Αποστολέας Θέμα: Ραγισμα στην ενωση λαιμου  (Αναγνώστηκε 3472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Ραγισμα στην ενωση λαιμου
« στις: 12/03/11, 16:17 »
Ραγισμα στην ενωση λαιμου
αυτη τη βδομαδα παρατηρησα ενα ραγισμα στο χρωμα τη κιθαρας μου.φεντερ μεξικαν στρατ.λοιπον οπως ελεγα στην ενωση του λαιμου λιγο ποιο πανω (δηλαδη στο πανω κερατο της κιθαρας στην ενωση λαιμου με σωμα υπαρχει ενα μικρο ραγισμα στην μπογια.ο καθηγητης μου μολις το ειδε τρελαθηκε δεν ηξερε τι ηταν.εχετε καμια ιδεα?μηπως προχωρησει το ραγισμα?


το ραγισμα δεν ειναι μεγαλο ειναι περιπου 9 χιλιοστα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ραγισμα στην ενωση λαιμου
« Απάντηση #1 στις: 12/03/11, 16:18 »
αν είναι στο χρώμα...γιατί τρελάθηκε ο άνρθωπος?
αν είναι στο ξύλο...τότε τρέχα σε μάστορα....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ραγισμα στην ενωση λαιμου
« Απάντηση #2 στις: 12/03/11, 16:31 »
H κιθαρα ειναι τυπου strat bolt on ετσι δεν ειναι;
Αυτο που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο. Ο λαιμος καπου ψιλοκουνηθηκε (ακομα και με τις θερμοκρασιες γινεται αυτο, με υγρασια κτλ) και επειδη ηταν καλα σφηνωμενος, σηκωσε λιγο το βερνικι της μπογιας ή και την μπογια και ραγισε. 99.9% αυτο ειναι ενα απλο ραγισματακι στην μπογια και τιποτα που να επηρεαζει κατα τα αλλα την κιθαρα περα του οτι θα το βλεπεις. Ειναι κατι συνηθισμενο.
Βεβαια, γι απαν ενδεχομενο, αν θες μπορεις να ξεσφιξεις τον λαιμο (αφου βγαλεις χορδες) και να τον αφαιρεσεις για να δεις τι γινεται, αλλα πιστευω οτι θα δεις αυτο που σου λεω.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ραγισμα στην ενωση λαιμου
« Απάντηση #3 στις: 12/03/11, 18:21 »
Έχει δίκιο ο Johnie Darko. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Αυτό το έχω δει ακόμα και σε καινούργιες κιθάρες. Συνήθως είναι εντελώς επιφανειακό και δεν επηρρεάζει τη δομική ακεραιότητα ούτε τη λειτουργία της κιθάρας. Αν ψάξεις στο Internet για neck pocket crack, θα βρεις πολλές πληροφορίες και φωτο για αυτό το θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Ραγισμα στην ενωση λαιμου
« Απάντηση #4 στις: 12/03/11, 18:57 »
αν είναι στο χρώμα...γιατί τρελάθηκε ο άνρθωπος?
αν είναι στο ξύλο...τότε τρέχα σε μάστορα....


στο χρωμα ειναι

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Ραγισμα στην ενωση λαιμου
« Απάντηση #5 στις: 12/03/11, 18:57 »
H κιθαρα ειναι τυπου strat bolt on ετσι δεν ειναι;
Αυτο που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο. Ο λαιμος καπου ψιλοκουνηθηκε (ακομα και με τις θερμοκρασιες γινεται αυτο, με υγρασια κτλ) και επειδη ηταν καλα σφηνωμενος, σηκωσε λιγο το βερνικι της μπογιας ή και την μπογια και ραγισε. 99.9% αυτο ειναι ενα απλο ραγισματακι στην μπογια και τιποτα που να επηρεαζει κατα τα αλλα την κιθαρα περα του οτι θα το βλεπεις. Ειναι κατι συνηθισμενο.
Βεβαια, γι απαν ενδεχομενο, αν θες μπορεις να ξεσφιξεις τον λαιμο (αφου βγαλεις χορδες) και να τον αφαιρεσεις για να δεις τι γινεται, αλλα πιστευω οτι θα δεις αυτο που σου λεω.
οντος bolt on neck εχω.μπορει να ειναι ετσι.αλλα φοβαμαι μηπως προχωρισει το σκασιμο

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Ραγισμα στην ενωση λαιμου
« Απάντηση #6 στις: 12/03/11, 19:06 »
Έχει δίκιο ο Johnie Darko. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Αυτό το έχω δει ακόμα και σε καινούργιες κιθάρες. Συνήθως είναι εντελώς επιφανειακό και δεν επηρρεάζει τη δομική ακεραιότητα ούτε τη λειτουργία της κιθάρας. Αν ψάξεις στο Internet για neck pocket crack, θα βρεις πολλές πληροφορίες και φωτο για αυτό το θέμα.

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.areyouexperienced.net/ebay/70sstrat/MVC-728S.JPG&imgrefurl=http://www.areyouexperienced.net/fender_robin_trower_modded_Strat.htm&usg=__eZHqK6WiLdvwPgRarwFP9fVhUyU=&h=480&w=640&sz=15&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=KvzHu0O0LBiD6M:&tbnh=143&tbnw=199&ei=uad7TY3lFpGEhQf2qZHxBg&prev=/images%3Fq%3Dneck%2Bpocket%2Bcrack%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26biw%3D1280%26bih%3D915%26tbs%3Disch:10%2C5&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=811&vpy=80&dur=1320&hovh=194&hovw=259&tx=233&ty=142&oei=uad7TY3lFpGEhQf2qZHxBg&page=1&ndsp=27&ved=1t:429,r:3,s:0&biw=1280&bih=915


εδω εχει ακριβψς αυτο που εχω παθει αλλα το ραγισμα ειναι μικροτερο.
εχω να φοβαμαι τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ραγισμα στην ενωση λαιμου
« Απάντηση #7 στις: 12/03/11, 19:38 »
Oχι αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια αν δεν δω το οργανο. Αν δεν σου χει πεσει η κιθαρα ειναι απιθανο απο μονη της να επαθε ζημια και να χει οντως προβλημα το ξυλο.
Νομιζω οτι απλα ειναι ραγισμα στο χρωμα, αλλα αν θες να ησυχασεις, απλα βγαλε τον λαιμο και κοιτα το neck pocket εκει που παταει ο λαιμος για να δεις αν υπαρχει και εσωτερικα κανα ραγισμα. Νομιζω οτι δεν θα βρεις τπτ, αλλα αν προκειται να σε καθησυχασει, απλα καντο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/05, 12:37
από oldnavy
14 Απαντήσεις
8136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 04:50
από dellas
8 Απαντήσεις
3990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 17:15
από mesimeriaris
4 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:23
από kuiper
20 Απαντήσεις
7664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:53
από Σκίρων
6 Απαντήσεις
3352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 01:47
από Αnthia
8 Απαντήσεις
3483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 07:58
από kuiper
8 Απαντήσεις
4198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 19:50
από kopaniamento
0 Απαντήσεις
1668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 15:53
από konstantinos.g
13 Απαντήσεις
6681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/14, 01:37
από ScorpionsManiac