Σελίδες:
  • #26 από pavlakis στις 30 May 2003
  • Η τεχνικη ειναι τελειως διαφορετικη ,ειναι 2 διαφορετικα οργανα το Τριχορδο μπωρει να παιξει τα παντα  το 4χορδο οχι.

    Τι δεν μπορει να παιξει το τετραχορδο, και μπορει να παιξει το τριχορδο;;;;

     Δε θελω να μπω σε αυτη τη διαμαχη των 2 οργανων, γιατι τα αγαπω εξισου και τα δυο!!!
    Πεμπτες κατιουσα σε 64(εξηκοστα τεταρτα)....ας πουμε για παραδειγμα
    Φιλικα Βασιλης Παυλακης
  • #27 από corazon στις 30 May 2003
  • ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!
    Αν και τα δυο τους εχουν την χαρη τους!!!
    το τριχορδο ομως θελει αλλη μαγκια πιστευω!!!
  • #28 από Alchimistis στις 31 May 2003
  • Παράθεση
    [akouste to cd apo to "trixordo" kai an den tha sikothei h trixa na min me lene vamos .../quote]
    καλο το cd? γιατι θελώ να το παρω
  • #29 από vamos στις 31 May 2003
  • file alchimisti, to cd einai para poly oraio. einai live hxografisi. !tha sto proteina anepifylakta.
     
    anypomono na vgaloun kapoio kainourio, dioti auto einai arketa palio.

  • #30 από tzina στις 29 Oct 2003

  • Gia sas!exo ena problima!
    pezo edo kai 2xronia mpouzouki alla den boro na bro sto diadiktio kapia selida san to kithara.gr gia mpouzouki!lipon sas roto mipos gnorizei kapios kapia tetia istoselida!an oxi tha borousate na mou pite an boro na xrisimopiiso tis notes apo tin kithara gia to bouzouki(pragma pou den nomizo)
    sas ime evgnomon kai parakalo gia sintomi apantisi!!
    sas efxaristo TZINA :P
  • #31 από Βραζίλης στις 30 Oct 2003
  • Οι συγχορδίες έχουν το ίδιο όνομα σε όλα τα όργανα. Δες πως να πιάνεις τις συγχορδίες στο μπουζούκι:

    http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=124&mode=&order=0&thold=0
  • #32 από mafiozos στις 30 Oct 2003
  • Και ΄γω μπουζούκι παίζω πάνω κάτω ενάμισι χρόνο :). Λοιπόν να βρείς ολοκληρωμένες παρτιτούρες με μελωδία και γεμίσματα για μπουζούκι στο net είναι πολύ δύσκολο. Υπάρχουν μερικές στο tompazis.gr. Μπορείς να βρείς όμως midi files τα οποία αν τα ανοίξεις με κάποια προγράμματα όπως το anvilstudio ή το finale σου βγαίνουν οι νότες και τις παίζεις. Κάνε ένα απλό search στο google με "ελληνικά midi" ή "greeki midi" και θα βρείς πολλά τέτοια sites (όπως greekmidi.com).
    Αν σε ενδιαφέρει να παίξεις το μπουζούκι σαν κιθάρα, δηλαδή με ακόρντα, πρέπει να μάθεις τις (σχετικά πολύ έυκολες) συγχορδίες πάνω στο μπουζούκι όπως είπε ο προηγούμενος φίλος και μετά βλέπεις το τραγούδι και το παίζεις με τον ρυθμό του...π.χ. 2-2-1-2-2-1-1 για ζειμπέκικο, 2-2-1 τσιφτετέλι κλπ...
    Το καλύτερο αν παίζεις μόνος σου (σε μια παρέα π.χ) είναι να παίζεις εισαγωγή-μελωδία και όταν τραγουδάει κάποιος να παίζεις ακόρντα και ότι γεμίσματα προλαβαίνεις.
    Δοκίμασε λίγο και το αυτί σου να δείς αν μπορείς να βγάλεις μελωδία π.χ κάποια εισαγωγή ενός τραγουδιού...και γώ νόμιζα οτι δεν μπορούσα με τίποτα αλλά μια μέρα το δοκίμασα και έπαθα πλάκα.
  • #33 από lefti στις 26 Nov 2003
  •  ??? ποιος μπορει να με βοηθησει.ψαχνω ενισχητη για μπουζουκι και μηχανημα για κουρδισμα.Παρακαλω την γνωμη σας για πια μαρκα ενισχητη ειναι καλη.(γυρω στα 100 βατ).
  • #34 από Καρχαρίας στις 27 Nov 2003
  • Αν και δεν ξέρω πολλά από μπουζούκι οι περισσότεροι μπουζουξίδες που έχω δει (για να μην πω όλοι) παίζουν με FENDER. Πάρε ένα κατοστάρι Fender για κιθάρα και βάλε το μπουζούκι εκεί. Δεν ξέρω αν υπάρχει ιδικός ενισχητής για μπουζούκι και δεν νομίζω.

    Κουρδιστήρι μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα μουσικών οργάνων. Αν δεν κάνω λάθος το φτηνότερο ξεκινάει από 15 ευρά!
    Στο Νάκα μπορείς να βρεις ένα της Yamaha τρομερό. Δεν θυμάμε μοντέλο, αν πας θα σου τα δείξει, πάντως είναι πολύ καλά αυτά της Yamaha και ακριβά βέβαια.

    Αυτά.
  • #35 από Arg0 στις 28 Nov 2003
  • Προσεξε να ειναι για ενισχυτης για ακουστικα οργανα εκτος αν θες να βαλεις παραμορφωση στο μπουζουκι  ;D
  • #36 από D@ve Murray στις 28 Nov 2003
  • Οι περισοτεροι μπουζουξηδες εχουν εναν Fender που λεγεται καπως Twin Black ή Black Twin ή καπως ετσι...
  • #37 από lefti στις 28 Nov 2003
  • Σας Ευχαριστώ
  • #38 από ikatsoun στις 17 Mar 2004
  • Υπάρχει και άλλος ένας στη Λαρισα

    Γιαννούλος
  • #39 από Alchimistis στις 10 May 2004
  • Σκοπευω το καλοκαιρι να αγορασω καινουργιο μποζουκι και θα ηθελα να μου προτινεται καποιους καλους τεχνιτες... :-\
  • #40 από mafiozos στις 10 May 2004
  • Που μένεις;

    Φρόντισε να πάρεις μπουζούκι απο τεχνίτη και όχι απο μαγαζί πάντως.
    Και καλύτερα να είναι έτοιμο και όχι παραγγελία...να ξέρεις τι αγοράζεις και τι ήχο θέλεις.
  • #41 από Kapetan στις 11 May 2004
  • Αν υποθέσουμε ότι μένεις κοντά στη Χαλκιδική, στη Γαλάτιστα γνωρίζω έναν τεχνίτη, αν θυμάμε καλά Στρίγκο τον λένε.
    Ρώτα στο χωριό, τον γνωρίζουνε.
  • #42 από ikatsoun στις 11 May 2004
  • Λέγεται Στροίκος και αναρωτιέμαι από πού τον ξέρεις.. Γαλατσάνος είσαι;
  • #43 από Alchimistis στις 11 May 2004
  • Πειραια μενω...
  • #44 από Τσάκι στις 11 May 2004
  • αν δε σου πεφτει μακρυα η κομοτηνη...
    ξερω εναν καταπληκτικο οργανοποιο
    πατερας του κολλητου μου ειναι αλλα δεν το λεω για αυτο ο ανθρωπος ειναι αυθεντια..
  • #45 από Kapetan στις 11 May 2004
  • Λέγεται Στροίκος και αναρωτιέμαι από πού τον ξέρεις.. Γαλατσάνος είσαι;

    Μέχρι πέρσι έμενα Θεσσαλονίκη, τώρα είμαι στη Γερμανία.
    Τον έμαθα από κάτι μπουζουκτζίδες στη Θάσο.
    Πήγα μια φορά στο εργαστήριό του, μάλιστα πρόσφατα ο πεθερός μου αγόρασε και ένα τζουρά απο τον ίδιο.
  • #46 από D@ve Murray στις 15 May 2004
  • An eisai αθηνα υπαρχει στον πειραια μια οδος ..η Αλιπεδου...πισω απο τον ησαπ του πειραια...εκει εχει κατι τεχνιτες μπουζουκιου πολυ καλους...χειροποιητα οργανα...
  • #47 από NikosTs στις 15 May 2004
  • Κάτι βασικό. Μέχρι πόσα δίνεις;
  • #48 από corazon στις 19 May 2004
  • Εγω φιλε μου εφτιαξα μπουζουκι στον Μ.Κλεφτογιαννη..
    Υπερευχαριστημενος!!!!!
    εχει κι ετοιμα και ξεκινανε απο 800€ εως 4000€ και βαλεεε...
    ημουν απο πανω του καθε μερα. δεν τον ενοχλουσε που ημουν εκει...
    ετσι εβλεπα τι εφτιαχνε...
    τοχω τωρα 15 μερες  και πολυ το φχαριστιεμαι!!!!!!!!!
  • #49 από JOHNN στις 04 Jun 2004
  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ. ΜΗΠΩΣ ΦΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ;
  • #50 από mafiozos στις 04 Jun 2004
  • Για φτηνά μπουζούκια αλλά και ακριβά επαγγελματικά, έχει έναν στη ΧΑΡΙΛΑΟΥ στην Γιάννη Αγγέλου(σχεδόν απέναντι απο το Γήπεδο). Απο εκεί πήρα εγώ το δικό μου. Πιστεύω οτι κάνει καλή δουλειά αν και δεν είμαι και ο πλέον γνώστης. Έχει πολύ καλό service, πολύ εξυπηρετικός αλλά είναι ολίγον αφασίας τύπος. Πάντως αξίζει να τον επισκευτείς αμα είσαι Σαλονίκη.
Σελίδες: