Σελίδες:
  • #51 από Creep στις 27 Nov 2007
  • Ξέρω από ένα φίλο μου που θέλει να πάρει και αυτός ηλεκτρονική drums τα Yamaha δεν τα βρήκε καλά. Καλύτερα να κοιτάξεις στα Roland.

    http://www.rolandus.com/products/productlist.aspx?ParentId=60
  • #52 από LuNaFrEaK στις 27 Nov 2007
  • Δερματα σιγουρα δν αλλαζεις γιατι δν εχουν τα ηλεκτρονικα..Τα περισσοτερα τουλαχιστον..Απο κει κ περα απ οσο ξερω τα Roland ειναι τα καλυτερα σ αυτη τη φαση...Βεβαια αν 8ελεις οπωσδηποτε διπεταλο αλλο καπελο...

    1
    2
    3
  • #53 από fake7 στις 27 Nov 2007
  • Δερματα σιγουρα δν αλλαζεις γιατι δν εχουν τα ηλεκτρονικα..Τα περισσοτερα τουλαχιστον..Απο κει κ περα απ οσο ξερω τα Roland ειναι τα καλυτερα σ αυτη τη φαση...Βεβαια αν 8ελεις οπωσδηποτε διπεταλο αλλο καπελο...

    1
    2
    3



    δεν καταλαβες οχι δερματα.θελω να προσθεσω αλλο ενα "κομματι"
  • #54 από LuNaFrEaK στις 27 Nov 2007
  • θελεις αλλο ενα τομ ας πουμε?νομιζω οτι σε ολα γινεται αυτο...
  • #55 από fake7 στις 27 Nov 2007
  • θελεις αλλο ενα τομ ας πουμε?νομιζω οτι σε ολα γινεται αυτο...
    ναι...συγκεκριμενα ενα ride λεω, ποσο να κανει?συνδεεται σε ολες της ντραμς?
  • #56 από LuNaFrEaK στις 27 Nov 2007
  • Για τσεκαρε Εδω...
  • #57 από chorrer στις 27 Nov 2007
  • 1. Αδερφε αν θες την γνωμη μου , τα 1500 ειναι πολλα για να αγορασεις κατι που δεν θα χρησιμοποιεις και παρα πολυ....καλυτερα να παρεις κατι σε μεταχειρισμενο που θα το βρεις κοντα στα 600-800 ευρω.

    2. Τα ηλεκτρονικα τυμπανα εχουν "εγκεφαλο" με υποδοχες, απο κει εξαρταται το αν θα μπορεις να βαλεις ενα εξτρα pad ........δηλαδη πως μια καρτα ηχου βγαζει εξοδους ετσι κι ο εγκεφαλος εχει συγκεκριμενο αριθμο εξοδων, ρωτησε στα καταστηματα να σου πουν ποσες εξοδους βγαζει τι καθε μοντελο.

    3. Υπαρχει κι η λυση να παρεις ενα σετ milenium που στοιχιζουν καινουργια απο τομαν στα 500 ευρω και να προσθεσεις ενα εγκεφαλο απο roland (td6, td12) , ο οποιος κατα την γνωμη μου ειναι απο τους πιο αξιοπιστους και μπορεις να τον βρεις μεταχειρισμενο κοντα 300-400 ευρω.

    4. Αν σωνει και καλα θελεις να παρεις κατι στα 1500 ευρω, ειχα βρει πριν μερικους μηνες στην Σαλονικη μια DDrum η οποια καινουργα  πηγαινε κοντα στα 3000 χιλιαρικα (mesh pads, etc) και το συγκεκριμενο στουντιο την πουλουσε μεταχειρισμενη στα 1500. (απλα εμεις δεν ψαχναμε για κατι τοσο ακριβο και καταληξαμε σε μια roland td6 που αγορασαμε με 700 ευρω κι ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι απο την αποδοση της). ......Αν θελεις στειλε μου ΠΜ να σου δωσω το τηλεφωνο του τυπου , αν και δεν ξερω αν τη πουλαει ακομα.


    ....καλο ψαξιμο! ;)
  • #58 από fake7 στις 28 Nov 2007
  • 1. Αδερφε αν θες την γνωμη μου , τα 1500 ειναι πολλα για να αγορασεις κατι που δεν θα χρησιμοποιεις και παρα πολυ....καλυτερα να παρεις κατι σε μεταχειρισμενο που θα το βρεις κοντα στα 600-800 ευρω.

    2. Τα ηλεκτρονικα τυμπανα εχουν "εγκεφαλο" με υποδοχες, απο κει εξαρταται το αν θα μπορεις να βαλεις ενα εξτρα pad ........δηλαδη πως μια καρτα ηχου βγαζει εξοδους ετσι κι ο εγκεφαλος εχει συγκεκριμενο αριθμο εξοδων, ρωτησε στα καταστηματα να σου πουν ποσες εξοδους βγαζει τι καθε μοντελο.

    3. Υπαρχει κι η λυση να παρεις ενα σετ milenium που στοιχιζουν καινουργια απο τομαν στα 500 ευρω και να προσθεσεις ενα εγκεφαλο απο roland (td6, td12) , ο οποιος κατα την γνωμη μου ειναι απο τους πιο αξιοπιστους και μπορεις να τον βρεις μεταχειρισμενο κοντα 300-400 ευρω.

    4. Αν σωνει και καλα θελεις να παρεις κατι στα 1500 ευρω, ειχα βρει πριν μερικους μηνες στην Σαλονικη μια DDrum η οποια καινουργα  πηγαινε κοντα στα 3000 χιλιαρικα (mesh pads, etc) και το συγκεκριμενο στουντιο την πουλουσε μεταχειρισμενη στα 1500. (απλα εμεις δεν ψαχναμε για κατι τοσο ακριβο και καταληξαμε σε μια roland td6 που αγορασαμε με 700 ευρω κι ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι απο την αποδοση της). ......Αν θελεις στειλε μου ΠΜ να σου δωσω το τηλεφωνο του τυπου , αν και δεν ξερω αν τη πουλαει ακομα.


    ....καλο ψαξιμο! ;)

    thnx για τις πληροφ ομως και παλι πρεπει να το ψαξω πολυ γιατι απο "συμβατικες" drums ξερω πολλα αλλα απο ηλεκτρονικες πρεπει να το ψαξω.
    τσεκαρε τα pm
  • #59 από fake7 στις 29 Dec 2007
  • #60 από fake7 στις 29 Dec 2007
  • #61 από jmone στις 29 Dec 2007
  • πήγαινε παίξε με αυτά τα τύμπανα και αν έχουν ωραία αίσθηση πάρτα
    εγώ προσωπικά συχαίνομαι τη αίσθηση του λάστιχου αλλά περί ορέξεως ...
    τουλάχιστον ταμπούρο με διχτάκιπρέπει να έχει για εμένα
    αν και τα mesh heads είναι ότι καλύτερο

    για δες στο thomann τα κομμάτια που θες και φτιάξε μια δική σου

    πάρε τα mesh heads της millenium πάρε τον εγκέφαλο που σου αρέσει
    πάρε και το hihat και τα πιατίνια που θες και είσαι οκ και δεν νομίζω να
    σου βγει παραπάνω από 1500
  • #62 από Jezus στις 29 Dec 2007
  • 1) θα ελεγα να προτιμησεις ρολαντ, και ειδικα κατι με μεσ-χεντ ταμπουρο, γιατι τα λαστιχενια δεν τραβανε, ειδικα σε γρηγορο παιξιμο.
    2) για διπεταλο μαλλον θα χρειαστεις δευτερο παντ για μποτα, δικασο δηλαδη, γιατι στα γρηγορα δεν τα πανε καθολου καλα τα τριγκερ με διπεταλο.
    3) να αποφυγεις οπως ο διαολος το λιβανι τις φθηνες λυσεις του τομαν/μιουζικ-στορ μεχρι 600 ευρω νομιζω φτανουν), ειναι απαραδεκτες!
    4) τα πιατινια δεν μπορεις να τα ελεγξεις οπως τα φυσικα. Μπορεις να προσθεσεις εξτρα αρκει ο εγκεφαλος να εχει αρκετες εισοδους.
    τα παραπανω τα λεω εχωντας ψαξει μαζι με 2 φιλους ντραμερ και εχωντας δοκιμασει και αγορασει διαφορα (απο μιλενιουμ κτλ που πηγαν σκουπιδια, τριγκερ και εγκεφαλους σε ακουστικα σετ, ακριβα σετ ρολαντ και γιαμαχα, τριγκερ με μηχανημα μιντι με ηχους σε υπολογιστη κτλ)
  • #63 από Scarsick στις 16 Jan 2008
  • Σκεφτομαι να παρω αυτα τα μονιτορς http://www.pavlakis.com.gr/cart.php?target=product&product_id=13004&category_id=226. Θα μπορω να τα συνδεσω στα ηλεκτρονικα ντραμς? Μηπως χρειαζεται subwoofer για καλυτερα μπασα? Υπαρχει περιπτωση να τα καψω?
  • #64 από kantar στις 16 Jan 2008
  • Καλησπέρα σε όλους... Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα γράψατε γιατί πρόκειται να αγοράσω και έγω ηλεκτρονικά και σκέφτομαι για αυτό το set  http://www.thomann.de/gr/millenium_pro_mesh_headtd3_start_set.htm  Έχει κανείς κάποια γνώμη/συμβουλή να μου δώσει;
  • #65 από Jezus στις 17 Jan 2008
  • Το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει, από προδιαγραφές ΦΑΊΝΕΤΑΙ καλο, αλλα ένα πιο φθηνό set millenium που είχε πάρει ένας φίλος, ήταν απλά απαράδεκτο!
  • #66 από kantar στις 17 Jan 2008
  • Επειδή και εγώ έχω δοκιμάσει πιο φθηνό σετ millenium και επίσης απογοητεύτηκα γι'αυτό και διάλεξα το συγκεκριμένο... Άσε που έχει και Rolland εγκέφαλο.... Απλά θα ήθελα μια γνώμη απο κάποιον που τα έχει δοκιμάσει, αν υπάρχει βέβαια κάποιος.... Πάντως μόλις τα πάρω και τα δοκιμάσω θα ενημερώσω!!
  • #67 από Jezus στις 18 Jan 2008
  • Είχε κάποια μηνύματα μου πιο πάνω και απαντήσεις από κάτω, και τώρα έχουν εξαφανιστεί ???
    Κρίμα, είχε κάποιες γνώμες από δοκιμες pad και εγκεφάλων, δεν ξέρω πως εξαφανίστηκαν...
  • #68 από freemind στις 18 Jan 2008
  • Δεν εχουν "εξαφανιστει".
    Εγινε συγχωνευση καποιων θεματων. Αναζητησε μεσα σε ολο το θεμα, τις δοκιμες που ψαχνεις ;)
  • #69 από chris87 στις 27 Feb 2008
  • Γειά σας παιδιά,γράφτηκα σήμερα το πρωί γιατί χρειάζομαι την βοήθειά σας.. θέλω να ξεκινήσω μαθήματα ντραμς αν και είμαι 21 αλλά θέλω να πάρω ηλεκτρονική.είναι καλές?ποιά να πάρω και απο που?ξερετε περίπου τιμές?ευχαριστώ
Σελίδες: