Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ακουστικής κιθαρας  (Αναγνώστηκε 11025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος naikmama

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Επιλογή ακουστικής κιθαρας
« στις: 10/02/13, 22:02 »
Καλησπέρα σας! Σκέφτομαι να αγοράσω ακουστική κιθαρα αλλά σε 3/4 γιατί έχω μικρά δάκτυλα και το κανονικό μέγεθος με κουράζει. Αυτές που έχω δει ειναι η taylor gs mini (spruce)  που υπαρχει και σε (μαονι) και η Martin LXM little αλλά δεν μπορω να αποφασίσω ποια απο της δυο να πάρω και για την taylor πια έκδοση της , χρειάζομαι πραγματικά την βοήθεια σας. ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 10/02/13, 23:16 »
Καλώς ήρθες στο στέκι μας.

Eγώ τουλάχιστον από αυτές τις δύο θα προτιμούσα την Taylor. Είναι μεν αρκετά πιο ακριβή, αλλά μού φαίνεται γενικά καλύτερη από πλευράς κατασκευής και υλικών (καπάκι από συμπαγές ξύλο, εβένινη ταστιέρα κλπ) από τη Martin, οπότε η διαφορά τιμής αντανακλά την ποιότητα των δύο οργάνων. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει λάβει τόσο καλές κριτικές από περιοδικά και ιστοσελίδες. Αν λοιπόν μπορείς να διαθέσεις τα 500 Ευρώ, θα σού έλεγα να την προτιμήσεις. Όσο για την έκδοση, το spruce θα σού δώσει πιο λαμπερό και πριμαριστό ήχο σε σύγκριση με το μαόνι που θα είναι κάπως πιο σκοτεινό και μπάσο.

Νομίζω πάντως ότι το καλύτερο θα ήταν να πας να δοκιμάσεις τις κιθάρες αυτές και να δεις από πρώτο χέρι ποιά σε βολεύει καλύτερα. Αν αυτό δεν είναι δυνατό, ψάξε να βρεις demo στο youtube ή αλλού ώστε να πάρεις τουλάχιστον μια καλύτερη ιδέα για τον ήχο του κάθε μοντέλου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος naikmama

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 10/02/13, 23:31 »
Ευχαριστώ  πολύ Απολλων για την άμεση απάντηση σου. Δεν ειναι εύκολ να πάω να δοκιμάσω γιατί μένω σε επαρχία . Τελικά θα καταλήξω στην δική σου γνώμη γιατι εγώ είμαι άσχετη κ με το καπάκι spruce.. Η αγορά θα γίνει μέσω Internet μήπως μπορείς να με βοηθήσεις κ σε αυτό ; Ενα μεγάλο ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 11/02/13, 00:20 »
Με τη βοήθεια του Goοgle shopping, κάτι μπορώ να κάνω... ;)  Βέβαια oι σύνδεσμοι που παρατίθενται είναι για Βρετανικά καταστήματα, καθώς δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας και δεν έχω ιδέα από Ελληνικά καταστήματα. Aλλά αφού η αγορά θα γίνει μέσω Διαδικτύου, αυτό που μετράει είναι να βρεις την καλύτερη τιμή.

The Guitar Store - £416

AC Hamilton - £416

GAK - £430

Andertons - £430

GuitarGuitar - £430

Dawsons - £430

Reidys - £430

Rich Tone Music - £430

Coda Music - £430

GigGear - £430

Από τα παραπάνω μαγαζιά, ξέρω σίγουρα ότι το GAK, το Coda, το Andertons και το Reidys στέλνουν Ελλάδα. Για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος. Το καλύτερο θα ήταν να στείλεις σε όλα email και να ζητήσεις συγκεκριμένες πληροφορίες σχετικά με τα έξοδα αποστολής, τους courier που χρησιμοποιούν κλπ. Να ρωτήσεις οπωσδήποτε ποιά είναι η καλύτερη τιμή που μπορούν να σού κάνουν, καθώς αρκετά μαγαζιά θα σού δώσουν μια επιπλέον έκπτωση της τάξης του 5-10%. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και γιατί να μη γλυτώσεις μερικά Ευρώ;

Υπόψη ότι οι παραπάνω τιμές ή όποιες άλλες σού δώσουν είναι σε λίρες Αγγλίας, οπότε θα πρέπει να τις μετατρέψεις σε Ευρώ για να ξέρεις τι πληρώνεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος naikmama

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 11/02/13, 00:51 »
Δεν έχω λόγους να σ ευχαριστήσω με βοήθειες παρά πολύ και πάλι ευχαριστώ!!!!! :clap :clap

Αποσυνδεδεμένος naikmama

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 11/02/13, 09:55 »
Και κατι ακομα αν και σε κουρασα η GS Mini , GS Mini Blackwood , GS Mini Maple , GS Mini Rosewood μπορει να εχουν διαφορα κ στην ποιοτητα του ηχου? Εσυ ποια θα επερνες ?  ;) ;) ευχαριστω πολυ ΑΠΟΛΛΩΝ !!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 15:57
από groovymood
2 Απαντήσεις
2340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 15:26
από soma1
10 Απαντήσεις
7189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 20:37
από karhar
114 Απαντήσεις
27777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/12, 23:34
από Kosthrash
15 Απαντήσεις
12182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 21:17
από adr1anos
8 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
6 Απαντήσεις
5289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
2999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 22:07
από marley78
5 Απαντήσεις
7114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 16:20
από kingjulio
8 Απαντήσεις
4528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/16, 11:51
από Απόλλων