Σελίδες:
  • #126 από mace στις 28 Mar 2007
  • #127 από pa... στις 29 Mar 2007
  • Τα century ή τα millenium είναι χειρότερα;
  • #128 από mace στις 29 Mar 2007
  •  ??? ??? :-X
  • #129 από pa... στις 30 Mar 2007
  • Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν έκανες μια προσπάθεια να γίνεις λίγο πιο σαφής..
  • #130 από mace στις 30 Mar 2007
  • Οk,Οk  :) .....λοιπον...εχω ενα σετακι century για μελετη και ειχε και πολλες ωρες προβας στη πλατη του πριν το παρω εγω...απο ηχο δε λεει και πολλα αλλα ωσ σημερα (πανε 3 χρονια) ειναι μια χαρα (με καποιες ψιλιπατεντες στις βιδες του snare....για τα millenium δεν εχω αποψη (μου ειναι εντελως αγνωστα) αλλα φανταζομαι ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης,ε;...καταλαβαινεις οτι δε μπορεις να περιμενεις και ηχο sonor η pearl...αληθεια για τι ειδους χρηση τα σκεφτεσαι;
  • #131 από parlats στις 30 Mar 2007
  • Παιδιά υπάρχουν τύμπανα μάρκας century;

    Τα century ή τα millenium είναι χειρότερα;

    Ενώ εσύ ρε Πάνο είσαι σαφέστατος  ;D
    Πες τι θες να μάθεις να ξέρουν να σου απαντήσουν!
  • #132 από pa... στις 30 Mar 2007
  • Βρήκα κάτι μεταχειρισμένα century από έναν γνωστό που τους έχει αλλάξει τα δέρματα όμως και θέλω να δω πόσο να στα κοστολογίσω πάνω κάτω (τώρα θα μου πείτε πότε άλλαξε τα δέρματα καιτ ι πέταξε πάνω!... Καλή ερώτηση..) . Και από την άλλη βρήκα κάτι καινούρια millenium γύρω στα 250€. Γνώμες ζητάω ψηλέ! Ποια είναι καλύτερα!
  • #133 από ship_me_out!!! στις 31 Mar 2007
  •  Η century ειναι καλη μαρκα. Εχω μια κιθαρα century και αν και ηταν παμφθηνη 140€ ειναι γμτ!!!
  • #134 από mace στις 31 Mar 2007
  • Αν τα τυμπανα του φιλου σου δεν εχουν βασικες φθορες (βιδες,στεφανια,μεγαλα χτυπηματα κ.λ.π) πιστευω μια τιμη γυρω στα 100 ευρο θα ηταν καλη αν εχει αλλαξει και ολα τα δερματα  ;) ...τωρα σχετικα με τα millenium...sorry...Δ.Γ/Δ.Α.
  • #135 από Scarsick στις 11 May 2007
  • Παιδια κατι ασχετο, θελω να παρω ντραμς, δεν ειχα ποτε, σπουδάζω και μενω σε πολυκατοικια.
    Μπορώ να πάρω ή θα με πεταξουν απο το μπαλκονι? Να κοιτάξω για ηλεκτρονικα? Ας πει την γνώμη του
    και κανενας φοιτητής με παρομοι πρόβλημα...
  • #136 από sterghios στις 28 May 2007
  • Ζητα απο τον διαχειριστη τον κανονισμο για μουσικα οργανα -εγγραφως! Απο 'κει και περα, τα ηλεκτρονικα εχουν προβλημα με τις δονησεις σε ξυλινα πατωματα χωρις μοκετα. Στο τσιμεντο περνα μονο το μπασο. Η καλυτερη λυση ειναι να βουτηξεις κανα τελειωμενο στρωμα γυμναστικης απο γυμναστηριο και να το κανεις βαθρο.
  • #137 από Scarsick στις 28 May 2007
  • Ζητα απο τον διαχειριστη τον κανονισμο για μουσικα οργανα -εγγραφως!
    Αληθεια υπαρχει? ??? Ουτε που το ειχα φανταστει...
  • #138 από sterghios στις 13 Jun 2007
  • Τοτε τι σωι κανονισμος ειναι? ???
  • #139 από Moonchild_ στις 15 Dec 2008
  • Η αρρυθμια στα ντραμς (αθελη αλλαγη τεμπο απο τον ντραμερ κατα τη διαρκεια ενος κομματιου) μπορει να διορθωθει καπως?
  • #140 από sterghios στις 28 Dec 2008
  • Ο απλουστερος τροπος ειναι ο μετρονομος. Αν υπαρχει διαθεσιμοτητα e-drums και υπολογιστη να ηχογραφηται το παιξιμο, τοτε ο μαθητης μπορει να ακουσει τι παιζει αφου το παιξει και να συσχετισει τι του προκαλει προβλημα. ΠΧ αφαιρειται? εξηταρεται και παιζει πιο γρηγορα? Μπλεκει τα breaks γιατι τα παραγιομιζει η γιατι τα βιαζεται?
  • #141 από Moonchild_ στις 28 Dec 2008
  • Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση σου. Οταν λες οτι μετρονομος ειναι ο πιο απλος τροπος, μαλλον εννοεις μεσω ακουστικων την στ αυτια του ντραμερ ωρα της προβας. Αν ναι εχεις να προτεινεις καποιον?
    Επισης μπορεις (τε) να προτεινετε καποια φθηνα e-drums για practice?
    Ευχαριστω.
  • #142 από Stergios Kourou στις 29 Dec 2009
  • Η αρρυθμία που περιγράφετε έχει να κάνει με το πόσο έχει δουλέψει το εσωτερικό του ρολόι ο ντράμμερ...

    1) Δεν μετράμε ποτέ μόνο με το χέρι του hi hat, αλλά πάντα με το χέρι του hihat και το τακούνι του ποδιού του hihat ταυτόχρονα. Αυτό είναι νόμος, τουλάχιστο μέχρι να εξοικιωθεί ο παίκτης.(μελέτη του τρόπου αυτού με μετρονόμο σε όλα τα τεμπο και ρυθμους)

    2) Σε οποιοδήποτε Break η τούτι, το τακούνι ποδιού του hihat δεν σταματά να μετρα.(μελέτη του τρόπου αυτού με μετρονόμο)

    3)To count well is to subdivide. Δηλαδή, όταν παίζουμε τέταρτα σε straight ρυθμό, τραγουδάμε μέσα μας 16α (ή τα παίζουμε σαν ghost notes στο ταμπούρο) ενω σε shufle feel τραγουδάμε μέσα μας 3ηχα (ή τα παίζουμε σαν ghost notes).

    4) μια καλή ασκηση για το χτίσιμο του εσωτερικού ρολογιού είναι να παίζεις τον ρυθμό του επίμαχου κομματιού με μετρονόμο και να τραγουδάς με το στόμα, πρώτα τις αξίες που παίζει το δεξί χέρι, μετά τις αξίες που παίζει το αριστερό χέρι και τέλος τις αξίες που παίζει η κάσα, από 16 έως ν μέτρα.

    Αν Drummer που θα μελετήσει τα παραπάνω συνεχίσει να παίζει με αρρυθμία, ή κατουριέται, ή χ*ζεται...
  • #143 από hot_sauce (φλουτσ) στις 29 Dec 2009
  • Αν Drummer που θα μελετήσει τα παραπάνω συνεχίσει να παίζει με αρρυθμία, ή κατουριέται, ή χ*ζεται...

    :P
    ευχαριστούμε για τις οδηγίες qru...
    δν είμαι ντράμερ αλλά μ'αρέσει να βλέπω ολοκληρωμένες και κατατοπιστικές απαντήσεις...
  • #144 από AndreasV στις 09 Sep 2012
  • φίλε επειδή και εγω είμαι σε ένα δίλλημα παρόμοιο με το δικό σου, αν θέλεις να παρεις αρχικα ,Drums μόνο για την εξασκηση σου,μπορεις να μπεις στο noiz.gr,εκεί θα βρεις Drums μεταχειρισμένα,όχι τόσο καλά υποθέτω,αλλα πιστεύω οτι για αρχή είναι ό,τι πρέπει:)
  • #145 από hot_sauce (φλουτσ) στις 09 Sep 2012
  • Κατ'αρχάς καλώς ήρθες....

    εν συνεχεία, το θέμα έχει να πάρει απάντηση από το τέλος του 2008....

    και τέλος...και στο kithara.gr υπάρχουν αγγελίες, μπορείς να τις βρεις σε αυτό το λινκ:
    http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds
  • #146 από ScorpionsManiac στις 28 Sep 2012
  • Είμαι κιθαρίστας και παίζω ντραμς στην μπάντα ενός φίλου μου μέχρι να βρει ντράμερ. Δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο απλά τον συνοδεύω στις πρόβες. Έχω μια ερώτηση. Όλοι οι ντράμερς χτυπάνε το hi-hat με την μπαγκέτα του δεξιού χεριού. Εμένα όμως με βολεύει να το χτυπάω με το αριστερό. Είναι λάθος αυτό;
  • #147 από Stergios Kourou στις 01 Oct 2012
  • Όχι!
Σελίδες: