Αποστολέας Θέμα: Νεκρο Cry baby gcb 95  (Αναγνώστηκε 5756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Νεκρο Cry baby gcb 95
« στις: 31/01/12, 11:22 »
  Εδω και χρονια χρησιμοποιω το cry baby.


  Την τελευταια φορα που πηγα να το συνδεσω για να το χρησιμοποιησω, δεν ανταποκρινοταν. Αλλαξα μπαταρια αλλα τιποτα και παλι. Το συνεδεσα σε τροδοφοτικο αλλα και παλι τιποτα.


  Ετσι λοιπον το ανοιξα για να δω μηπως ξεκολλησε τιποτα απο μεσα. Ολα στη θεση τους. Πηρα το πολυμετρο και ξεκινησα να ακουμπαω ενα ενα τα εξαρτηματα για να δω που θα ακουσω το γνωστο μπιπ. Ολοι οι πυκνωτες ηταν οκ, οπως και τα τρανζιστορακια. Στις αντιστασεις μια οταν την ακουμπαω στα ποδια της κανει το νγωστο μπιπ. Ειναι αυτην εδω που εβαλα στην επισυναψη. Εχει μονο μια μαυρη γραμμουλα αρα ειναι 1κ.
 
  Ειναι δυνατον να εχει καει? Εκτος αν την βραχυκλωνει κατι. Εχει τυχει σε κανεναν αλλον στα καλα καθουμε να μην ανταποκρινεται το συγκεκριμενο πεταλι και αν ναι, τι εφταιγε?


 Υ.Γ.: Την φωτογραφια τη βρηκα στο google απλα δειχνω ποια αντισταση  κανει τα κολπα της.


 
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/12, 11:29 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #1 στις: 31/01/12, 11:53 »
Συνήθως δεν μπορείς να κάνεις σαφή διάγνωση επί των εξαρτημάτων όταν αυτά βρίσκονται πάνω στο κύκλωμα. Αν υποψιάζεσαι ότι έχει πρόβλημα αυτή η αντίσταση θα πρέπει να ξεκολλήσεις το ένα ποδαράκι της για να αποκοπεί από το κύκλωμα και ακολούθως να μετρήσεις την αντίσταση με ωμόμετρο για να δεις αν συμφωνεί με την ονομαστική της τιμή.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #2 στις: 31/01/12, 12:09 »
Συνήθως δεν μπορείς να κάνεις σαφή διάγνωση επί των εξαρτημάτων όταν αυτά βρίσκονται πάνω στο κύκλωμα.
Ακριβώς, και επιπλέον οι αντιστάσεις είναι πάρα πολύ σπάνιο να είναι η αιτία σε ένα κύκλωμα που ήδη λειτουργεί σωστά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #3 στις: 31/01/12, 12:11 »
  Οποτε ξεκολλαω το ποδαρακι της 1k για να δω αν συμφωνει με την ονομαστικη της ταση. Σε περιπτωση που συμφωνει, συνεχιζω στα τρανζιστορ γιανα δω αν ειναι εκει το προβλημα?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #4 στις: 31/01/12, 12:42 »
Ονομαστική τιμή αντίστασης (Ωμ), όχι τάση.
Για τα τρανζίστορ υπάρχουν πολύμετρα με ειδική υποδοχή όπου ελέγχουν τρανζίστορ, οπότε θα πρέπει να τα αποκολλήσεις εντελώς από το κύκλωμα.
Καλύτερα να πας το πετάλι σε κάποιον που ξέρει. Δεν γίνεται να κάνεις διάγνωση (και επιδιόρθωση) μόνος σου αν δεν ξέρεις τα βασικά πράγματα, και επίσης πιθανόν να κάνεις ζημιά με το κολλητήρι (σε εξάρτημα ή στη πλακέτα).
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/12, 12:44 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #5 στις: 31/01/12, 17:38 »
 Επισυναπτω 2 καθαρες φωτογραφιες της πλακετας. Οσο εψαξα, δεν βρηκα κατι, εκτος απο την τριτη ενωση πανω αριστερα που ειχε κατι σαν ''χωμα'' και μου εκανε εντυπωση. Αυτην η ενωση ανηκει στο τριτο ποδαρακι του output jack.


  Μελετοντας προσεκτικα το κυκλωμα, η 1k τελικα ειναι σωστη και δε χρειαζεται αλλαγη καθως ειναι πανω στο δρομο του pcb.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #6 στις: 31/01/12, 19:02 »
 Κι αλλη 1.  Με το πολυμετρο ενωσα το ποδαρακι του pot με το πρασινο καλωδιο με αυτο που ειναι μωβ. Στην αρχη δεν εκανε τιποτε αλλα οταν ξαναπατησα το pot τοτε μου εδωσε μπιπ.
  Αντιστοιχα οταν δοκιμασα το πρασινο καλωδιακι με τα 2 μπλε απο το αλλο ποδι του pot δεν εκανε τιποτε οσες φορες κι αν το πατησα.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #7 στις: 31/01/12, 21:06 »
Μιας και σ'αρεσει το μπιπ μπιπ ( ;D ) δοκιμασε αν οι επαφες των βυσματων εισοδου/εξοδου εχουν συνέχεια (επαφη) με το αμέσως επόμενο εξάρτημα (οπως το βλεπεις στο pcb). Οπως και τα καλωδιακια μπαταριας και διακοπτη, με το επομενο εξαρτημα στο pcb. Πιθανον με το κουνημα (βάλε-βγάλε, κλπ) να εχει ραγίσει ο αγωγός στο pcb.

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #8 στις: 02/02/12, 17:09 »
Μιας και το συγκεκριμένο wah το έχω κάνει φύλλο και φτερό, τα κλασικά του προβλήματα είναι στο ίδιο το switch SPDT αλλά και στις συδέσεις του ρότορα.

Έχεις ελέγξεις το switch? Ξεφεύγουν μήπως τίποτα καλώδια από τον ρότορα.

Το λέω γιατί το συγκεκριμένο πετάλι ΔΕΝ είναι true bypass και έχει και ένα buffer επάνω ο οποίος μόνο προβλήματα μου έχει δημιουργήσει εμένα τουλάχιστον.

Με τροφοδοσία ΟΧΙ μπαταρία το έχεις συνδέσει να δείς αν δουλεύει?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #9 στις: 02/02/12, 21:25 »
  Εκανα οτι μου προτεινατε αλλα ολα λειτουργουν φυσιολογικα. Ετριψα με μια οδοντοβουρτσα την πλακετα και την φυσηξα με αερα. Δοκιμασα να δω μηπως και παιζει το πεταλι καιιιιιι αρχισε να κλαιει κανονικα. Λεω πλακα μου κανει.  :o


  Μου ζεστανε τοσο καιρο 2-3 μπαταριες μεσα σε λιγη μονο ωρα, με τροφοδοτικο δε λειτουργουσε και ξαφνικα αρχισε να κλαιει κανονικα. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο, κατι να βραχυκυκλωνε την πλακετα. Αλλα τι?

  Οπως και να εχει παλι κλαιει πλεον :)


  Επομενο βημα, με τη βοηθεια σας θα ηθελα να το κανω καλυτερο. Μπορειτε να μου προτεινετε, τι να αλλαξω, τι να προσθεσω και συνδεσμολογιες? Εχω βρει στο ιντερνετ αυτην εδω τη σελιδα : http://dandyjob.com/cms.php?id_cms=7   οπου με 4 αλλαγες σε αντιστασεις παιρνει λιγο τα πανω του το πεταλι. Επισης σκεφτομαι να βαλω κι ενα red fasel το οποιο βρηκα σε καλη τιμη :)


 Οποιαδηποτε βοηθεια, εννοειται ευπροσδεκτη μεχρι να ερθει η παραγγελια απο Banzai για το Barber  :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #10 στις: 03/02/12, 10:52 »
Σου προτείνω ένα άρθρακι που έφτιαξα πριν από κανα χρόνο ίσως και παραπάνω με το πως να βγάλεις τα μάτια του συγκεκριμένου Wah-Wah. Αν έχεις απορείες π.μ.

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78510.msg615355#msg615355

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #11 στις: 05/02/12, 10:38 »
  Publius,

 πολυ ωραιο το αρθρο σου αν και με γεμισε με αποριες.
 
 Η μια η σελιδα δυστυχως δεν υφισταται. Προσπαθησα γενικοτερα να ψαξω στο ιντερνετ συνδεσμολογιες για να φτιαξω οτι εχεις κανει κι εσυ αλλα τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #12 στις: 09/02/12, 11:18 »
Πες που έχεις μπερδευτεί μπας και καταφέρω να σε βοηθήσω. Αν θες κάποια συγκεκριμένη μόντα, πες μου να ψάξω στο αρχείο μου να βρω.

Αυτό που πρέπει όπωσδηποτε όμως να βρεις μόνος σου είναι η έκδοση του GCB-95 που έχεις, αυτό αναγράφεται πάνω στην πλακέτα του wah όχι κάπου εξωτερικά.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #13 στις: 09/02/12, 18:58 »
  Καλησπερα Publius


  Αρχικα θα ηθελα να κανω το mod που εχεις κανει με το truebypass χωρις led. Η πλακετα το  που γραφει ειναι ECB - 25 απο την πισω πλευρα της και απο την μπροστα εχει ενα T κολλημενο με χαρτακι. Λογικα ειναι ενα απο τα F, G, H που εχω δει στο google σε αντιστοιχες φωτο.
 Θα ηθελα παντως την καθοδηγηση σου. Σκοπος μου ειναι να κρατησω το buffer!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #14 στις: 09/02/12, 21:27 »
Βάλε κάποια φωτό της πλακέτας και από τις 2 πλευρές μπας και καταφέρω να σε βοηθήσω σε αυτό. Οι εκδόσεις για το GCB-95 δεν ήταν τόσο στον σχεδιασμό του κυκλώματος τουλάχιστον (αν θυμάμαι καλά) είχε να κάνει με διαφορές στα components που χρησιμοποιούν, κάθε φορα και φθηνότερα.

Όσο αφορά το mod true-bypass (TB) χωρίς led με ένα DPDT switch το έχεις. Προτείνω το led γιατί είναι πολύ εφεδιάρικο, δείχνει πότε είναι ανοικτό και επειδή δεν παίρνει ρεύμα από το κύκλωμα αλλά απευθείας από την μπαταρία, δεν επεμβαίνει στο ήχο σου.

Πολύ σωστή η απόφαση να συγκρατήσεις το buffer μιας και δεν θα χρειαστεί να κόψεις το κύκλωμα με κάποια φαλτσέτα και να την τραυματίσεις ανεπανόρθωτα.

Θα σου πρότεινα να δεις αυτά τα site μέχρι να βρω στο αρχείο μου λεπτομέρειες.
http://stinkfoot.se/archives/557
http://www.geofex.com/article_folders/wahpedl/wahped.htm#inductor

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #15 στις: 10/02/12, 15:25 »
  Καλησπερα φιλε Publius.


    Το Mod χωρις led πραγματικα ειναι πολυ ευκολο να γινει --->
Wah Mods (Part 1): True Bypass - YouTube
  Θα προσπαθησω να κανω TB με led για να φαινεται οσο φαινεται σε ενα Live ποτε ειναι ανοιχτο και ποτε οχι. Βρηκα αυτο εδω το βιντεο: [size=78%]
Wah Mods (Part 3): LED & 3PDT Switch Install - YouTube
[/size]   συμφωνα με το οποιο μπορω να κανω την αλλαγη.
   Σημερα το πρωι αγορασα μερικες αντιστασεις και πυκνωτες για να κανω το Stinkfoot wah mod. --> [size=78%]http://stinkfoot.se/archives/549[/size]
 
   Δυστυχως δε θα βαλω ακομη red fasel.  Ας κανω αυτες τις αλλαγες και βλεπουμε αργοτερα.


    Σου παραθετω και 2 φωτογραφιες της πλακετας μπρος πισω.





« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/12, 17:06 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Cry baby gcb 95 Mods
« Απάντηση #16 στις: 11/02/12, 21:04 »
  Ετοιμα και τα πρωτα mods.


 Σε πρωτη φαση το πιο γρηγορο και συναμα ευκολο mod, ειναι  η αλλαγη στο range του wah. Ανοιγοντας το πεταλι, πανω απο την πλακετα θα δειτε το ποτενσιομετρο του Wah με την ασφαλεια του και τα δοντακια. Πατατε το πεταλι προς τα πισω.


 Αρχικα:
 
 


  1) Ξεβιδωνεται τη βιδουλα στην ασφαλεια


  2) τραβατε προς τα εξω τα δοντακια


  3) Γυριζεται 2-3 κλικ το ποτενσιομετρο προς τα δεξια οπως το βλεπεται στη φωτογραφια για να εξαλειψετε τα πολλα πριμα.









  Συνεχιζοντας περναμε σε mod επι της πλακετας. Εδω χρειαζεται κολλητηρι και καλαι.


  1) Η πρωτη αλλαγη, ειναι το Vocal Mod. Κανει δηλαδη το Wah να ακουγεται πιο Woh. Αντικατατεστησα την αντισταση που φορουσε 33Κ με μια στα 68Κ. Καποιοι εχουν βαλει εως και 100Κ αντισταση. Γενικοτερα παιξτε με τιμες απο 33Κ εως 100Κ, αναλογα με το πως θα σας ακουγεται στα αυτια σας.


  2) Η δευτερη αλλαγη δινει πρισσοτερο gain στις χαμηλες συχνοτητες του Wah. Το πεταλι φοραει ηδη μια αντισταση στα 390Ω. Μπορειτε να βαλετε μια αντισταση μεταξυ 270-330Ω. Προσωπικα επελεξα αυτην στα 330Ω.


  3) Η τριτη αλλαγη δινει λιγο περισσοτερα μεσαια στο πεταλι και κανει πιο ομαλη τη μεταβαση απο τις μεσαιες στις χαμηλες συχνοτητες οταν φερνουμε το πεταλι προς τα πισω. Το πεταλι μας φοραει μια αντισταση στα 1,5Κ ( 1Κ5 ). Μπορειτε να δοκιμασετε κατι μεταξυ 1,8Κ με 2,2Κ. Προσωπικα φορεσα μια αντισταση στα 2Κ.


  4) Η τεταρτη και τελευταια αλλαγη εχει να κανει με τον πυκνωτη στα 0,01uF που ηδη φοραει το Wah. Ο συγκεκριμενος πυκνωτης ελεγχει το συχνοτικο φασμα. Οσο μικροτερη τιμη βαλετε, τοσο μετατοπιζεται το πεταλι πρις τις υψηλοτερες συχνοτητες εως οσο ανεβαζετε την τιμη του πυκνωτη, τοσο πιο bassy γινεται το Wah. Προσωπικα επειδη μου αρεσει το πεταλι μας να μην ειναι πολυ πριμο, επελεξα να ανεβασω την τιμη στα 0,015uF. Μπορειτε να φορεσετε και 0.022uF.


  Απο βδομαδα θα το κανω true by pass, οποτε θα περιγραψω και τον τροπο για να υπαρχει στο αρχειο του κιθαρα.  ;)




« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/12, 21:16 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #17 στις: 11/02/12, 22:22 »
Θα σου πρότεινα κάτι ακόμα, αντί να επιλέξεις μια και μόνο αντίσταση ή πυκνωτή (κάθε φορά) και να κάνεις στατικές αλλαγές στον ήχος σου, γιατί δεν αλλάζεις τις αντιστάσεις με ποτενσιόμετρα αντίστοιχης τιμής. Αν έχεις μια αντίσταση 330Ohm  μπορείς να την αλλάξεις με ένα ποτ 500Ohm π.χ. οπότε και θα σου επιτρέψει να έχεις όλες τις ενδιάμεσες τιμές από 0 μέχρι 500Ohm. Απλά θυμήσου οτι για το ποτ που έχει να κάνει με την ένταση, θα χρησιμοποιήσεις Log ποτ ενώ για τα ποτ που αλλάζουν μπάσα/πριμα, mids θα βάλεις linear pots.

Αντίστοιχα μπορείς να φτιάξεις και ένα switch γεμάτο με πυκνωτές δικής σου επιλογής αντί να έχεις μια σταθερή τιμή από πυκνωτές.

Το μειονέκτιμα είναι οτι θα πρέπει να τρυπήσεις το σασί, από την άλλη μπορείς να το κάνεις και με trim pots με τις ίδιες τιμές αλλά κάθε φορά θα πρέπει να ανοιγεις το σασί για να έχεις πρόσβαση (δεν το προτείνω).

Τα πας μιας χαρά πάντως ελπίζω να βοήθησε το παλιό post γιατί πραγματικά μου είχε βγεί το λάδι τότε, αλλά άξιζε τον κόπο, το μόνο που θα άλλαζα πια (κάποια στιγμή θα γίνει βέβαια) είναι να αλλάξω τον ένα από τους πυκνωτές του switch μου. Δεν μπορώ να σου πω ποιόν μιας και αυτό το χρονικό διάστημα έχω τόσο περιορισμένο χρόνο, που δεν μπαίνω στη διαδικασία να κάνω tweaking σε ένα πετάλι που είναι στο 98% αυτού που έψαχνα. Ζω και χωρίς το 100%, υπόψιν πριν τα mods το GCB95 έφτανε το 60+% των προσδοκιών μου απλά όταν το αγόρασα δεν ήξερα τι ακόμα μπορεί να κάνει αλλά με τα mods τα ανακάλυψα.

Καλές μοντες!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρο Cry baby gcb 95
« Απάντηση #18 στις: 11/02/12, 23:42 »
Θα σου πρότεινα κάτι ακόμα, αντί να επιλέξεις μια και μόνο αντίσταση ή πυκνωτή (κάθε φορά) και να κάνεις στατικές αλλαγές στον ήχος σου, γιατί δεν αλλάζεις τις αντιστάσεις με ποτενσιόμετρα αντίστοιχης τιμής. Αν έχεις μια αντίσταση 330Ohm  μπορείς να την αλλάξεις με ένα ποτ 500Ohm π.χ. οπότε και θα σου επιτρέψει να έχεις όλες τις ενδιάμεσες τιμές από 0 μέχρι 500Ohm. Απλά θυμήσου οτι για το ποτ που έχει να κάνει με την ένταση, θα χρησιμοποιήσεις Log ποτ ενώ για τα ποτ που αλλάζουν μπάσα/πριμα, mids θα βάλεις linear pots.

Αντίστοιχα μπορείς να φτιάξεις και ένα switch γεμάτο με πυκνωτές δικής σου επιλογής αντί να έχεις μια σταθερή τιμή από πυκνωτές.

Το μειονέκτιμα είναι οτι θα πρέπει να τρυπήσεις το σασί, από την άλλη μπορείς να το κάνεις και με trim pots με τις ίδιες τιμές αλλά κάθε φορά θα πρέπει να ανοιγεις το σασί για να έχεις πρόσβαση (δεν το προτείνω).

Τα πας μιας χαρά πάντως ελπίζω να βοήθησε το παλιό post γιατί πραγματικά μου είχε βγεί το λάδι τότε, αλλά άξιζε τον κόπο, το μόνο που θα άλλαζα πια (κάποια στιγμή θα γίνει βέβαια) είναι να αλλάξω τον ένα από τους πυκνωτές του switch μου. Δεν μπορώ να σου πω ποιόν μιας και αυτό το χρονικό διάστημα έχω τόσο περιορισμένο χρόνο, που δεν μπαίνω στη διαδικασία να κάνω tweaking σε ένα πετάλι που είναι στο 98% αυτού που έψαχνα. Ζω και χωρίς το 100%, υπόψιν πριν τα mods το GCB95 έφτανε το 60+% των προσδοκιών μου απλά όταν το αγόρασα δεν ήξερα τι ακόμα μπορεί να κάνει αλλά με τα mods τα ανακάλυψα.

Καλές μοντες!


  Αγαπητε Publius, διαβαζοντας το αρθρο σου σε συνδιασμο με τις διευθυνσεις που μου εδωσες, προεβην στα αυτα τα απλα mods. Η σκεψη μου εξαρχης, ηταν να βαλω pots ή εσωτερικα trim( δε μου αρεσει να τρυπαω το σασι). Τα τριμ ομως εχουν 3 ποδαρακια και δεν ξερω πως θα πρεπει να κανω την αντιστοιχη καλωδιωση τοσο στις αντιστασεις οσο και στον πυκνωτη. Φανταζομαι οτι και στα τριμ θα ισχυει log και Lin, σωστα?
 Μπερδευτηκα λιγο με το switch με τους πυκνωτες. Μαλλον θα χρειαστω λιγη βοηθεια παραπανω για να επιτευχθει κατι τετοιο. Δεν μιλαω τοσο για τις κολλησεις ( ευτυχως, τις εχω παρει τον αερα ) οσο για τη συνδεσμολογια.


  Αντιλαμβανομαι την ελειψη χρονου που εχεις οποτε δε μπορω να σου ζητησω λιγη βοηθεια παραπανω, μπορω ομως να περιμενω με το που βρεις ελευθερο χρονο, να με βοηθησεις.


  Και παλι, ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω :)  Το πεταλι, ηδη πηρε τα πανω του. Απο βδομαδα, θα το κανω και true by pass αλλα χωρις led αρχικα.


 Υ.Γ.: Σε περιπτωση που βαλω pots κανονικα, γεφυρωνω το 2-3 ποδαρακι απο το pot και το στελνω στη μια υποδοχη που εβγαλα την αντισταση και το αλλο ποδαρακι ( 1 ) στην αλλη κενη πλευρα, σωστα;


   Επισης αν ψαξω και βρω 6PDT rotaryswitch κι ενωσω του πυκνωτες, τα 2 καλωδιακια που θα βγαλω θα τα ενωσω στη θεση που ειχα τον πυκνωτη σωστα;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 00:51 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
17871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 13:28
από Shu_Ji
7 Απαντήσεις
4011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 14:08
από faser
1 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 22:16
από Nicos_metal
3 Απαντήσεις
2532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 01:51
από m@ster k@frer
20 Απαντήσεις
5558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 18:20
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
10 Απαντήσεις
4589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/13, 23:58
από Rosstrobon
2 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 17:15
από AnimaPura
24 Απαντήσεις
8723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/17, 23:30
από saved
0 Απαντήσεις
3448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/17, 23:47
από jamesio
2 Απαντήσεις
1570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/20, 16:51
από panixgr