Αποστολέας Θέμα: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 84915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vivakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #125 στις: 14/04/07, 13:04 »
Σε ιμπανεζ και γιαμαχα αναμεσα σε 400 και 600Ε τι προτεινετε? ??? ??? ??? :-[

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #126 στις: 05/07/07, 20:23 »
Θα σου προτεινω το Cort Action Bass στα 198€ απο Thomann.

Cort χρησιμοποιει ο μπασσιστας του γκρουπ μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος... Βεβαια δεν εχει αυτο το μοντελο αλλα γενικως οσα δοκιμασε ηταν αρκετα καλα...


Το συγκεκριμενο Cort Που αναφερεις δεν ειναι και τιποτα το αξιολογο, ομως για τα λεφτα του ειναι οτι ανωτερο παιζει... (Αντιστοιχο σε αλλες μαρκες περι των 400 ευρω)..

Γενικα τα Cort ομως (κατοχος 2 εξ αυτων) ειναι θα ελεγα, μεχρι τα 1000 ευρω οτι καλυτερο μπορει να αγορασει κανεις. (Συγκριση τιμης-ποιοτητας). Εχουν το Bartolini το συστημα πανω τους, που να κανει να μην ζηλευουν κανενα active συστημα, καθως και καταφερνουν και αντιγραφουν (περα της φινετσας) τα warwick κατα 100% (απο προσωπικη εμπειρια οτι λεω).. Ειναι κατα τη γνωμη μου για οποιον δεν θελει να παει σε καποιο musicman κτλ (λογω χρηματικου) μια αγορα που δεν θα τη μετανιωσει.. Εφτασα να παιζω Jazz και ακομα με καλυπτει (Για το αταστο δεν το συζηταω καν)..

Αποσυνδεδεμένος SaturnOfBass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #127 στις: 19/01/08, 03:55 »
Γεια χαρα!Να θεσω και εγω ενα ερωτημα!εχω ενα Ibanez Gsr200 και ηρθε η στιγμη να το αλλαξω αλλα προς το παρον θα διαθεσω 400-600€!ειμαι αναμεσα στο Ιbanez το ΑΤΚ 300 και στο OLP MM22  το καινουργιο!εχετε κατι να προτεινετε,τι γνωμη εχετε για αυτα τα 2?το στυλ παιξιματος ειναι οτιδηποτε εκτος απο μεταλ!
http://bassandrythm.super-forum.net
Για μπασιστες drummer και κρουστους!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #128 στις: 20/01/08, 19:51 »
Θα σου ελεγα να προτιμουσες το olp

Αποσυνδεδεμένος MusicMaker83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #129 στις: 15/03/08, 21:56 »
Παιδια εγω είμαι κιθαρίστας και θέλω ενα μπασσάκι κυρίως για home ηχογραφήσεις και γενικά για άνοιγμα "οριζοντων" με ένα αδελφό όργανο...

Θέλω να είναι όσο γίνεται πιο all around
απο Heavy μεχρι Jazz

περιμένω προτάσεις μεχρι 400-450
Τα schecter είναι καλά? Είδα το μοντέλο stilleto και μου γυάλισε...
Πώπω ζέζα

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #130 στις: 16/03/08, 01:27 »
Τα schecter γενικώς είναι πιο metal oriented. Εγώ πήρα ένα Cort Artisan B4 και μου βγήκε απίστευτο μπάσσο για τα λεφτά του. 440 από το playback. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, σ'αυτά τα χρήματα δύσκολα βρίσκεις τέτοια ποιότητα. Και γενικά είναι αρκετά all around. Πιστεύω θα σε βολέψει.

Αποσυνδεδεμένος MusicMaker83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #131 στις: 16/03/08, 18:59 »
Ξερεις τι γινεται το θέμα της μάρκας είναι υποκειμένικο μερικές φορές, θέλω αν γίνεται να μου πείτε για την αρχιτεκτονική του οργάνου. Δηλαδή ξύλα, μαγνήτες, passive - active κάι λοιπα που για μένα είναι κινέζικα  ;D
Πώπω ζέζα

Αποσυνδεδεμένος tonyschonys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #132 στις: 22/07/08, 22:21 »
Geia xara se olous
Skeftomai na agoraso kapoio apo ta ibanez BTB(sigkekrimena to 676)
KSerei kaneis ti lene??Ta fwrnwi kaneis stin ellada?
PAntos exoun trometa ksila kai me exoun entiposiasei gnikos

Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #133 στις: 18/08/08, 02:03 »
Γεια σας παιδες. Έχω στην κατοχή μου μία κιθάρα Ibanez RG 370 μ' έναν ενισχυτή VOX 30W και παίζω περίπου 4 έτη.Παράλληλα όμως ανακαλύπτω πως μ'αρέσει πάρα πολύ το μπάσο.Έτσι αποφάσισα ν' αγοράσω ένα καλό (όχι κανά μάπα...) διαθέτοντας 300-450€.Αρχικά ήμουν τελείως "χαμένος" γιατί δεν ήξερα τι στυλ μπάσο ήθελα.Το μόνο που μ' ενδιέφερε ήταν να είναι 4χορδο.

Βγήκα προχθές στα μαγαζιά για να ψαχτώ, αρχικά πήγα Musicorama.Ο τύπος μου πάσσαρε περισσότερο τα Ibanez (τα οποία τα συμπαθούσα από καιρό) και συγκεκριμένα το SR300 FM.Το δοκίμασα βέβαια και σε σχέση με άλα ήταν αρκετά καλό.Για να μη σας πολυκουράζω... πήγα σε άλλα 3 μουσικά καταστήματα μέσα σ' αυτά κι ο Νάκας.Συνολικά σε ολα έπαιξα με cort, (που δε με πολυσυγκίνησε) ibanez, washburn και warwick.Όλα τα μπάσα που κοίταξα ήταν της κατηγορίας: 350-420€.
Το κακό της όλης υπόθεσης είναι πως όταν έβγαινα απ' το ένα μαγαζί νόμιζα ότι είχα κατασταλάξει και μετά πήγαινα στο άλλο και μου τα 'λεγαν αλλιώς οπότε μ' έβαζαν σε αμφιβολίες.Ένα γεγονός που πρέπει να επισημάνω και μου έκανε εντύπωση... Ο Νάκας μου πρότεινε washburn kai yamaha (απολύτως φυσικό), αλλά μου είπε και πολύ καλά λόγια για τα Ibanez παρόλο που δεν τα εισάγει... εν αντιθέσει με ένα μαγαζί που ενώ φέρνει Ibanez ούτε λίγο-ούτε πολύ τα γιουχάισε σαν μπάσα και μου πρότεινε warwick.

Ibanez SR300 FM                  http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4267
Yamaha RBX 374                   http://www.dv247.com/invt/35146/
Washburn XB120                   http://www.dv247.com/invt/44743/
Washburn Taurus T24            http://www.accentmusic.com/details/Washburn_Taurus_T24_Electric_Bass_Guitar.html
Warwick Rockbass Streamer    http://www.thomann.de/gr/warwick_rockbass_streamer_standart_4.htm

Λοιπόν, χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί είμαι μπερδεμένος.Ποια εταιρία λέτε να προτιμήσω; Αν έχετε και κάποιο μοντέλο στο νου σας... Αυτό που πρέπει να γνωρίζετε για μένα έιναι ότι παίζω classic-hard rock, blues και λίγο metal.
Συγγνώμη αν σας κούρασα...
...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #134 στις: 24/08/08, 17:39 »
Αφού ξαναπάς και δοκιμάσεις τα πάντα, δεν θα ακούσεις κανέναν, θα δείς ποιό σε βόλεψε περισσότερο στο χέρι και ποιό σου φάνηκε καλύτερο στ'αυτί, θα πας σπίτι σου και θα το παραγγείλεις απ'έξω. Πέραν απ'την πάρτη σου μην ακούς κανέναν. Λογικό είναι να σου πασάρουν ότι γουστάρουν. Παράδειγμα:

Παράθεση
Ο Νάκας μου πρότεινε washburn kai yamaha (απολύτως φυσικό), αλλά μου είπε και πολύ καλά λόγια για τα Ibanez παρόλο που δεν τα εισάγει... εν αντιθέσει με ένα μαγαζί που ενώ φέρνει Ibanez ούτε λίγο-ούτε πολύ τα γιουχάισε σαν μπάσα και μου πρότεινε warwick

Μπορεί να εισάγει ibanez, αλλά τα warwick είναι και ΠΟΛΥ ακριβότερα από τα Ibanez. ΆΡΑ, περισσότερο κέρδος.

Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #135 στις: 24/08/08, 19:15 »
Ευχαριστώ ρε Gothic για τη συμβουλή σου... αλλά όταν λες απ' έξω εννοείς από εξωτερικό? Γιατί μου δε νομίζω να συμφέρει...

Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #136 στις: 26/08/08, 10:05 »
Τελικά έψαξα σε πάνω από 40 ελληνικά καταστήματα στο web για τα Rockbass της Warwick (σε αυτά κατέληξα) και τα βρήκα στη Θεσσαλονίκη σ' ένα μαγαζί που λέγεται Τσέλιος.(Νομίζω το έχω ξανακούσει από το forum του kithara.gr) Είμαι ανάμεσα σε 3 αν και το πιο φτηνό δεν το πολυκόβω να το επιλέγω επειδή έχει passive μαγνήτες. 8)

http://www.tseliosmusic.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_7_50&products_id=271
http://www.tseliosmusic.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_7_50&products_id=268
http://www.tseliosmusic.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_7_50&products_id=276


Υ.Γ. Μήπως ξέρει κανείς αν κάνει αποστολή στα προϊόντα του ???


Αποσυνδεδεμένος Kyle

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #137 στις: 03/01/10, 17:53 »
Παίδες! I am lost in bass world too!

Ασχολούμαι με ενα Fender Squier Affinity 20 fret μπάσο τα 2 τελευταία χρόνια, και ψάχνω κάτι καλύτερο σε ποιότητα και στυλ ήχου. Η μπάντα που παίζω είναι Hard-Rock και Metal, οπότε χρειάζομαι ενα μπάσο που να βγάζει ήχο κατάλληλο για το στυλ αυτό και να έχει 22+ τάστα... Μπορώ να διαθέσω έως και 600 ευρώ. Help!  8)


Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #138 στις: 03/01/10, 19:25 »
Λοιπον, καταρχην να πουμε οτι δεν υπαρχουν μπασα για μεταλ, ροκ, φανκ κλπ, με καθε μπασο παιζονται τα παντα.

Τωρα, με ταβανι τα 600 (και θεωροντας οτι πας για 4αρι αφου δεν ανεφερες κατι διαφορετικο), αυτο, αυτο και αυτο ειναι παρα πολυ καλα μπασα που πιστευω οτι θα σε καλυψουν πληρως. Προσωπικα θα προτιμουσα το ATK και ας ειναι το πιο φτηνο απο τα 3, αλλα γουστα ειναι αυτα.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/03, 12:55
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
58 Απαντήσεις
65310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
146 Απαντήσεις
140396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
57410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
225 Απαντήσεις
91473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 21:51
από Fanoukos
6 Απαντήσεις
4455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
1 Απαντήσεις
5038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand