Αποστολέας Θέμα: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?  (Αναγνώστηκε 42862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:57 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #1 στις: 14/04/08, 13:38 »
Εγώ θα διαλέξω το Β...

Είναι αδύνατον να κατανοήσουμε έναν νου (οποιονδήποτε νου) ανώτερο ή/και διαφορετικό από τον δικό μας.

Παράδειγμα, δεν καταλαβαίνουμε πως μιλάνε τα δελφίνια, δεν νιώθουμε πως η νυχτερίδα χρησιμοποιεί το ραντάρ υπερήχων της και βρίσκει κουνουπάκια στο σκοτάδι, δεν ξεχωρίζουμε τις αμέτρητες μυρωδιές που ξεχωρίζει ένας σκύλος, δεν κατανοούμε τον συλλογικό νου των μελών μιας μυρμηγκοφωλιάς (μιας και κάθε μυρμήγκι μόνο του δεν θα έφτιαχνε ποτέ φωλιά).

Και ένα άλλο παράδειγμα για την αντίληψη των διαστάσεων του σύμπαντος: Εμείς αντιλαμβανόμαστε μόνο 3 διαστάσεις (άντε 4, με τον χρόνο). Κάποια άλλα όντα πιθανόν να αντιλαμβάνονται λιγότερες ή περισσότερες. Πχ. ένα φανταστικό μυρμήγκι που γεννήθηκε και κινείται πάνω σε ένα επίπεδο πάτωμα με άπειρο μήκος και πλάτος δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι υπάρχει και 3η διάσταση. Άλλο παράδειγμα είναι ο κόσμος των πνευμάτων, τον οποίο μόνο οι διάμεσοι μπορούν να αντιληφθούν, μερικώς και όχι πλήρως.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #2 στις: 14/04/08, 14:08 »
Κι εγω στο Β θα καταληξω...

Υπαρχουν πραγματα που ο ανθρωπινος νους δε τα χωραει...Γενικα, πιστευω πως ο ανθρωπος δε μπορει να καταλαβει ολα οσα ζηταει να μαθει...

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #3 στις: 14/04/08, 14:25 »
βλασφημοι.....θα καειτε στην κοοοοοοοοοολαααασηηηη.....αχαχαχαχαχα

παιδια ο θεος δεν υπαρχει...οι θρησκειες ειναι το οπιο τον λαων κλπ.


εμεις κα8οριζουμε το πεπρωμενο μας απλα οποτε μας συμβαινει κατι τρομερο ειτει καλο ειτε κακο απο τη χαρα μας (η λυπη μας) ξεχναμε οτι οφειλεται σε μας
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #4 στις: 14/04/08, 14:31 »
Aν δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τον Θεό γιατί ήρθε τότε στην γη???
......................................

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #5 στις: 14/04/08, 14:34 »
βλασφημοι.....θα καειτε στην κοοοοοοοοοολαααασηηηη.....αχαχαχαχαχα

παιδια ο θεος δεν υπαρχει...οι θρησκειες ειναι το οπιο τον λαων κλπ.


εμεις κα8οριζουμε το πεπρωμενο μας απλα οποτε μας συμβαινει κατι τρομερο ειτει καλο ειτε κακο απο τη χαρα μας (η λυπη μας) ξεχναμε οτι οφειλεται σε μας

Πες τα, πες τααα!!!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #6 στις: 14/04/08, 14:36 »
βλασφημοι.....θα καειτε στην κοοοοοοοοοολαααασηηηη.....αχαχαχαχαχα

παιδια ο θεος δεν υπαρχει...οι θρησκειες ειναι το οπιο τον λαων κλπ.


εμεις κα8οριζουμε το πεπρωμενο μας απλα οποτε μας συμβαινει κατι τρομερο ειτει καλο ειτε κακο απο τη χαρα μας (η λυπη μας) ξεχναμε οτι οφειλεται σε μας

Πες τα, πες τααα!!!

Αποψεις ειναι αυτα παιδια...ο καθενας εχει τη δικια του...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #7 στις: 14/04/08, 19:50 »
Έχετε δίκιο παιδιά.Ο Θεός δεν υπάρχει ,αλλά επειδή οι Λαοί πρέπει να πιστεύουν ,προτείνω να κάνουμε τη θρησκεία της Μεγάλης Σύμπτωσης.Κεφαλή της εκκλησίας της Μεγάλης Σύμπτωσης μπορεί να είναι ο Άγιος Κατά Λάθος και στη θέση της Παναγίας ,μπορεί να μπεί η Αγία Έτυχε. Τα Χριστούγεννα θα αντικατασταθούν από τη γιορτή του Μεγάλου Μπαμ (ελεύθερη μετάφραση του Big Bang),όπου όλοι οι Μεγαλοσυμπτωτές ,με πνεύμα αγάπης και ομόνοιας θα τρώνε στο οικογενειακό τραπέζι την πρώτη γαλοπούλα που τυχαία και με κλειστά μάτια θα έχουν δείξει στον πρώτο τυχαίο χασάπη, του πρώτου τυχαίου χασάπικου που θα βρουν στο δρόμο τους...Οσιομάρτυρες θα είναι μόνο εκείνοι που σκοτώθηκαν σε παντελώς αναπάντεχα και τυχαία ατυχήματα(πέσιμο μαρμάρου στο κεφάλι,πάτημα μπανανόφλουδας κ.ο.κ).Τέλος και οι Εβραίοι θα μπορούν να περιμένουν τον πραγματικό Κατά Λάθος, όπως και οι Μουσουλμάνοι που θα έχουν τον δικό τους προφήτη τον Αλί Σουρπράιζ...Το μόνο πρόβλημα θα είναι οι Άθεοι που θα πιστεύουν τότε στη θεωρία του Βασικού Σχεδίου και Προγραμματισμού του Κόσμου, αλλά τι να κάνουμε ,δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
Ο Θεός δεν ξέρω με πια έννοια είναι παντοδύναμος .Απλά ευτυχώς για εμάς ,πρέπει να έχει πολύ χιούμορ...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #8 στις: 14/04/08, 20:05 »
Καταρχήν να απαντήσω πως διαλέγω το Β. Επίσης όπως έχω πει σε άλλο θέμα, το να μπορέσει ο ανθρώπινος νους να κατανοήσει στα πλαίσια και τις διαστάσεις που έχουν τεθεί από τον ανθρώπινο παράγοντα τον Θεο και τις ''πράξεις'' Του είναι σαν το παιδί στην παραλία που προσπαθούσε να αδειάσει τον ωκεανό με το κουβαδακι του. Σκεφτείτε λοιπόν πως αν διαθέτουμε ένα ''κουβαδάκι'', είναι αδύνατον να χωρέσει ολόκληρος ''ωκεανός'' μέσα σε αυτό. Ο χαρακτηρισμός Παντοδύναμος, είναι μια έννοια, μια λέξη την οποία οι άνθρωποι χρησιμοποιούν για το μεγαλείο Του, είναι οι σκέψεις των ανθρώπων για το ποσό αδύναμοι είναι μπροστά στο Θεό τους. Αυτό ισχύει από γένεσης κόσμου και για όλες τις θρησκείες, ο άνθρωπος αισθανόταν πάντα κατώτερος από το θεϊκό στοιχείο.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/08, 20:08 από alexandra* »
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #9 στις: 14/04/08, 20:06 »
σκεφτειτε το λιγο...αν μπορουσαμε να τον κατανοησουμε τι νοημα θα ειχε η εννοια της παντοδυναμιας κλπ?
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #10 στις: 14/04/08, 20:10 »
σκεφτειτε το λιγο...αν μπορουσαμε να τον κατανοησουμε τι νοημα θα ειχε η εννοια της παντοδυναμιας κλπ?

Και θα ερθω να συμφωνησω με τον αγαπητο συμφορουμιστη.
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #11 στις: 14/04/08, 20:34 »
εγώ δεν συμφωνώ ούτε με το Α ουτε με το Β.  Ο Θεος είναι μια έννοια την οποία δημιούργησαν οι άνθρωποι για να τους δίνει δύναμη όταν την χρειάζονται αλλά και για να δώσουν απαντήσεις στα αναπάντητα.
Δείτε λίγο την πορεία των θρησκιών:
Όταν ο ανθρωπος δεν μπορούσε να εξηγήσει τον κεραυνό "δημιούργησε" τον Δια
Βγηκε όμως καποιος και εξήγησε ότι ερχεται απο τα σύννεφα
Ετσι ξεπεράστηκε το δωδεκάθεο
Μετα, δεν μπορούσε να εξηγήσει την δημιουργία της Γης και του ανθρώπου. "δημιούργησε" τον Θεό
Βγήκαν όμως οι επιστήμονες και εξήγησαν ότι η Γη δημιουργήθηκε απο το big bang και ο ανρθωπος απο τον πίθικο
Ετσι η εκκλησία το δέχτηκε αυτό.  και έθειξε το θεμα "ποιος έκανε το big bang?"
 όταν απαντηθεί και αυτό (που εχει απαντηθεί δλδ) θα βρει κατι αλλο.
και παει λέγοντας

όλα είναι στο μυαλό μας

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #12 στις: 14/04/08, 20:48 »
Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει.Εγώ πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού γιατί όσο πιο πολύ διαβάζω,τόσο περισσότερο ανακαλύπτω ,ότι είναι τόσα εκατομμύρια οι συμπτώσεις που έχουν συντελεστεί μετά το big bang και όλες αυτές οι συμπτώσεις έχουν σαν αποτέλεσμα την ύπαρξη του σύμπαντος και της ζωής,που είναι λογικά πολύ λιγότερο πιθανό ,όλα αυτά να είναι όντως συμπτώσεις .'Οχι μόνο η καρδιά μου αλλά πλέον και το μυαλό μου με οδηγούν στο συμπέρασμα ,ότι αυτό που λέμε ,ανθρώπινη επιθυμία για την ύπαρξη του Θεού,δεν είναι απλά επιθυμία ,αλλά μία γνώση κρυμμένη πολύ βαθειά μέσα στον καθένα μας.Αλλά ξαναλέω ,ότι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να αρνηθεί αυτή τη γνώση...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #13 στις: 14/04/08, 20:53 »
Nταξει τα πραγματα ειανι εντελως σχετικα, για καποιον μπορει να ειαι εντελως απιθανο να υπαρχει καποιος ο οποιος δεν εχει τιποτα καλυτερο να κανει απο το να φτιαχνει ενα ατελειωτο συμπαν και να ασχολειται με ενα ελαχιστο εως μηδαμινο κομματι του που να λεγεται ανθρωπος. Τεσπα θα επανελθω με μια σοβαρη παντως αναλυση επι του θεματος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #14 στις: 14/04/08, 20:54 »
θα συμφωνησω με την alexandra*... οι εννοιες Θεος, Αγια Τριαδα και οτιδηποτε εχει να κανει με θεολογικους ορους (στην προκειμενη περιπτωση
με χριστιανικους ορους) υπαρχουν κατ' οικονομιαν του ανθρωπου...εχει σημασια δηλαδη πως νοηματοδοτουμε καθε εννοια...
κακως ή καλως η εννοια του Θεου ειναι βαθεια ριζωμενη στο μυαλο του ανθρωπου οποτε δεν μπορουμε να παραβλεπουμε την αποροια αυτης (βλ. θρησκεια)...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #15 στις: 15/04/08, 00:08 »
Λοιπον εγω αυτο το οποιο καταλαβαινω απο το πρωτο ποστ ειναι οτι και στις 2 περιπτωσεις πρεπει να παραδεχτουμε την υπαρξη ενος θεου ειτε ειναι ειτε δεν ειναι παντοδυναμος. Μια παραδοχη η οποια προφανως δεν εξυπηρετει ολες τις αποψεις και τασεις.

Ας κανουμε ομως την αυθαιρετη και αβασιμη υποθεση οτι ο Θεος υπαρχει.

Ερχομαστε στο ερωτημα εαν ειναι ή οχι παντοδυναμος.
Καλως η κακως εχουμε συνδεσει ως κοινωνια την εννοια του Θεου με την εννοια παντοδυναμος εξ αιτιας της χριστιανικης κυριαρχιας. Ετσι λιγο πολυ αναποφευκτα θα δημιουργηθουν 2 τασεις ως προς την απαντηση οι οποιες θα ειναι κυριαρχες και ισως δημιουργηθουν και καποιες λιγο ποιο "ψαγμενες" απο την απλη σκεψη. Εξηγουμαι:

Η πρωτη ταση ειναι οι "αντιδραστικη" η οποια επι της ουσιας δεν ξεφευγει απο το κατεστημενο και την αποψη του κατεστημενου, απλα νιωθει μια αναγκα για κατι ριζοσπαστικο και λιγο πολυ χωρις σκεψη τοποθετειται στην πρωτη απαντηση μην εχοντας ουσιαστικα επιχειρηματα. Το κανεις ομως γιατι νιωθει μια αναγκη να ριζοσπαστικοποιηθει απο την κοινωνια και αρπαζεται στην πρωτη ευκαιρια που θα βρει.

Η δευτερη ταση θα ειναι οι "συντηρητικη" αν επιτρεπεται να χρησιμοποιησω τον ορο χωρις να παρεξηγηθω. Αυτη η ταση θα ακολουθει το κατεστημενο κατα γραμμα μη αρνουμενη οτιδηποτε ισχυει ως τωρα και θα υποστηριξει με παθος την παντοδυναμια του Θεου και την πιστη που εχει η συγκεκριμενη κοινωνικη ομαδα σε αυτον, θα μιλησει για δικαιωμα στην πιστη, οτι ο Θεος δεν χρειαζεται αποδειξει κ.ο.κ., πραγματα τα οποια σε γενικες γραμμες αποτελουν κατεστημενο/αστικη νοοτροπια.

