Σελίδες:
  • #1 από JONAKI στις 20 Apr 2002
  • BOHTHEIA PAIDIA, ZHTO NA AGORASO BOUZOUKI
    . OI GNOMES . OI GNOMES SAS YIA KAI WEBSITES,
    TELEFONA. EXO AKOUSI YIA TON , REMOUNDO, BARLAS,
    ZOZEF, . EGO EIMAI STNY AMERIKI KAI , TO KALOKAIRI
    OTAN THA EIMAI STIN ELLADA THA AGORASO BOUZOUKI .
     
  • #2 από skyllas στις 21 Apr 2002
  • Για σου φίλε.Όλοι αυτοι που ανέφερες είναι πραγματικά η αφρόκρεμα των κατασκευαστών.Θεωρώ όμως οτι του ζοζεφ είναι η κορυφή.Υπάρχει και άλλος ένας στη Λαρισα ο οποίος φτιάχνει μπουζούκια σε μεγάλα ονόματα (π.χ. Παλαιολόγου, Πολυκανδριώτη) δεν θυμάμαι όμως το όνομα του.Απο 'κει και πέρα εξαρτάται πόσα χρήματα διαθέτεις, ποσο καιρό παίζεις μπουζούκι, και πόσο σοβαρά σκέφτεσαι να το ακολουθήσεις.Όταν έρθεις στην Ελλάδα θα σε βοηθήσουμε καλύτερα.
  • #3 από vamos στις 19 Aug 2002
  • kalispera se olous,

    tha ithela tis gnomes sas gia to poia marka xordon mpouzoukiou protimate kai an thelete mou lete kai to giati...

    Ksero merikoi tha mou poun oti eina thema goustou..ok... dekto...alla apla thelo na akouso gnomes.

    Euxaristo prokatavolika,

    vamos
  • #4 από Dimmys στις 17 Sep 2002
  • vamos look! Egw paizw bouzouki...loipon 8a sou pw poies exw dokimasei kai pou exw katali3ei....!

    Prwth fora dokimasa kapoies Galli. (An eisai apo A8hna fernei mono to Do Re Mi pou brisketai sto kentro) Autes oi xordes einai poly glykes an den tis baras!

    Ystera epairna tis Prodigy, oi opoies telikws kateli3a na mhn tis 3anaparw giati kai autes einai arketa m***kes...alla gia autous pou den barane to bouzouki einai para poly kales, teleies 8a elega!

    Kai telos pou tis xrisimopoiw mexri kai shmera einai oi ghs!Xordes oi opoies an pai3eis xamhlofwna 8a apodosoun alla kai an pai3eis dynata kai pali 8a apodosoun! Yper poly 8etiko ....den spane eukola!

    Kai kati akoma...mou exoun pei xwris na tis exw parei, oti einai kales oi "bouzouki" etsi legonte...!

    Auta ...pisteuw na se kalipsa!

    Dimitris    ::)
  • #5 από Ερασιτέχνης στις 18 Sep 2002
  • Για εναν έμπειρο κιθαρίστα(αλλα ερασιτέχνη),πόσο ευκολο ειναι το πέρασμα στο μπουζούκι;Θέλει πολλή δουλειά;
  • #6 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 18 Sep 2002
  • Οι χορδές του τετράχορδου μπουζουκιού είναι ίδιες στα διαστήματα με τις 4 λεπτότερες χορδές της κιθάρας. Οπότε, αν έχεις πείρα σε κλίμακες, τότε χρειάζεται να μάθεις μόνο τα "τσαλιμάκια" του μπουζουκιού, και φυσικά να συνηθίσεις το αλλιώτικο μπράτσο και τις διπλές χορδές.
  • #7 από D@ve Murray στις 18 Sep 2002
  • Basika thelei douleia... kai ayti gia na bgazeis ta tsalimakia opws leei kai o kitharwdos.... alla ama eisai empeiros mallon einai eykolo..
  • #8 από Ερασιτέχνης στις 18 Sep 2002
  • Ευχαριστω παιδιά.Δέν ήξερα οτι οι κλίμακες ειναι ίδιες.μήπως ξέρετε και απο μάρκες,γιατι σκέφτομαι να πάρω ένα.(μονο μη μου πείτε καμία που να την έχει μόνο ο ακατανόμαστος(νάκας)). :)
  • #9 από Lord-George στις 20 Sep 2002
  • Tι είναι τα τσαλιμάκια?
  • #10 από D@ve Murray στις 21 Sep 2002
  • tsalimi sta noelinika prepei na shmainei kolpo, kati tetoio... sto mpouzouki ta tsalimakia einai aytes oi ' magies ' twn mpouzouksidwn pou kanoun diafora kolpa pws emeis oi kitharistes kanoume bend,tapping,muting kai diafora alla...elpizw na diafwtisa.. ;D
  • #11 από vamos στις 22 Sep 2002
  • euxaristo paidia.

    Tora eimai Agglia (Lancaster) kai exo parei mazi mou allo ena setaki prodigy. Mou fainontai oti einai arketa kales kai opos eipes otan den tis varas einai poly kales.

    Otan tha katevo Ellada tha dokimaso ths ghs.

    Alitheia einai kanenas edo sto Lancaster me kithara?

    Euxaristo kai pali
    vamos
  • #12 από diplopenniamou στις 18 Oct 2002
  • geia sas
          mporh na mou ph kapios ti mixanimata hxou metaxirizoun
    h kalitexnes (karandinis,kostopoulos,..klp)yia ta bouzoukia tous?

    solitaire...fender..klp?
  • #13 από Lord-George στις 18 Oct 2002
  • Φίλε έχω ακούσει πως ο ενισχυτής Fender Roc Pro 70watts κάνει θαύματα στο μπουζούκι!
  • #14 από SKYLLAS στις 19 Oct 2002
  • Συνήθως χρησιμοποιουν solitaire, αλλα ορισμενοι fender, εγω χρησιμοποιω solitaire, ειναι πολυ καλα μηχανηματα. Εχουν καλη αποδοση και ειδικά όταν εχεις μια καλη κονσολα να σε βγάζει. Τωρα ο καθενας απο αυτους που λες ξεχωριστα δεν ξέρω τι χρησιμοποιει, δεν εχω την τιμη να τους ξέρω προσωπικά.
  • #15 από Korgy στις 22 Oct 2002
  • o προαναφερθεν ενιυτης αλλα καi ενα πεταλι octaver κανουν το θαυμα+κομπρε+μαγνητη ΕΜG
  • #16 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 08 May 2003
  • Η ερώτηση μου φαίνεται κάτι σαν ψευτοδίλημμα...
    Αλλά για να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά, ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω σχετική διεύθυνση:

    http://www.dechiotification.org

    Απολαυστική!
  • #17 από Alchimistis στις 08 May 2003
  • Mερικοι νομιζουν οπως και εγω αλλωστε οτι το 4χορδο ειναι μια εργονομικη (οικονομια κινησεων) παραλλαγη (αν και εγω παιζω 4χορδο)αλλα τον καθαρο ρεμπετικο ηχο τον εχει το τριχορδο.Ειναι σαν να ακους διαφορετικο οργανο :o
  • #18 από FiGaRo στις 08 May 2003
  • Συμφωνω απολυτα οτι το τριχορδο χρησιμοποιειται για ρεμπετικα. Δηλαδη ρεμπετικα προ του 1950. Η 4η χορδη στο μπουζουκακι την εβαλε ο Χιώτης, κ ετσι εγινε ποιο λαϊκος ο ηχος του. Εξισου επιτυχημενος ωστοσο.

    Οπως κ να το κανουμε ομως ειναι διαφορετικο οργανο το 3χορδο απ το 4χορδο. Οπως βρισκουμαι διαφορες στις κιθαρες ετσι κ στα μπουζουκια.

    Η επιλογη του μπουζουκιου εξαρταται απο το τι μουσικη θελει να παιξει ο καθενας...
  • #19 από D@ve Murray στις 08 May 2003
  • Δεν ξερω ισως ειμαι κολλημενος στα κλασσικα αλλα προτιμω το τριχορδο μπουζουκι...ενα τετοιο εχω παραγγειλει τωρα για να μαθω...ισως να φταιει οτι εχω μαθει και απο τον μπαγλαμα...
  • #20 από bluewind στις 08 May 2003
  • Ειλικρινά θεωρώ τουλάχιστον ανοησίες τα "κολλήματα" μεταξύ 4 ή 3 χορδών...βρε δε πα να χει και 40 χορδές >:(

    Αν το όλο ζήτημα προκύπτει για να διατηρηθεί δήθεν κάποια "καθαρότητα" στα μουσικολογικά πράγματα, το έχω δηλώσει με διάφορους τρόπους πολλάκις πως είμαι αντίθετως με τη στείρα προσκόλληση σε στερεότυπα. Αμφιβάλλω αν οι περισσοότεροι που δηλώνουν ένθερμοι οπαδοί του ενός ή του άλλου (?) οργάνου, έχουν κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα με τις διαφοροποιήσεις στον ήχο που προκύπτει (αν προκύπτει κι όλας σε βαθμό που να καθίστανται τόσο άμεσα διαφορετικά) ή απλώς επιμένουν σε μια παρελθοντολάγνα διαχείριση θεμάτων που απαιτούν άλλο είδος προσέγγισης.

    Αντί να τους ενώνει η μουσική, τους χωρίζουν σε στρατόπεδα χορδές...λες και δεν υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα να ασχοληθούνε.

    --- ένας φαν της 12χορδης, 6χορδης, 9χορδης, χ-χορδης κιθάρας ---
  • #21 από Alchimistis στις 09 May 2003
  • Ουτε εγω ειμαι υπερ των στερεοτυπων απλα πως να το κανουμε υπαρχει διαφορα.....ο ηχος του τριχορδου ειναι γεματος βαθυς Ρεμπετικος αλλα σε απομονωνει απο τα αλλα ειδη.Δεν μπορεις με ενα τριχορδο να παιξεις γρηγορα τοσο ευκολα οσο με το τετραχορδο ουτε να παιξεις αλλα λαίκα ειδη.Ειναι σαν την κλασσικη με την ηλεκτρικη .Επισης ο χιωτης ηταν αυτος πο εκανε το μπουζουκι ορχηστρικο.Παλια με ενα τριχορδο επαιξες χωρις την αναγκη συνοδιας(Ντουζενια...)που και που βαζανε και καμια κιθαριτσα
  • #22 από pavlakis στις 25 May 2003
  • Τριχορδο μονο οταν μαθεις να παιζεις θα καταλΑΒΕΙς το γιατι και ολα αυτα που διαβασα περι ρεμπετικου.... καληνυχτα για ρωτα τον Παπου η το Παυλακη που ειναι απο τους καλυτερους τριχορδους στη χωρα μας. Η τεχνικη ειναι τελειως διαφορετικη ,ειναι 2 διαφορετικα οργανα το Τριχορδο μπωρει να παιξει τα παντα  το 4χορδο οχι.
    Κατασκευαστικα το σκαφος του μπουζουκιου για 67 εως 70 κλιμακα (το μηκος δηλαδη απο επανω κοκαλο μεχρι κατω κοκαλο) ειναι κατασκευασμενο για να εχει 6 χορδες εαν θελαμε τον ιδιο ηχο σε τετραχορδο θα επρεπε το σκαφος να ειναι οπως καπια ουτομπουζουκα που λεμε με μεγαλα σκαφη.
    Φιλικα Βασιλης Παυλακης
  • #23 από vamos στις 28 May 2003
  • tha symfoniso me ton sympatrioti mou apo tin Rodo to vasili ton pavlaki.

    akouste to cd apo to "trixordo" kai an den tha sikothei h trixa na min me lene vamos ...

    manolis karantinis, manolis pappos, kostas papadopoulos,
    apo tous megalyterous (an oxi oi megalyteroi) deksiotexnes tou organou
  • #24 από SKYLLAS στις 30 May 2003
  • Η τεχνικη ειναι τελειως διαφορετικη ,ειναι 2 διαφορετικα οργανα το Τριχορδο μπωρει να παιξει τα παντα  το 4χορδο οχι.

    Τι δεν μπορει να παιξει το τετραχορδο, και μπορει να παιξει το τριχορδο;;;;

     Δε θελω να μπω σε αυτη τη διαμαχη των 2 οργανων, γιατι τα αγαπω εξισου και τα δυο!!!
  • #25 από vamos στις 30 May 2003
  • pisteuo panagioti, oti h deuterh kouventa sou einai oti oraiotero exo akousei gia tin "diamaxi" auti ton dyo organon ..

Σελίδες: