Αποστολέας Θέμα: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 140400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Είμαι πρωτάκι  ;D στο forum και δε ξερω καν αν πρέπει να το ποστάρω  αυτό εδώ..

Λοιπόν θέλω να ξεκινήσω να μάθω Drums αλλά δε ξέρω από πού να αρχίσω. Πήγα ρώτησα σε ωδεία (δημοτικά-ιδιωτικά) και ζητάνε 50-60 ευρώ το μήνα για μία ώρα μόνο την εβδομάδα μάθημα  :-\

Οπότε λέω με τα ίδια λεφτά που θα έδινα σε 8 μήνες μπορώ να πάρω μεταχειρισμένα και να μάθω μόνος μου (με κάποιο βιβλίο σχετικό)

Συμφέρει αυτό ή δε θα έχει νόημα?
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #1 στις: 04/12/04, 15:50 »
mporeis, apla tha exeis to klassiko meionekthma tou autodidaktou, dhladh oti tha matheis esy me prospatheia kai kopo san autodidaktos se ena xrono tha to mathaines an phgaines mathima se kapoion pou xerei, se 2 mhnes.

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #2 στις: 04/12/04, 19:37 »
κάτσε δεν κατάλαβα. δηλαδή αν αρχίσεις σε οδείο δεν θα έχεις λεφτά να πάρεις δική σου drums; και πως θα κάνεις practice στο σπίτι;

Αποσυνδεδεμένος Tes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #3 στις: 04/12/04, 20:15 »
Η αλήθεια είναι πως δε μου περισσεύουν, οπότε σκέφτομαι

ή θα μαζέψω τα λεφτά που θα έδινα εκεί (περίπου 600ευρώ) και θα πάρω drums και θα κάνω μόνος μου πρακτική και μαθήματα,

ή θα τα δίνω κάθε μήνα για ένα χρόνο σε ωδείο για να κάνω μία ώρα μάθημα την εβδομάδα (και άλλες δύο πρακτική αν είναι ελεύθερα τα όργανα στο ωδείο...)

τι από τα 2 πιστεύετε ότι είναι καλύερο?
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή...

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #4 στις: 04/12/04, 22:53 »
Λοιπόν άκου.

Δν θα πάς σε ωδείο και δν θα είσαι αυτοδίδακτος. Θα πας σε προσωπικό δάσκαλο drums μέσω αγγελιών όπου θα πληρώνεις γύρω στα 15 ευρώ/ώρα και έτσι θα μάθεις

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #5 στις: 05/12/04, 11:19 »
Σωστος ο Ομαρ...... ;D

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #6 στις: 05/12/04, 13:05 »
Ναι ρε παιδιά αλλά αν δεν έχει μια δική του drums στο σπίτι να την ξεσκίσει πως θα μάθει;

Αποσυνδεδεμένος Tes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #7 στις: 05/12/04, 21:56 »
Αν παίζετε εσείς πώς μάθατε?

Σωστό αυτό που λέτε για το δάσκαλο...Πιστεύω ότι συμφέρει και μένουν και λεφτά για Drums δικιά μου

Για πόσα μαθήματα μιλάμε όμως?

Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #8 στις: 06/12/04, 11:09 »
Υπάρχει το πολιτιστικό κέντρο στη Γκράβα που κάνει μαθήματα drums. Εκεί πήγαινα. Είναι μια φορά την εβδομάδα, 15-20 λεπτά, τσάμπα. Ο χρόνος αρκεί μονάχα για να δείξεις στον δάσκαλο αν έμαθες τις ασκήσεις που σου έβαλε (τις οποίες τις μαθαίνεις στο σπίτι σου, σε drums ή σε καρέκλες κλπ) και να σε διορθώσει και να σου δείξει τις νέες ασκήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Tes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #9 στις: 06/12/04, 14:36 »
Πολύ σωστός!

Εδώ που είμαι εγώ όμως (Γιάννενα) δεν έχω βρεί τίποτα τέτοιο.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή...

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #10 στις: 06/12/04, 14:38 »
Mαθήματα θα κάνεις μέχρι να σου τελειώσουν τα λευτά

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #11 στις: 06/12/04, 19:18 »
....α εχεις το ρυμνο μεσα σου,ξεκινα μονος σου και μετα πηγαινε σε ωδειο για να μην εκτροχιαστεις.Τα drums εχουν μονοπατια που μονο ενας drumer μπορει να σε παει....εχω εναν κολλητο ο οποιος παιζει 10 χρονια και μου λεει οτι εξακολουθει να μαθαινει.Πιστεψε με παντα επαιζε καλα,και τωρα ειναι ακομα καλυτερος απο καθε φορα,ποσο μαλλον οταν θελει να εξελιχθει ακομα πιο πολυ
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #12 στις: 07/12/04, 08:50 »
Λοιπόν...

1ον) 1 ώρα την εβδομάδα για μάθημα είναι αρκετά! Μην σου φαίνετε λίγο, από τις ασκήσεις που θα σου βάζει για το σπίτι θα βλέπεις ότι δεν θα προλαβένεις πολλές φορές να είσαι έτοιμος, διαβασμένος στην ώρα σου.

2ον) Τα 50-60 € που σου ζητάνε δεν είναι πολλά, είναι μια χαρά. Και σε δάσκαλο εκτός ωδείου να πας θα πληρώνεις 15€ την ώρα, δλδ 15x4=60..(όπου 4 οι εβδομάδες ενός μήνα) άρα? Τα ίδια χρήματα δλδ, μόνο που στο ωδείο θα μάθεις περισσότερα για την μουσική, πράγμα συμαντικό.
Επίσεις ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου βγει, γιατί να μην πάρεις και κανένα χαρτί ότι ξέρεις τύμπανα? Όχι για το χαρτί τόσο όσο για τις γνώσεις που θα αποκτήσεις από εκεί.

3ον) μπορείς
  • να πάρεις practise drum η οποία είναι σχετικά φτηνή
  • να πάρεις κανονικά τύμπανα και να προσθαίσεις πάνω από τα δέρματα κάτι ειδικά καλύμματα για να μην κάνουν φόρυβο όταν παίζεις.
  • να διαλέξεις την ακριβή λύση και να πάρεις ηλεκτρονικά τύμπανα όπου δεν κάνουν φορυβο και μπορείς να ρυθμίσεις εσύ την ένταση.
και 4ον) αν ξεκινήσεις μόνος σου θα μάθεις με πολύύύ αργό ρυθμό τύμπανα. Επίσεις δεν θα έχεις κάποιον να σου λύνει τις απορίες (μην πιστέψεις ότι ένα βιβλίο από μόνο του μπορεί να το κάνει αυτό) και το ποιο πιθανό είναι να μάθεις κάτι λάθος... Ξέρεις αν μάθεις κάτι λάθος είναι χειρότερο από το να μην το ξέρεις... Δύσκολα θα "ξεμάθεις" για να ξαναμάθεις τον σωστό τρόπο.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Spotlight_Dancer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #13 στις: 30/04/05, 22:07 »
Η πιο σωστη απαντηση ειναι του απο πανω...Δεν ειναι τυχαιο που υπαρχουν Ωδεια και καθηγητες.Αν μπορουσαμε να μαθουμε μονοι μας μουσικη δε θα υπηρχε τιποτε απο τα δυο.Τσεκαρε αυτο: www.modernmusicschool.gr

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #14 στις: 13/07/05, 15:35 »
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις ήρθαν (επιτελους) τα drums (http://www.thomann.de/millenium_mx222_prodinfo.html?iwid=2) . Όλα καλα μόνο που δεν υπάρχουν οδηγίες για το πως θα συναρμολογηθουν. Πρέπει να προσέξω κάτι; Τις μεμβρανες πάνω στα τύμπανα πόσο να τις σφίξω; Να τεντωθούν πολύ; Φοβάμαι μην σπάσουν. Οτιδηποτε άλλο πιστευετε πως πρέπει να προσέξω πείτε το :) Γειαα.

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #15 στις: 13/07/05, 15:55 »
Πρώτα απ'όλα καλορίζικα και σου εύχομαι καλά παιξίματα ;D. Σχετικά με το στήσιμο λοιπόν:

1) Mην στήσεις τα τύμπανα όπως σου δείχνει η εικόνα από τον thomann.Δεν πρόκειται να καταφέρεις να παίξεις έτσι ποτέ.Τα toms πρέπει να είναι σχετικά κοντά μεταξύ τους ώστε να σε βολεύουν στα γυρίσματα και όσο γίνεται χαμηλά ανάλογα με το ύψος σου και την θέση στην οποία παίζεις.Το ίδιο ισχύει και με το βαθύ και το ταμπούρο.Πρέπει να έχουν μια συμμετρία.

2) Οι μεμβράνες που έχουν αυτά τα τύμπανα δεν είναι για πολλά πολλά.Καλύτερα να μην τις σφίξεις τελείως γιατί θα κουδουνίζουν αλλά ούτε να τις αφήσεις χαλαρές γιατί δεν θα ακούγεται τίποτα(για τα tom και το βαθύ αυτά).Στο ταμπούρο προσπάθησε να σφίξεις αρκετά την πάνω μεμβράνη ενώ στην μπότα άστην λίγο χαλαρή την πίσω μεμβράνη.
Πάντως να ξέρεις ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πολύ σύντομα να αλλάξεις όλες τις πάνω μεμβράνες στα τύμπανα(πάρε remo ή evans ή aquarian).Θα νομίζεις ότι πήρες άλλα τύμπανα.

3) Τώρα τα άλλα θα τα βρεις στην πορεία και μόνος σου.Θα χρειαστείς ας πούμε άλλα πιατίνια γιατί αυτά που σου δίνει η drums δεν βγάζουν ήχο και κάνουν μόνο για μελέτη.Πειραματίσου με τα κουρδίσματα όταν αλλάξεις μεμβράνες για να δεις τις δυνατότητες της drums.Άρχισε να παίζεις τώρα με την drums έτσι όπως είναι και σιγά σιγά άρχισε να αλλάζεις μερικά πράγματα πάνω της.Θέλει ψάξιμο η δουλειά πάντως οπότε καλή επιτυχία!!!

It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος Universal Mind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Seeking the picture of a thusand worlds...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #16 στις: 13/07/05, 16:53 »
Να σε ρωτησω...Τα μεταφορικά πόσο πήγαν???
Ibanez RG 550 LTD

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #17 στις: 13/07/05, 17:13 »
Ευχαριστώ :)

Απορία. Το snare έχει ενα διακοπτη(...) που οταν τον επιλέγεις ακούγεται κάπως πιο μεταλλικο (εχει απο κατω κατι σαν ψιλα ελατηρια) ενω οταν δεν τον επιλέγεις ακούγεται σαν τα tom περιπου. Που τον βάζουμε αυτον τον διακοπτη; Ανάλογα με το τι παίζουμε;

Τα μεταφορικά ήταν 20 ευρώ. Για 3 κουτια. Δυο κουτιά τα drums και 1 κουτι 2 βάσεις για κιθάρες. Απιστευτα φθηνά.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #18 στις: 13/07/05, 17:25 »
Ο φυσιολογικος ηχος του ταμπουρου ειναι με την αλυσιδα, αλλα μπορεις να παιξεις κ χωρις αυτη. Κουρδισε το με την αλυσιδα κατεβασμενη για να ειναι ο ηχος του σχετικος με τα τομ.

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #19 στις: 13/07/05, 19:12 »
Οταν λέμε κουρδισμα; :) Πολλα θελω ε; Κιθαριστας είμαι εγώ παιδια. Για τον αδερφο μου τα πήρα και ψαχνομαστε τωρα, ασχετοι και οι δυο.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #20 στις: 13/07/05, 22:26 »
Έχω μερικές ερωτήσεις για σένα:

1)Πως πλήρωσες, με πιστωτική ή μέσω τράπεζας?
2)Με ταχυδρομείο ή με κάποιο courier στα στείλανε και πόσες μέρες πήρε για να στα φέρουν?

 :)

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #21 στις: 13/07/05, 22:36 »
Οι απαντησεις:

1) πλήρωσα με πιστωτικη (ελπίζω όλα να πηγαν καλα :))
2) απο τη Γερμανια έφυγαν στις 28 Ιουνίου και τα πηρα στην Κατερινη σήμερα. Στην Αθηνα ήταν απο την Πεμπτη αλλα λόγω κακης συνενοησης τα έστειλαν την Δευτερα και τα πηρα την Τεταρτη(σημερα). Μεταφορικη εταιρια τα κανονιζε ολα. Οχι courierμ ούτε ταχυδρομιο. Τα κουτια ήταν πάνω σε μια ξυλινη παλετα.

Το thomann έιναι άψογο. Παρομοια noname drums στο Νακα Κατερινης(και οχι μονο..), που τα χει φαει ο ηλιος στην βιτρινα κοστίζουν γύρω στα 400 με πιατινια και τα σχετικα. Τα συμπερασματα δικα σας. Ααυτα.

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #22 στις: 14/07/05, 03:25 »

Απορία. Το snare έχει ενα διακοπτη(...) που οταν τον επιλέγεις ακούγεται κάπως πιο μεταλλικο (εχει απο κατω κατι σαν ψιλα ελατηρια) ενω οταν δεν τον επιλέγεις ακούγεται σαν τα tom περιπου. Που τον βάζουμε αυτον τον διακοπτη; Ανάλογα με το τι παίζουμε;


Tα ελατήρια που λες λέγονται χορδές πρώτα απ'όλα.Το σωστό είναι να παίζεις με τις χορδές να ακουμπάνε στην πίσω μεμβράνη(ο μηχανισμός δηλαδή προς τα πάνω). Τώρα για το κούρδισμα εξαρτάται από τον ήχο που θες στο ταμπούρο. Αν θες πιο rock ήχο θα αφήσεις χαλαρές τις χορδές και δεν θα τσιτώσεις την πάνω μεμβράνη,αν θες το ταμπούρο να ξυρίζει τα αυτιά σου ;D , θα σφίξεις τέρμα την πάνω μεμβράνη και θα κολλήσεις τις χορδές(όχι με κόλλα) στην κάτω μεμβράνη κ.ο.κ.Πειραματιστείτε γενικά με τον ήχο...
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #23 στις: 14/07/05, 03:35 »
Καλο ειναι αν δεν ξερεις να φερεις καποιον φιλο σου drummer να σου τα κουρδισει γιατι μπορει να κανεις ζημια στα δερματα αν τα σφιξεις λαθος. Αν το κανεις εσυ καλο θα ηταν να σφιγγεις τις βιδες αντιδιαμετρικα κ οχι κυκλικα. Επισης, αν θες να χαλαρωσεις το δερμα, χαλαρωσε το περισσοτερο απο εκει που το θες κουρδισμενο κ μετα σφιξε το για να το πας στο σημειο που θες.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #24 στις: 14/07/05, 10:50 »
Thanx for the answers μεγάλε! :)
Καλόπαιχτα και καλορίζικα... 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
50 Απαντήσεις
57410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
84916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
225 Απαντήσεις
91473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 21:51
από Fanoukos
6 Απαντήσεις
7248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 17:53
από Blacksheepιος
3 Απαντήσεις
12472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 03:54
από JACKSONMAN
αγορα drums

Ξεκίνησε από new drumer Κρουστά

8 Απαντήσεις
15831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/09, 01:51
από PaSxaLak0s