Αποστολέας Θέμα: Σας εκανε κατι να αλλαξετε μουσικες προτιμησεις;  (Αναγνώστηκε 14077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Με το master of puppets ηρεμέις όταν ερωτεύεσαι? :D
αντί να ακούσεις ένα Blackmore's night εκεί πέρα να στανιάρεις....χεχε  ;D

Να τι άλλαξε τις μουσικές προτιμήσεις του Richie! Η μικρούλα Candice!  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κι εγώ θα τις άλλαζα! χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
εγω παλι εχω την δικια μου ιστορια.....πριν 5 χρονια περιπου ακουγα RAP-RNB-SAIKO-BREAKDANCE κομματια αυτου του στιλ.....και ακουγα rainbow,scorpions και αλλα διαφορα και ετρεχα αναποδα ;D ;Dδεν μου αρεσαν καθολου και πιστευα οτι αυτη η μουσικη ειναι φλορικη αλλα μετα ακουσα μπαλαντες απο rainbow,scorpions,metallica,k.a και μου αρεσε τοσο πολυ η μουσικη και οι στιχοι των τραγουδιων που ακουγα καθε μερα τετοια κομματια και απο εκει και περα κολλησα και μεχρι σημερα δεν υπαρχει μερα που να μην ακουσω αυτα τα κομματια που θα μεινουν στην για παντα......παντος παιδια η ROCK ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΞ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟ ΑΛΗΘΗΝΗ.........δεν ξερω αν συμφωνητε.....

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
παντος παιδια η ROCK ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΞ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟ ΑΛΗΘΗΝΗ.........δεν ξερω αν συμφωνητε.....

Μην περιμένεις να σου απαντήσει κανείς αντικειμενικά... ::) :P :P :P
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Θα σας πάω στο μακρινό 1985.Εγώ είμαι 15 χρονών και ακούω σχεδόν αποκλειστικά metal και classic rock.Πάμε να δούμε το διήμερο live Rock in Athens στο Καλλιμάρμαρο,όπου παίζουνε οι εξής :Τhe Clash,The Cure,Nina Hagen,Talk Talk,Depeche Mode,The Stranglers,Culture Club(...!!!),και κάτι Γάλλοι ονόματι Telephone.Μόνο όποιος είδε τους Cure μπορεί να με καταλάβει...Από εκείνη την ημέρα και μετά,όχι πως παράτησα εντελώς το metal,αλλά γνώρισα πλέον και τη Βρετανική σκηνή της εποχής(Echo and the Bunnymen,Nick Cave,Bauhaus και φυσικά τους Cure...)και για μένα ήταν μια αποκάλυψη,που άνοιξε διάπλατα τους ορίζοντές μου,μουσικούς και φιλοσοφικούς...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
μουσικες προτιμησεις δεν ειχα ΠΟΤΕ! ειμαι παιδι του Sky και του Mtv (μεχρι που ειδα σε μουσικο βρετανικο καναλι Despoina Vandi )

ε..μετα ....παρεδωσα  :-\

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
αχ αυτος ο καταραμενος φταιει που μου εγραψε ενα cd/mp3 γεματο με ροκιες..... δε θα τον ξανασυναντησω???
τοπι θα τον κανω απο το ξυλο που με κολλησε με αυτα τα πραγματα του διαβολου.....:P

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Νομιζω οτι οσο ωριμαζει ο ανθρωπος στη ζωη του αλλα και μεσα στη μουσικη χωρις δογματισμους εχοντας ανοιχτους τους οριζοντες του ακουει αλλα πραγματα.....ενα γελοιο παραδειγμα.....οταν ημασταν μικρα γουσταραμε το αχ κουνελακι και τωρα δε μας κανει αισθηση εκτος απο μερικους σαν κι εμενα που μας πιανει παλιμπαιδισμος....τελος παντων σημασια εχει το οτι τα γουστα στα πραγματα αλλαζουν και τιποτα δε μενει στασιμο ακομα και οι καλλιτεχνες απο χρονια σε χρονια αλλαζουν το στυλ τους και ποσο μαλλον απο δεκαετια σε δεκαετια....ΕΞΕΛΗΞΗ ΠΑΙΔΕΣ!ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ!
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
ΕΞΕΛΗΞΗ ΠΑΙΔΕΣ!ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ!

Είναι όντως μαγική γιατί δεν υπάρχει  ;D. Εκτός αν εννοείς εξέλιξη  :)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
  • Ξεκίνησα ακούγοντας disco-pop, με αγαπημένη μου τραγουδίστρια την Sandra.
  • Μετά έτυχε να ακούσω τις Bangles, τις Heart, τους Whitesnake, κλπ οπότε άρχισα να ακούω και rock-hard rock.
  • Από ένα φίλο κόλλησα το heavy metal, και πωρωνόμουν με Iron Maiden και Manowar(!)
  • Δεν άκουγα συγκροτήματα με ελληνικό στίχο (δεν ήξερα, ούτε υπήρχαν πολλά τότε), μέχρι που άκουσα τους Τρύπες, που για λίγο στην αρχή με ξένισαν (λόγω προφοράς!) αλλά μετά μ'άρεσαν πάρα πολυ. Έκτοτε παράτησα το metal και πέρασα σε ελληνική ανεξάρτητη σκηνή, πανκ κλπ, με προτίμηση στον ελληνικό στίχο. Και άρχισα να ψάχνω με πάθος διάφορα ανεξάρτητα συγκροτήματα, όσο πιο υπόγεια τόσο το καλύτερο.
  • Με αφορμή το παραπάνω, άρχισα να ψάχνω και τα ξένα συγκροτήματα, στυλ grunge κλπ
  • Μετά το πρώτο μου ταξίδι στην Βραζιλία, άρχισα να ενδιαφέρομαι για την βραζιλιάνικη μουσική (samba, bossa nova, axé, κλπ). Οι Charlie Brown Jr με έκαναν να ψάξω και το βραζιλιάνικο ροκ, και οι Mosquito Eletrico ακόμα περισσότερο.
  • Δεν θυμάμαι από που, άκουσα τους Jerk Water Jive που μου άνοιξαν τα αυτιά σε ένα νέο για μένα είδος, το punk ska (ή μήπως ska punk;...)
  • Οι Locomondo ήταν η αφορμή να ψάξω το ελληνικό ska, και είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα.
  • Με αφορμή την αγάπη μου για την Βραζιλία άρχισα να ψάχνω και την βραζιλιάνικη Latin Jazz, αλλά και από την υπόλοιπη λατινική αμερική (Κούβα κλπ)

Ίσως ξεχνάω κάποια περίοδο, κάποιο μουσικό είδος, αλλά τεσπα...
Σχεδόν όλα τα παραπάνω τα ακούω ακόμα, εκτός από τους Manowar  ;D

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Θα σας πάω στο μακρινό 1985.Εγώ είμαι 15 χρονών και ακούω σχεδόν αποκλειστικά metal και classic rock.Πάμε να δούμε το διήμερο live Rock in Athens στο Καλλιμάρμαρο,όπου παίζουνε οι εξής :Τhe Clash,The Cure,Nina Hagen,Talk Talk,Depeche Mode,The Stranglers,Culture Club(...!!!),και κάτι Γάλλοι ονόματι Telephone.Μόνο όποιος είδε τους Cure μπορεί να με καταλάβει...

Τι θυμήθηκες τώρα...  :D

Εγώ ήμουν 17 τότε και είχα κουβαληθεί από τα Γιάννενα όπου έμενα (και μένω) για να δω το πρώτο πραγματικά σημαντικό φεστιβάλ ροκ στην Ελλάδα που έγινε ποτέ.
Αν υπάρχουν αντίθετες απόψεις για το παραπάνω θα χαρώ να τις συζητήσουμε  :)

Αυτά ήταν τα ακούσματά μου τότε: Cure, Clash, Depeche Mode, κλπ. (εκτός από τους Culture Club...). Πράγματι οι Cure ήταν μια κλάση παραπάνω από όλους τους άλλους, παρ' όλο που η σημαδιακή εμφάνιση ήταν αυτή των Clash (ενός από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα στο χώρο του νεο-ροκ/πανκ κατά τη γνώμη μου) γιατί ήταν αν δεν κάνω λάθος η τελευταία τους με πλήρη σύνθεση.

Αλήθεια ήταν κανείς άλλος από το forum εκεί;

Λοιπόν σχετικά με την ερώτηση. Οι παρέες μου ήταν αυτές που με έκαναν να αλλάξω μουσικές προτιμήσεις!

Η πρώτη μου επαφή με τη μουσική πέρα από αυτά που έπαιζε το "ράδιο", ήταν το 1980. Ας μην σας πω τι έπαιζε το "ράδιο" το 1980. Απλώς να υπενθυμίσω ότι υπήρχαν μόνο κρατικοί σταθμοί.
Τότε ο πατέρας μου, μου αγόρασε 2 δίσκους: Το Wall των Pink Floyd και μια συλλογή των Rolling Stones το Made In The Shade (με Brown Sugar, It's Only Rock 'n' Roll, Angie, κλπ.). Από τότε η "μουσική" έγινε η μία και μοναδική σύντροφος στη ζωή μου που δεν θα χωρίσουμε ποτέ  ;D

Άρχισα να καταβροχθίζω τα πάντα. Στην αρχή σε κλασσικές ροκ φόρμες: Led Zeppelin, Doors, Jethro Tull, κλπ. Μετά "αγρίεψα" λίγο (Black Sabbath, Iron Maiden, Judas Priest). Γι' αυτό "ευθύνεται" ο Δημήτρης που μας έβαλε στην μέταλ φάση.

Η σημαντικότερη αλλαγή έγινε γύρω στο 1983 όταν άλλαξα σχολείο και παρέες. Τότε γνώρισα μπάντες όπως οι Cure, οι Bauhaus, οι Clash, η Siouxsie, οι Simple Minds, οι U2 (ναι!!! υπάρχουν από τότε...), κλπ. Ε, από τότε δεν "μετακόμισα" ξανά μουσικά, προφανώς γιατί αυτά ήταν που γούσταρα πραγματικά και μέχρι σήμερα ακούω αυτό που λέγεται "ανεξάρτητο ροκ".

Θεωρώ πολύ σημαντικές κάποιες φάσεις στη ζωή μου όπου χωρίς να αποχωρίζομαι τα αγαπημένα μου ακούσματα έκανα "βουτιές" και σε διαφορετικά είδη. Μία από αυτές ήταν στη soul των '60s και '70s της την οποία θεωρώ σπουδαία μουσική.

Φυσικά έχω ακούσει (και ακούω) ποπ, ελληνική έντεχνη, κλπ.

Μετά από 28 χρόνια μπορώ να πω ότι ελάχιστα από τα ακούσματα που είχα στη διαδρομή αυτή απορρίπτω. Η καλή μουσική είναι μία. Αυτή που αρέσει σε μας!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ω ναι εγώ θα ξαναπετάξω την χαζό ροκομεταλιά μου.

Εγώ μιαν φοράν που ..καλέ ντρέπομαι ..που καρακαψουρεύτικα τέλος πάντων(ουφ το είπα διακριτικά)
Είχα λαμαρίνα απο το δικό μου είδος.Is this love-Whitesnake, Boston-More than a feeling, Kiss-I was made for loving you baby μόνο που έβαλα ενα στοπ στον ευατό μου πριν βάλω Beatles -She loves you yeah yeah yeah :-X :-X :-X :-X  .

Και μετά ξύπνησα και είδα την μούρη μου στον καθρέφτη και είπα να μην την φοβίσω την κοπέλα και της δημιουργήσω κανένα έφηβικό τραύμα
και πήγαμε στο Tears of the Dragon και στο I hate myself for loving you. ;)
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Συμφωνώ πάρα πολύ με το φίλο Indy-ano μόνο μια επισήμανση να κάνω.Δυστυχώς στο Rock in Athens του 1985 είδαμε τους Clash που μόλις είχαν αλλάξει το original σχήμα για αυτό ίσως ήταν και η απογοήτευση του διημέρου κατά τη γνώμη μου.Το συγκεκριμένο Festival ήταν για μένα Η ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΗ εκδήλωση που έγινε ποτέ στην Ελλάδα γιατί δεν ξαναείδαμε από τότε ποτέ μαζί 7 μπάντες ή σόλο καλλιτέχνες στην ΑΚΜΗ τους,στην εποχή δηλαδή που βρισκόντουσαν στο απόγειο της δόξας τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/08, 00:46 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν ξαναείδαμε από τότε ποτέ μαζί 7 μπάντες ή σόλο καλλιτέχνες στην ΑΚΜΗ τους,στην εποχή δηλαδή που βρισκόντουσαν στο απόγειο της δόξας τους.
ααχχ.....δυστυχώς!  :-\

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Ωραιο θεμα..... !!!!!!!!

εγω μικρος  παλι αναγκαστικα ακουγα οτι ακουγε ο μεγαλυτερος (κατα 10 χρονια) ξαδερφος μου....
Απο τα τραγουδια που ακουγε πιο πολυ εντυπωση μου εκανε ενα ολοκοκκινο σιντι που εγραφε πανω Ξεσσαλονίκη και αλλο ενα που ειχε μεσα το λιωμενο παγωτο (περα απο τις πολεις της ασφαλτου νομιζω ειναι????) που τα εβαζε και επαιζαν ολη μερα....απο τοτε αρχισα να καταλαβαινω οτι μαρεσει η ροκ χωρις να δωσω σημασια..
Τοτε ομως που ερχονταν οι rolling stones (1998,εγω ημουν 11 ετων) στην ελλαδα και ειχε γινει ο τρελος χαμος , ρωτησα την μανα μου αν εχει σε δισκο το satisfaction (α ρε πικ απ αθανατο ....) γιατι μου αρεσε που επαιζε στην διαφημιση , μου ειπε απλα " πηγαινε στους δισκους,φερε μου εναν διπλο πορτοκαλι που λεει Deep purple - Made in japan  και βαλε το smoke in the water και ασε τους rolling stones γιατι δεν μαρεσουν" .....
η συνεχεια ειναι απλη... deep purple - in rock και made in japan,scorpions - best, acdc - who made who, black sabbath με το mob rules  (που ντρεπομουν να πω στην μανα μου οτι μαρεσαν τοτε!!!!) , pink floyd - the wall , rainbow - πρωτος δισκος (τωρα παρατηρω δεν εχει ονομα????) , rainbow - Bent out of Shape και ενα best of των foreihner με το καλυμα του δισκου να εχει σχημα jukebox... αυτοι οι δισκοι δεν σταματησαν να παιζουν ......
αυτοι οι δισκοι με εκαναν  να ακουσω πραγματικη μουσικη...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/08, 03:33 από ed_hunter »
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Εγω παλι 8υμαμαι τον εαυτο μου να ακουει κρυφα στο γουοκμαν του ξαδερφου του Σεπουλτουρα γιατι μου ειχε κανει εντυπωση που μου ειχε πει οτι δν ειναι για μενα αυτα...Με θυμαμαι επισης που εξηγουσα στους γονεις μου οτι παρα τις νεκροκεφαλες κλπ που ειχε απ εξω το Best of the Beast δν ειναι του διαολου ;DΕμ...Α ναι..Κ να παρακαλαω για μερες τον ξαδερφο μου να μου γραψει το Midlife Crisis που τοτε το ζηταγα secutiry... ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν φταίει ο τρελαμένος πατέρας όταν ήμουν στην κούνια αλλά από μικρό παιδί θυμάμαι ν'ακούω Pink Floyd και Καζαντζίδη...Τώρα θα μου πείτε πως γίνεται αυτό?Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερός αλλά ποτέ οι λαμαρίνες που δάγκωσα δεν άκουγαν σκυλοτράγουδα κλπ.Πάντως μέχρι τώρα εξακολουθώ ν'ακούω rock,jazz,blues,latin και από την άλλη λαικό,ρεμπέτικο και έντεχνο.Πείτε με τρελό :P

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπήρξα ροκάς, παραμένω ροκάς, αλλά ακούγοντας τον Jimmy Rosenberg παλιότερα και πρόσφατα τον Fulara
μπήκα στο τριπάκι της εξέλιξης της τζάζ και της κλασικής, τόσο δε έπαθα με τις καινούριες (για μένα) τεχνικές του Fulara που σκέφτομαι να πουλήσω τις κιθάρες μου και ν'αγοράσω ποδήλατο στα γεράματα...
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λοιπόν..ας πω και εγω την ιστορία μου :p

Εχοντας ένα μπαμπά που ακόμα και μετά από πολλά χρόνια έχει κρατήσει τη μανία του με τον Elvis , δε θα μπορούσα να κάνω τιποτα άλλο ως πιτσιρίκι από το να λέω οτι αυτόν που θα μου τραγουδήσει το rags to richess θα τον παντρευτώ :D
Μετά έμπλεξα με τη χορωδία εκεί γύρω στην τετάρτη δημοτικού και οτιδήποτε ειχε πολλές φωνές μέσα με μάγευε..Ώσπου ένα καλοκαίρι πέφτει στα χέρια μου μια κασσέτα του μεγαλύτερου κατά 5 χρόνια ξαδέρφου μου και ακούω το 'Mr Crowley' από τον Ozzy...αυτό ήταν..τέλος..
πέρασαν κάμποσα χρόνια βέβαια από τότε , αλλά ακόμα και τώρα τα μουσικά μου γούστα παραμένουν ίδια  ::)
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Θα σας πάω στο μακρινό 1985.Εγώ είμαι 15 χρονών και ακούω σχεδόν αποκλειστικά metal και classic rock.Πάμε να δούμε το διήμερο live Rock in Athens στο Καλλιμάρμαρο,όπου παίζουνε οι εξής :Τhe Clash,The Cure,Nina Hagen,Talk Talk,Depeche Mode,The Stranglers,Culture Club(...!!!),και κάτι Γάλλοι ονόματι Telephone.

Σαν δεν ντρεπεσαι να μας την λες ετσι στα μουτρα μας!!!  ;D ;D ;D ;D
Καλα ειδες τους Clash live;;;; Μιλαμε οτι ζηλευω οσο δεν παει..

Βραζιλη σορρυ, αλλα δεν νομιζω οτι οι Locomondo θεωρουνται ska. Εγω μαλλον reggae θα τους ελεγα. Επεισης, σε ποιο ρεγκε φαση απο τους Locomondo, τσεκαρε τους One Drop. Ελληνες ειναι και αυτοι. Και γενικα η ελληνικη σκηνη σε αυτη την φαση εχει βγαλει πολλα καλα πραγματα.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Για να ζηλέψεις λιγότερο μόνο τον Strummer τον μακαρίτη και τον Simonon είδα.O Jones και ο Headon την είχανε κάνει τότε και αντικαταστάτες ήταν κάτι πιτσιρικάδες που είχε διαλέξει ο Strummer αλλά κακά τα ψέμματα ,αυτό το σχήμα έφερε και την διάλυση.Στη συγκεκριμένη συναυλία οι Clash ήταν κάκιστοι και κρίμα που έχω αυτή την τελευταία εντύπωση από αυτούς.Αγαπημένη μπάντα με δισκάρες και τραγουδάρες όπως και να'χει...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Βασικα αφου σου απαντησα αυτο ακριβως σκεφτηκα...οτι θα ηταν ψιλομαπα εκεινη την εποχη.... Τουλαχιστον ειδες τον Strummer ομως.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Για να ζηλέψεις λιγότερο μόνο τον Strummer τον μακαρίτη και τον Simonon είδα.

Και μόνο για τον Strummer ήταν αρκετό! Και το σημαντικότερο είναι ότι έπαιζε τραγούδια των Clash και όχι των ...Mescaleros.

Στη συγκεκριμένη συναυλία οι Clash ήταν κάκιστοι...

Έτσι ήταν αλλά ...γιατί χαλάς τη μαγεία  ::); Πιτσιρικάδες είμαστε, όλα μας άρεσαν! Απλά μετά διαβάζαμε τον Μαλαθρώνα στο Ποπ & Ροκ και "διαμορφώναμε" άποψη.  ;D
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ο.Κ Ο.Κ ,εντάξει παιδιά... ;)Το event ήταν σπουδαίο για όλους αυτούς τους λόγους που αναφέραμε και ήμασταν τυχεροί  που βρεθήκαμε εκεί,αυτό έχει σημασία!!! 8)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Η ηλικία είναι αυτό που με έχει επηρεάσει πιο πολύ. Όσο μεγαλώνω δηλαδή αλλάζουν οι μουσικές μου προτιμήσεις, αυτό που ζητάει το αυτί μου, χωρίς κάποιον προφανή λόγο.

 Ακούω πολλά στυλ μουσικής και πάντα προσπαθώ να ανακαλύπτω νέα (για μένα). Τελευταία ακούω πολύ ξένους folk/ethnik καλλιτέχνες από την Αφρική, Ασία αλλά και Ευρώπη. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έχουν κάνει ο Rachid Taha και ο Fela Kuti. Όσοι έχετε όρεξη, ακούστε τους
:> 4  8  15  16  23  42

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Φραση που σας εκανε εντυπωση.......

Ξεκίνησε από anastasioujim « 1 2 ... 14 15 » Λοιπά

356 Απαντήσεις
122814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/09, 19:28
από bassman(4 String Suicide!)
118 Απαντήσεις
37649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:44
από Amylo
3 Απαντήσεις
4393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
37 Απαντήσεις
11548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/08, 14:49
από Kiratzoharris
0 Απαντήσεις
1727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 19:00
από John-wj
6 Απαντήσεις
3923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/09, 15:17
από Dr Bluz (G.K.)
120 Απαντήσεις
31033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 11:17
από Kosthrash
3 Απαντήσεις
2138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/11, 01:05
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
2213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 14:57
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 21:35
από happydreamer