Αποστολέας Θέμα: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 140390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #100 στις: 04/10/06, 00:34 »
παρα πολυ καλη επιλογη εκανες και δεν θα το μετανιωσεις καθολου...αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι τι διαστασεις πηρες τελικα?10-12-14 η 12-13-16?ακομη να υποθεσω πιατινια θα σου βαλε τα marathon e?συνηθως αυτα βαζει σαν φτηνη λυση και ειναι μια χαρα για αρχαριους...καλη αγορα...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος drumer1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #101 στις: 04/10/06, 20:13 »
Οι διαστάσεις είναι 18 Χ 22 Bass, 9 Χ 12 Τom, 10 X 13 Tom, 16 X 16 Floor tom kai 5,5X 14 snare drum Πιατίνια μου προτέινει τα headliner. Ελπίζω να είναι καλά. Τι λές?  Θα το παραγγείλω το Σάββατο μέχρι τότε μπορώ να αλλάξω κάτι.  Ας πούμε το σκαμπώ δεν ξέρω τι πρέπει να διαλέξω, αν και νομίζω δεν πρέπει να παίζει μεγάλο ρόλο. Thanks

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #102 στις: 04/10/06, 21:04 »
Οι διαστάσεις είναι 18 Χ 22 Bass, 9 Χ 12 Τom, 10 X 13 Tom, 16 X 16 Floor tom kai 5,5X 14 snare drum Πιατίνια μου προτέινει τα headliner. Ελπίζω να είναι καλά. Τι λές?  Θα το παραγγείλω το Σάββατο μέχρι τότε μπορώ να αλλάξω κάτι.  Ας πούμε το σκαμπώ δεν ξέρω τι πρέπει να διαλέξω, αν και νομίζω δεν πρέπει να παίζει μεγάλο ρόλο. Thanks

Νομίζω πως καλύτερα θα ήταν να πάρεις ένα σχετικά καλό (δηλαδή ακριβό) hi-hat και νταξ να μην δώσεις πολλά λεφτά για crash ή ride... Υπάρχουν κάτι πιατίνια maxx ή stagg που είναι γύρω στα 20 ευρώ... Μην περιμένεις πολλά από ήχο αλλά τη δουλειά τους την κάνουν... εκτός αν θες το drum kit σου να είναι καλό και να μην το θες μόνο για πρακτική... δηλαδή απλά να βγάζεις ασκήσεις και τραγούδια και μετά να πηγαίνεις σε στούντιο για πρόβα ή ηχογράφηση

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #103 στις: 04/10/06, 21:52 »
Θα έλεγα ότι το σκαμπώ παίζει το μεγαλύτερο ρόλο.Η σώστη θέση του σώματος γύρω από το drum kit σου εξασφαλίζει ξεκούραστο,άνετο παίξιμο και σε βοηθάει να διορθώσεις λάθη που θα κάνεις.Η σωστή θέση του σώματος και το στήσιμο drums είναι πραγματικά πολύ μεγάλη υπόθεση,γιατί όπως δεν μπορείς να παίξεις κιθάρα έχοντας την στα γόνατα έτσι και δεν μπορείς να παίξεις drums σε λάθος θέση. Γι'αυτό καλύτερα δώσε παραπάνω λεφτά στο σκαμπώ ώστε να κάθεσαι άνετα και ξεκούραστα.Να προσέξεις το σκαμπώ να έχει αρκετές ρυθμίσεις γιατί την σωστή θέση δεν θα τη βρεις με την πρώτη και θα χρειαστεί να πειραματιστείς αρκετά με το στήσιμο και το πως θα παίζεις.
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #104 στις: 04/10/06, 22:41 »
Μια χαρα ειναι τα headliner τα χει και ενα φιλαρακι οποτε παρτα...τωρα για σκαμπο παρε το καλυτερο που μπορεις για παρα πολλους λογους...σου προτεινω με χιλια της pearl to d-1000...το εχει το drumstore και εχει 100 ευρω...ακομη διαστασεις σου προτεινω καλυτερα 10-12 τομ κ 14 βαθυ δεν θα το μετανιωσεις...μην παρεις σε καμια περιπτωση 12-13-16 γιατι θα σε δυσκολεψει πολυ σε διαφορους τομεις...κ ακομη με το 10-12-14 πετυχαινεις και καλυτερο ηχο πιο ευκολα...αυτα απο μενα...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #105 στις: 11/11/06, 11:42 »


Το απογειο των τυμπανων παγκοσμιως:: http://www.spiritdrums.com/snare/beat.html

Ολοκληρη Drums απο solid shells απο ενα απο τα σκληροτερα ξυλα στον κοσμο. Παναγια μου... Παω να πουλησω την Sonor Hitec και τα Hart Dynamics για να τα αγορασω... η μαλλον θα εκπορνευθω στο χωρο του λαικου και σκυλαδικου μπας και μαζεψω τα φραγκa...

Ελεηστε τον φτωχο και πυρκa*λο...

Αγιε μου Βασιλη....

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #106 στις: 11/11/06, 11:50 »
Ναι ρε παιδιά αλλά αν δεν έχει μια δική του drums στο σπίτι να την ξεσκίσει πως θα μάθει;

Εγω για δυο χρονια ειχα παρει δυο κουτες ηχειων και τις ειχα κολλησει στο πατωμα με gaffer tape. Με ταινια κολλησα και δυο πεταλια των δεκα χιλιαδων δραχμων στις κουτες ηχειων και αυτα ηταν τα τομ και κασσες (ηθελα διπεταλα απο τα πρωτα βηματα...). Δυο κουτες νου νου ηταν το ταμπουρο κα το βαθυ. Ενα τασι κρεμασμενο με καλωδιο απο το φως ηταν το πιατινι μου (Ride/crash).

Ο καθηγητης μου ηταν πολυ ευχαριστημενος με την προοδο μου. Στα μεσα του δευτερου χρονου πηρα ταμπουρο κανονικο για να μαθω δυναμικες. Στον τριτο πηρα μια Mars Mapex. Στο τελος του τριτου ο καθηγητης με καλεσε να πανω να με δοκιμασουν ως δασκαλο στο εργαστηρι κρουστων και τυμπανων τοτε, αλλα εγω την εκανα για Αγγλια να σπουδασω βιολογια....

Εκει δεν ειχα φραγκα και μερος για εξασκηση και οι κουτες δεν ηταν λυση γιατι παραπονιωνταν στις εστιες για την φασαρια. Οποτε για τρια χρονια τα μπουτια μου ηταν μελανιασμενα τελειως απο την εξασκση πανω τους.

Αμα θελει κανεις πραγματικα να κανει κατι, βρισκει τροπους.

S

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #107 στις: 11/11/06, 11:57 »


A, και οι "χορδες", "ελατηρια", "συρματα", ελληνιστι λεγονται σουρντινα (η, θυλικο μονογενες, τονος στο 'ι'). Στα αγγλικα λεγονται snares και το ταμπουρο snare. Tampourine λεγεται το ντεφι.


Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #108 στις: 30/11/06, 23:14 »
Λοιπον, λαβετε ενθαδε φωτογραφιουλες της Sonor Phonic Plus Hitec (1984) που χρησιμοποιω στην Αγγλια με μερικα απο τα πιατινια που εχω για metal παιξιμο. Comments Please!!!!


http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/1.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/2.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/3.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/4.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/5.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/6.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/7.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/8.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/9.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/10.jpg




Kai ligo epic pozeriliki gia na gelame kiolas!

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/11.jpg

http://sterghios.com/Pictures/bands/LL-REC/12.jpg




Και για να ακουσετε τι κανω με αυτο το μωρο πηγαινετε σε αυτες τις σελιδες:

The Lost Legion (epic metal)
Pantheist (doom metal)
Reign of Swords (power metal)


S
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/06, 23:23 από sterghios »

Fullblownchaos

  • Επισκέπτης
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #109 στις: 30/11/06, 23:38 »
Ahead Rock Aluminum Drumsticks
Precision crafted of aircraft grade aluminum with super durable, replaceable shaft covers, Ahead drumsticks are the choice of today's hardest hitting drummers on stage and studio. Always perfectly balanced and matched with cushioned grips, Ahead sticks are backed by a 60-day replacement warranty against breakage direct from the manufacturer.