Φυσικα ομως το ζητημα ειναι αρκετα πιο βαθυ απο μια τετοια επιφανειακη προσεγγιση στα πραγματα. Δεν κατηγορω καμια απο τις 2 παραπανω τασεις γιατι η καθε μια εχεις αναγκεις και εντασεται στην εκαστοτε και γιατι δεν ειναι ο καθενας διατεθιμενος να διατριβισει λιγο παραπανω σε ενα θεολογικο ζητημα που σε τελικη αναλυση δεν προκειται να του βγαλει το ψωμι της επομενης μερας.

(απο δω και περα ακολουθουν και προσωπικες  θεσεις)

Εμεις υποθετω θελουμε να κανουμε μια πιο προσεγμενη προσεγγιση στο ζητημα. Ας ξαναπαρουμε λοιπον την αυθαιρετη υποθεση οτι ο θεος υπαρχει.

Γιατι θα πρεπει ντε και καλα ναειναι και παντοδυναμος? Η παντοδυναμια εγκειται αποκλειστικα στην συνηθεια μας να τον θεωρουμε παντοδυναμο. Ακομα και εαν ο Θεος ηταν ο δημιουργος του συμπαντος κοσμου τι του δινει την απολυτη παντοδυναμια? Και γιατι θα ηταν κακο να ηταν παντοδυναμος?

Το προβλημα ειναι οτι εαν η αντιπαραθεση γινει με εναν πιστο (οποιασδηποτε πιστης) αυτος ακομα και οταν του τελειωσουν τα συγκεκριμενα επιχειρηματα (αν εχει) θα συνεχισει να υποστηριζει την θεση του λεγοντας οτι δεν χρειαζεται αποδειξεις για να πιστεψει και οτι το γεγονος οτι ο Θεος ειανι παντοδυναμος ειναι θεσφατο για αυτον.

Εδω ομως καλα καλα δεν εχουμε ξεκαθαρισει την υπαρξη του θεου. Τιθεται παντελως αυθαιρετα στην αρχικη δημοσιευση η εννοια θεος.

Φιλτατε macmisia στην προκειμενη θετεις κατι και εσυ ως αυτονοητο και αυταποδεικτο.
.Αλλά ξαναλέω ,ότι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να αρνηθεί αυτή τη γνώση...
Δηλαδη υποστηριζεις οτι η γνωση αυτη (του θεου) υπαρχει, ειναι εκει και μπορει ο καθενας να την παρει η ο καθενας να την αρνηθει και, προφανως, να μεινει στην αμαθεια και την αγνοια. Αυτο το δεδομενο για σενα μπορει να μην ισχυει για μενα ή για κποιον αλλον, πως μπορεις να με πεισεις για την υπαρξη αυτης της γνωσης και την υπαρξη του Θεου? Θα πεις ειμαι ελευθερος να πιστεψω, αλλα θα πρεπει να μου δωθει και καποιος λογος για να πιστεψω ετσι? Και υπαρχει και η περιπτωση εγω να εχω υπαρξει πιστος που ομως ανακαλυψε οτι αυτη η γνωση τελικα δεν υπαρχει, επομενως εχω περασει και απο τα 2 σταδια. Πως θα με επειθες σε εκεινη την περιπτωση για την ορθοτητα της θεσης σου? Δεν προκειται για προσωπικη επιθεση η κατι τετοιο, απλα δεδομενου οτι το ερωτημα (θελει να) ειανι λιγο πολυ συγκεκριμενο και απανταμε σε αυτο και μονο και δεν εχει ν ακανει με την πιστη του καθενος, δεν θα επρεπε καπως να με πεισεις οτι η δικη σου απαντηση στο προβλημα ειναι σωστοτερη? Αυτο ισχυει φυσικα για τον καθενα.

Πλατιασα λιγο ειναι η αληθεια και ισως χαωθηκα. Παντως για να συνοψισω λιγο, ο προβληματισμος μου εγγειται στο γεγονος οτι το ερωτημα θεωρει δεδομενη την υπαρξει του Θεου. Εαν θεωρηθει δεδομενη η υπαρξη του Θεου και εφοσον δεν τον γνωριζει κανενας μας προσωπικα κανενας δνε μπορει να απαντησει και αν ειναι επι της ουσιας η οχι παντοδυναμος ακομα και σε πλαισια εξω απο την ανθρωπινη λογικη. Εαν ομως θεωρησουμε οτι δεν υπαρχει θεος... Το ερωτημα ειναι προβληματικο και δεν στεκει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #16 στις: 15/04/08, 01:25 »
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός και αν υπάρχει δεν ξέρω αν είναι παντοδύναμος. Και αυτό γιατί δεν έχω κάποια απόδειξη για αυτά παρά μόνο λογικές αληλουχίες που βγάζουν συμπεράσματα που όμως μπορεί να είναι και λάθος. Δεν είμαι και Θεός!

Πάντως χωρίς να είμαι σίγουρος, κλίνω προς το υπάρχει και δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε, δηλαδή η απάντηση β. Ολες οι θρησκείες πιστεύω οτι είναι κατασκευάσματα ανθρώπων.

Μια ενδιαφέρουσα άποψη που έχω ακούσει και υποστηρίζει οτι υπάρχει ο Θεός είναι η εξής. Ο άνθρωπος νοιώθει εκ των έσω την ανάγκη της ύπαρξης του Θεού. Οποιαδήποτε ανάγκη υπάρχει έχει δημιουργηθεί γιατί υπάρχει αυτό που πληρώνει αυτή την ανάγκη. Πχ αν δεν υπήρχε το νερό δεν θα διψάγαμε. Αν δεν υπήρχε το φαί δεν θα πεινάγαμε κλπ κλπ έτσι για να έχουμε ανάγκη την ύπαρξη του Θεού, λογικά θα υπάρχει. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον για μένα να μου πει κάποιος κάποιο επιχείρημα που να το ανατρέπει αυτό. Πχ κάποια ανάγκη που δεν υπάρχει το αντικείμενο που να την καλύπτει.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #17 στις: 15/04/08, 01:33 »
Bασικα η αιτιωδης σχεση που δινεις ειναι λαθος. Δεν διψαμε επειδη υπαρχει το νερο. Βασικα υπαρχουμε επειδη υπαρχει το νερο, η αναγκη ειναι παντελως φυσικη αλλα και συμπτωσιακη. Ζουμε γιατι υπαρχουν τα στοιχεια που μας επιτρεπουν να ζουμε και αυτο σε γενικες γραμμες αποτελει ριξιμο ζαριων κατα μια εννοια, δηλαδη μπορει να ειναι και τελειως τυχαιο. 

Επισης ο Θεος δεν αποτελει ζωτικη αναγκη οπως το νερο. Δηλαδη το γεγονος οτι φοβομαστε δεν σημαινει οτι υπαρχει φοβος που πλαναται στον αερα και εμεις εχουμε την αναγκη να φοβηθουμε αρα φοβομαστε. Επισης δεν σημαινει οτι οτιδηποτε εχουμε αναγκη ειναι και πραγμτικο ή πραγματικη αναγκη. Δηλαδη εχεις αναγκη απο κινητο τηλεφωνο, ναι γιατι ο ανθρωπος δημιουργησε κινητο τηλεφωνο και κατ επεκτασιν αυτην την αναγκη. Δεν την ειχες απο παντα. Επομενως εαν ο ανθρωπος εφτιαξε εναν θεο και δημιουργησε την αναγκη σε αλλους ανθρωπους δνε μας αποδεικνυει οτι υπαρχει θεος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #18 στις: 15/04/08, 01:59 »
Α) Ας κοιτάξουμε λίγο τον παρακάτω ισχυρισμό, με βάση την κλασική propositional λογική, που μαθαίνει κάποιος σε οποιοδήποτε εισαγωγικό πανεπιστημιακό μάθημα λογικής.

Είναι ο Θεός παντοδύναμος? Ας δεχθούμε πως ναι.

Μπορεί ο Θεός να φτιάξει μια πέτρα τόσο βαριά και μεγάλη που να μην μπορεί ούτε ο ίδιος να τη σηκώσει?
Αν ναι: Τότε δεν είναι παντοδύναμος. (Αφού δε θα μπορεί να σηκώσει την πέτρα)
Αν όχι: Πάλι δεν είναι παντοδύναμος. (Αφού δε μπορεί να φτιάξει μια τέτοια πέτρα)

Ο αρχικός ισχυρισμός δηλαδή "Ο Θεός είναι παντοδύναμος", είναι solid άτοπο.


Ο ισχυρισμος αποδεικνυει την παμβλακεια του συλλογισμου. Δεν υφισταται  παρομοια λογικη, προκειται για χαριτωμενα ανεκδοτα που κυκλοφορουν σε πηγαδακια υπνοβατων. Θα σας εξηγησω που είναι το λαθος και γιατι εχομε ψευδοσυλλογισμο. Πρεπει λιγο-λιγο να μαθετε ορισμενα βασικα ζητηματα λογικης, για να μην εμποδιζεστε στην πνευματικη προοδο από παρομοιες εμμονες. Το ζητημα είναι απλο, πρεπει να το δεις απ’ ευθειας χωρις να το στριφογυριζεις εν διανοια.

Είναι ο Θεος παντοδυναμος ;; Δεχομεθα ότι είναι παντοδυναμος.
«Mπορει ο Θεος να φτιαξει μια πετρα τοσο βαρια που να μην μπορεί ούτε ο ίδιος να τη σηκώσει?» η προκειμενη εισαγει λαθραιως δευτερην υποθεσην μη-παντοδυναμιας, η οποια αναιρει την αρχικη θεση.

Ενώ δεχεται εξ αρχης παντοδυναμια κατοπιν ρωταει αν μπορει, δηλαδη αναιρει την αρχην που εχει θεσει στον συλλογισμο, ισον αυτοαναιρειται. Παντοδυναμος, σημαινει μπορω το παντα. Η υποθεση « αν μπορω», αθετει τον προτιθεμενον ορον της παντοδυναμιας και δεχεται περιπτωσην μη-παντοδυναμιας. Ο Θεος είναι συγχρονως παντοδυναμος και μη-παντοδυναμος, παραβαση του νομου της αντιφασεως.

Μπορουμε να βρουμε κι αλλα λαθη, οπου πιασεις τσιριζει. Μ’ αρεσει που συμπεραινει κιολας solid άτοπο, βρε παιδακι μου αφου είναι φανερο ότι προκειται περι αντισυλλογισμου, ποιος είναι ο ορισμενος τοπος για να υπαρχει ατοπον ;; Ο Αριστοτελης ομιλει περι συλλογισμου που φαινεται μεν συλλογιζεσθαι, συλλογιζεται δ’ου. Σας τα εξηγω για να τα ξερετε, η αλεξανδρα εφερε ένα καλο παραδειγμα. Δεκτες αντιρρησεις, δεν τρωμε ανθρωπους (προς το παρον νηστευομε.)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #19 στις: 15/04/08, 05:09 »
[..]αλλα θα πρεπει να μου δωθει και καποιος λογος για να πιστεψω ετσι? [...]

Tο πρόβλημα σε αυτό που λές, είναι οτι αμα "βρείς" ποτέ ένα λόγο να πιστεύεις, τότε δεν θεωρείται πίστη... Η πίστη για την οποία μιλάνε οι θρησκείες, δεν αφορά "πειθώ", αλλα "εμπιστοσύνη". Δεν είναι θέμα επιχειρημάτων δλδ.

Επισης ο Θεος δεν αποτελει ζωτικη αναγκη οπως το νερο.
Και όμως. Η ιδέα του Θεου, δημιουργήθηκε απο την άγνοια του ανθρώπου να κατανοήσει φυσικά φαινόμενα π.χ. H αντιμετώπιση φαινομένος, που για μας αποτελούν καθημερινότητα, τον οδήγησε στο να δεχτεί οτι μια ανώτερη δύναμη έχει τη δυνατότητα να κάνει πράγματα πέρα απο το φάσμα των ανθρώπινων δυνατοτήτων. Ομως παράλληλα υπήρξαν άνθρωποι, που προσέγγισαν τέτοια φαινόμενα απο άλλο πρίσμα, και σχηματίσαν την επιστήμη.

Γνώμη μου είναι πως η θρησκεία σήμερα αποτελείται απο 3 παρακλάδια:

Ένα κατάλοιπο του παρελθόντος, δηλαδή, μεταφέρθηκε απο γενια σε γενια, και αντιμετωπίζεται ως συνήθεια
Απο ανθρώπους που για να εξηγήσουν κάποια πράγματα, προτιμούν τον "ευκολο" δρόμο της πίστης, χωρίς να το ψάχνουν.
ΚΑι απο ανθρώπους που πραγματικά πιστεύουν και αφιερώνονται σε αυτό, ο καθένας στο βαθμό του.

Σημασία όμως στο τέλος, δεν έχει πάντα η επίγνωση της ΜΙΑΣ αλήθειας, αλλα η αποδοχή αυτού που μας κάνει ευτυχισμένους..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #20 στις: 15/04/08, 13:07 »
Λοιπόν διάβασα κάποιες από τις απόψεις των συμφορουμιτών μου, αλλα δεν μπορώ να πω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με κάποια, προτιμώ να πω καλύτερα τη δική μου άποψη.
Για μένα ο Θεός, υπάρχει στην καρδιά του καθένα. Ο καθένας τον ερμηνεύει με δικό του τρόπο. Με βάση τις εμπειρίες του, τα βιώματά του, την κρίση του κ.α.
Άλλος μπορεί να πει ότι ο Θεός δεν υπάρχει, άλλος ότι δεν έχει καμία σπουδαία δύναμη γιατί δεν κάνει τίποτα να μας απαλλάξει από τα βάσσανά μας, άλλος μπορεί να πει ότι είναι πολύ δυνατός και αυτό φαίνεται από όσα συμβαίνουν καθημερινά και άλλες χίλιες δυο απόψεις.
Καθένας είτε πιστεύει είτε όχι στην ύπαρξή του, τον ερμηνεύει με δικό του τρόπο.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο θεός είναι όπως τον περιγράφουν οι διάφορες αναγνωρισμένες θρησκείες (χριστιανισμός, ισλαμισμός, βουδισμός κ.α.). Αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, εγώ δεν θέλω και δεν πιστεύω σε κανέναν τέτοιο θεό (δλδ σε κάποιον θεό που είναι όπως τον περιγράφει μια θρησκεία).
Εχμ... Δν ξέρω τι άλλο να πω... Αυτά...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #21 στις: 15/04/08, 14:40 »
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός και αν υπάρχει δεν ξέρω αν είναι παντοδύναμος. Και αυτό γιατί δεν έχω κάποια απόδειξη για αυτά παρά μόνο λογικές αληλουχίες που βγάζουν συμπεράσματα που όμως μπορεί να είναι και λάθος. Δεν είμαι και Θεός!

Πάντως χωρίς να είμαι σίγουρος, κλίνω προς το υπάρχει και δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε, δηλαδή η απάντηση β. Ολες οι θρησκείες πιστεύω οτι είναι κατασκευάσματα ανθρώπων.

Μια ενδιαφέρουσα άποψη που έχω ακούσει και υποστηρίζει οτι υπάρχει ο Θεός είναι η εξής. Ο άνθρωπος νοιώθει εκ των έσω την ανάγκη της ύπαρξης του Θεού. Οποιαδήποτε ανάγκη υπάρχει έχει δημιουργηθεί γιατί υπάρχει αυτό που πληρώνει αυτή την ανάγκη. Πχ αν δεν υπήρχε το νερό δεν θα διψάγαμε. Αν δεν υπήρχε το φαί δεν θα πεινάγαμε κλπ κλπ έτσι για να έχουμε ανάγκη την ύπαρξη του Θεού, λογικά θα υπάρχει. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον για μένα να μου πει κάποιος κάποιο επιχείρημα που να το ανατρέπει αυτό. Πχ κάποια ανάγκη που δεν υπάρχει το αντικείμενο που να την καλύπτει.
Nα και η αποψη που με βρισκει πιο κοντα, αν και το παραδειγμα με το νερο δεν ηταν τοσο σωστο.
Οπως ειπε ο νεξις οι θρησκειες μπορουν να κατασκευαστουν απο ανθρωπους και οχι ο Θεος γιατι η οντοτητα του Θεου βρισκεται πολυ εξω απο τη λογικη του και κατι που ειναι εξω απο τα ορια σου μονονα το πιστεψεις γινεται.

Αλλωστε αν ημασταν ειλικρινεις με τον εαυτο μας και λεγαμε οτι πιστευαμε ΜΟΝΟΝ οτι βλεπαμε θα επρεπε να ειχαμε αυτοκτονησει απο καιρο τωρα..

Για το αν ειναι παντοοδυναμος πως μπορουμε να το ερμηνευσουμε?Πρεπει να κανουμε παραδοχες υπαρξης κλπ πραγμα που δεν μπορουμε να κανουμε γιατι αλλαζει τραγικα τα δεδομενα.

Η γνωμη μου ειναι οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι καποια στιγμη ανακαλυπτουν ενα Θεο .Και αυτο διοτι ο ανθρωπος δεν ειναι παντοδυναμος ουτε μπορει να ελεγχει τη μοιρα του και το αυριο.Σου χρειαζεται να πιστεψεις σε μια δυναμη ανωτερη απο τη δικη σου.Τα ''ρητα πιστευε στον εαυτο σου'',''ο ανθρωπος μπορει να τα καταφερει ολα με τη θεληση'' κλπ τα βρισκω εξαρετικα μισαλλοδοξα..Πορσωπικα η σχεση μου με αυτο το Κατι ειναι πολυ περιορισμενες αλλα δεν εγγυωμαι οτι στο μελλον θα ισχυει το ιδιο...

