Αποστολέας Θέμα: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 140401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #25 στις: 11/08/05, 13:44 »
Καλησπέρα παιδιά.
Προσπαθώ να κουρδίσω κάτι τυμπανα και έχω μερικά προβλήματα. Διάβασα ένα αρθρο στο Internet που έλεγε την εξης διαδικασία για το κουρδισμα.

1) Ξεβιδωνουμε τις βίδες απο κάποιο tom
2) τις ξαναβιδώνουμε με το χέρι όσο μπορούμε
3) Τις γυρναμε μετά με το ειδικό εργαλείο (πρωτη μετα την απέναντι, μετα την δεξια της πρωτης, μετα την απέναντι της κ.ο.κ.) μέχρι να τεντωθεί η μεμβράνη και να ακουστεί τόνος.
4) χτυπάμε με το δαχτυλο κοντά στις βίδες και τις ρυθμίζουμε ωστε να ακουγεται κοντά σε κάθε βίδα το ίδιο.
5) επαναλαμβανουμε τα πιο πάνω για την κάτω μεμβράνη
6) εξετάζουμε τον τονο της πάνω και της κάτω και βιδώνουμε-ξεβιδώνουμε ωστε να έχουμε τον ίδιο τόνο.

Αυτό έλεγε σε γενικές γραμμές.Είναι σωστό; Ξεχναω κάτι;
Επίσης το Mid tom σαν να τρίζει κάπως. Ακούγεται δηλαδη και ένας δεύτερος μεταλλικός ήχος. Το έσφιξα πολυ, το χαλάρωσα πολύ αλλα πάλι ακούγεται. Μπορώ να κανω κάτι; ΚΑι το floor σαν να έτριζε αλλα μετα απο το βιδωσε-ξεβιδωδε νομιζω εστρωσε τώρα.

Υπάρχει περιπτωση να με βοηθησει κουρδιστήρι για κιθάρες;

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #26 στις: 11/08/05, 14:13 »
Ο τρόπος που διάβασες είναι σωστός. Το τρίξιμο που λες δεν μπορώ να καταλάβω από τι προκύπτει.. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα κουρδιστήρι για τύμπανα, θα σε διευκολύνει πάρα πολύ.
Μην κάνεις ότι κάνουν όλοι οι ντράμμερ. Κουρδίζουν με το αυτί, ένας στους 500 μπορεί να το κάνει οι υπόλοιποι απλά προσπαθούν. Το αποτέλεσμα είναι μάλλον απογοητευτικό όταν ακούς τύμπανα. Ειδικά στα γυρίσματα.. ακούς διάφορους ήχους από κρουστά και απορείς τι να παίζει αυτός τώρα.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #27 στις: 11/08/05, 22:30 »
Καλησπέρα και πάλι.
Μόλις τώρα δοκίμασα με το yamaha yt-250 χρωματικό κουρδιστήρι που έχω για την κιθάρα  να δώ τι γίνεται. Μου βγάζει διάφορους τόνους. Στο high tom μου βγάζει D και στο mid tom D#. Στο snare μου έβγαλε B. Επειδή τώρα δεν προλάβαινω, θα δοκιμάσω πάλι αύριο προσεχτικά και θα σας ενημερώσω. Προς το παρόν το κούρδισα "το drum" με το αυτί. Βασικά ξεβίδωσα όλες τις βίδες και τις γύρισα μετά περιπου 1+0.5 φορά. Καλά ακούγεται, έφυγαν και τα τριξίματα. Για τα τριξίματα πρέπει να εφταιγε το οτι ήταν λίγο χαλαρές κάτι βίδες πάνω στο μπασο που πιάνουν τα tom. Αυτα προς το παρόν.Γειααα

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #28 στις: 12/08/05, 10:35 »
Εχω την εντύπωση οτι η κάσα πρεπει να κουρδίζετε σε σολ.......
Δεν είμαι σίγουρος.......

δοκίμασε και πες μας....... 8)

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #29 στις: 12/08/05, 11:11 »
Καλημέρα.
Τι είναι η κάσα; Το μπάσο;
Τα υπολοιπα σε σχεση με την κασα πως τα κουρδίζουμε; Τι σχέση υπάρχει μεταξύ τους;

Αποσυνδεδεμένος Spotlight_Dancer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #30 στις: 14/08/05, 09:11 »
Για οσους ξερουν απο μουσικη περα απο τα τυμπανα,δηλαδη εχουν ασχοληθει με τη θεωρια,αρμονια κλπ,το συνηθες κουρδισμα για τα τομς ειναι να σχηματιζουν μεταξυ τους διαστηματα 3ης(μικρης η μεγαλης),4ης(καθαρης) και 5ης(καθαρης),Αν δεν υπαρχουν τετοιες γνωσεις τοτε το αυτι ειναι καλη λυση,δηλαδη προσπαθηστε να βρειτε ενα ευηχο διαστημα μεταξυ των τομς.Το tension watch της Tama μας βοηθαει στο να ελεγξουμε αν η πιεση ειναι η ιδια σε ολα τα κλειδια.Σε οτι αφορα τη κασα και το ταμπουρο εκει τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Δεν μας ενδιαφερει το διαστημα,αλλα  ο ηχος που παραγεται να ειναι αυτος που μας ικανοποιει.Η σχεση τους(κασα-ταμπουρο)απλα θα πρεπει να κανει στο δικο μας αυτι.Οι συμβουλες που βρηκε ο φιλος απο το νετ ειναι ολοσωστες προκειμενου η εγκατασταση του δερματος να γινει με το τροπο τετοιο ωστε να μην καταστραφει.Οσο για το τριξιμο,δοκιμασε να πειραξεις τα resonant δερματα(τα κατω δερματα δηλαδη),καθως και να βαλεις αναμεσα στα κλειδια και στο στεφανι τα ειδικα rods που υπαρχουν γιαυτο το σκοπο.Εκτος αν εννοεις το τριξιμο που προκαλουν οι χορδες του ταμπουρου σε σχεση με τη νοτα που παραγει το δευτερο τομ.Αν εννοεις αυτο,υπαρχει ενα μικρο κολπακι για να το αντιμετωπισεις.Και επειδη βαρεθηκα να γραφω :),για μενα εχει τεραστια σημασια ο προσωπικος πειραματισμος πανω στο κουρδισμα,ειδικα στο θεμα της νοτας που επιλεγεις να κουρδισεις... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/05, 17:19 από Spotlight_Dancer »

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #31 στις: 15/08/05, 17:29 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εχω τις εξής απορίες. Όταν λέμε 4η καθαρή εννούμε Mid tom σε C και Hi tom σε D#; Η εννούμε C στο mid tom και F στο hi tom; Ας μου πει κάποιος αν είναι ευκολο. Επίσης  οι χορδές του snare όταν τις τεντώσω μου τρίζουν με όλα τα tom και το μπασο.Τι να φταίει; Για να μην τρίζουν δεν τις χρησιμοποιώ καθόλου προς το παρον, τις έχω δηλαδή όσο πιο χαλαρά γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Spotlight_Dancer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #32 στις: 16/08/05, 08:58 »
Η τεταρτη καθαρη ειναι διαστημα μεταξυ δυο νοτων(στη περιπτωση μας δυο τυμπανων)που αποτελειται απο δυο τονους και ενα ημιτονιο(π.χ. Ντο-φα ).Χρησιμοποιουμε διαστηματα τα οποια να ειναι ευηχα,οπως αυτα που προανεφερα.Για να να μπεις ομως σε μια τετοια διαδικασια πρεπει να μπορεις να αναγνωριζεις πολυ καλα τα διαστηματα με το αυτι κλπ ,κατι που προυποθετει ενασχοληση με τα υποχρεωτικα μαθημτα θεωριας και σολφεζ που συνηθως παραδιδονται στα ωδεια.Εαν δεν εχεις κανει τετοια μαθηματα ειναι καλυτερο να αποφυγεις αυτο το τροπο προς το παρον.Σε οτι αφορα το ταμπουρο τωρα,το τριξιμο των χορδων προερχεται απο το συντονισμο του resonant(του κατω)δερματος με τα αλλα δερματα.Αν προσεξεις,οσο πιο τεντωμενα ειναι τα τα κατω δερματα τοσο πιο εντονο ειναι το προβλημα.Ενας καλος τροπος να μειωσεις το προβλημα,χωρις να χαλασεις τη χροια και το κουρδισμα των τομς ειναι να χαλαρωσεις αρκετα τα κατω κλειδια που ειναι ακριβως διπλα στη χορδιερα του ταμπουρου(τα 4 γειτονικα δηλαδη).συνηθως τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα.Παντως το τριξιμο ειναι κατι που μεσα σε μπαντα δεν ακουγεται ιδιαιτερα.Απλα ειναι ενοχλητικο οταν διαβαζεις μονος σου... ;D
  Να προσθεσω και κατι για το marmelaki - όχι άλλο copy+paste!!!.Τα χρωματικα κουρδιστιρια ειναι πολυ χρησιμα σε τυμπανα μεγαλων διαστασεων δηλαδη σε τυμπανα συμφωνικης ορχηστρας και οχι τοσο στα drums.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/05, 12:35 από Spotlight_Dancer »

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #33 στις: 16/08/05, 11:07 »
Καλημέρα.
Σχετικά με τα όσα είπες φίλε Spotlight_Dance κούρδισα τα τρια tom ώς εξής: floor-->D mid-->G και hi-->C .Με το κουρδιστήρι το χρωματικό το έκανα αυτό. Επαιξα όμως και τις τρεις νότες στην κιθάρα και μετα στα tom και τα ακούω καλά. Ωστοσο με έχει σκάσει το snare. Δεν μ' αρεσει καθόλου ο ήχος του. Πόσο πρέπει να σφίξω τις χορδές; Να τις πιέσω πολύ; Δεν μοιάζει με snare ο ήχος του. Όταν το έχω χωρίς τις χορδές ακούγεται σχεδόν σαν tom και οταν του βάζω τις χορδές σαν παρέλαση και τρίζει, παρόλο που χαλάρωσα πολύ το κάτω δέρμα. Κάτι πιο rock πως θα πετύχουμε στον ήχο;
Γεια

Αποσυνδεδεμένος Spotlight_Dancer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #34 στις: 16/08/05, 12:30 »
Ουσιαστικα εκανες αυτο που σου ειπα,καθοτι κουρδισες σε ντο-σολ και ρε δηλαδη σε πεμπτες καθαρες(ειναι απο τα ευηχα διαστηματα).Χαιρομαι αν σε βοηθησε :).Σε οτι αφορα το ταμπουρο,εδω σηκωνει πολυ μεγαλη συζητηση.Καταρχην ταμπουρο χωρις χορδες δεν νοειται,αρα δεν εχει νοημα να εχεις τις χορδες κατεβασμενες.Αυτο που προφανως εννοεις εσυ ως ροκ ηχο ειναι το rimshot δηλαδη το ταυτοχρονο χτυπημα στεφανιου και δερματος.Δε ξερω αν το γνωριζεις σαν τεχνικη,αλλα μαλλον αυτο εχεις στο μυαλο σου.Απο εκει και περα ομως τεραστιο ρολο παιζει το ιδιο το ταμπουρο,οι διαστασεις του,τα δερματα που εχει κλπ.Το κουρδισμα ειναι κατι που μπορεις να πειραματιστεις και ειμαι σιγουρος πως με το καιρο και την εμπειρια που θα αποκτας,θα τη βρεις την ακρη.Αλλα αν το ταμπουρο σου ειναι κατι πολυ φτηνο μη περιμενεις κι εσυ να βγαλεις τον ηχο που ακους στους δισκους :)Καταφερες να μειωσεις καθολου το τριξιμο με το κολπακι που σου ειπα?
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/05, 12:33 από Spotlight_Dancer »

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #35 στις: 16/08/05, 16:32 »
Γεια και πάλι.
Μπα, το τρίξιμο τρίξιμο. Δεν λέει να μειωθεί. Θα ασχοληθώ με τα τύμπανα αργότερα γιατι τώρα προσπαθώ αν διαβάσω  :)  και θα σας ενημερώσω σχετικά. byee

Αποσυνδεδεμένος antiregulator

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • last will, the band
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #36 στις: 21/08/05, 15:49 »
mhn ksexname kai ton paragonta mufflarisma e???

me xartotainia se diafora shmeia toy dermatos, eite toy panw (kyriws sthn perioxh konta sto stefani (rim) toy panw dermatos), eite toy katw, koveis armonikes syxnothtes ki etsi kaneis pio sfixto ton hxo toy tympanoy anti na exeis megalh oyra (sustain) sto kathe xtyphma.

epishs to sxetiko koyrdisma twn dermatwn sto idio tympano einai shmantiko. an exeis ton idio tono se panw kai katw derma, tote ayta syntonizontai kai anti gia tom exeis... komhtes!!! epishs kapoia alla sxetika koyrdismata eynooyn thn anthxhsh (resonance) kapoiwn armonikwn syxnothtwn poy ginontai arketa enoxlhtikes.

gia thn kasa mufflarisma me ena kommati moketa h mia koyverta h ena maksilari tha mporoyse na soy vgalei ena poly kalo apotelesma me poly mikro kostos!

ayto poy tha hthela na rwthsw egw se pio empeiroys einai to ekshs. synhthws poio derma koyrdizoyme pio tsita? to batter h to resonant?

epishs thn kasa, xwris tuner, pws thn koyrdizete??? den einai poly dyskolo me to ayti na akoyseis se toso xamhlh syxnothta?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/05, 15:57 από antiregulator »
there's no dark side in the moon really, as a matter of fact, it's all dark...

Αποσυνδεδεμένος Spotlight_Dancer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #37 στις: 22/08/05, 14:41 »
Δεν υπαρχει κανονας για το τι θα κουρδισεις "τσιτα".Εξαρταται αποκλειστικα απο το ηχητικο αποτελεσμα που θελεις να πετυχεις.Γενικα οσο πιο χαμηλα κουρδιζεις το resonant δερμα,τοσο μικροτερη διαρκεια εχεις στον ηχο.Οσο για το muffling αυτο ειναι ενα τελειως διαφορετικο κεφαλαιο,και δεν εχει να κανει τοσο με το tuning οσο με τη χροια.Στη κασα δε προσπαθουμε να πετυχουμε "νοτα",οσο χροια.Γι'αυτο στο 99% των περιπτωσεων τη muffleαρουμε(καλο το Αγγλοελληνικο?).Παντως και ιδιαιτερα στα toms,αν μπορουμε να πετυχουμε καλο αποτελεσμα χωρις muffling,ειναι ακομα καλυτερο,γιατι καλως η κακως το muffling αφαιρει καποια πραγματα... :)

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #38 στις: 24/09/05, 18:48 »
Πριν λίγες μέρες ήρθε ένας φίλος ντραμερ να μου κουρδίσει τα drums που έχω πάρει απο το thomann. Τα κούρδισε λοιπόν όλα, μου βαλε και κάτι χαρτοπετσέτες με χαρτοταινία και όλα οκ. Ωστόσο, στο snare ,στο οποίο βάλαμε χαρτοταινία στις ακρες των χορδών του, όταν χτυπούσαμε τα μεσαίο tom έτριζαν οι χορδές. Ο φίλος μου είπε ότι αυτό είναι φυσιολογικό και συνήθως συμβαίνει με το snare. Τι λέτε εσείς;
Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτό, σε σημείο που να μην μπορώ να παίξω, μιας και δεν καταλαβαίνω τι χτυπάω και τι ακούω. Γι αυτό βάζω πετσέτες πάνω στα τύμπανα. Σε όλα. :) Και παίζω μια χαρα. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Υ.Γ. Το θέμα έχει συζητηθεί και παλιότερα. Το επαναφέρω ομως γιατι τα τύμπανα δεν είχαν κουρδιστεί τότε.

Υ.Γ2. Δεν περίμενα να είναι τα τύμπανα τόσο πολύπλοκα και δύσκολα στο setup. Έλεος.

Αποσυνδεδεμένος antiregulator

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • last will, the band
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #39 στις: 25/09/05, 02:47 »
xartotainia sthn akrh twn xordwn??? ::)
nooooo!!!

oi xordes einai ekei gia na pallontai, oxi na tis mutaroyme!!!

dokimase eite na sfikseis ta snares (elathria) apo to sfikthra poy exei sthn pleyra toy tampoyroy, eite (poly pio apithano) na sfikseis ligo th resonant (katw) memvranh toy tampoyroy se periptwsh poy einai POLY xalarh!

pantws to triksimo twn snares einai se kapoio vathmo fysiologiko!

idiaitera an yparxoyn organa trigyrw poy paragoyn syxnothtes poy syntonizoyn to tampoyro kai to kanoyn na anthxei xwris na to xtypas!
there's no dark side in the moon really, as a matter of fact, it's all dark...

Αποσυνδεδεμένος openspaces

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #40 στις: 07/01/06, 04:10 »
Ξαφνικα μου ηρθε μια ορεξη να μαθω ντραμς! δευτερα θα παω να αγορασω κ την αλλη βδομαδα θα ξεκινησω μαθηματα. θα μαθω να παιζω γρηγορα κ σε ποσα χρονια ειναι το πτυχιο?

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #41 στις: 07/01/06, 04:51 »
πτυχιο?πιο πτυχιο?δεν χρειαζεσαι πτυχιο φιλε για τα ντραμς αμα ξερεις ξερεις τελειωσε...και αμα θελεις μια δουλεια θα περασεις απο οντισιον και θα την κερδισεις με το σπαθι σου...μακαρι να ηταν ετσι για ολες τις δουλειες...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος practor_orange

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • In George we trust
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #42 στις: 07/01/06, 10:53 »
Χμμμ, μάλιστα...

Ξαφνικά σου ήρθε να μάθεις ντραμς και τη δευτέρα το πρωί που ανοίγουν και τα μαγαζιά θα πας να πάρεις ένα σεττάκι...

Θέλεις να παίζεις και γρήγορα, ε? Σαν πόσο γρήγορα να πούμε δηλαδή? 5? 10? Μήπως 20 βρε αδερφέ?

Α, ναι, θέλεις και πτυχίο...

Έχεις σκεφτεί και το χρωματάκι? Να το σκεφτείς σοβαρά πριν καταλήξεις σε κάποιο, είναι πολύ σημαντικό...
το λεμονί πάντως θα φορεθεί πολύ αυτό το χειμώνα...

Κάτι φορές νιώθω πως πρασσινίζω εδώ μέσα γμτ  >:(
Έχω τα πάντα στην καρδιά μου,
και ένα πάντα στην κοιλιά μου,
κι όμως πεινάω...

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 662
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #43 στις: 07/01/06, 12:29 »
   Θελει φαντασια για να παιξεις ντραμς...Εκτος του οτι πρεπει να εχεις καλο ρυθμο, πρεπει να βαλεις λιγη φαντασια στο παιξιμο σου...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος practor_orange

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • In George we trust
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #44 στις: 07/01/06, 12:56 »
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, και τώρα που επανήλθε το χρώμα μου, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα ντραμς και η μουσική εν γένη δεν είναι μέσο επίδηξης για να μετριέται η ικανότητα με την ταχύτητα, αλλά ούτε κάτι το οποίο τη μία μέρα το αποφασίζουμε και την άλλη το υλοποιούμε. Θέλει να έχεις έρωτα με τη μουσική, να ξέρεις τί θέλεις και βέβαια να κάνεις και μία έρευνα αγοράς για να δεις τί σου ταιριάζει (και δεν εννοώ χρωματικά).Μίλα πρώτα με κάποιον που να το κατέχει το ζήτημα, σκέψου το καλύτερα και αν δεις ότι αυτό είναι που θέλεις πραγματικά,τότε και μόνο τότε πάρτα.Σε κάθε περίπτωση, καλή αρχή και με το καλό γενικότερα.
Έχω τα πάντα στην καρδιά μου,
και ένα πάντα στην κοιλιά μου,
κι όμως πεινάω...

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #45 στις: 07/01/06, 14:08 »
παιδια συμφωνω με οσα λετε αλλα μου φενεται οτι το παιδι δεν ενοουσε να παιζει γρηγορα σε ταχυτητες αλλα να μαθει γρηγορα να παιζει ντραμς...αν εχει εμπειρια σε αλλα μουσικα οργανα και εχει ορεξη για μελετη ειναι πιθανο εγω παιζω 10 μηνες και επειδη εχω και 5 χρονια κιθαρας απο πριν προχωραω γρηγορα και δεν εχω κανενα προβλημα με το ρυθμο...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος openspaces

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #46 στις: 07/01/06, 19:11 »
Ρε παιδια ελεος τι γειωση ηταν αυτη...
5,5 χρονια ηλεκτρικη
live(s) (rythm)
δεν ειμαι δα και εξωγηινος, απλως τα ντραμς μου αρεσουν παρα πολυ σαν ιδεα αλλα δεν ειχα την ευκαιρια να ασχοληθω μεχρι τωρα

το φουξια νομιζω θα πουλησει φετος

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #47 στις: 07/01/06, 19:59 »
πηγαινε παρε φιλε,οχι ακριβα ομως.αν εχεις φραγκα παω πασο,παρε ακριβα.
επισης μπορεις να κανεις κι αυτο που ειπε ο μαρμελακι
πιασε ρυθμους πανω στα ποδια σου,εγω ποτε δεν ειχα τυμπανα κι εμαθα καπως ετσι(οχι τρελα βεβαια),αλλα κανω καποια καλα πραγματακια.Τα τυμπανα θελουν ανεξαρτητοποιηση ποδιων χεριων,οσο παιζεις και αντιγραφεις δυσκολα πραγματα, θα μαθαινεις.
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #48 στις: 07/01/06, 20:03 »
αμα θες να παρεις σετ π.μ. me να σου πω μην την πατησεις...τωρα οσον αφορα για την εκμαθηση θας πας σε ωδειο η σε δασκαλο μη τρως το χρονο σου τσαμπα...ολοι μπορουν να μαθουν μονοι τους αλλα θα φας 10 φορες περισσοτερο χρονο και εφοσον εχουμε προσβαση σε ωδεια και δασκαλους σε προσιτες τιμες δεν καταλαβενω τον λογο να μην παει καποιος...και γω οπως ειπα κιθαριστας ειμαι 5-6 χρονια και τα βρηκα ευκολα τα τυμπανα και εχω και το ρυθμο μεσα μου οποτε πιστευω θα σε και συ οκ φιλε...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: Drums ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #49 στις: 07/01/06, 20:10 »
σαφως φιλε μου,αν ειχα κι εγω τα χρηματα θα πηγαινα,δεν το συζηταω,αλλα παντα υπαρχουν φιλοι και γνωστοι σε περιπτωση που δεν μπορεις να σου δειξουν,απο κει και περα μπορει να παει για λιγο διαστημα να ξεκολησει και μετα συνεχαει μονος του.απλα το λεω για να μην ξενερωσει.
 8)
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
50 Απαντήσεις
57410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
84916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
225 Απαντήσεις
91473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 21:51
από Fanoukos
6 Απαντήσεις
7248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 17:53
από Blacksheepιος
3 Απαντήσεις
12472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 03:54
από JACKSONMAN
αγορα drums

Ξεκίνησε από new drumer Κρουστά

8 Απαντήσεις
15831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/09, 01:51
από PaSxaLak0s