Αποστολέας Θέμα: Τη γνώμη σας παλικάρια  (Αναγνώστηκε 14469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τη γνώμη σας παλικάρια
« στις: 17/10/17, 20:15 »
Επειδή το GAS έχει αρχίσει πάλι και με τρώει θα θελα τη γνώμη σας για τα εξής θέματα.

1) Για εντάσεις σπιτιού( μπορώ να παίξω και λίγο δυνατα χωρίς να ενοχλώ γείτονες...φαινομενικά τουλάχιστον) τι θα προτείνατε...5 watt λάμπα ή κάτι παραπάνω? 15-20 ας πούμε.
    Δεν έχω σκοπό να μπω σε κανένα γκρουπάκι...παίζω καθαρά για δική μου ευχαρίστηση...προς το παρόν τουλάχιστον.
2) έχω δει στο noiz τις εξής αγγελίες:
    https://smart.noiz.gr/details.php?id=355651 (είναι 4-5 χρόνων και δεν έχουν αλλάχτεί ποτέ οι λάμπες του)

    https://smart.noiz.gr/details.php?id=352858 ( 1.5 χρόνων και στο κουτί του αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής)

    https://smart.noiz.gr/details.php?id=346078 ( που απ ότι λέει ο ιδιωκτήτης του έχει παιξει 1-2 φορές και είναι ουσιαστικά καινόυργιος- πάλι δεν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής)

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο βαριά θα ναι η παντόφλα που θα φάω, αλλά και αν πρεέπει να εμπιστευτώ ενισχυτή που δε μπορώ να δω από κοντά.

Αν υποθέσουμε ότι ξεπερνάμε τα 2 αυτά εμπόδια...ποιόν απ τους 3 θα διαλέγατε?

Να σημειώσω ΄τι τα ακούσματα μου είναι του στυλ ac/dc, zeppelin, accept κλπ...rock, heavy metal και στο τσακίρ κέφι metallica έτσι για να γουστάρουμε.

   
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #1 στις: 17/10/17, 21:03 »
https://smart.noiz.gr/details.php?id=348761


παρτον γτ θα τον παρω εγω

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #2 στις: 17/10/17, 21:17 »
Δεν θα παρεις τιποτα χωρις δοκημη.ΙΔΙΩΣ μεταχειρο.μετα θα φας απο μενα,οχι παντοφλα,αρβιλο απο την δουλεια (σιδερο προστασιας μπροστα,στην σολα κτλ) και μαλιστα χωρις να το καθαρισω (ειμαι κτηνοτροφος)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #3 στις: 17/10/17, 21:19 »
https://smart.noiz.gr/details.php?id=348761


παρτον γτ θα τον παρω εγω
χωρίς φχ λοοπ?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #4 στις: 17/10/17, 22:52 »
γνώμη μου είναι ,αν την παρόομρφωση την παίρνεις από πετάλια , να πας σε 15 watt και πάνω ... λόγω headroom
αν σε καλύπτει η παραμόρφωση του ενισχυτή τότε να πας σε 5 και κάτω

όπως είπε και ο saved μόνο κατόπιν δοκιμής , όχι μόνο για να διαπιστώσεις το καλό της λειτουργίας του αλλά και για να δεις άμα σου αρέσει ο ήχος του
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #5 στις: 17/10/17, 23:27 »
https://smart.noiz.gr/details.php?id=348761


παρτον γτ θα τον παρω εγω
χωρίς φχ λοοπ?
δε ξερω κατα ποσο το χρειαζεσαι,αλλα ειναι μακραν ο καλυτερος ηχος που εχω ακουσει στη κατηγορια!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #6 στις: 17/10/17, 23:43 »
γνώμη μου είναι ,αν την παρόομρφωση την παίρνεις από πετάλια , να πας σε 15 watt και πάνω ... λόγω headroom
αν σε καλύπτει η παραμόρφωση του ενισχυτή τότε να πας σε 5 και κάτω

όπως είπε και ο saved μόνο κατόπιν δοκιμής , όχι μόνο για να διαπιστώσεις το καλό της λειτουργίας του αλλά και για να δεις άμα σου αρέσει ο ήχος του




ΤΙ σημασία έχει από που θα παίρνω την παραμόρφωση μου? Βασικά θέλω κάτι το οποίο θα με καλύψει και τώρα που ψάχνομαι με την Πεταλιέρα μου ή τα μελλοντικά πετάλια και χωρίς αυτά. Ένα ενισχυτή που θα βγάζει ωραιο ήχο και θα με καλύπτει μελλοντικά. Που να μπορώ να τον χρησιμοποιώ και σκέτο και με πετάλια και να βγάζει και κάποια ένταση αν χρειαστεί.ζηταω πολλά?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #7 στις: 18/10/17, 01:39 »
γνώμη μου είναι ,αν την παρόομρφωση την παίρνεις από πετάλια , να πας σε 15 watt και πάνω ... λόγω headroom
αν σε καλύπτει η παραμόρφωση του ενισχυτή τότε να πας σε 5 και κάτω

όπως είπε και ο saved μόνο κατόπιν δοκιμής , όχι μόνο για να διαπιστώσεις το καλό της λειτουργίας του αλλά και για να δεις άμα σου αρέσει ο ήχος του




ΤΙ σημασία έχει από που θα παίρνω την παραμόρφωση μου? Βασικά θέλω κάτι το οποίο θα με καλύψει και τώρα που ψάχνομαι με την Πεταλιέρα μου ή τα μελλοντικά πετάλια και χωρίς αυτά. Ένα ενισχυτή που θα βγάζει ωραιο ήχο και θα με καλύπτει μελλοντικά. Που να μπορώ να τον χρησιμοποιώ και σκέτο και με πετάλια και να βγάζει και κάποια ένταση αν χρειαστεί.ζηταω πολλά?

έχει μεγάλη σημασία για το αποτέλεσμα στον ήχο που θα πάρεις.
έχουν περάσει απο τα χέρια μου 3 λαμπάτοι ενισχυτές με λιγότερα από 6 watt (ένας εκ των οποίων ήταν και ο vht ultra 6) και άλλοι 3 λαμπάτοι με ισχύ απο 20 watt και πάνω. απο την εμπειρία μου με αυτούς και επειδή παίζω πολύ με τα πετάλια μου έχω την άποψη που έγραψα προηγουμένως.  αν δε σ'ενδιαφέρει ή τη θεωρείς άσχετη με την αναζήτησή σου... οκ .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #8 στις: 18/10/17, 10:44 »
γνώμη μου είναι ,αν την παρόομρφωση την παίρνεις από πετάλια , να πας σε 15 watt και πάνω ... λόγω headroom
αν σε καλύπτει η παραμόρφωση του ενισχυτή τότε να πας σε 5 και κάτω
+++
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #9 στις: 18/10/17, 12:31 »
Επειδή το GAS έχει αρχίσει πάλι και με τρώει θα θελα τη γνώμη σας για τα εξής θέματα.

1) Για εντάσεις σπιτιού( μπορώ να παίξω και λίγο δυνατα χωρίς να ενοχλώ γείτονες...φαινομενικά τουλάχιστον) τι θα προτείνατε...5 watt λάμπα ή κάτι παραπάνω? 15-20 ας πούμε.
    Δεν έχω σκοπό να μπω σε κανένα γκρουπάκι...παίζω καθαρά για δική μου ευχαρίστηση...προς το παρόν τουλάχιστον.
2) έχω δει στο noiz τις εξής αγγελίες:
    https://smart.noiz.gr/details.php?id=355651 (είναι 4-5 χρόνων και δεν έχουν αλλάχτεί ποτέ οι λάμπες του)

    https://smart.noiz.gr/details.php?id=352858 ( 1.5 χρόνων και στο κουτί του αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής)

    https://smart.noiz.gr/details.php?id=346078 ( που απ ότι λέει ο ιδιωκτήτης του έχει παιξει 1-2 φορές και είναι ουσιαστικά καινόυργιος- πάλι δεν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής)

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο βαριά θα ναι η παντόφλα που θα φάω, αλλά και αν πρεέπει να εμπιστευτώ ενισχυτή που δε μπορώ να δω από κοντά.

Αν υποθέσουμε ότι ξεπερνάμε τα 2 αυτά εμπόδια...ποιόν απ τους 3 θα διαλέγατε?

Να σημειώσω ΄τι τα ακούσματα μου είναι του στυλ ac/dc, zeppelin, accept κλπ...rock, heavy metal και στο τσακίρ κέφι metallica έτσι για να γουστάρουμε.

   

δοκιμή και εγγύηση, διαφορετικά μισή τιμή και βλέπουμε....

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #10 στις: 18/10/17, 13:02 »
γνώμη μου είναι ,αν την παρόομρφωση την παίρνεις από πετάλια , να πας σε 15 watt και πάνω ... λόγω headroom
αν σε καλύπτει η παραμόρφωση του ενισχυτή τότε να πας σε 5 και κάτω

όπως είπε και ο saved μόνο κατόπιν δοκιμής , όχι μόνο για να διαπιστώσεις το καλό της λειτουργίας του αλλά και για να δεις άμα σου αρέσει ο ήχος του

ΤΙ σημασία έχει από που θα παίρνω την παραμόρφωση μου? Βασικά θέλω κάτι το οποίο θα με καλύψει και τώρα που ψάχνομαι με την Πεταλιέρα μου ή τα μελλοντικά πετάλια και χωρίς αυτά. Ένα ενισχυτή που θα βγάζει ωραιο ήχο και θα με καλύπτει μελλοντικά. Που να μπορώ να τον χρησιμοποιώ και σκέτο και με πετάλια και να βγάζει και κάποια ένταση αν χρειαστεί.ζηταω πολλά?

έχει μεγάλη σημασία για το αποτέλεσμα στον ήχο που θα πάρεις.
έχουν περάσει απο τα χέρια μου 3 λαμπάτοι ενισχυτές με λιγότερα από 6 watt (ένας εκ των οποίων ήταν και ο vht ultra 6) και άλλοι 3 λαμπάτοι με ισχύ απο 20 watt και πάνω. απο την εμπειρία μου με αυτούς και επειδή παίζω πολύ με τα πετάλια μου έχω την άποψη που έγραψα προηγουμένως.  αν δε σ'ενδιαφέρει ή τη θεωρείς άσχετη με την αναζήτησή σου... οκ .

Όχι βρε συ μην προσβαλεσαι...δεν το εννοώ έτσι...ρωταω για να καταλάβω τι παίζει.
Ουσιαστικά θέλω ένα ενισχυτή να παίζω χωρίς πετάλια/Πεταλιέρα αλλά να τα παίρνει και ωραία όταν τα συνδέσω για να κάνω και τα πειράματα μου ή να πάρω συγκεκριμένο ήχο. Να έχει όμως και κάποια ένταση αν χρειαστεί.

Θέλω δλδ να παιζω στο σπιτι για τη μελετη μου ή για να παιζω τα κομμάτια που μ αρέσουν ή που μαθαίνω,κατά βάση, να βάζω και την πεταλιέρα μου όταν έχω λίγο χρόνο παραπάνω για να βάλω ήχους/εφέ κλπ και να μπορώ αν την χρησημοποιήσω σε κανένα live-ακι του στυλ εξετάσεις του ωδείου( 1 φορά το χρόνο), μπροστά σε κόσμο και να χει και λίγη ένταση.

Να ναι λίγο ευέλικτη δλδ, όσο το δυνατόν περισσότερο. Βασικά τι θα ναι καλύτερο? combo ή κεφαλή-ηχείο?
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/17, 13:10 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #11 στις: 18/10/17, 13:54 »
.. Βασικά τι θα ναι καλύτερο? combo ή κεφαλή-ηχείο?
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79527.msg624405#msg624405
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #12 στις: 18/10/17, 16:26 »
Λίγο δύσκολη η επιλογή με βάση αυτά που αναφέρεις. Θέλεις ενισχυτή που να έχει ωραίο ήχο μόνος του, αλλά να παίρνει πετάλια καλά και να συνεργάζεται καλά με την πεταλιέρα σου. Πού να κάνει για το σπίτι, αλλά να έχει και περισσότερη ένταση αν χρειαστεί. Ψάχνεις δηλαδή για τον ενισχυτή που τα έχει όλα και συμφέρει. Δεν έχεις καταλήξει αν θα προτιμούσες combo ή κεφαλή και καμπίνα, πράγμα το οποίο μπορεί από μόνο του να είναι σημαντικό για την τελική σου επιλογή από πλευράς χρήσης, χώρου και προϋπολογισμού.

Για τους ενισχυτές που παραθέτεις, θα έλεγα ότι πιθανόν ο Blackstar να είναι πιο κατάλληλος για τα είδη που παίζεις και τα 5W είναι αρκετά για το σπίτι, συν το γεγονός ότι έχει έξοδο για ακουστικά, οπότε μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις χωρίς να ενοχλείς κανέναν. Έχει δύο κανάλια με αρκετές επιλογές που προσφέρουν ικανοποιητική ηχητική ευελιξία για έναν ενισχυτή αυτής της κατηγορίας και FX loop. Είναι μικρός σε μέγεθος, άρα πιο φορητός (αν και αυτό μάλλον δεν σε ενδιαφέρει στην παρούσα φάση), αλλά ο συγκεκριμένος στην αγγελία είναι πιο ακριβός από τους άλλους δύο. Aυτό μπορεί να συνεπάγεται και μεγαλύτερη παντόφλα, ειδικά αν συνυπολογίσεις το κόστος της καμπίνας...

Από την άλλη πλευρά, επειδή λές ότι ψάχνεις για ενισχυτή που θα καλύπτει τις ανάγκες σου όχι μόνο τώρα αλλά και στο μέλλον (πράγμα που ούτως ή άλλως είναι δύσκολο να προβλέψουμε), αντικειμενικά ο Bugera είναι σίγουρα ακόμα πιο ευέλικτος και με περισσότερες δυνατότητες. To βρώμικο κανάλι του δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, αλλά λόγω μεγαλύτερης ισχύος έχει καλύτερο καθαρό και μεγαλύτερο headroom, το οποίο όπως σωστά είπαν ο modfori και ο Adr1anos θα σού επιτρέψει να χρησιμοποιήσεις πετάλια αν η παραμόρφωση του ενισχυτή δεν σε ικανοποιεί. Επίσης έχει δυνατότητα για λειτουργία σε triode mode, η οποία αν θυμάμαι καλά μειώνει την ισχύ γύρω στα 12-13W, δηλαδή πιο λογικές εντάσεις για σπίτι. Είναι όμως μεγαλύτερος σε μέγεθος και βαρύτερος από τον Blackstar (13 κιλά έναντι 7-8 τoυ Blackstar).

Αν θέλεις την άποψή μου, νομίζω ότι για τις ανάγκες και τις περιστάσεις σου, ίσως είναι καλύτερα να επιστρέψεις στην αναζήτηση μικρού λαμπάτου combo. O Bugera V22 της αγγελίας δεν είναι άσχημη επιλογή, αλλά σίγουρα δεν είναι μικρός. Ίσως χρειάζεται λίγο περισσότερο ψάξιμο αφού σκεφτείς τι ακριβώς χρειάζεσαι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #13 στις: 18/10/17, 17:58 »
Ναι το ξέρω ότι ζητάω πολλά και καταλαβαίνω(μαλλον) τι θες να πεις. Το πιο πιθανό είνια να πάω ν ακούσω μερικούς ενισχυτές πριν πάρω μια απόφαση. Απλά επειδή δε με βλέπω να παίρνω 2ο ή 2ο ενισχυτή στο μέλλον, θέλω να πάρω έναν που να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μου.

έχω δεί και τον http://www.nakas.gr/prd/engl-gigmaster-15-e310-enisxitis-lixnias-il-kitharas-15w-1-x-10
ο οποίος βγαίνει και σε κεφαλή και επίσης και τον
http://www.nakas.gr/prd/evh-5150-iii-lbxii-lunch-box-kefali-ilektrikis-kitharas-15-watts.

και οι 2 ΄χουν ένα "κόλπο" που μειώνει τη δυναμη τους σε watt και μπορεί κάποιος να τους χρησημοποιήσει και σε εντάσεις σπιτιού...απ ότι έχω καταλάβει δλδ.

υπάρχει και ένας τρίτος που θα θελα να δω, ο fender bassman 007(νομίζω λέγεται).

Έχω διαβάσει διάφορα εδώ στο forum και δυσκολευομαι να πάρω μια απόφααση αν δεν τους ακούσω από κοντά.
Σίγουρα πρέπει να κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά για να καταληξω κάπου, αλλά και η δική σας βοήθεια είναι πολύτιμη.

Ένα πράγμα που δεν έχω καταλάβει είναι το γιατί είναι προτιμότεροι οι combo για το σπίτι από τους κεφαλή- καμπίνα.

Επίσης τι είναι αυτό το headroom που αναφέρατε και γιατί ο μικρότερος είναι καλύτερος για σπίτι απ τον πιο μεγάλο?

Αυτά για τώρα... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/17, 18:00 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #14 στις: 18/10/17, 18:31 »
Απαντόντας στις 2 τελευταίες ερωτήσεις σου ξαναγυρνάμε στο αν προτιμάς να έχεις drive απο τον ενισχυτή ή από πετάλια.

Προτιμάμε μικρούς σε watt ενισχυτές για το σπίτι επειδή για να "τερματίσουν" οι λάμπες και να δώσουν ωραία λαμπάτη παραμόρφωση θέλουν ένταση. Ενας μεγάλος σε wat ενισχυτής δεν πάει πάνω απο 3/10 του volume χωρίς να μαζευτούν υπογραφές από τους γείτονες για να σε διώξουν!!!!

Headroom είναι το όριο της έντασης κατα την οποία δεν παραμορφώνει ο ενισχυτής. Ζητούμενο όταν θέλεις καθαρό ήχο σε μεγάλες εντάσεις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #15 στις: 18/10/17, 18:34 »
Αυτο το κολπο για την χρηση στο σπιτι πρεπει να σκεφτεις τι χρηση θες στο σπιτι οπως ειπαν και οι φιλτατοι.Εγω να σου πω την αληθεια,σπιτι παιζω με ενισχυτη 1000 βατ.τα εχω ολα στο 1 και παιζω.γιατι δεν θελω καθολου παραμορφωση
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #16 στις: 18/10/17, 21:46 »
Ωραία...νομίζω το πιασα το υπονοούμενο.

Πείτε μου όμως και κάτι άλλο.

Αν υποθέσουμε ότι παίρνω τον evh. Δε θα μπορώ να πάρω το distortion απ τον ενισχυτή όταν τον λειτουργώ στα 4 watt και αν θέλω να κουμπώσω πεταλιέρα να τον βάζω στα 15?

Ή στον engl να κάνω το ίδιο με το power soak που διαθέτει?

Ή μήπως είναι ημίμετρα αυτά και χρειάζεται κάποιος που είνια καλός ή στο 1 ή στο άλλο?

Το καταλαβαίνω ότι σας πρήζω τα ούμπ...α με τις ερωτήσεις μου αλλα προσπαθώ να μάθω 1-2 πραγματάκια παραπάνω μέσω της κουβέντας. Μη με βρίζετε πολύ... :P
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #17 στις: 18/10/17, 23:53 »
Καλά κάνεις και ρωτάς και το καλύτερο θα ήταν να ακούσεις και τους υποψήφιους ενισχυτάδες γιατί είναι και κομματάκι διαφορετικοί μεταξύ τους.

Αν παίζει attenuator, τότε ναί μπορείς να παίξεις σε μεγάλες εντάσεις στο σπίτι με κάθε επιφύλαξη. Εγώ σπίτι παίζω στο 1w και ο γείτονας από πάνω μου κάνει παραγγελιές!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #18 στις: 19/10/17, 00:15 »
τι είναι το attenuator?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #19 στις: 19/10/17, 00:49 »
και οι 2 ΄χουν ένα "κόλπο" που μειώνει τη δυναμη τους σε watt και μπορεί κάποιος να τους χρησημοποιήσει και σε εντάσεις σπιτιού...απ ότι έχω καταλάβει δλδ.

ΑΥΤΟ 1-0!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #20 στις: 19/10/17, 00:57 »
και οι 2 ΄χουν ένα "κόλπο" που μειώνει τη δυναμη τους σε watt και μπορεί κάποιος να τους χρησημοποιήσει και σε εντάσεις σπιτιού...απ ότι έχω καταλάβει δλδ.

ΑΥΤΟ 1-0!

άρα τέτιου είδου ενισχυτές δεν είνια και πιο ευαίλικτοι σ ότι αφορά κάποιον που τα θέλει όλα αυτα? και βρώμικο και καθαρό αλλ ακαι ένταση και καλοί με τα πετάλια?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #21 στις: 19/10/17, 01:37 »
Όπα, μην τα μπερδεύουμε. Αυτό που είπαμε βοηθάει μόνο στις χαμηλές εντάσεις που χρειάζονται στο σπίτι.

Το αν τα πάνε καλά με πετάλια δεν το διασφαλίζει κάποια λειτουργία απλά κάποιοι ενισχυτές είναι pedal friendly, κάποιοι άλλοι όχι.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #22 στις: 19/10/17, 01:40 »
Άρα καταλήγουμε στο ποιός είναι pedal friendly, τον ακούμε και αποφασίζουμε.

Καμιά πρόταση?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #23 στις: 19/10/17, 02:24 »
Ένα πράγμα που δεν έχω καταλάβει είναι το γιατί είναι προτιμότεροι οι combo για το σπίτι από τους κεφαλή- καμπίνα.

Εντάξει, μην το παίρνεις σαν κανόνα. Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Απλά αν πρόκειται να έχεις έναν ή δύο ενισχυτές που θα δεν θα φεύγουν ποτέ από το σπίτι (αφού δεν παίζεις σε συγκρότημα, δεν κάνεις ζωντανές εμφανίσεις κλπ), ο combo είναι σε γενικές γραμμές πιο βολικός. Βέβαια υπάρχουν και άλλες παράμετροι που θα παίξουν ρόλο, όπως το κόστος. Ένας combo είναι συνήθως πιο φτηνός από τον συνδυασμό κεφαλής-καμπίνας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τη γνώμη σας παλικάρια
« Απάντηση #24 στις: 19/10/17, 14:17 »
Ωραία...νομίζω το πιασα το υπονοούμενο.

Πείτε μου όμως και κάτι άλλο.

Αν υποθέσουμε ότι παίρνω τον evh. Δε θα μπορώ να πάρω το distortion απ τον ενισχυτή όταν τον λειτουργώ στα 4 watt και αν θέλω να κουμπώσω πεταλιέρα να τον βάζω στα 15?

Ή στον engl να κάνω το ίδιο με το power soak που διαθέτει?

Ή μήπως είναι ημίμετρα αυτά και χρειάζεται κάποιος που είνια καλός ή στο 1 ή στο άλλο?

Το καταλαβαίνω ότι σας πρήζω τα ούμπ...α με τις ερωτήσεις μου αλλα προσπαθώ να μάθω 1-2 πραγματάκια παραπάνω μέσω της κουβέντας. Μη με βρίζετε πολύ... :P

Εχω τον EVH δεν ειναι για κανενα λογο για σπιτι. Το κοψιμο που κανει στα watt δεν ριχνει την ενταση. Για σπιτι μεχρι 5 watt. O blackstar και ο VHT ειναι καλες επιλογες.Εγω θα επαιρνα τον blackstar,λογο τον συγκροτηματων που εγραψες
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ VOX

Ξεκίνησε από blackie « 1 2 » Τα καλύτερα...

30 Απαντήσεις
20852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/10, 09:49
από JP.M
0 Απαντήσεις
1695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/08, 14:17
από Ibanezακιας
22 Απαντήσεις
7634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 19:11
από tech21man
13 Απαντήσεις
4583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 20:48
από Jezus
4 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 10:10
από gkou
1 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 02:43
από BluesMe
4 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 19:40
από Aganippi
11 Απαντήσεις
3937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 09:09
από jackson
30 Απαντήσεις
9897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 19:48
από bassakos
4 Απαντήσεις
2890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/09, 13:14
από philip the great