*Ας ειμαστε σοβαροι οτι αναλυσεις επι αναλυσεων και οτι θεωριες και να γραψουμε δεν μπορει να αναλυθει μεσα σε ενα φορουμ...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #22 στις: 15/04/08, 17:20 »
Φίλε Roufous το να μπούμε στη διαδικασία να πείσουμε με επιχειρήματα ,ο ένας τον άλλο για την ύπαρξη η μη του Θεού,δεν θα ήταν καθόλου πρωτότυπο αφ'ενός (θα το έχουνε προσπαθήσει τρις.άνθρωποι μέχρι τώρα) και αφ'ετέρου θα ήτανε μάταιο και ατέρμονο.Η πίστη είναι αυταπόδεικτη για αυτόν που την έχει,όσο περίεργη και έξω από τη λογική μπορεί να φαίνετε σε κάποιον άλλο.Κάποιοι πιστεύουν ότι οι Pink Floyd είναι μουσικάρες και το ίδιο πιστεύουν κάποιοι άλλοι για τον Φοίβο.Άντε να αλλάξουνε γνώμη...Η γνώση στην οποία αναφέρομαι ως αξίωμα ,είναι εκείνο το ένστικτο που έκανε το ανθρώπινο γένος από την αρχή της ύπαρξής του να αναζητά τον Θεό,με όποιο πρόσωπο και ιδιότητα μπορούσε να Του προσδώσει η φαντασία του.Και επειδή αυτό το ένστικτο είναι αναγκαίο για την πλειονότητα των ανθρώπων,είναι αντίστοιχα υπαρκτό για μένα ,όπως το ένστικτο για επιβίωση ,το γεννετήσιο ένστικτο κλπ.κλπ .Όλα τα αναγκαία ένστικτα ,είναι κομμάτια της φύσης του ανθρώπου,βρίσκονται σε αρμονία με την υπόλοιπη φύση και είναι κρίκος στην αλυσίδα της και την ισορροπία της.Από αυτή την άποψη ,ναι ο άνθρωπος γνωρίζει την ύπαρξη του Θεού ακριβώς όπως γνωρίζει ότι πρέπει να τραφεί,να μεταβιβάσει τα γονίδιά του στους επόμενους ανθρώπους,να παίξει το ρόλο του τελικά στην εξέλιξη της ζωής.Θα μου πει κάποιος ,καλά και αυτός που είναι όντως Άθεος και ευχαριστημένος από αυτό;Είναι ανώμαλος;Αφύσικος;Όχι βέβαια .Απλά είναι σαν εκείνον που έχει αποφασίσει ότι δεν βρίσκει για παράδειγμα ,καμμία ευχαρίστηση στο σεξ και έχει συνειδητά και χωρίς κανένα πρόβλημα αποφασίσει να ζήσει το υπόλοιπα της ζωής του σε αγ**ία.Είναι και αυτός μέρος του κόσμου και της εξέλιξης.Έχει εκείνα τα γονίδια που δεν θα μεταβιβαστούν ποτέ.Οπότε φίλε Roufous η συζήτηση για την ύπαρξη η μη του Θεού είναι καθαρά φιλοσοφικό ζήτημα.Απλά στη σύγχρονη εποχή ,έχουμε ξεχάσει ότι η φιλοσοφία και η λογική είναι πράγματα που πηγαίνουν χέρι χέρι(όχι με τον Καρατζαφέρη φυσικά :)) Η Πίστη όμως είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα και η γνώση για την ύπαρξη του Θεού αρχέγονη.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/08, 17:28 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #23 στις: 15/04/08, 17:30 »
Aν δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τον Θεό γιατί ήρθε τότε στην γη???

πότε ακριβώς ήρ8ε??  8)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #24 στις: 15/04/08, 17:34 »
Ήρθε ως Χριστός (η μία απ' τις τρεις υποστάσεις του). Και δεν ήρθε ως Θεός, αλλά ως θεάνθρωπος, οπότε θα μπορούσε πλέον να γίνει κατανοητός.

PS: Προσωπικά δεν πιστεύω απλά αυτό υποστηρίζει η θρησκεία 8)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
9 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 20:08
από Winmmisterakias
26 Απαντήσεις
9971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 23:54
από nefelh
32 Απαντήσεις
12390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 16:01
από Eagle Of Kamelot
48 Απαντήσεις
15609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 19:09
από fertis
2 Απαντήσεις
3333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:21
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
4096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 14:04
από PerfectDark
4 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 23:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
3073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00