαν οι anathema thrash? οι metallica στα πρώτα χρόνια τους τι παίζανε? black metal? έλεος......

καθαρο doom/death ήταν οι anathema.....

και όσο αφορα τους άλλους θεους....οι paradise lost στον πρώτο δισκο έπαιζαν καθαρο death....με κομματαρες έτσι? breeding fear, frozen illusion, lost paradise....και απο ότι νομιζω ήταν οι πρώτοι που εκαναν τον συνδυασμο γυναικειων φωνητικών με brutal αντρικά.....τώρα το ότι πούλησαν την μουσική τους...δεν νομιζω ότι ισχύει.....απλά άλλαξαν ύφος περνώντας τα χρόνια.....και δεν νομιζω να εξελίχθηκε σε κακο....εξαλλου έκαναν και ένα φανταστικο comeback με το paradise lost....και με την ίδια λογική και οι anathema προσπαθούν να κανουν την μουσική τους εμπορική....γράφωντας πιο soft (πολύ soft) κομματια (βλέπε everything)....πράγμα το οποιο δεν ισχύει γιατι οι anathema παραμενουν "παρακμιακή" μπάντα και στην πατρίδα τους ακόμα και τώρα θεωρούνται underground....οποτε πουθενα δεν υπάρχει (κατ'εμε) ξεπούλημα μουσικής.....
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/06, 19:04 από master of puppets- just burning »

mydyingbride

  • Επισκέπτης
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #40 στις: 14/11/06, 22:18 »
Εγω προσωπικα απο τετοια φαση ακουω my dying bride (βεβαιως βεβαιως :P),anathema,sons of Otis (που stonerιζουν αρκετα),saturnus (το καινουριο αρκετα καλο),lacrimae mortalium,paradise lost,katatonia,Earth(!!!)και κλασσικα sabbath...
Τωρα αυτο το thrash - anthema ...  ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #41 στις: 15/11/06, 02:10 »
Mη κολλάτε στις ταμπέλες λέμε. Στ'αυτιά σου αν ακούγετε thrash τι θα είναι?Black?
Λίγο απ'όλα όσα προαναφέρατε ακούω αλλά μέσα σε όλα ξεχωρίζω την εκπληκτική φωνή του Mesiah των Candlemass. Είναι τρομερός παντού. Δίνει το άλλο χρώμα στη Doom που χρειάζεται τα ωραία-οπερετικά φωνητικά του.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #42 στις: 15/11/06, 10:13 »

Εγω αναφερομουνα στους Paradise Losτ οι οποιοι εχουν γινει πιο Mainstream. Οσον αφορα την αγγλικη μουσικη σκηνη, το τι λεει το Hammer, Kerrang, Terrorizer δεν μετρανε μια καθ'οτι ειναι κατευθυνομενο marketing των εταιριων.

Οι Anathema εχουν σχεδον παραδεχθει οτι θελουν να γινουν οι νεοι Pink Floyd και στα live τους υπαρχουν παρα πολλοι mainstream fans.


Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #43 στις: 16/11/06, 01:35 »
Ρε παιδια τι σχεση εχουν οι Μπλακ Σαμπαθ με την ντουμ;

Τουλαχιστον αυτο ξερω οσον αφορα τα σιντι που εχω (Sabotage, Vol4, Sabbath B. S., Heaven and Hell, Mob Rulez, Paranoid)
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #44 στις: 16/11/06, 13:34 »

Υποτιθεται οτι το μοντερνο Doom ειναι εμπνευσμενο απο τους Black Sabbath. Ο λεγομενος Circle of True Doom η αλλιως COTD ειναι μια ομαδοποιηση doom υφους που εμμενει σε σαμπαθιανα στοιχεια - πχ καθαρα φωνητικα, ηχοχρωμα κλπ.


Αποσυνδεδεμένος jojo12

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #45 στις: 17/11/06, 15:29 »
ρε παιδιά sorry κι όλας αλλά στο line of deathless kings των  my dying bride δεν λείπουν πάρα πολύ τα brutal φωνητικά ?????πραγματικά ωραία rif αλλά ξεφύγανε πολύ ρε γ**ώτο.επίσης μεγάλη διαφορά έπαιξε απο το songs of darkness,words of light όπου πραγματικά υπήρχε πολύ σκοτεινή ατμόσφαιρα......τώρα νομίζω το παράκαναν...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/06, 15:30 από jojo12 »

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #46 στις: 19/11/06, 20:46 »
..mia diorthwsh..

oudepote oi anathema paiksane thrash..doom death kataboles 100%..serenades ktlp.

Δεν ειμαι σίγουρος αλλα νομιζω πολυ πριν το serenades ακομα πριν και απο το crestfallen ep.

Στεργιος. Απλά σκέψου οτι μπορει να μη γούσταραν μεταλ μετα το 95.. Ετσι κι αλλιώς θεωρώ οτι το one second ειναι ο κορυφαίος τους δίσκος... Γούστα θα μου πείς αλλα σκέψου οτι μπορεί σε 5-10 χρόνια να μη γουστάρεις ούτε εσύ μεταλ. Δε σημαίνει οτι ξεπουλίθηκες, ασε που κατα τη γνώμη μου είναι πολυ ευκολο να καταλάβεις πιοι πραγματικα πουλήθηκαν για λεφτά ( metalica, Lakuna coil κοκ)

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #47 στις: 19/11/06, 20:56 »
Εκτός από τα Candlemass μέχρι το Tale of creation μου άρεσε πολύ το πρώτο των Count Raven (storm warning) και το day of reckoning των Pentagram.
Οτιδήποτε άλλο έχω ακούσει δεν μου έκανε μεγάλη εντύπωση
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #48 στις: 20/11/06, 11:06 »

Μπηκε στη μεση η εταιρια, γλυκαθηκανε καποιοι καβαλημενοι απο τα φραγκα, πηρανε ποδι καποιοι οι οποιοι δεν τους αρεσε η αλλαγη κατευθηνσης... Μαθαινει πολλα κανεις στο Λονδινο οταν παει για μπυρες και πεφτει πανω σε διαφορες μορφες του μεταλ...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: The d00m topic
« Απάντηση #49 στις: 21/11/06, 10:06 »
Καθαρο Doom δεν ημουνα ποτε ιδιαιτερα φαν, μ εξαιρεση Solitude Aeturnus και Cathedral που μου αρεσαν αρκετα....Αντιθετως εχω μια ιδιαιτερη σχεση με το Doom/Death (Πρωτα αλμπουμς απο Αναθεμα, Paradise Lost και My Dying Bride)....Απο τα αγαπημενα μου στυλ και κλασσικη παρεα για συννεφιασμενα απογευματα... ;)
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/06, 23:03
από parlats