Αποστολέας Θέμα: Αφαιρεση αρχειου απο .iso  (Αναγνώστηκε 3170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αφαιρεση αρχειου απο .iso
« στις: 03/10/10, 02:40 »
Θελω να αφαιρεσω εναν φακελο απο ενα αρχειο .iso και απ' οτι ειδα εδω δεν υπαρχει κανενα shareware προγραμμα που να επιτρεπει την τροποποιηση αρχειων .iso μεγαλυτερα απο 300MB. Αν μεσω του WinRAR κανω extract τα περιεχομενα του αρχειου, αφαιρεσω τον φακελο και μετα με αλλο προγραμμα δημιουργησω ενα καινουργιο image, θα υπαρξει προβλημα; Το .iso αρχειο που θελω να τροποποιησω ειναι ενα DVD εγκαταστασης και ο φακελος που θελω να αφαιρεσω εχει προστεθει επιπλεον και δεν επηρεαζει την εγκατασταση. ::) Αν δεν γινεται αυτο τι αλλη επιλογη υπαρχει με ελευθερο λογισμικο; Ξερω οτι θα μπορουσα να αποκτησω (εντος και εκτος εισαγωγικων) καποιο commercial προγραμμα που τα κανει ολα, αλλα δεν θελω να ασχοληθω καν.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφαιρεση αρχειου απο .iso
« Απάντηση #1 στις: 04/10/10, 00:51 »
Αν μεσω του WinRAR κανω extract τα περιεχομενα του αρχειου, αφαιρεσω τον φακελο και μετα με αλλο προγραμμα δημιουργησω ενα καινουργιο image, θα υπαρξει προβλημα;

Και γιατί δεν το δοκιμάζεις?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αφαιρεση αρχειου απο .iso
« Απάντηση #2 στις: 04/10/10, 01:43 »
Αυτό σημαίνει ότι δεν δέχεσαι και το Free Trial 30 ημερών που έχει κάποια features disabled ? όπως αυτό ? http://www.snapfiles.com/get/isobuster.html
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφαιρεση αρχειου απο .iso
« Απάντηση #3 στις: 04/10/10, 02:30 »
Και γιατί δεν το δοκιμάζεις?


Θα το ειχα κανει, αλλα αν αχρηστευτει το αρχειο δεν το εχω καπου αλλου αποθηκευμενο και επειδη ειμαι σε παλιο υπολογιστη ουτε εχω την δυνατοτητα να κανω ενα αντιγραφο του αρχειου (δεν εχει αρκετη χωρητικοτητα ο σκληρος) και ουτε μπορω να το γραψω σε καποιο DVD (τα εχει παιξει το DVD writer). Επισης δυο-τρια flashακια που εχω και το χωρανε (χωρισμενο σε parts) ειναι τιγκαρισμενα με σημαντικα αρχεια που δεν μπορω να τα διαγραψω και φυσικα δεν υπαρχει σαλιο να παρω κανενα αλλο. Δηλαδη, χεστα κι' αστα.

Αυτό σημαίνει ότι δεν δέχεσαι και το Free Trial 30 ημερών που έχει κάποια features disabled ? όπως αυτό ? http://www.snapfiles.com/get/isobuster.html


Υπεθεσα οτι αφου ολα τα σχετικα shareware προγραμματα εχουν περιορισμο μεχρι 300ΜΒ , οι trial εκδοσεις αλλων προγραμματων θα εχουν αντιστοιχους περιορισμους (το αρχειο που εχω εγω ειναι 4κατι GB) και να πω την αληθεια δεν ειχα τοσο χρονο ωστε να ψαχνω καθε προγραμμα που ειναι σχετικο με iso τι λειτουργιες εχει διαθεσιμες. Βασικα, δηλαδη, κοιταξα αυτη την λιστα και ειδα οτι ειναι ελαχιστα τα προγραμματα του μπορουν να κανουν τροποποιηση ενος αρχειου iso χωρις extract κ.τ.λ. Μαλιστα αυτα που το κανουν αυτο εχουν τον πιο πανω περιορισμο, γι' αυτο ρωτησα αν γινεται να κανω extract τα αρχεια, να αφαιρεσω τον φακελο και μετα να δημιουργησω ενα καινουργιο αρχειο image χωρις να δημιουργησει καποιο προβλημα μιας και το iso ειναι DVD εγκαταστασης.

Ευχαριστω, παντως, για την απαντηση.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αφαιρεση αρχειου απο .iso
« Απάντηση #4 στις: 04/10/10, 03:46 »
Η λειτουργία που ψάχνεις λέγεται Modify/edit ISO. Γενικά βέβαια από όσα λες, βρίσκεσαι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Καλό θα ήτανε 1 τουλάχιστον από τρόπους αποθήκευσης να λειτουργούσε, γιατί είναι χοντρό να πειραματίζεσαι χωρίς ασφάλεια.
 
Κάπου στο ίντερνετ βρήκα αυτό -->
 
I've accomplished this on Windows XP by using CDmage http://cdmage.orcon.net.nz/frames.html to open/extract the files from a downloaded iso then using ISO Recorder http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm to compile files into a new iso.
Both of these are free and very straight forward.
if downloading CDmage I found the second download link to be much quicker.

incidentally CDmage is 558Kb and ISO Recorder V2 is 320Kb.
 
Οπότε ρίξε μια ματιά.
 
ΥΓ.. To σωστό λινκ για το πρώτο πρόγραμμα είναι αυτό --> http://cdmage.orconhosting.net.nz/beta.html
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/10, 03:49 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφαιρεση αρχειου απο .iso
« Απάντηση #5 στις: 04/10/10, 04:11 »
φιλε μου εχω την εντυπωση οτι με το magic iso θα μπορεσεις να κανεις την δουλεια σου...
Βεβαια για να μην σε παρω στο λαιμο μου, καλο θα ηταν να εβρισκες καπου να κανεις back up το αρχειο(στο pc καποιου φιλου σου ας πουμε αφου δεν εχεις εσυ χωρο)...
Το magic iso εχει επιλογες να προσθαφαιρεσεις φακελους και αρχεια και μπορεις να το "βρεις" χωρις περιορισμους στο μεγεθος στα γνωστα μερη...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/06, 18:18
από Ο Νέος Κιθαρωδός
6 Απαντήσεις
3244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/07, 17:39
από ship_me_out!!!
2 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 03:02
από Amylo
7 Απαντήσεις
4112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 15:48
από Napoleon66
21 Απαντήσεις
17034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/12, 22:30
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
3973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 08:16
από theodoropoulos
7 Απαντήσεις
3676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 01:54
από kronus
0 Απαντήσεις
1728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 16:34
από ε?
4 Απαντήσεις
4838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/15, 16:10
από JoePerry
7 Απαντήσεις
5978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/17, 20:38
από saved