 ;)

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #110 στις: 01/12/06, 15:29 »
Ahead Rock Aluminum Drumsticks
Precision crafted of aircraft grade aluminum with super durable, replaceable shaft covers, Ahead drumsticks are the choice of today's hardest hitting drummers on stage and studio. Always perfectly balanced and matched with cushioned grips, Ahead sticks are backed by a 60-day replacement warranty against breakage direct from the manufacturer.

 ;)


Και αμα σου μεινει πιατινι με τις Ahead σφυρα μου

Fullblownchaos

  • Επισκέπτης
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #111 στις: 02/12/06, 12:45 »
..φιλε στεργιο..
ειναι μονο καθαρα για στουντιακη χρηση..ουτε καν σε ηλεκτρονικη εννοειτε δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται..+σε power drums κατα την δικη μου κριση παντα και αποψη,ειναι ιδανικες για ιδιαιτερα γρηγορο παιξιμο..ειδικα σε περιπτωσεις που ο καρπος κουραζεται απο τις δονησεις του ξυλου(up beat blast/down beat blast/blast mazurkiewitz)ατακα που δεν παιζει να βγει απο ξυλο..στα πιατινια ειναι safe αλλα επισης και αυτονοητο οτι υποτιθεται οτι παιζει καποιος που εχει σωστη θεση-κινηση.αν παει καποιος και παιζει με κληση 70% πανω στο πιατο ..ε ναι ρε φιλε..θα το τεζαρει...ειδικα αμα πετυχει συντονισμο τοτε με την μια σπαει...εαν ομως παιξεις με τιπ μπακετας και δωσεις κληση 45-60% στον γερανο ετσι ωστε να ειναι το πιατο μπροστα σου και οχι παραληλα..τοτε ειναι ασφαλης.εμενα τουλαχιστον με χουν βγαλει ασπροπροσωπο..και δεν εχει τυχει να κλαιω πιατινι..αλλα ολα αυτα αφου επιασα ahead χροννια μετα την ενασχοληση μου με το οργανο..δεν ειναι κ οτι καλυτερο να τις παρει αρχαριος και να αρχισει να κοπανιεται..
ο λογος που το ποσταρα..ειναι επειδη ειδα το σετ σου στις φοτο..τα βρηκα ολα αξιολογα "κομματια"..και εθεσα την δικη μου επιλογη στο παιξιμο που θα εβγαζα πανω τους.. ;D..

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #112 στις: 03/12/06, 12:48 »
..φιλε στεργιο..
ειναι μονο καθαρα για στουντιακη χρηση..ουτε καν σε ηλεκτρονικη εννοειτε δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται..+σε power drums κατα την δικη μου κριση παντα και αποψη,ειναι ιδανικες για ιδιαιτερα γρηγορο παιξιμο..ειδικα σε περιπτωσεις που ο καρπος κουραζεται απο τις δονησεις του ξυλου(up beat blast/down beat blast/blast mazurkiewitz)ατακα που δεν παιζει να βγει απο ξυλο..στα πιατινια ειναι safe αλλα επισης και αυτονοητο οτι υποτιθεται οτι παιζει καποιος που εχει σωστη θεση-κινηση.αν παει καποιος και παιζει με κληση 70% πανω στο πιατο ..ε ναι ρε φιλε..θα το τεζαρει...ειδικα αμα πετυχει συντονισμο τοτε με την μια σπαει...εαν ομως παιξεις με τιπ μπακετας και δωσεις κληση 45-60% στον γερανο ετσι ωστε να ειναι το πιατο μπροστα σου και οχι παραληλα..τοτε ειναι ασφαλης.εμενα τουλαχιστον με χουν βγαλει ασπροπροσωπο..και δεν εχει τυχει να κλαιω πιατινι..αλλα ολα αυτα αφου επιασα ahead χροννια μετα την ενασχοληση μου με το οργανο..δεν ειναι κ οτι καλυτερο να τις παρει αρχαριος και να αρχισει να κοπανιεται..
ο λογος που το ποσταρα..ειναι επειδη ειδα το σετ σου στις φοτο..τα βρηκα ολα αξιολογα "κομματια"..και εθεσα την δικη μου επιλογη στο παιξιμο που θα εβγαζα πανω τους.. ;D..

Για blasτs θα χρησιμοποιουσα 7Α η 7B, η Μoeller τεχνικη με πιο βαριες μπαγκετες. Προσωπικα 2Β η 5Β χρησιμοποιω μονο στο studio για να μην επιβαρυνω δερματα και πιατινια, και τις παιζω βαθια αντι για την ακρη ουτως ωστε να χρησιμοποιω δακτυλα και να μην επιβαρυνω τον καρπο μου.

Οσων αφορα τα pies κανονικα πρεπει να κυλουν ελευθερα στον γερανο για να μην στρεσσαρονται απο το χτυπημα. Απο κει και περα το θεμα ειναι οτι τα πιατινια θελουν "γερo" χτυπημα μονο οταν ειναι Power μεγεθος (heavy) και απο 19" και πανω για να ανοιξουνε. Οποτε δεν χρειαζετε αγκωνας η ωμος για δυνατο χτυπημα, απλα καρπος. Για ποζεριλικι οτι και καλα τα βαρας σαν κανονια τοτε κανε χρηση του καρπου για να ελλατωσεις το χτυπημα που δεχονται και να μην κυματησουν πολυ  ενω χρησιμοποιεις τον ωμο.

Με σωστη κινηση λοιπον τα πιατα δεν κυματιζουν πολy, ουτε στρεσσαρονται, οποτε δεν πετυχαινεις κυματισμο και δεν κινδυνευεις να τα κλαις.

Επισης οσων αφορα το γρηγορο παιξιμο πρεπει να εφαρμοζεις motion economy δηλαδη να εχεις οσο το δυνατον μικροτερες αποστασεις μετξυ των κομματιων ουτως ωστε να μην στρεσσαρεσαι για να βγαλεις δυσκολα σπασιματα κατα την διαρκεια των blasts και αυτο ισχυει και στα πιατα.

Το προβλημα με τις Ahead και τα Carbosticks ειναι οτι εχουν πολυ μεγαυτερη πυκνοτητα και συνεπως tensile strength σε σχεση με τα δερματα/πιατα. Αυτο βοηθαει στον ελεγχο κινησης εαν παιζεις τις μπαγκετες στην ακρη αντι στο fulψrum αλλα επιβαΨρυνει κατα παραα πολυ τα πιατρα. Ειναι σαν νβα τις βαρας μεο σφυρι. Γιαυτο οι Carbosticks και Ahead αφηνουν γερα σημαδια πανω στα πιατα εαν παιζεις με το tip της μπαγκετας.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για τα κομματια παντως και μην νομιζεις, 15 χρονια αφου το αρχισα το αθλημα ακομα μαθαινω.

Στεργιος

Fullblownchaos

  • Επισκέπτης
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #113 στις: 04/12/06, 11:39 »
καπου μπερδευτηκε λιγο το πραγμα.. :)..δεν ανεφερα καθολου motion maintenance techniques  στο ολο θεμα..δεκτες οι συμβουλες σου αλλα και αυτονοητες σε οποιον παιζει καποια χροννακια.. ;D...
ολα τα συμφραζομενα στεργιο σχετικα με τις μπαγκετες ειναι σχετικα..ναι μεν υπαρχουν νορμες που ολοι γνωριζουμε αλλα και αρκετα διαφορετικες τεχνικες που ακολουθει ο καθενας βασει του πως τον βολευει...μπορει να δεις το πιο παραδοξο στυλ..που εσενα να μην σε "αφηνει" να επεκταθεις καθολου κ ο αλλος να μπορει να τρεχει ολο το σετ ετσι...
εγω προσωπικα ακολουθω stone school technique(μποζιο) μιας και το φερε η κουβεντα αλλα στον καθενα ειναι θεμα συνηθειας...επιπλεον μεταλας φουλ ειμαι κ εγω αλλα συγκεκριμενα epic/classic heavy/power με αφηνουν αδιαφορο..για να ειμαι πιο περιεκτικος ..δεν τα γουσταρω μια.. ;D..αλλα αυτο ειναι γουστο  κ παλι..οποτε η αναφορα μου στα "κομματια " σου πηγαινε για τα drum parts..οχι τα τραγουδια..καθως οπως ανεφερα δεν ακουω τετοια φαση.
σχετικα με την μολλερ..ξερεις υποθετω απο που ειναι εμπνευσμενη..civil war marching drummers.. ;)..

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #114 στις: 04/12/06, 17:24 »
καπου μπερδευτηκε λιγο το πραγμα..

Πρωτη φορα θα'ναι που μπλεκεται κοσμος σε forum? :-D

quote author=Fullblownchaos link=topic=38460.msg345458#msg345458 date=1165225190]
η αναφορα μου στα "κομματια " σου πηγαινε για τα drum parts..οχι τα τραγουδια..

Παράθεση

Το ξερω, αυτο δεν το παρεξηγησα - δες την αναλογη αναφορα μου σε κομματια στο reply

σχετικα με την μολλερ..ξερεις υποθετω απο που ειναι εμπνευσμενη..civil war marching drummers.. ;)..

Οντως ομως η τεχνικη αυτη επιτρεπει να παιζει κανεις με τις ωρες χωρις επιβαρυνση καρπων κλπ οποτε adaptation σε blasting θα πρεπει να ειναι χρησιμη.

Fullblownchaos

  • Επισκέπτης
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #115 στις: 05/12/06, 12:17 »
καλημερα φιλε.

σιγουροτατα η μολλερ λυνει και δενει που λενε... ;D...ετσι οπως τα λες παει..αμα την κατεχεις μπορεις να κρατησεις ακουραστα οσα μετρα γουσταρεις..ακομα και σε down beat blast που ειναι το πιο κουραστικο...και ι τεχνικη του μποζιο καλη ειναι..το θεμα ειναι ρε στεργιο οτι αμα μαθεις ετσι απο την αρχη ουδεν προβλημα..αμα ομως τις ανακαλυψεις στην πορεια τοτε θελει πολυ δουλεια να ξανασυνηθησεις αλλιως...εγω ετσι την επαθα..τωρα δεν βγαζω ολα τα πατερνς με "στοουν τεκνικ" γιατι εχω συνιθησει αλλιως αλλα οταν "τραβαει" πανω απο 4μετρα με γυρισματα ενδιαμεσα τοτε αναγκαστικα βαζω στοουν γιατι αλλιως δεν βγαινει με τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #116 στις: 05/12/06, 13:25 »

Εχεις απολυτο δικιο και αυτο ακριβως αποδεικνυει οτι παντα υπαρχει κατι καινουργιο να μαθει κανεις, κατι διαφορετικo. Εν τελει, εαν μια νεα τεχνικη μπορει να μειωσει την φθορα σου και να σε βοηθησει να παιζεις περισοττερο τοτε αξιζει να αρχισει κανεις απο την αρχη τα rudiments και οταν φτασει στο απαιτουμενο επιπεδο με την νεα τεχνικη να την εφαρμοσει στις προβες/live/studio κλπ.

Να δεις πλακα που επαθα οταν κ**λ*μενος πηγα και πηρα δυο Sonor FX πεταλια για να κανω την δικαση τετρακαση... Με τα βιας βγαζω 110 bpm 16α πρως το παρων αλλα οταν φτασω τα 180 τοτε η Eliminator διπεταλη θα φαει ebay με την μια. Αλλα τα μωρα βγαζουν κατι τελειως τρελλα bursts, και βοηθουν απιστευτα στο blasting...

S

Fullblownchaos

  • Επισκέπτης
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #117 στις: 05/12/06, 13:59 »
ποιο εννοεις?..το giant step double(heel-toe)..ποθ στην ουσια ειναι μονο?...αν ειναι αυτο τοτε αστα να πανε...δοκιμασε κατι πανω του που θα σου πω να πεθανεις στα γελια..στα ποδια οταν εισαι φτερνα-δεξι να εισαι μυτη αριστερο και αντιστροφα..σε16εκτα..αμα το πιασεις αυτο το πατερν εχει πολυ γελιο...αλλα ειναι κ μπερδεμα το κερατο ρε..ουσιαστικα παιζει με 4επαναφορες το ολο θεμα..εκει που τα μονα πεταλια στην δικαση(οχι διπεταλο)πιανουν διπλη επαναφορα..φανταζομαι τα ξερεις ηδη αυτα..αντε καλα ξεμπερδεματα με το νεο παιχνιδακι..εγω εχω βολευτει ολως παραδοξως με το powershifter εκει που περιμενα να ειναι γ.τ.π βγηκε αστερατο φιλε..τελικα αυτο που βλεπω ειναι οτι αμα μαθεις με μετριοτητες μετα οτι "καλυτερο" πεσει στα ποδια σου σε δειχνει τρελα πιο γρηγορο..εγω να φανταστεις σε περλ π-100 μονοπεταλα εμαθα δικαση..κ τωρα καθομαι σε κατι κομπρες και βγαζω κατι 180 σε 16 μονο με μυτες...αχχχ και να χα ρε φιλε τωρα επι τοπου ενα 6.000 για εξαργυρωμα..... ;D

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #118 στις: 05/12/06, 17:00 »
ποιο εννοεις?..το giant step double(heel-toe)..ποθ στην ουσια ειναι μονο?...αν ειναι αυτο τοτε αστα να πανε...δοκιμασε κατι πανω του που θα σου πω να πεθανεις στα γελια..στα ποδια οταν εισαι φτερνα-δεξι να εισαι μυτη αριστερο και αντιστροφα..σε16εκτα..αμα το πιασεις αυτο το πατερν εχει πολυ γελιο...αλλα ειναι κ μπερδεμα το κερατο ρε..ουσιαστικα παιζει με 4επαναφορες το ολο θεμα..εκει που τα μονα πεταλια στην δικαση(οχι διπεταλο)πιανουν διπλη επαναφορα..φανταζομαι τα ξερεις ηδη αυτα..αντε καλα ξεμπερδεματα με το νεο παιχνιδακι..εγω εχω βολευτει ολως παραδοξως με το powershifter εκει που περιμενα να ειναι γ.τ.π βγηκε αστερατο φιλε..τελικα αυτο που βλεπω ειναι οτι αμα μαθεις με μετριοτητες μετα οτι "καλυτερο" πεσει στα ποδια σου σε δειχνει τρελα πιο γρηγορο..εγω να φανταστεις σε περλ π-100 μονοπεταλα εμαθα δικαση..κ τωρα καθομαι σε κατι κομπρες και βγαζω κατι 180 σε 16 μονο με μυτες...αχχχ και να χα ρε φιλε τωρα επι τοπου ενα 6.000 για εξαργυρωμα..... ;D

 Αντι για το διπεταλλο πηρα δυο μονα giant step doubles, ενα για την καθε κασα. Τρελλο γελιο, τρεχο σαν το Βεγγο και απο τη συγκεντρωση η φατσα μου ειναι σαν να γενναω καρπουζι. Ηθελα να'ξερα ετσι εκανα οταν επαιζα σαν πιτσιρικι... Τεσπα, θα παρει κανα χρονο να βγουν στο κλαρι (σκηνη), αλλα εν τω μεταξυ τα Pearl με κοκκινο cam με βγαζουν ασπροπροσωπο.

S

Fullblownchaos

  • Επισκέπτης
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #119 στις: 07/12/06, 11:07 »
 αυτα ειναι τα περιεργα ρε στεργιο..εχω παιξει με dw/tama/sonor/mapex/axis πεταλια ανα καιρους..ενταξει δεν λεω μια χαρα ειναι ολα..αλλα τα πεταλια της περλ ειναι αλλη φαση...με βολευουν πολυ καλυτερα ακομα και απο κομπρα ταμα ρε..καλα για το αξις εγω τα λεω οπου βρεθω και με κραζουνε...δεν αξιζει ουτε καν την προσοχη..αμερικανια πανακριβη χωρις κανενα απολυτος λογο ..εγω εχω το προηγουμενο πεταλι απο σενα το παουερσιφτερ..και απλα γαμαει και αυτο..εχει φλομωσει η αγορα με φιρμες που μερικες δεν αξιζουν καθολου..
με τα σονορ που χεις παρει εχω παιξει ρε..αλλα μπαινεις σε φιλοσοφιες πολυρυθμιας με δαυτα..αλλη λογικη..αλλο παιξιμο..θελει δουλεια ..πολυ δουλεια..αυτα ειναι να τα χεις κλειδωμενα πανω σε εξτρα κασα...αμα εχεις 3καση ασ πουμε..και να παιζεις καποια πατερν περιστασιακα..αλλιως αμα πας να βγαλεις οσα παιζεις τοσα χροννια με τα συμβατικα στο μονοδιπλο..σωθηκες.. ;D..ξερω τι λες...ο λαιμος στραβωνει στο πλαι..η γλωσσα βγαινει ελαφρως στο πλαι και τα ματια γουρλωνουνε..λολ..σαν μικρο μογγολι..αχαχχαχαχχα.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #120 στις: 07/12/06, 13:09 »
αυτα ειναι τα περιεργα ρε στεργιο..εχω παιξει με dw/tama/sonor/mapex/axis πεταλια ανα καιρους..ενταξει δεν λεω μια χαρα ειναι ολα..αλλα τα πεταλια της περλ ειναι αλλη φαση...με βολευουν πολυ καλυτερα ακομα και απο κομπρα ταμα ρε..καλα για το αξις εγω τα λεω οπου βρεθω και με κραζουνε...δεν αξιζει ουτε καν την προσοχη..αμερικανια πανακριβη χωρις κανενα απολυτος λογο ..εγω εχω το προηγουμενο πεταλι απο σενα το παουερσιφτερ..και απλα γ**αει και αυτο..εχει φλομωσει η αγορα με φιρμες που μερικες δεν αξιζουν καθολου..
με τα σονορ που χεις παρει εχω παιξει ρε..αλλα μπαινεις σε φιλοσοφιες πολυρυθμιας με δαυτα..αλλη λογικη..αλλο παιξιμο..θελει δουλεια ..πολυ δουλεια..αυτα ειναι να τα χεις κλειδωμενα πανω σε εξτρα κασα...αμα εχεις 3καση ασ πουμε..και να παιζεις καποια πατερν περιστασιακα..αλλιως αμα πας να βγαλεις οσα παιζεις τοσα χροννια με τα συμβατικα στο μονοδιπλο..σωθηκες.. ;D..ξερω τι λες...ο λαιμος στραβωνει στο πλαι..η γλωσσα βγαινει ελαφρως στο πλαι και τα ματια γουρλωνουνε..λολ..σαν μικρο μογγολι..αχαχχαχαχχα.

Ρε FBC αν ημουνα τοσο καλος μονο ο Lang θα εβγαζε DVD?

Fullblownchaos

  • Επισκέπτης
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #121 στις: 07/12/06, 13:19 »
..επειδη ο κοσμος της τυμπανοκρουσιας ειναι χαοτικος φιλε..εγω ενα λεω..καλυτερα να παιζει καποιος τελεια αυτα που πραγματικα κατεχει παρα να προσπαθει να φτασει ολα αυτα που ακουει τριγυρω αφηνοντας την ουσια..και ποια ειναι η ουσια>..οτι δεν ειναι το σημαντικοτερο πραγμα να παιζεις γρηγορα σε εξωφρενικ ρυθμους και χρονους...εχω δει τυπο  να τα σπαει στις δικασες και σε μιντ τεμπο να παλευει κανονικα να κρατησει χρονο...εστι την πατανε οι πιο πολλοι..ασε που ο συγκεκριμενος ηταν απο δασκαλο με χροννια εμπειρια κτλπ..στους αυτοσχεδιασμους εσπερνε..αλλα ετσι και τον εβαζες να παιξει με κιθαρες εκει εχανε την μπαλα.. ;D..

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #122 στις: 08/12/06, 15:57 »

Ακριβως, για να ειμαι ειλικρινης γιαυτο μπηκα στους Pantheist, γερο challenge τονα παιζεις μια ζωη 60-200 bpm και ξαφνικα 20 bpm...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #123 στις: 26/03/07, 01:18 »
Παιδιά υπάρχουν τύμπανα μάρκας century;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #124 στις: 28/03/07, 02:05 »
Ναι αλλα... :-X

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
50 Απαντήσεις
57409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
84913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
225 Απαντήσεις
91473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 21:51
από Fanoukos
6 Απαντήσεις
7248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 17:53
από Blacksheepιος
3 Απαντήσεις
12472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 03:54
από JACKSONMAN
αγορα drums

Ξεκίνησε από new drumer Κρουστά

8 Απαντήσεις
15831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/09, 01:51
από PaSxaLak0s