Αποστολέας Θέμα: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική  (Αναγνώστηκε 6303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Hero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταστροφέας Χορδών
    • Προφίλ
Χαιρετώ την κοινότητα των κιθαρωδών!

Παρακολουθώ εδώ και ένα διάστημα το φόρουμ, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω!


Αυτά με το οποία θα ήθελα να σας πρήξω, είναι χιλιοειπωμένα, αλλά τρώγομαι να τα ξαναρωτήσω.

Είμαι σχεδόν 24 χρονών και θυμήθηκα τώρα στα γεράματα να πάρω μια ηλεκτρική κιθάρα να προσπαθώ να τη γρατζουνάω. Δεν έχω καμία εμπειρία από μουσική, απλά ο λόγος που πήρα την απόφαση να ξεκινήσω, είναι ότι αντί να κάθομαι να παιδεύομαι 2-3 ώρες για να βγάλω ένα κομμάτι στο δύσκολο επίπεδο του Guitar Hero, μου φαίνεται περισσότερο δημιουργικό αυτές τις ώρες να τις περνάω ασχολούμενος με κανονική κιθάρα.

Δυστυχώς, έχω την ατυχία να είμαι αριστερόχειρας(αριστεροπόδαρος, αριστερομάτης κλπ  :P), με ημιανάπηρο το δεξί μου χέρι και δε μπορώ με τίποτα να αποφασίσω αν θα μάθω σε κιθάρα για δεξιόχειρες ή για αριστερόχειρες! π.χ μου βγαίνει αυθόρμητα να κάνω air guitar σαν αριστερόχειρας, αλλά guitar hero παίζω σαν δεξιόχειρας και δε με βολεύει με τίποτα να παίξω σαν αριστερόχειρας!

Από κανονικές κιθάρες, έχω δοκιμάσει να κρατήσω δεξιόχειρη, αλλά δυσκολευόμουν απίστευτα να κεντράρω με το δεξί μου χέρι τις χορδές.

Να το παλέψω με νύχια και με δόντια για δεξιόχειρη ή για αριστερόχειρη τελικά; Δε με πειράζει και τόσο η δυσκολία στο να βρω αριστερόχειρα όργανα! Έτσι κι αλλιώς δε φιλοδοξώ να γίνω ο νέος Vai!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #1 στις: 08/02/10, 12:19 »
Πολυ απλα, παιζε οπως σε βολευει καλυτερα. Απλα να εχεις υποψην σου οτι και τα 2 χερια ειναι πολυ σημαντικα. Το μεν ενα χερι θελει αρκετα ανοιγματα και ανεξαρτητοποιηση της κινησης μεμονομενων δαχτυλων και το αλλο χερι θελει πολυ τεχνικη οσων αφορα την κινηση της πενας, τις δυναμικες που θα χρησιμοποιεις κτλ. Και τα 2 χερια εχουν την δυσκολια τους στην μαθηση, οποτε οτι και να διαλεξεις, πακετο θα φας.
Οποτε απλα προσπαθησε και με τα 2 χερια και οποιο δεις οτι σε βολευει περισσοτερο πχ για ανοιγματα και precision πανω στην ταστιερα, χρησιμοποιησε το σαν χερι "λαιμου" και το αλλο χερι κρατησε το για την πενα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #2 στις: 08/02/10, 12:21 »
H απάντηση είναι παραδόξως πάρα πολύ απλή... Όπως σε βολεύει.

Μπορεί να φαίνεται γελοία απλό αλλά το παν στην κιθάρα είναι να είσαι άνετος με αυτό που έχεις επιλέξει, είτε είναι κιθάρα, ενισχυτής, πεταλάκι, πένες, χορδές, κτλ.

Το Guitar Hero το έμαθες με δεξιά κιθάρα γιατί αριστερός controller είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί, αν υπάρχει κιόλας.

Αλλά αριστερές κιθάρες, ευτυχώς υπάρχουν.

Αφού όπως ο ίδιος λες σε δεξιόχειρη κιθάρα είχες δυσκολίες δεν βλέπω κανένα λόγο να δυσκολεύεις τον εαυτό σου ενώ υπάρχουν αριστερές κιθάρες.

Αν θες μπορείς να μας πεις κι ένα budget για να σου προτείνουμε καμία.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Hero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταστροφέας Χορδών
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #3 στις: 08/02/10, 13:13 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά! Μάλλον για αριστερόχειρη το βλέπω!

Με ένα budget γύρω στα 300 ευρώ για κιθάρα και ενισχυτή κάνουμε δουλειά; από ότι είδα μάλλον υπάρχει κάποιο "καπέλο" στις τιμές για τις αριστερόχειρες κιθάρες!

Πιστεύω πάντως, ότι για πρώτη κιθάρα δεν πρέπει να ασχοληθώ με το να πάρω κάτι που να βγάζει και τον τέλειο ήχο, προκειμένου να είναι ανθεκτική γιατί σίγουρα θα τη διαλύσω μέχρι να ψιλομάθω! Χώρια που υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να απογοητευτώ, να εγκαταλείψω και να κλαίω τα λεφτά μου! Έχουν περάσει και τα χρόνια και ήδη με αποθαρύνουν σχεδόν όλοι!

Κάτι ακόμα, επειδή αρχικά δε σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αρχίσω με δάσκαλο, αλλά με βιβλίο! Υπάρχει κάποια μέθοδος για αριστερόχειρες (κατά προτίμηση στα ελληνικά); Να ασχοληθώ λιγάκι και του χρόνου αν είναι, ξεκινάω και με δάσκαλο!


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #4 στις: 08/02/10, 13:35 »
Η μαθηση δεν εχει σχεση με το ποιο χερι παιζεις, οποι βιβλιο και να παρεις τα ιδια ισχυουν και για δεξιοχειρες και για αριστεροχειρες. Απλα σε πιο "αρχαρια" βιβλια που αναφερει δεξι χερι, αριστερο χερι, εσυ απλα θα τα θεωρεις ως αναποδα... (πχ αν σου λεει κινηση δεξιου χεριου πανω κατω για την πενα, εσυ θα κανεις το πανω κατω με το αριστερο κοκ).
Ελαφρυ καπελο στις αριστεροχειρες κιθαρες ναι υπαρχει, γιατι απλα ειναι μεγαλυτερη η παραγωγη των δεξιοχειρων, οποτε το κοστος ειναι διαφορετικο κτλ.
Την κιθαρα θα την παιζεις, δεν υπαρχει λογο να διαλυθει εκτος αν εχεις σκοπο να την δεις Hendrix και αρχιζεις να την κοπανας, να την καις κτλ. Περα απο την πλακα, μια σχετικα καλη αλλα φτηνη κιθαρα δεν χρειαζεται τπτ παραπανω περα απο κανα σεταρισμα και κανα τσεκαρισμα στα ηλεκτρικα που και που, πραγμα που ισχυει για ολα τα οργανα, ακομα και για τα πιο ακριβα. Απλα μια πιο φτηνη κιθαρα, αργοτερα θα θελει αναβαθμισεις ή αλλαγη, αναλογα με το προς τα που θα θες να κινηθεις παικτικα/ηχητικα οταν "παρεις μυρωδια" τι παιζει ακριβως με μαγνητες, ηχο κτλ.
Οποτε για μενα, αφου εχεις ενα budget, πηγαινε δες οσες περισσοτερες μπορεις και παρε αυτη που νιωθεις πιο ανετα στα χερια σου, ομορφη στα ματια σου, και να ανταποκρινεται στις απαιτησεις που εχεις για τον ηχο που θες να βγαζει (πχ αν θες να παιζεις hard rock, metal κτλ, καλο θα ηταν η κιθαρα να εχεις 1 διπλο μαγνητη τουλαχιστον, ενω αν προτιμας πιο ηρεμα πραγματα και πιο καθαρα, μια με μονους ειναι μια χαρα).
Παντως οπως και να χει, να εχεις υποψην σου τα εξης... Η κιθαρα ειναι ΚΥΡΙΩΣ το μεσο, μεσω του οποιου θα παιζεις και το σημαντικοτερο ειναι να νιωθεις ανετα με αυτην οταν παιζεις. Για τον ηχο η κιθαρα παιζει δευτερευουσα σημασια. Εκει πρωταγωνιστης ειναι ο ενισχυτης.
Οποτε αναλογα με το τι θες να κανεις, μοιρασε αντιστοιχα τα χρηματα σου. Αν θες να δωσεις βαση στον ΗΧΟ σου ομως, δωσε βαση στον ενισχυτη που θα παρεις (δλδ δωσε περισσοτερα χρηματα για ενισχυτη παρα για κιθαρα).
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/10, 13:36 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #5 στις: 08/02/10, 13:38 »
Φιλτατε συν-αριστεροχειρα.Αν πιστευεις οτι θα σου βγει καλυτερα με αριστεροχειρη κιθαρα καντο.Και γω πριν πολλα χρονια δοκιμασα και με τις 2 μεθοδους και μου βγηκε το φυσικο μου(δλδ σαν αριστεροχειρας).Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποια ιδιαιτερη μεθοδος για αριστεροχειρα.Βεβαια για να ειμαι και ειλικρινης εχω δει και βιβλιο με μεθοδο για αριστεροχειρες αλλα δεν μου φανηκε και κατι το ιδιαιτερο.

Ενα βιβλιο απλο για εκμαθηση...σε συνδυασμο με καποια tutorials που θα βρεις στο u tube θα σε βοηθησουν να μαθεις.Ο οποιοσδηποτε μπορει να μαθει..δεν χρειαζεται ταλεντο...αλλα θεληση,πεισμα,αγαπη και επιμονη.Εγω προσωπικα συνιστω go for it...και ναι στα λεφτα που παραθετεις υπαρχουν αξιοπρεπεστατες κιθαρες.

Μπορεις να ριξεις μια ματια εδω:

http://www.thomann.de/gr/lefthanded_guitars.html
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #6 στις: 08/02/10, 13:47 »
Αυτό το θέμα με την ηλικία να μη το σκέφτεσαι καθόλου....
Και για να παρηγορηθείς σου λέω ότι είμαι 37 και ξεκίνησα πέρυσι.... ;D
Το θέμα είναι να μην τα παρατήσεις με τη πρώτη δυσκολία....Σίγουρα στην αρχή θα τα βρείς μπαστούνια....Κι εγώ μετά από κανένα μήνα είχα ψιλοαπογοητευτεί και τα παράτησα για καμμια βδομάδα,αλλά μετά το έβαλα πείσμα να μάθω,και μπορώ να πώ τώρα έχω προχωρήσει αρκετά για 1 χρόνο που ασχολούμαι....Και είμαι σχεδόν πλήρως αυτοδίδακτος.Αν το θέλεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα μάθεις να παίζεις....trust me. ;)
Το you tube είναι γεμάτο απο video που βοηθάνε στην εκμάθηση αλλά σίγουρα στην αρχή κάποιος πρεπει να σου δείξει τα πολύ βασικά...Αν μπορείς να ξεκινήσεις με δάσκαλο βέβαια αυτό θα είναι το καλύτερο.
Τώρα,αν σ αρέσει το σπορ είναι βέβαιο ότι σε λίγο καιρο,και προχωρόντας,θα θελεις καλύτερη κιθάρα-ενισχυτή σιγουρα,αλλά οκ ξεκίνα με κατι φθηνό και βλεπεις...Και βέβαια αφού είσαι αριστερόχειρας δε βλέπω το λόγο να πας σε δεξιόχειρη κιθάρα....
Το μυστικό πάντως είναι ένα: Συνεχής μελέτη και εξάσκηση.Αυτά.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Hero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταστροφέας Χορδών
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #7 στις: 08/02/10, 14:14 »
Σας ευχαριστώ όλους!

Από το thomann που παρέθεσε ο φίλος bassman(sticky fingers) ξεχώρισα αυτές τις 2 κιθάρες:

http://www.thomann.de/gr/fender_sq_lh_3sb.htm - FENDER SQUIER AFFINITY LH BSB

http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dxlbkn_lefthand.htm - IBANEZ GRG170DXLBKN LEFTHAND


και από ενισχυτές έχω διαβάσει καλά λόγια για τον:

http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm - ROLAND CUBE15X


Περιμένω σχόλια και προτάσεις!
Επίσης κάτι άλλο: Με χορδές κλπ τι παίζει; η κιθάρα πωλείται έτοιμη με χορδές και κουρδισμένη ή πρέπει να πάρω έξτρα κάποιες και να πάω να μου τις τοποθετήσουν; :-[
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/10, 14:16 από Guitar n00b »

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #8 στις: 08/02/10, 14:53 »
Η Fender που έδωσες, έχει 3 μονούς άρα είναι για πιο ροκ καταστάσεις. Η Ibanez έχει και 2 διπλούς άρα για πιο metal, βαρύ ήχο καταστάσεις. Έχει και τον μονό οπότε... Κατά βάση όλ' αυτά, υπάρχουν φυσικά κι εξαιρέσεις. Αν μου έλεγες ΕΜΕΝΑ "πάρε μία από τις 2", ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα πήγαινα για την Ibanez απλά και μόνο επειδή metal παίζω. Εσύ διαλέγεις.

Αν πας για 15άρι ενισχυτή, προτίμησε τον Peavy Vypyr ή τον Vox γιατί έχουν περισσότερα εφέ απ' τον Roland. Κι εγώ για τον Roland Cube 15X πήγαινα στην αρχή, προτίμησα όμως τον 20άρη γιατί έχει κι άλλα εφέ επάνω. 50 ευρώ διαφορά είχε οπότε...

Χορδές φυσικά και θα έχει η κιθάρα. Θα χρειαστεί σίγουρα σετάρισμα, αλλά παίξτην πρώτα για κανα μήνα να πάρεις το feeling και μετά πήγαινέ την. Κι εμένα τα παιδιά εδώ μέσα έτσι μου είπαν όταν πήρα τη δική μου...

Όλα τα παραπάνω από δω μέσα τα 'μαθα, δε νομίζω να σου λέω τίποτα λάθος  ;D

Και γω 22 είμαι και ξεκίνησα τον Αύγουστο που μας πέρασε. Μη σκέφτεσαι καν το θέμα ηλικίας...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #9 στις: 08/02/10, 14:55 »
ΚΑΝΟΝΙΚΑ, οι κιθαρες πουλιουνται με φρεσκιες χορδες, σεταρισμενες και ετοιμες στην εντελεια για να παιξουν. Αλλα οι Ελληναρες καταστηματαρχες, πολλες φορες τις παραδιδουν οπως τις παιρνουν απο τους εισαγωγεις (και αυτοι με την σειρα τους απο τα εργοστασια κοκ).
Ετσι κι αλλιως οι κιθαρες υποτιθεται οτι ερχονται ετοιμες απο το εργοστασιο και απλα να θελουν λιγο fine tuning κτλ. Απλα σε φτηνοτερα μοντελα οπου δεν γινεται ενδελεχης ελεγχος του setup και γενικοτερα του φινιρισματος των κιθαρων, μπορεις να βρεις και κιθαρες με παλιες χορδες, λαθος intonation, κακα καομμενα ταστα κτλ. Εγω προτεινω αφου αποφασισεις ποια κιθαρα θελεις, απο κει που θα την παρεις να απαιτησεις πριν στην παραδωσουν να της περασουν καινουριες χορδες, να της κανουν φρεσκο setup, να την ελεγξουν και μετα να στην δωσουν. Στο εξωτερικο απο οσο γνωριζω αυτο ειναι ψιλο-στανταρντ, αλλα στο Ελλαδα, οι περισσοτεροι καταστηματαρχες ειτε δεν ασχολουνται καθολου (ειδικα αν βλεπουν οτι εχουν να κανουν με αρχαριο), ειτε κανουν τσαπατσουλικη βιαστικη δουλεια για τα ματια του κοσμου.
Αν δεις οτι η κιθαρα δεν παιζει οπως πρεπει (ξεκουρδιζει, κανει θορυβους, βλεπεις οτι τα ταστα προεξεχουν αριστερα και δεξια απο την ταστιερα και τα νιωθεις στο χερι σου κτλ), πηγαινε την σε εναν τεχνικο να της κανει ενα setup. Ενα καλο setup ειναι πολλες φορες η πιο φτηνη αλλα και πιο σημαντικη "αναβαθμιση" μιας κιθαρας.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Hero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταστροφέας Χορδών
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #10 στις: 08/02/10, 15:37 »
Οπότε αθροίζοντας τα όσα μου είπατε, βγάζω το εξής συμπέρασμα:

Πάω κατά 90% για αριστερή κιθάρα!

Ξεκινάω παίρνοντας σβάρνα τα μαγαζιά της Αθήνας, δοκιμάζοντας κιθάρες και όποια βρω την αγοράζω από το thomann ή τραμπουκίζω το μαγαζάτορα να μου τη σετάρει! ;D

για ενισχυτή θολό το τοπίο! και αυτοί που μου είπες Wise φαίνονται πολύ καλοί!

Για βιβλίο δεν βγάλαμε άκρη!

Βρήκα αυτό εδώ που πρέπει να είναι για πολύ χαζούς! Ότι πρέπει για ξεκίνημα  ;D ;D ;D

http://www.klidarithmos.gr/index.php?target=products&product_id=31829

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #11 στις: 08/02/10, 15:42 »
Δεν ειναι αναγκη να την παρεις απο εξω, πολλα καταστηματα (πλεον) κανουν τις ιδιες πανω κατω τιμες με Thomann (φυσικα υπαρχουν και οι αδιορθωτοι αλλα δεν ειναι αναγκη να πας σε καποιον τετοιο). Mιας και απο Thomann δεν εχω αγορασει, δεν ξερω τι κανουν εκει με setup κτλ, οποτε καλυτερα ειναι να πας σε ενα μαγαζι που εχει παρομοιες τιμες με εξω και αφου καταληξεις στην αγορα σου, να ζητησεις να γινει setup η κιθαρα πριν στην παραδωσουν. Κανονικα ειναι υποχρεωση τους να το κανουν...
Το μονο προβλημα που θα εχεις, ειναι οτι επειδη θα ψαχνεις για αριστεροχειρη, δυσκολα θα βρεις πολλες προς δοκιμη. Ψαξε βεβαια αλλα να εισαι προετοιμασμενος για αυτο. Βεβαια μπορεις να πας με καποιον που γνωριζει περισσοτερα, να δοκιμαζει αυτος μοντελα δεξιοχειρα κτλ και να σου πει μια γνωμη του στυλ "αυτη μου αρεσε ο ηχος, αυτη το μανικι" κοκ και μετα απλα να παραγγειλεις την αντιστοιχη αριστεροχειρη.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #12 στις: 17/02/10, 03:05 »
Θα σου προτεινα να μιλησεις με τον Θοδωρη Ζηρα - που ειναι και στο forum.
Ειναι και αυτος αριστεροχειρας και σιγουρα θα μπορει να σε βοηθησει (και ειναι και καθηγητης, κατι που σιγουρα θα χρειαστεις!)

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης


Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor               - Musicians Institute (Hollywood, CA)              ||MYSPACE Profile         - http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
RGT Tutor                 - London College of Music                               || Youtube Channel         - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis
Professor of Music   - American College of Greece (Deree College)   ||Official WWW Site      - http://www.ioannis.org




Αποσυνδεδεμένος Guitar_Hero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταστροφέας Χορδών
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #13 στις: 17/02/10, 10:32 »
Ευχαριστώ πολύ Κύριε Αναστασάκη! Από ότι έχω δει ο Θοδωρής ο Ζήρας, παίζει και σαν αριστερόχειρας και σαν δεξιόχειρας! :o

Παρόλα αυτά, έχω ήδη επιλέξει να παίζω κιθάρα για αριστερόχειρες, αν και με πολλές συζητήσεις που έκανα, διαπίστωσα ότι εν τέλει δεν παίζει κανένα ρόλο ποιο είναι το "καλό" χέρι του καθενός!
Έχω φίλο δεξιόχειρα που παίζει εδώ και 15 χρόνια κιθάρα για αριστερόχειρες! ;)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #14 στις: 17/02/10, 20:28 »
ΠΙστευω οτι καλα εκανες και παιζεις σαν αριστεροχειρας.

Για να ξερεις, ο Θοδωρης παιζει ΜΟΝΟ σαν αριστεροχειρας (που ειναι κιολας!), απλα τα βιντεο του τα κανει "mirror" στο PC ωστε να τα καταλαβαινουν ολοι που τον βλεπουν!  :)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #15 στις: 18/02/10, 02:02 »
Φιλε συναριστεροχειρα!

Λοιπον για βιβλια να πας στο καταστημα "Αριστεροχειρας" στην Ακαδημειας, κοντα στην πλ.Ομονοιας (αν δεν εισαι Αθηνα, τσεκαρε το σαητ του, αν θυμαμαι καλα μπορεις να παραγγειλεις και να στα στειλει). Απο εκει εχω αγορασει τα εξης

Left-Handed Guitar The complete method, by Troy Stetina (σταθερες αξιες)
Picture Chord encyclopedia for left-handed guitarists (νομιζω ειναι λιγο μεγαλο για καποιον που μολις ξεκιναει... αλλα αφου το κανεις που το κανεις το εξοδο, παρτο να σου μεινει) -εκδοσεις Hal Leonard  και τα 2

εχει και αναλογα βιβλια για κλιμακες αλλα ακομα δεν εχω παρει καποιο. Εχει ολα τα patterns αναποδα, οποτε θα τα καταλαβεις καλυτερα.

Δοκιμασε τα χερια σου και κοιτα πως βολευεσαι καλυτερα, προσωπικα νομιζω οτι θα με δυσκολευε παρα πολυ να παιζω ως δεξιοχειρας.
Δυστυχως τα μοντελα ειναι περιορισμενα, οποτε μην αναλωνεσαι με το να κοιτας στο νετ κιθαρες για δεξιοχειρες κ μετα να ψαχνεις το αναλογο (φανταστειτε οτι η φεντερ δεν βγαζει φατστρατ αριστεροχειρη :P :P κανενα μοντελο, ουτε sqiuer ουτε αμερικανες ουτε τιποτα). Ψαξου στο τι ειδος θελεις να παιξεις, δοκιμασε και μερικες κιθαρες και θα βγαλεις ακρη. Υπαρχουν και πιο εμπειροι ηλεκτρικοι εδω να σε συμβουλευσουν

{θα ηταν πολυ καλο να υπαρχει ενας τομεας για αριστεροχειρα οργανα στο φορουμ}
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/10, 02:03 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Hero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταστροφέας Χορδών
    • Προφίλ
Απ: Απορία για ξεκίνημα: Guitar Hero & Ηλεκτρική
« Απάντηση #16 στις: 18/02/10, 13:35 »
Ευχαριστώ φίλε συναριστερόχειρα Adoni!

Αθηναίος είμαι και θα το επισκεφτώ το κατάστημα που μου είπες! Ξέρω που είναι!

Επειδή με ενδιαφέρει πιο πολύ να παίζω μέταλ(κάποια στιγμή) επέλεξα την ibanez GRG170DXLBKN LEFTHAND! Την έχω στην κατοχή μου εδώ και λίγες μέρες!

Μέχρι στιγμής πάντως ασχολούμαι με το να νεκρώσω τα ακροδάχτυλα του δεξιού μου χεριού! :P Δυσκολεύομαι απίστευτα να πιάσω σωστά μέχρι και την πιο απλή συγχορδία (Μι Ματζόρε) χωρίς να πεθαίνω από τον πόνο! ;D

Κύριε Αναστασάκη, έχετε δίκιο για το πως παίζει ο Θοδωρής Ζήρας! Τώρα το παρατήρησα και εγώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
116 Απαντήσεις
33622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 22:52
από Μαρμελακι
17 Απαντήσεις
4858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/08, 20:31
από ScullShot
13 Απαντήσεις
6058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 16:25
από Blue Wizard
3 Απαντήσεις
2118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 22:49
από Nexis
3 Απαντήσεις
1917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 17:10
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
1872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 23:45
από Devil Randime
3 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 21:34
από JACKSONMAN
6 Απαντήσεις
3659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 01:22
από Nosferatu
7 Απαντήσεις
4028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 20:10
από Desert Eagle
7 Απαντήσεις
6824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/13, 14:21
από m@ster k@frer