Αποστολέας Θέμα: EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59  (Αναγνώστηκε 19352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
EMG 81/60 vs SEYMOUR DUNCAN JB/'59
« στις: 31/05/08, 14:21 »
Ήρθε ο καιρος ν πάρω καινουργια κιθάρα. Με ενδιαφέρει πολύ η σειρά deluxe της LTD η οποία βγαίνει με 3 διαφορετικά σετ μαγνητών.
Τα ξύλα της κιθάρας είναι μαόνι.
Τα σετ μαγνητών είναι  1.EMG 81 60  2.EMG 81 85   3.SEYMOUR DUNCAN JB '59
Ο ενισχυτής μου είναι Peavey Valveking 112. Η μουσική που παίζω αφορά καθαρά τον σκληρό ήχο(death, thrash, heavy, doom, black.....γενικά ότι κάνει τις απανταχού μαμάδες να ουρλιάζουν από απελπισία για τα βλαστάρια τους). ;D
Ο μαγνήτης που με ενδιαφέρει είναι προφανώς ένας καλός ρυθμικός ο οποίος όμως θα αφήνει τα ξύλα της κιθάρας να δώσουν το χρώμα τους στον ήχο μου. Έχω ακούσει πως οι active μαγνητες (EMG 81) ακυρώνουν κατά πολύ τα ξύλα.
Πρατηρώ πως πολύ μεγάλοι κιθαρίστες αυτης της μουσικής χρισημοποιούν είτε τον JB είτε τον 81.
Ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά αυτών των 2.


JB:    clean: http://files.seymourduncan.com/audio/support/humbucker/Track32.mp3
        dirty: http://files.seymourduncan.com/audio/support/humbucker/Track33.mp3

EMG 81:      clean: http://www.emginc.com/downloads/mp3/EMG-81_bridge_clean.mp3
                 dirty: http://www.emginc.com/downloads/mp3/EMG-81_bridge_dirty.mp3

Όσον αφορά τον πάνω μαγνήτη αυτό που με ενδιαφέρει είναι καθαρός ήχος με πολλά μεσαία και μεγάλη διαρκεια.

'59:    clean: http://files.seymourduncan.com/audio/support/humbucker/Track15.mp3
         dirty: http://files.seymourduncan.com/audio/support/humbucker/Track17.mp3

EMG 60:    clean: http://www.emginc.com/downloads/mp3/EMG-60_neck_clean.mp3
               dirty: http://www.emginc.com/downloads/mp3/EMG-60_neck_dirty.mp3

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη
ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/08, 01:42 από nikolix »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #1 στις: 01/06/08, 03:56 »
πάρε ή 81/60 ή 81/85.  αν δεν κάνω λάθος ο 85 είναι ποιο καθαρός απ τον 60 αλλά ο 60 έχει περισσότερα μεσαία.

υγ:επιτέλους ας μου αποδείξει κάποιος ΠΩΣ τα ξύλα επηρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής.
 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #2 στις: 01/06/08, 10:52 »
Κυρίως στα καθαρα ακούς το χρώμα του ξύλου αλλά και στα lead παραμορφωμένα.
Μακάρι να ήξερα περισσότερα για αυτό το θέμα.
γιατι τους EMG?


οι κιθάρες για τις οποίες μιλάω είναι αυτές   http://www.espguitars.com/guitars_deluxe-ec.html

πείτε καμία γνώμη και για αυτές

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #3 στις: 01/06/08, 11:15 »
γιατι τους EMG?
Γιατι εισαι καφρος!  ;D

Η μουσική που παίζω αφορά καθαρά τον σκληρό ήχο(death, thrash, heavy, doom, black.....)

Και αφου αφορα και καθαρα κιολας τον σκληρο ηχο οι active μαγνητες οπως οι EMG ειναι οτι πρεπει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #4 στις: 01/06/08, 18:35 »
Ναι ειμαι ;D
το ιδιο λεει και η κοπελα μου
παραυτα καλο θα ηταν να εχω και καθαρα
...
η οχι? 8)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #5 στις: 01/06/08, 18:55 »
Η επιλογή όλων είναι εξαιρετική.....
Όμως εγώ θα προτιμούσα τον 85

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #6 στις: 01/06/08, 21:01 »
Ναι ειμαι ;D
το ιδιο λεει και η κοπελα μου
παραυτα καλο θα ηταν να εχω και καθαρα
...
η οχι? 8)
Οι EMG κατα την αποψη πολλων και της δικιας μου μπορουν να εχουν και εξαιρετικα καθαρα λογω της ευκρινειας τους και γενικα δεν ειναι καθολου απαγορευτικοι για καθαρα, οτι θες παιζεις. Αν θες για περισσοτερη ευελιξια περνεις το σετ 81/89 η ακομη καλυτερα 81TW/89. Ο 81TW ειναι ενας 81 μαζι με εναν SA που ειναι μονος και ο 89 ειναι ενας 85 μαζι με εναν SA παλι. Πολλοι προτιμουν 85 βεβαια στη γεφυρα, εχει πιο πολλα μπασα ενω ο 81 περισοτερα μεσαια κ πριμα, δε σημενει βεβαια οτι ο 81 ειναι κακος το αντιθετο θα ελεγα, αλλα και αυτο ειναι υποκειμενικο. Τελος ο 60 δε βγενει σε σπλιταρισμενη εκδοση αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/08, 21:10 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #7 στις: 02/06/08, 00:53 »
Ο SD '59 δε νομιζω να σε καλυψει καθολου για το ειδος που θελεις, ειναι πολυ ιδιαιτερος μαγνητης.
Εχω κιθαρα και με 81/85 και με 81/60. 81 ειναι οκ, 85 και 60 πετανε. Τωρα δεν μπορω να πω ποιος συγκεκριμενα θα σου εκανε καλυτερα... ισως ο 85 να ειναι λιγο πιο κοντα στον ηχο που θελεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #8 στις: 02/06/08, 02:05 »
στους πρότεινα επειδή είπες ότι παίζεις death, thrash, heavy, doom, black.
όσο για τα καθαρά, αν βάλεις  τον 85 στo neck λίγο χαμηλά σε ύψος και χαμηλώσεις ελάχιστα την ένταση από το ποτενσιόμετρο
της κιθάρας έχεις καθαρά, μαγικά θα έλεγα!!!!  και ο 81 στο neck έχει ωραία καθαρά με λιγότερα μπάσα. (για τον 60 δεν ξέρω
αλλά θα ήθελα πολύ να τον δοκιμάσω).
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #9 στις: 02/06/08, 10:02 »
Ο ενισχυτης που εχω ειναι τιγκα στα χαμηλα κα σηκωνει πολυ ογκο
Υποθετω πως με τον 81 στα ρυθμικα δεν θα εχω προβλημα
Και τα καθαρα με 81 85 πρεπει να ειναι αρκετα καλα στη μεσαια θεση
ωραιο το κολπακι για τα καθαρα με τον 85 χαμηλωμενο
ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες
για τις κηθαρες εχετε να πειτε η να ρποτεινεται κατι?

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #10 στις: 03/06/08, 13:54 »
αναλογως το ειδος που σε ενδιαφερει να πεξεις και τον ηχο σου θα παρεις και τουσ αναλογους μαγνητες
Οι duncan jb k 59 πανε δαγκωτοι κατα την αποψη μου αν θελεις να πιασεις ροκ και λιγο πιο χεβυ ηχο.
δεν ενδικυνται για ακρεες παραμορφωσεις και αν συνδιαστουν με μαονι και παλισανδρο η κιθαρα σου θα αποδωσει
ισως και το 99%.

Αλλα αυτο το σετ πρεπει να μαθεις να το πεζεις εννοοντας οτι σε αντιθεση με τους ΕΜg δεν ωγαζει αρμονικες για πλακα και δεν μπουκωνει ασταματητα.

Για μενα ειναι σαν να εχεις να επιλε3εις μεταξυ λαμπατου ενισχυτη και τρανζιστορ...
Ο τρανζιστορ(emg) ειναι πιο απλος και ευκολος στη χρηση
ο λαμπατος (duncan) θελει πολυ κοπο να μαθεις να τον χρησιμοποιεις και να πεζεις αλλα εχει πολυ καλυτερη αποδοση και ηχο

Αυτα  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #11 στις: 03/06/08, 20:54 »
ο ενισχυτης που χρισημοποιω ειναι φουλ λαμπα
πιστευεις πως θα χασει αν χρισημοποιησω emg πανω του?
θα αναδηχθει καλυτερα ο ηχος απο τη χρηση των duncan?

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #12 στις: 03/06/08, 22:15 »
Για μενα ειναι σαν να εχεις να επιλε3εις μεταξυ λαμπατου ενισχυτη και τρανζιστορ...
Ο τρανζιστορ(emg) ειναι πιο απλος και ευκολος στη χρηση
ο λαμπατος (duncan) θελει πολυ κοπο να μαθεις να τον χρησιμοποιεις και να πεζεις αλλα εχει πολυ καλυτερη αποδοση και ηχο

Αυτο που λες ειναι ακρως υποκειμενικο και ,κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον, λαθος. Οι EMG και γενικα οι active μαγνητες ειναι ως γνωστον "δυσκολοτεροι" αφου αναδεικνυουν περισσοτερο τις αδυναμιες της τεχνικης σου λογω της καθαροτητας τους. Απο αποψη ηχου ειναι καθαρα θεμα προτιμησης. Επιμενω παντως πως οι EMG εχουν το προβαδισμα για καφροκαταστασεις ενω οι Duncan ειναι πιο γενικοι καπως μαγνητες. Σημαντικο ρολο βεβαια στον τελικο ηχο παιζουν και ο ενισχυτης και τα εφε.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/08, 22:18 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #13 στις: 03/06/08, 22:49 »
Παράθεση
Οι EMG και γενικα οι active μαγνητες ειναι ως γνωστον "δυσκολοτεροι" αφου αναδεικνυουν περισσοτερο τις αδυναμιες της τεχνικης σου λογω της καθαροτητας τους.

για σκεψου  τι γινετε με την χρηση παραμορφωσης... ποσο δινουν οι ακτιβ και αν αναδυκνυουν τισ αδυναμιες σου....

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #14 στις: 04/06/08, 01:30 »
Παράθεση
Ο τρανζιστορ(emg) ειναι πιο απλος και ευκολος στη χρηση
ο λαμπατος (duncan) θελει πολυ κοπο να μαθεις να τον χρησιμοποιεις και να πεζεις αλλα εχει πολυ καλυτερη αποδοση και ηχο

ατυχές παράδειγμα νομίζω. όσο για την μουσική που παίζει ο φίλος διάβασε το θέμα απ την αρχή!!
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #15 στις: 04/06/08, 13:09 »
Παράθεση
Οι EMG και γενικα οι active μαγνητες ειναι ως γνωστον "δυσκολοτεροι" αφου αναδεικνυουν περισσοτερο τις αδυναμιες της τεχνικης σου λογω της καθαροτητας τους.

για σκεψου  τι γινετε με την χρηση παραμορφωσης... ποσο δινουν οι ακτιβ και αν αναδυκνυουν τισ αδυναμιες σου....

ισχυει ρε παιδια? :o

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #16 στις: 04/06/08, 13:20 »
Αν ήμουν "κάφρος" θα προτιμούσα σίγουρα EMG μαγνήτες. Τώρα αν τίθεται θέμα καθαρών, εξαρτάται τί σκέφτεται κανείς όταν ζητάει καθαρό ήχο. Για μένα από τα καλύτερα γκάζια σε bridge θέση έχει ο 85 γιατί θεωρώ ότι μπορεί να παίξει τα πάντα, από κλάσσικ ροκ μέχρι μέταλ με τον κατάλληλο εξοπλισμό (πετάλια, ενισχυτή). Από καθαρά όμως για αρπίσματα με chorus κλπ θα επέλεγα (όπως έχω ήδη κάνει στο ταυρί μου) 89 για λαιμό που σπλιττάρει και καθαρίζει κατα πολύ. Δεν έχω ακούσει άλλους μαγνήτες emg εκτός από μονούς.

Όσο για τους SD JB, 59 τους έχω χρησιμοποιήσει και ως μονούς (single coil sized) και ως διπλούς. Είναι πολύ ευέλικτοι, αλλά εξαρτώνται πιστεύω ακόμα περισσότερο από τον εξοπλισμό σου. Στη θέση σου για το είδος αυτό μάλλον θα προτιμούσα τους πιο ακραίους. Που είναι μάλλον 81/60 σύμφωνα με τα λεγόμενα πολλών. Ή έχουμε γκάζι ή δεν έχουμε, έτσι για να γουστάρουμε. Τώρα για καθαρά μόνο ένας 89 σώζει, ή ο 81TW που είπε το παλικάρι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #17 στις: 13/06/08, 16:50 »
πάρε ή 81/60 ή 81/85.  αν δεν κάνω λάθος ο 85 είναι ποιο καθαρός απ τον 60 αλλά ο 60 έχει περισσότερα μεσαία.

υγ:επιτέλους ας μου αποδείξει κάποιος ΠΩΣ τα ξύλα επηρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής.
 

η μαγνητες αναπαραγουν το σήμα που δεχονται απο τις χορδες.
Το σημα αυτο εξαρταται απο το ΠΟΥ πατανε οι χορδες.
Αλλιώς θα ταλαντωθει-ηχησει η χορδη πανω σε ξυλο της προκοπής και αλλιως πχ σε ένα παγκάκι
Οπως και στα ηχεία! Αλιιως παιζει ενα ηχειο σε οτι νανε καμπινα και αλλιως το ιδιο ηχειο σε <σωστά> ξύλα

Σχετικα με το 81vs JB..
Αν θες να ακους την κιθαρα σου και τα ξυλα της δαγκωτα τον JB.
O 81 ειναι active και θυμιζει..προενίσχυση  :o

Για τσιτα γκαζια ο 81

Παντως εγω γενικα θα διαλεγα τον JB απο αυτους τους δύο

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #18 στις: 13/06/08, 17:16 »
Αυτό που λέει ο jkstigma είναι σωστό, μόνο που οι χορδές δεν πατάνε σε ξύλα αλλά στο nut και στη γέφυρα... ;)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #19 στις: 14/06/08, 04:26 »
Παράθεση
η μαγνητες αναπαραγουν το σήμα που δεχονται απο τις χορδες.
Το σημα αυτο εξαρταται απο το ΠΟΥ πατανε οι χορδες.
Αλλιώς θα ταλαντωθει-ηχησει η χορδη πανω σε ξυλο της προκοπής και αλλιως πχ σε ένα παγκάκι
Οπως και στα ηχεία! Αλιιως παιζει ενα ηχειο σε οτι νανε καμπινα και αλλιως το ιδιο ηχειο σε <σωστά> ξύλα


(έχει γίνει κάποιο πείραμα? έχει αποδειχθεί? έχει μετρηθεί? ή είναι ράδιο αρβύλα ?)
αλλά ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι σωστό, ΠΟΣΟ επηρεάζουν τον ήχο ?  για τι ποσοστό μιλάμε 1/100000000000000000000000000000000000000000000000................... ?

Παράθεση
O 81 ειναι active και θυμιζει..προενίσχυση
]
ένα ακόμα ατυχές παράδειγμα  ::) 
(σορι αλλά δεν κατάλαβα την εκφράσει "θυμίζει..προενισχυση", άλλωστε οι active έχουν ενσωματωμένη προενισχυση)

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #20 στις: 14/06/08, 10:17 »
Με τους EMG 81TW/89 μπορεις να παιξεις οτι θελεις (απο thrash μεχρι blues ανετα) και γιαυτο που λενε οτι οι active ειναι πιο ευαισθητοι και φαινονται τα λαθη κλπ ειναι πιο πολυ στη θεωρια. Εγω παντως δε καταλαβα σημαντικη διαφορα σε αυτον τον τομεα οταν άλλαξα απο τους passive.
Ειμαι παντως και γω της αποψης οτι τα ξυλα επηρρεαζουν τον ηχο, και ειδικα οταν μιλαμε για sustain. Αλλα για να μιλησω με ποσοστα (εκτος sustain που οντως επηρρεαζεται):

5% ξυλα
25% μαγνητες
30% ενυσχητες/εφε
40% δαχτυλα
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/08, 10:24 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #21 στις: 15/06/08, 21:26 »
Παράθεση
η μαγνητες αναπαραγουν το σήμα που δεχονται απο τις χορδες.
Το σημα αυτο εξαρταται απο το ΠΟΥ πατανε οι χορδες.
Αλλιώς θα ταλαντωθει-ηχησει η χορδη πανω σε ξυλο της προκοπής και αλλιως πχ σε ένα παγκάκι
Οπως και στα ηχεία! Αλιιως παιζει ενα ηχειο σε οτι νανε καμπινα και αλλιως το ιδιο ηχειο σε <σωστά> ξύλα


(έχει γίνει κάποιο πείραμα? έχει αποδειχθεί? έχει μετρηθεί? ή είναι ράδιο αρβύλα ?)
αλλά ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι σωστό, ΠΟΣΟ επηρεάζουν τον ήχο ?  για τι ποσοστό μιλάμε 1/100000000000000000000000000000000000000000000000................... ?

Παράθεση
O 81 ειναι active και θυμιζει..προενίσχυση
]
ένα ακόμα ατυχές παράδειγμα  ::) 
(σορι αλλά δεν κατάλαβα την εκφράσει "θυμίζει..προενισχυση", άλλωστε οι active έχουν ενσωματωμένη προενισχυση)



Τωρα ειλικρινα ρωτας αν υπαρχει διαφορα σε κιθαρες με ιδιους μαγνητες και διαφορετικα ξυλα? Ημαρτον Κυριε..

Παρε μια χαρλευ μπεντον. Παρε και μια πρς, απο τις καλες καλες. Μια 513 για παραδειγμα. Και βαλε και στις δυο το σετακι που συζητιεται εδω περα, το jb/59. Τι αλλο να σου πω. Δεν θα υπαρχει καμια σχεση στον ηχο, η μια θα θυμιζει τενεκε, η αλλη ΟΡΓΑΝΟ. ;)

Το ιδιο ισχυει και για τις καμπινες, γιατι στην ουσια ο ηχος ειναι ταλαντωση, και οι μεταβλητες της εξαρτονται και απο τα υλικα, γιατι στην προκειμενη περιπτωση προκειται για κυμα, και οπως ξερεις τα κυματα μεταδιδονται διαφορετικα σε αλλα υλικα. Τα ξυλα στις καμπινες, διαπιστωμενα κανουν τρελες διαφορες, που ισως να μην ακουσεις οταν παιζεις στο δωματιο σου. Πανε βγες σε μια συναυλια, και στο στουντιο, δες πως θα βγουν μπροστα, πως θα ακουστουν στο συνολο, τι συχνοτητες θα πεταξουν μπροστα...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #22 στις: 15/06/08, 21:36 »
Κανείς δε διαφωνεί πως ρόλο στον ήχο παίζει ακόμα και το finish πχ της κιθάρας. Παρ' όλα αυτά, αυτό που έχει σημασία είναι πόσο τον επηρεάζει. Κακά τα ψέματα, αν στο ριγκ σου έχεις 10 πετάλια, προενισχυτή, ενισχυτή και δε συμμαζεύεται, διαφορά δεν πρόκειται να καταλάβεις...

Υ.Γ. Αλλάξτε επιτέλους αυτό το SEYMOMOUR ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/08, 21:38 από VampireLestrat »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #23 στις: 16/06/08, 01:00 »
φίλε hoba δεν μου αποδεικνύει τίποτα απολύτως αυτό που λες απλός συνεχίζεις έναν μύθο....
και είναι φυσικό μια χαρλευ τον 100-150€ να είναι χειρότερη απο μια Κιθάρα χιλιάδων ευρό, δεν μου λέει τίποτα αυτό!!
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 81/60 vs SEYMOMOUR DUNCAN JB/'59
« Απάντηση #24 στις: 16/06/08, 16:16 »
φίλε hoba δεν μου αποδεικνύει τίποτα απολύτως αυτό που λες απλός συνεχίζεις έναν μύθο....
και είναι φυσικό μια χαρλευ τον 100-150€ να είναι χειρότερη απο μια Κιθάρα χιλιάδων ευρό, δεν μου λέει τίποτα αυτό!!

Δεν ειναι μυθος ρε γ**ωτο... Ποσες φορες να το εξηγησω? Προσεξε καλυτερα λιγο αυτα που λεω.. Δεν θελω να γινομαι εριστικος, αλλα ΟΛΑ ΟΝΤΩΣ κανουν τη διαφορα στον ηχο.. Επειδη δεν το αποδεικνυει τιποτα σε σενα δεν σημαινει οτι δεν ειναι και ετσι..  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
89 Απαντήσεις
33958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:19
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
0 Απαντήσεις
2769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 11:01
από aragorn23984
3 Απαντήσεις
2932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/11, 22:47
από metalmike
4 Απαντήσεις
8051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 20:55
από Snake_
11 Απαντήσεις
11022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 12:40
από Α. Κ. Ρ.
38 Απαντήσεις
23737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 07:58
από panixgr
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/19, 09:46
από panixgr
0 Απαντήσεις
1052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/20, 16:11
από Yiannis Papadopoulos
1 Απαντήσεις
2987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/21, 13:38
από BitCollector