Αποστολέας Θέμα: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 84916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #25 στις: 07/01/04, 09:33 »
Na kanw kai mia psiloasxeti erwtisi ? Posoi apo esas paizete me pena? Egw pisteyw oti xalaei ton ixo toy mpassoy , ase pou ta daxtyla dinoun sto ka8e mpassista monadiko ixoxrwma + taxytita sto paiximo toy kai einai ena apo ta xaraktiristika toy ixou pou vgazei o ka8e mpassistas.

Συμφωνός ότι παίζοντας με δάχτυλα έχεις μοναδικό ηχόχρωμα. Προσωπικά εμένα τα δάχτυλα με βολεύουν στο να παίζω ποιό τεχνικά.

Αντίθετη γνώμη έχω στο ότι με δάχτυλα παίζεις ποιό γρήγορα από ότι με πένα. Μα η πένα το μόνο που προσφέρει είναι ταχύτητα.

Έχετε δοκιμάσει να παίξετε με ξύλινη πένα? Δεν ξέρω που θα την βρήτε (δεν έχω δει σε μαγαζί) αλλά ψάξτε!!

Δυστηχώς οι περισσότεροι μπασίστες είναι ή κιθαρίστες που δεν τους "πήγαινε" η κιθάρα, ή κιθαρίστες που αναγκάστηκαν να γίνουν μπασίστες ή γενικά άτομα που είπαν θα παίξω μπάσο γιατί είναι εύκολο και ούτως ή άλλως δεν αποτελεί κύριο όργανο της μπάντας. Κούνια που τους κούναγε... Το μυαλό τους και ένα τρένο γάτες!! Τέτοια γίνονται και μετά που να δωθεί αξία στον μπασίστα..
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος 4-strings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Νιωθω να προχωραω μπροστα μα παντα φτανω πισω...
    • Προφίλ
    • Yian's Web Page
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #26 στις: 07/01/04, 15:35 »
   Egw pantws pisteyw oti ta atoma pou xeroun estw kai elaxista pragmata apo mousiki kai asxolountai energa mazi tis , den 8ewroun tous mpassistes ligotero simantikous apo toys ki8aristes....
   Anyway , to 8ema gia tin pena kai tin taxytita einai sxetiko....Egw px epaiza mpasso 3 xronia kai meta akoumpisa ki8ara (ara kai pena) gia prwti fora....Opws katalavate akoma den mporw na koumantarw kala tin pena , poso mallon na paizw grigora me pena sto mpasso!Kai eytyxws me swnoun ta daxtyla giati mporw na paizw pio grigora.Alla kai ayto einai ypokeimeniko...Yparxei megali diafora stin taxytita twn daxtylwn apo mpassist se mpassist....opws tin vriskei o ka8enas stin teliki!Alla to kanoniko paiximo 8ewrw oti einai me ta daxtyla(exallou einai kali empeiria otan prwtovgazeis fouskales ( :o) sta daxtyla sou!)
   Karhariasgr , kamia parapanw info gia tis xylines penes? Estw kamia url sto internet? Thanks!
Οποιος νομιζει οτι το μπασσο ειναι backstage οργανο , ...ας ακουσει ενα καλο μπασσιστα!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #27 στις: 07/01/04, 21:57 »
Σωστά τα παραπάνω αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο.... ;)

  Karhariasgr , kamia parapanw info gia tis xylines penes? Estw kamia url sto internet? Thanks!

Μπα, ο δάσκαλος μου στο μπάσο είχε. Δεν ξέρω από που την βρήκε. Μπορεί να την έκανε μόνος του. Επίσεις αναφερόταν και στο βιβλίο "Τα πρώτα μαθήματα στο ηλεκτρικό μπάσο" του Αλέξανδρου Στιβακτή.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος theoriz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #28 στις: 27/05/04, 18:17 »
Καλησπέρα σε όλους! Το 5-χορδο μπάσο θα σου δώσει μια μεγαλύτερη ευελιξία στο παίξιμο, δεδομένου ότι θα έχεις περισσότερες νότες ανά θέση. Προσοπική μου επιλογή είναι τα 4-χορδα παντώς. Αυτό που ειπώθηκε για το slap το θεωρώ άκυρο. Victor Wooten,Marcus Miller,Mark King,Stu Hamm και πόλλοι αλλοι μπασιστες που θεωρώ κορυφή παιζουν με 4-χορδα.

Αποσυνδεδεμένος theoriz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #29 στις: 27/05/04, 18:25 »

Αντίθετη γνώμη έχω στο ότι με δάχτυλα παίζεις ποιό γρήγορα από ότι με πένα. Μα η πένα το μόνο που προσφέρει είναι ταχύτητα.


Επίσης διαφωνώ. Όλη η ροκ είναι γραμμένη με πενάτα μπάσα. Αν πάω να παίξω Beatles,ACDC,Van Halen ή κατι τέτοιο θα πιάσω πένα, αλλά για κανέναν άλλο λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/06, 02:10 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #30 στις: 27/05/04, 18:39 »

Αντίθετη γνώμη έχω στο ότι με δάχτυλα παίζεις ποιό γρήγορα από ότι με πένα. Μα η πένα το μόνο που προσφέρει είναι ταχύτητα.
Επίσης διαφωνώ. Όλη η ροκ είναι γραμμένη με πενάτα μπάσα. Αν πάω να παίξω Beatles,ACDC,Van Halen ή κατι τέτοιο θα πιάσω πένα, αλλά για κανέναν άλλο λόγο.
Για μένα είσαι λάθος. Εδώ black και death παίζουν με δάχτυλα, ακόμα και οι Maiden!! Αυτοί που παίζουν με πένα ή δεν έχουν μάθει με δάχτυλα (λάθος) ή είναι κιθαρίστες που αναγκαστικά παίζουν μπάσο....
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #31 στις: 27/05/04, 18:44 »
Εδώ είσαι εσύ λάθος.Δηλ Deep Purple, GnR είχαν άχρηστους μπασίστες που δεν ξέρανε να παίζουν με δάχτυλα;Απλά τους βολεύει πιο πολύ

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #32 στις: 27/05/04, 18:46 »
Είπα εγώ κάτι για άχρηστους??? Ίσως να τους βόλευε ο ήχο πένας αλλά μπορεί και το πρώτο που είπα (να έμαθαν με πένα).
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #33 στις: 27/05/04, 18:48 »
Δεν διαφωνώ για την κλάση των μπασιστών που ανέφερες Φαίδωνα, αλλά με την πένα ο ήχος του μπάσου γίνεται αμέσως πιο πρίμος, ενώ με το δάχτυλο βγαίνει όλη η "μπασιά".
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #34 στις: 27/05/04, 18:51 »
Όχι βρε δεν είπα οτι είπες τίποτα για άχρηστους.Απλά για να δώσω έμφαση το είπα.Πιστεύω πως απλά τους βολεύει έτσι καθώς δεν νομίζω να μην έχουν μάθει με δάχτυλα(Σχεδόν απίθανο μου φαίνεται) :)

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #36 στις: 27/05/04, 19:04 »
Όχι βρε δεν είπα οτι είπες τίποτα για άχρηστους.Απλά για να δώσω έμφαση το είπα.Πιστεύω πως απλά τους βολεύει έτσι καθώς δεν νομίζω να μην έχουν μάθει με δάχτυλα(Σχεδόν απίθανο μου φαίνεται) :)

Μα σου είπα, αν ξεκίνησαν να γίνουν κιθαρίστες και κατέληξαν στο μπάσο λογικό να έμαθαν με πένα. Ή ακόμα και αν έμαθαν μόνοι τους και δεν τους έδειξε κανένας το σωστό παίξημο με τα δάχτυλα. Ξέρεις με δάχτυλα είναι ποιο κουραστικό από ότι με πένα, εκεί μπορεί να το "γύρισαν".
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος theoriz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #37 στις: 27/05/04, 21:37 »
Κοίταξε, δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για το αν ξέραν μπάσο τα μεγαθήρια του ροκ. Σημασία έχει ότι ο ήχος της πένας είναι διαφορετικός από τον ήχο των δαχτύλων, οπότε εγώ χρησιμοποιώ πένα για να προσεγγίσω καλύτερα τον ήχο τους, όταν παίζω την μουσική τους. Τόσο απλά. ;)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #38 στις: 28/05/04, 08:35 »
Κοίταξε, δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για το αν ξέραν μπάσο τα μεγαθήρια του ροκ. Σημασία έχει ότι ο ήχος της πένας είναι διαφορετικός από τον ήχο των δαχτύλων, οπότε εγώ χρησιμοποιώ πένα για να προσεγγίσω καλύτερα τον ήχο τους, όταν παίζω την μουσική τους. Τόσο απλά. ;)
Ψάξε ξύλινη πενα!!! Πρόσφατα έμαθα ότι παίζουν ρόλο και τα ξύλα, δεν ξέρω απο τι ξύλο να είναι, αλλά ψάξε βρες!!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #39 στις: 31/05/04, 20:09 »
Ρωτάω μόνο και μόνο από περιέργεια... Οι εταιρείες που κατασκευάζουν καλές κιθάρες μαζικής παραγωγής (Gibson, Fender, Ibanez...) είναι αυτές που κατα βάσην φτιάχνουν και τα καλύτερα μπάσα, ή καμία σχέση; Επίσης όπως στις κιθάρες υπάρχουν κάποια μοντέλα θρύλοι (βλέπε Les Paul ή Telecaster) υπάρχουν και κάποιοι τύποι μπάσου που έμειναν στην ιστορία; Αναφέρετε μερικά... Για να μαστε μες τα πράγματα...
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #40 στις: 31/05/04, 20:48 »
Oson afora ta mpassa se antithesh me tis kithares pou h Gibson sunagwnizetai epaxia th fender me ena swro montella(les paul,sg klp) to design ths fender me ta precision kai jazz bass htan safws anwtera sa xarakthristika apo ta antistoixa ths gibson kai apoteloun kai shmera th bash panw sthn opoia sxediazontai ta mpassa kai apo alles etaireies.Safws omws yparxoun kai mikroteroi kataskeuastes pleon pou phgan to design tou mpassou ena bhma parapera sxediazontas mpassa upshlhs poiothtas pou kostizoun mia periousia (p.x ta Wal) h ta music man(kai auta design tou Leo Fender).Genika tha elega pws oti isxuei gia tis kithares isxuei kai gia ta mpassa.....yparxoun oi mainstream etaireies(fender klp) alla kai kapoies alles mikroteres pou mporei na exoun mikrotero ogko paragwghs me anagkastika upshloterh timh alla kai axeperasth poiothta.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #41 στις: 31/05/04, 20:55 »
H fender einai isws h monh etairia pou exei meinh sthn istoria toso gia tis kithares oso kai gia ta bassa ths!Ta istorika modela ths einai to Precision bass kai to Jazz bass!H Gibson den ta paei poly kala me ta bassa an eksereseis to Thunderbird to opoio pali dixazei thn Bassistikh koinothta gia tis dynatothtes tou!H ibanez exei arketa kala bassa kai protimountai apo arketous wstoso den yparxei kapoio madelo pou na ksexorizei!Einai poly kala gia arxarious!Ta music man nomizw pws thewrountai kai dikaia ta pio istorika kai koryfaia bassa!Ta modela tous einai ta Stingray kai ta Sterling me ta prota na einai pio dhmofilh!Wstoso h sygekrimenh etairia den exei thn idia paradosh me tis kithares.Kati antistoixo me auto pou shmbainei me th gibson!

Αποσυνδεδεμένος theoriz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #42 στις: 31/05/04, 21:15 »
Όλα τα μπάσα καλά είναι, αρκεί να ξέρεις να παίζεις. Στην συλλογή μου αυτή τη στιγμή έχω 4:

1996 Vigier Arpege 4: Slap
2004 Odyssey Phaeax 4, fretless: Jazz
1997 Musicman Stingray 4: Fingerstyle funk, Classic Rock
2001 fender Jazz USA:  Classic Rock


Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #43 στις: 31/05/04, 23:03 »
Mην ξεχναμε τα yamaha σαν μπασα και τα rickenbacker.Οσο για τα fender,εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου.Τα ibanez τα συμπαθω πολυ περισσοτερο και διαφωνω το οτι προοριζονται για αρχαριους.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #44 στις: 31/05/04, 23:07 »
Μην ξεχνάμε πως η πρώτη εταιρεία που κατασκεύασε ηλ.μπάσσο ήταν η Fender.Από εκεί και πέρα τα Ibanez τα θεωρώ πολύ καλά μπάσσα.

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #45 στις: 01/06/04, 10:14 »
Κι εγώ αναρωτιέμαι - ως εντελώς άσχετη - για τις τιμές. Ας πούμε ένα μοντέλο Jazz Bass της Fender πόσο κάνει; Και υπάρχουν - φαντάζομαι - διάφορες βερσιον του μοντέλου αυτού; Σόρυ για την ασχετοσύνη αλλά όπως θα λεγε κι η γιαγιά μου "we've all been newbies sometime"  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/04, 10:15 από lumi »

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #46 στις: 01/06/04, 13:06 »
times exaertatai apo to mpasso p.x ena jass bass reissue tou 62 einai sta 2025€ ena precision american standard einai 1497€ enw ena jazz bass std made in mexico sta 740€......oti plhrwneis pairneis

Αποσυνδεδεμένος theoriz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #47 στις: 01/06/04, 19:08 »
Κοίταξε, γενικά τα καλυτερα μπάσα φτιάχνονται άπο εταιρίες που φτιάχνουν αποκλειστικά μπάσα. Κάποια από τα καλύτερα που έχω παίξει είναι modulus,alembic,Don Grosh,Vigier Arpege,Tobias,Ken Smith. Επίσης, έχω ακούσει απίστευτα λόγια για τα Fodera, αλλά δεν είχα την ευκαιρία να παίξω ποτέ. Τέλος τα δικά μας τα Odyssey, που έχω την τιμή να είμαι κάτοχος ενός.
     Οι τιμές των παραπάνω οργάνων κυμαίνονται απο 2.500-7000 ευράκια... Γενικά στην Έλλάδα πάντως, η αγορά του μπάσου είναι πόλυ περιορισμένη ......
  Όσο για τον φίλο μου τον fenderiarh, ένα jass bass custom shop tou 62(δεν μιλάω για reissue), ξεκινάει από 4.500$ στην Αμερική. Εδώ Φυσικά δεν υπαρχουν τέτοια όργανα. Αυτά τα ολίγα.

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #48 στις: 01/06/04, 19:42 »
Κοίταξε, γενικά τα καλυτερα μπάσα φτιάχνονται άπο εταιρίες που φτιάχνουν αποκλειστικά μπάσα. Κάποια από τα καλύτερα που έχω παίξει είναι modulus,alembic,Don Grosh,Vigier Arpege,Tobias,Ken Smith.
Δεν έχω ακούσει για τις άλλες αλλά η Vigier φτιάχνει και κιθάρες.Και καλές μάλιστα :)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #49 στις: 01/06/04, 21:10 »
   εδω πρεπει να ειχα ενα μνμα αλλα "σβηστικε" παλι! Τεσπα!  :-X >:(

  Αν δεν κανω λαθος τα "Οδυσεια" ειναι του Ιωαννιδη! Ψιλο-καλα ειναι (του τα χαριζει του Γιωτη για να τους κανει διαφημιση...), αλλα ας μην μπλεξετε με χειροποιητα, λογω κοστους!

   Τα warwick μου αρεσουν εμενα, αλλα το κακο πο εχουν ειναι το "ζυγισμα" τους
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/03, 12:55
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
58 Απαντήσεις
65314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
146 Απαντήσεις
140399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
57410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
225 Απαντήσεις
91473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 21:51
από Fanoukos
6 Απαντήσεις
4455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
1 Απαντήσεις
5038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand