Σελίδες:
  • #126 από Tas0s στις 12 Dec 2005
  • Συμφωνώ φίλε, ξέρω ότι υπάρχουν πολλά ντουζένια αλλα το συγκεκριμένο (καραντουζένι) αν είναι ένα, λένε ότι είναι κούρδισμα που κάνει το όργανο ορχήστρα!
    Αυτά τα κουρδίσματα τα ξέρουν οι παλιοί μπουζουξήδες αλλά δεν τα λένε...  ;D
  • #127 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 12 Dec 2005
  • Συμφωνώ φίλε, ξέρω ότι υπάρχουν πολλά ντουζένια αλλα το συγκεκριμένο (καραντουζένι) αν είναι ένα, λένε ότι είναι κούρδισμα που κάνει το όργανο ορχήστρα!
    Αυτά τα κουρδίσματα τα ξέρουν οι παλιοί μπουζουξήδες αλλά δεν τα λένε...  ;D

    Πιθανώς να ισχύει κάτι τέτοιο για κάποια *συγκεκριμένα* τραγούδια, αλλά σε καμία περίπτωση γενικά για όλα και για το μπουζούκι σαν όργανο... Αλλιώς, όσο μεγάλο μυστικό και να ήταν, θα είχε μαθευτεί και θα το χρησιμοποιούσαν όλοι... Δηλαδή, όλοι οι μεγάλοι του μπουζουκιού που παίζανε με το κλασικό (γνωστό) κούρντισμα, δεν ξέραν; Και αν δεν ξέραν, δεν ρωτούσαν να μάθουν;

    Μάλλον λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται αυτό που έχεις ακούσει, αλλά από την άλλη μεριά δεν είμαι και ειδικός, οπότε ας μας πει κάποιος που ξέρει πιο σίγουρα...
  • #128 από pppetros στις 13 Dec 2005
  • Λοιπον παιδια εκλεισα 6μηνο με το καινουργιο 6χορδο και το μαγνητη.Λιγα τριξιματα στη λα μονο,κατα τα αλλα πολυ καλα.Θα το παω για διορθωση μετα τις γιορτες στον Προκο στο Περιστερι.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ.
  • #129 από Νικολας στις 12 Mar 2006
  • Άκουσα πρόσφατα τη λέξη ''μπουζουκομάνα'' και οτι είναι μία παραλλαγή του μπουζουκιού,σε μεγαλύτερες διαστάσεις.Θα ήθελα να με διαφωτίσετε για το θέμα.Κατ'αρχην εαν υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλα και ότι πληροφορίες έχετε  θα τις εκτιμούσα.Ευχαριστώ.
  • #130 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 12 Mar 2006
  • Κι εγώ κάτι τέτοιο ξέρω, αλλά γενικά νομίζω ότι πρόκειται μόνο για κάποια "παραξενιά" της ιστορίας, και μάλλον δεν έπιασε η ιδέα...
  • #131 από StevieRayVaughan στις 17 Mar 2006
  • LOKOS κάπως καθυστερημένα....(4 μήνες περίπου) βρήκα επιτέλους το topic (δεν έχω και υπολογιστή).
    Τα τραγουδάκια μείνανε λίγο πίσω αλλά σε καμμιά εβδομάδα πιστεύω όλο και κάποιο να έχω.
    Απλώς έχουν γίνει όλα με πρόγραμμα "μη αγοραστό" και δεν ξέρω πώς να τα δημοσιεύσω.....

    Α!Φυσικά και δε στραβώνω. Αν και δεν ξέρω για την metal και το Rock όσα φυσικά γνωρίζω για τα έντεχνα τα ρεμπέτικα και τα παραδοσιακά, αλλά όταν είδα το Στηβ, με εντυπωσίασε πάρα πάρα πολύ. Γενικά την ηλεκτρική κιθάρα δεν την πολύγουστάρω γιατί μπορεί να την πιάσει ο καθένας και να βγάλει ήχο.Μ' αρέσουν εκτός του ΣΤΗΒ, και οι Vai, Satriani, οι Dream Theater (άφταστοι) και διάφορα τέτοια.


    Μα σαν τα τέλια τίποτα.....
    Άλλα θέλω και άλλα κάνω,
    πώς να σου το πω.....
  • #132 από CAN-CAN στις 25 Mar 2006
  • Ξεκίνησα μπουζούκι πριν λίγο καιρό και βαριέμαι να πηγαίνω το όργανο κάθε φορά που θέλει κούρδισμα στο δάσκαλό και επίσης δεν νιώθω έτοιμος να το κουρδίσω μόνος.
    Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο κουρδιστήρι;
    Ένα οποιοδήποτε κουρδιστήρι για κιθάρα κάνει; Π.Χ. αυτό εδώ..
    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=4_42_4207&products_id=2606
  • #133 από djkostas στις 25 Mar 2006
  • Ναι κάνει!
    Και αυτό και οποιοδήποτε χρωματικό κουρδιστήρι με μικρόφωνο!
  • #134 από panosbr στις 16 Apr 2006
  • ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,ΚΥΨΕΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟΜΕΓΑΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ,ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ
  • #135 από miv στις 19 May 2006
  • Για να κουρδισεις ενα μπουζουκι (εστω και στο περιπου) χρειαζεσαι αυτι και ολιγη εμπειρια. Δε μπορεις να το κανεις τους πρωτους 2-3 μηνες γιατι θα ψαχνεις τις χορδες! Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να φτιαχνεις τις ταυτοφωνιες στη ΡΕ και τη ΛΑ, πραγμα που μπορει να κανει σχεδον ο καθενας.
    Οσο για κουρδιστηρι, δεν κανει ενα απλο της κιθαρας, επειδη η κιθαρα κουρδιζεται με αλλο τροπο. Χρειαζεσαι ενα χρωματικο κουρδιστηρι που αναγνωριζει καθαρους φθογγους και διεσεις.
  • #136 από pa... στις 22 May 2006
  • Έβαλα κι εγώ στο σπίτι ένα τετράχορδο μπουζούκι...και αρχίσαν τα προβλήματα!
    Έκανα μια μικρή έρευνα στο site μας,βρήκα,συγχορδίες και κουρδίσματα παρ' όλα αυτά έχω κάποια ερωτηματικά..  ???
    Αρχικά στο κούρδισμα!Εντάξει κουρδίζω εγώ τις δύο πρώτες χορδές σε C αλλά τι C είναι αυτό;Μήπως πρέπει να είναι πιο μπάσο;Επίσης οι δύο πρώτες χορδές είναι C αλλά τι διαφορά έχουμε μεταξύ τους;Φαντάζομαι,λόγω μεγέθους,ότι η πρώτη πρέπει να είναι μια οκτάβα πιο μπάσα από την δεύτερη..
    Ακόμα,στην πέμπτη και έκτη χορδή!Έχουν ίδια διάμετρό!Το κούρδισμα τους είναι Α,είναι και οι δύο Α της ίδιας οκτάβας;
    Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή των χορδών!Όχι πολύ ακριβές,ούτε πολύ φθηνές!Π.χ στην κιθάρα μου εγώ βάζω χορδές των 10€ περίπου,για μπουζούκι ποιες προτείνετε και σε τι τιμές παίζουν;Να ομολογήσω ότι ήδη έσπασα μία στην πρώτη μου προσπάθεια να το κουρδίσω.. ;D ;D
    Τέλος,θα ήθελα να μου προτείνεται αν ξέρετε,κάποιο βιβλίο για εκμάθηση άνεφ διδασκάλου!

    Ευχαριστώ πολύ! :)
  • #137 από 3xordos στις 25 May 2006
  • Καλημέρα,

    αν και 3xordos θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω...
    Από πάνω προς τα κάτω λοιπόν το κούρδισμα έχει ως εξής:

    C
    F
    A
    D

    το C λοιπόν που πας να κουρδίσεις είναι 5 ημιτόνια(τάστα) πάνω από το F της επόμενης χορδής
    δηλαδή...
    Αν χτυπήσεις το πέμπτο τάστο της χορδής C και ελεύθερη τη χορδή F θα πρέπει να έχουν τον ίδιο ήχο

    Αν κάνω λάθος, ας με συγχωρήσουν οι 4χορδοι φίλοι...

  • #138 από pa... στις 25 May 2006
  • Ξεκίνησα σήμερα να ασχοληθώ με τις συγχορδίες στο τετράχορδο,συμβουλέυτηκα και το σχετικό άρθρο αλλά παρ' όλα αυτά πέλάγωσα λίγο..
    Η C+ και η A#- πως πιάνονται;
  • #139 από ARGONAUT στις 01 Jun 2006
  • γεια χαρα. μολις  αγορασα ενα τετραχορδο μπουζουκι. μπορει κανεις να μου δωσει πρακτικες οδηγιες κουρδισματος;  {πχ: η δευτερη απο  πανω πρεπει να συμφωνει μετο πεμπτο ταστο της πρωτης, η τριτη με το τεταρτο της δευτερης κλπ}
  • #140 από SKYLLAS στις 13 Jun 2006
  • Ξεκίνησα σήμερα να ασχοληθώ με τις συγχορδίες στο τετράχορδο,συμβουλέυτηκα και το σχετικό άρθρο αλλά παρ' όλα αυτά πέλάγωσα λίγο..
    Η C+ και η A#- πως πιάνονται;

     H A#- πιανετε οπως η Α- μετακινωντας τα δαχτυλα ενα ταστο μπροστα, δηλαδη το πρωτο δαχτυλο θα παταει το ογδοο ταστο , της 1,2,3 χορδης, και το τριτο δαχτυλο θα παταει το δεκατο ταστο της 4ης χορδης,
     Και το C , ειναι οπως πιανεις το D στην κιθάρα.
  • #141 από dread12 στις 21 Jul 2006
  • Πολλοί μουσικόφιλοι πιστεύουν ότι οι ενισχυτές ηλεκτρικών οργάνων (κυρίως κιθάρα ή μπάσο) προορίζονται μόνο για τις ηλεκτρικές κιθάρες και τα μπάσα. Λάθος. Το μπουζούκι μπορεί επίσης να συνδεθεί σ' έναν οποιοδήποτε ενισχυτή κιθάρας, ιδίως σε ενισχυτές Fender τύπου Silverface (με την ασημένια πρόσοψη και τις γαλάζιες επιγραφές - εξαίρεση αποτελεί ο Bronco του 1968 που διαθέτει κόκκινες επιγραφές στην πρόσοψή του) ή Blackface (με την μαύρη πρόσοψη και τις λευκές επιγραφές), ιδού και ο παχύς "ηλεκτρικός" ήχος που ακούγεται σε αρκετούς παλιούς δίσκους των '60s και '70s, κυρίως σε επιτυχίες μεγάλων Ελλήνων συνθετών (Θεοδωράκης, Χιώτης, Μούτσης, κ.ά.). Δεξιοτέχνες του μπουζουκιού (Δημήτρης Μαριολάς, Νίκος Κατσίκης, Τάσος Νάνος, κ.ά.) χρησιμοποιούν συχνά τέτοιου είδους ενισχυτές για την αναπαραγωγή αυτών των υπέροχων ζεστών ηχητικών αποχρώσεων.
  • #142 από dread12 στις 21 Jul 2006
  • Τίποτε το ιδιαίτερο. Απλώς συνδέεις το μπουζούκι στον ενισχυτή σου και παίζεις. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ήχος ακούγεται ελαφρώς πιο παχύς και πιο ζεστός. Άν ακούσεις π.χ. το Αξιον Εστί του Μίκη Θεοδωράκη ή τον Άγιο Φεβρουάριο του Δήμου Μούτση, θα καταλάβεις αμέσως την διαφορά στον ήχο. Φεύ! έχω τοποθετήσει ένα μαγνήτη STAK στο μπουζούκι μου πριν κανά 15 περίπου χρόνια και χρησιμοποιώ την κάρτα ήχου Soundblaster Audigy 2 ZS Pro του PC μου ως εναλλακτικό μέσο ενίσχυσης. Διαπίστωσα έκπληκτος ότι η ποιότητα του ήχου είναι άψογη (ιδίως σε περιβάλλον Dolby Surround DTS 16/24).
  • #143 από fenderiarhs στις 21 Jul 2006
  • fender super reverb....αν δεν κανω λαθος ειναι ο πλεον κλασσικοτερος των ενισχυτων που χρησιμοποιουσαν (και χρησιμοποιουν) οι μπουζουκτζηδες (τους οποιους ζηλευω για τον τροπο που παιζουν)................τι να το κανεις ομως αν δεν εχει γκαζια ο ενισχυτης για να παιζει μεταλ καταστασεις????????????........................ ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
  • #144 από vst@vros στις 21 Jul 2006
  • Εμενα παλι ...αν και παιζω αρκετη λαική μουσική...

    γιατι ποτε δεν μου αρεσε ο ηχος του μπουζουκιου απο μαγνήτη; κατευθειαν γινεται σκυλλαδικος

    Ο Ζαμπετας επαιζε χωρις μαγνητη στην ηχογραφηση αλλα μπροστα σε μικροφωνο....αν δεν κανω λαθος  ???

    ετσι ο ηχος εχει αλλη χροια...
  • #145 από Gabriel6th στις 21 Jul 2006
  • Εξαρτάται απο το μαγνήτη. Όπως και στις κιθάρες. Εγώ που είμαι λάτρης του ρεμπέτικου πάντως προτιμώ τον ακουστικό ήχο του μπουζουκιού. Καταπληκτικό όργανο και με πολλούς καταπληκτικούς ερμηνευτές.
  • #146 από dread12 στις 21 Jul 2006
  • Ο Άγιος Φεβρουάριος είναι ο μόνος δίσκος του Δήμου Μούτση όπου ο ήχος του μπουζουκιού ακούγεται ζεστός και παχύς. Σε όλα τα υπόλοιπα λαϊκά albums του συνθέτη ό ήχος είναι καθαρά 100% ακουστικός. Όσοι παρακολούθησαν την συναυλία του Μούτση στον Λυκαβηττό στα μέσα των '80s θα είχαν διαπιστώσει ότι στο πρώτο μέρος (με τις παλιές λαϊκές επιτυχίες του, ερμηνευμένες άψογα από τον Μανώλη Μητσιά και την Δήμητρα Γαλάνη), ο ηλεκτρικός ήχος του μπουζουκιού ήταν παρών σε όλα τα τραγούδια. Αυτό οφείλεται ίσως στο γεγονός ότι ο Δημήτρης Μαριολάς έπαιζε το μπουζούκι του πάνω σ' έναν ενισχυτή Master Volume Fender Twin Reverb (Silverface) των 135W.
  • #147 από JimTemoe στις 22 Jul 2006
  • fender super reverb....αν δεν κανω λαθος ειναι ο πλεον κλασσικοτερος των ενισχυτων που χρησιμοποιουσαν (και χρησιμοποιουν) οι μπουζουκτζηδες (τους οποιους ζηλευω για τον τροπο που παιζουν)................τι να το κανεις ομως αν δεν εχει γκαζια ο ενισχυτης για να παιζει μεταλ καταστασεις????????????........................ ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

    Φίλε fenderiarhs, όσο για τα γκάζια που λες, έχω έναν ενισχυτή Master Volume Fender Twin Reverb (Blackface) των 135W, εκεί να δεις γκάζια…!
    Τώρα για της μεταλ. καταστάσεις που λες, για πήγαινε σε ένα ηλεκτρονικό (εννοείτε ότι πιάνει λαμπά τους, γιατι η περισοτερη ακουν λάμπα και βγάζουν σπυριά) και βάλε μεγαλύτερο ηλεκτρολυτικό, ή και διπλό ακόμα και έλα πες μου…..
  • #148 από fenderiarhs στις 22 Jul 2006
  • σε ευχαριστω...........i know ........το σχολιο μου ηταν καπως............ειρωνικο...........εξου και τα  ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
  • #149 από Alchimistis στις 01 Aug 2006
  • Μετα απο μια συζήτηση με φίλο μπουζουξή μου είπε οτι κρατάω λαθος την πένα...δηλαδή ο καρπός μου ακουμπάει(ελαφρα) στον καβαλάρη...Εκεινος μου προτείνε ο καρπός στον αέρα δεν ακουμπάει πουθενα και τα δάκτυλα του δέξιου την ώρα που παίζεις τα ακουμπας ωστε να στηρίζεται το χέρι πανω στο καπάκι...συμφωνα με την μεθοδο του θεμη λέει...
    Αυτό ισχύει?...αν ναι τοτε τοσα χρόνια έπαιζα λάθος!!
  • #150 από PanosIa στις 19 Aug 2006
  • Μετα απο μια συζήτηση με φίλο μπουζουξή μου είπε οτι κρατάω λαθος την πένα...δηλαδή ο καρπός μου ακουμπάει(ελαφρα) στον καβαλάρη...Εκεινος μου προτείνε ο καρπός στον αέρα δεν ακουμπάει πουθενα και τα δάκτυλα του δέξιου την ώρα που παίζεις τα ακουμπας ωστε να στηρίζεται το χέρι πανω στο καπάκι...συμφωνα με την μεθοδο του θεμη λέει...
    Αυτό ισχύει?...αν ναι τοτε τοσα χρόνια έπαιζα λάθος!!


    Καπάκι εννοείς το χορδοστάτη, έτσι;
Σελίδες: