Αποστολέας Θέμα: Chris V ( Chris Veleris )- So close Yet so far away - Demo  (Αναγνώστηκε 3812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ

Κάποια στιγμή με παίρνει τηλέφωνο ο εν λόγω κύριος...ονόματι Χρήστος και μου λέει , ετοιμάζω νέο demo και θέλω πλήκτρα. είσαι ; είμαι του λέω. Ξέρω ότι είναι τελειομανής και καλός σε αυτό που κάνει και μου άρεσε και το δείγμα που μου έστειλε. Μετά από κάμποσο καιρό , με τον Χρήστο να κάνει πολύ καλή και όλη ( αν εξαιρέσουμε το παίξιμο των πλήκτρων ) τη δουλειά, από το artwork , σύνθεση , μίξη, mastering, editing και όλα τα συναφή ετοιμάστηκε το demo αυτό. Με βάρος στα κιθαριστικα μέρη και την σύνθεση το νέο demo ( τα παλαιότερα αν τα βρείτε αξίζουν ) είναι  έτοιμο. Μόλις αναβαθμίστηκε και η σελίδα είπα να κάνω μια παρουσίαση τιμητικά σαν μέλος με μικρή συμβολή στο όλο εγχείρημα.
3 Νέα κομμάτια λοιπόν.
Το δυναμικό Ruins Beyond Us, το αινιγματικό και μυστηριώδες The Ending Call  και το αγαπημένο μου προσωπικά Release The Seas ξεδιπλώνουν αρμονικά το ταλέντο του Χρήστου φανερώνοντας μεστό παίξιμο και ώριμες και ολοκληρωμένες συνθέσεις.
Στο στυλ, του fusion/progressive/instrumental/shred/metal και τα 3 λίγο ως πολύ. Πολύ καλή και προσεγμένη δουλεία... τα κομμάτια μπορείτε να τα ακούσετε σε χαμηλή ποιότητα στο
http://www.chrisveleris.com/
και στο
http://www.myspace.com/chrisveleris
που είναι οι σελίδες του καλλιτέχνη με πλήρες περιεχόμενο...
Υπαρχει και η δυνατοτητα αγορας του demo μεσω paypal ( για mp3 μιλαμε... ) για αλλες πληροφοριες πμ σε μενα..
Σχόλια δεκτά...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/07, 20:10 από Symeon »
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Chris V ( Chris Veleris )- So close Yet so far away - Demo
« Απάντηση #1 στις: 02/02/07, 18:01 »
πρωτη φορα συνανταω ερασιτεχνη να θελει να πουλησει το ντεμο..και σε μπ3..ουτε καν σιντι ..οτι να ναι.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Chris V ( Chris Veleris )- So close Yet so far away - Demo
« Απάντηση #2 στις: 02/02/07, 23:03 »
το demo δεν πωλειται σε μορφη cd για τεχνικους λογους. Και φυσικα ειναι πειραματικη η πωληση. Παντως δεν εκανα την δισκοκριτικη για να πουλησει. Γιαυτο και αλλωστε υπαρχουν και για ακροαση και ας ειναι σε χαμηλη ποιοτητα...Τωρα αν σου φανηκε πιο σημαντικο να σχολιασεις αυτο αντι να κανεις καποιο σχολιο για τα κομματια...δεκτο...σε ευχαριστω..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Chris V ( Chris Veleris )- So close Yet so far away - Demo
« Απάντηση #3 στις: 03/02/07, 11:10 »
Δεν μπορω να πω πολλα για κομματια τα οποια στηριζονται κυριως σε κιθαριστικα μερη ( ουυ 666 666 :P ).
Σιγουρα η παραγωγη των κομματιων ειναι περα του δεοντως εκπληκτικη! Ολα ειναι στη θεση τους, δεν κουραζουν τον ακροατη και η παραγωγη που εχει γινει στις κιθαρες ειναι τρομερη!
Οσον αφορα το συνθετικο και δεξιοτεχνικο τομεα, πρεπει να πω πως ειναι αρκετα πολυπλοκες οι συνθεσεις που υπαρχουν μεσα στο demο. Πολλες εναλλαγες στα ρυθμικα στυλ, στην αρμονια και γενικα στο "ψαξιμο" της μελωδιας. Για τη δεξιοτεχνεια δεν εχω να πω επισης πολλα, γιατι απ'οτι ακουσα, φαινεται πως το παληκαρι το "εχει το αθλημα" και του δινει και καταλαβαινει!
Ελπιζω καποια μερα να τα ακουσουμε και με πραγαμτικα drums, οπου θα εχει τελειως διαφορετικη αισθηση ως προς το αποτελεσμα.
Ξεχωρισα το Release the Seas που ειναι πιο "ησυχο" κομματι σε σχεση με τα υπολοιπα, και στο οποιο ακουγονται και τα πληκτρα πιο ξεκαθαρα :)
Καλη δουλεια, ελπιζω να εχει μια καλη αντιμετωπιση απο οποια αντιστοιχη εταιρια τετοιου ειδους, σταλει!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Chris V ( Chris Veleris )- So close Yet so far away - Demo
« Απάντηση #4 στις: 03/02/07, 11:34 »
Ξεχώρισα πιο πολύ το The Ending Call, το οποίο όπως είπε και ο Σίμος, κρύβει ένα μυστήριο. Σίγουρα το παληκάρι κατέχει την κιθάρα καλά, όχι τόσο γιατί η μουσική του έχει πολυπλοκότητα και το παίξιμο του είναι πολύ καλό, αλλά γιατί μου είπε ο Σίμος ότι είναι και αυτοδίδακτος.  :o

Συγχαρητήρια παιδιά, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ αν και τα πλήκτρα είναι χαμένα στα άλλα 2 κομμάτια εκτός από το Release the Seas.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Chris V ( Chris Veleris )- So close Yet so far away - Demo
« Απάντηση #5 στις: 04/02/07, 02:44 »
Ακουσα το demo και μου αρεσε παρα πολυ.Καλογραμμενο και πολυ καλο παικτικα.Το χαρηκα πραγματικα.Μπραβο στο παληκαρι.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Chris V ( Chris Veleris )- So close Yet so far away - Demo
« Απάντηση #6 στις: 09/02/07, 04:33 »
Εχω το εν λογω cd στα χερια μου 2-3 μερες τωρα και ειχα την ευκαιρια να το ακουσω με ηρεμια 4-5 φορες..
Οι συνθεσεις ειναι πολυ καλογραμενες,η παραγωγη ειναι παρα πολυ καλη για home studio φαση και τα οργανα ακουγονται ξεκαθαρα μεταξυ τους κατι που εχει να κανει με την παραγωγη αλλα και φυσικα την ολη ενορχηστρωση..
Μια και το βαρος πεφτει ουσιαστικα στην κιθαρα να πω πως μου αρεσε πολυ το παιξιμο του Chris..
Καλη φρασολογια,καθαρο παιξιμο,τεχνικη και εκφραση..The whole package που λενε καποιοι φιλοι μου στο εξωτερικο.. :)
Σιγουρα μια γυαλισμενη σε studio παραγωγη και φυσικα drums να πλαισιωνουν τα κοματια,θα εδιναν μια ακομα καλυτερη εικονα στο συνολικο αποτελεσμα αλλα το ακουσμα ως εχει ειναι πολυ ευχαριστο..
Ανυπομονω να ακουσω ολοκληρωμενη την δουλεια αυτη οταν ερθει η ωρα..
Καλη επιτυχια..
Alex

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/05, 10:27
από Καρχαρίας
99 Απαντήσεις
31521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
6999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/07, 14:26
από Spell@lchemist!
0 Απαντήσεις
1776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 23:21
από Night.Crawler
16 Απαντήσεις
5593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/08, 15:02
από chris_fast_fingers
39 Απαντήσεις
10901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 13:17
από Slayerman_GR
0 Απαντήσεις
1928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 10:05
από Arg0
1 Απαντήσεις
2385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 23:05
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
3695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/13, 22:09
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
8945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/18, 18:44
από Guitar Fan