Αποστολέας Θέμα: preamp+effects για ακουστικα οργανα  (Αναγνώστηκε 3386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
γεια χαρα στους γνωστες και μη  ;D

λοιποοον, ψαχνω για κατι σε προενισχυση+effects για ακουστικα οργανα, δηλαδη να περναω κανενα βαθακι, κανενα eq κλπ (και απο εκει κατευθειαν σε house pa, κονσολα, pc ή οτιδηποτε.)

δε γνωριζω πολλα για το τι κυκλοφορει στην αγορα που να ειναι specialized για ακουστικα οργανα, περαν απο τα γνωστα της ηλεκτρικης (pod x3, psa κλπ) αλλα νομιζω πως αυτα ειναι λιγο too much, με την εννοια οτι θα χρησιμοποιω μονο λιγα απο αυτα που προσφερουν.

ιδανικο θα ηταν να παιρνει οργανο και μικροφωνο την ιδια στιγμη οπως κανει το x3 απ'οσο ξερω.
ενα feature που δεν το εχει αυτο το fishman λχ., αλλα το εχει αυτο (με εναν xlr to 1/4 converter)

γενικα υπαρχει τιποτα σε στυλ "κλασικη επιλογη" για acoustic ωστε να μην πηγαινω ψαχνοντας ή να κοιταξω και στις γνωστες λυσεις της ηλεκτρικης;

για budget ελεγα να κινηθω γυρω στα 4 κατοσταρικα πανω κατω, για κατι απλως αξιοπρεπες καθως δε το προοριζω για πολυ σοβαρη χρηση.
any suggestions?  ???

When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: preamp+effects για ακουστικα οργανα
« Απάντηση #1 στις: 21/08/10, 02:33 »
Μια λύση είναι η λύση του DI. Το οποίο θα σε βολέψει για μπάσα-μεσαία-πρίμα κτλ. Γενικά ιδανικό για live αφού φτιάχνεις τον ήχο σου "χοντρικά" από το σπίτι και απλά τον ρετουσάρεις στο μαγαζί. Προσωπικά έχω και προτείνω αυτό:
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5708

Για εφέ τύπου reverb/chorus θα πρότεινα τα παρακάτω που επίσης χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τώρα:
http://www.thomann.de/gr/fishman_afx_pedal_chorus.htm (chorus) και
http://www.thomann.de/gr/fishman_afx_pedal_reverb.htm (reverb)

Με τον παραπάνω συνδυασμό, μιας και το DI περιλαμβάνει και έξοδο XLR μπορείς να συνδέσεις το ένα ή και τα 2 πεταλάκια σε loop του DI, και να στείλεις με XLR το σήμα σου έτοιμο σε κονσόλα ή κάτι σχετικό.

Ελπίζω να βοήθησα  :)

"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: preamp+effects για ακουστικα οργανα
« Απάντηση #2 στις: 21/08/10, 22:01 »
Thanks φιλε, ωραιο φαινεται αυτο το DI, απλως θα προτιμουσα να εχω 2 inputs και ενα output, κατι σαν mixing preamp δηλαδη.

Κατι σαν αυτο το Solstice που πετυχα ψαχνοντας, παει γυρω στα 3μιση κατοσταρικα, συν το κοστος για κανενα εφφεδακι βεβαια.


Η αλλη λυση βεβαια θα μπορουσε να ηταν ενας μικρος μικτακος με λιγα effects, σαν αυτον τον Allen & Heath ή καποιον απο τους μικρους της Mackie (οπως οι ProFX ή οι μικροι VLZ).
Αλλα... δεν εχω καθολου πρακτικη εμπειρια με τετοιους μικτες και δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι ποιοτικοι σε τοσο χαμηλα budget...


Γενικα θελω μια compact λυση, απλη και οσο γινεται αξιοπρεπη, για να περνω σημα απο ακουστικο οργανο (κιθαρα κατα κυριο λογο) και μικροφωνο.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/10, 22:38 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: preamp+effects για ακουστικα οργανα
« Απάντηση #3 στις: 23/08/10, 01:55 »
Το σίγουρο είναι οτι θα χρειαστείς κάτι που να σου ρυθμίζει ξεχωριστά τον ήχο σου στο ακουστικό όργανο και στη φωνή. Νομίζω πως τελικά μία μικρή κονσολίτσα είναι αυτό που χρειάζεσαι. Μου άρεσε η Mackie λύση, έχω χρησιμοποιήσει αλλά και ακούσει και τα καλύτερα λόγια οπότε λογικά δεν θα σε απογοητεύσει.

Πρόσεξε μόνο να προσφέρει τα εφέ που χρειάζεσαι (και ανεξάρτητα σε κάθε κανάλι). Εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις εξωτερικά εφέ.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 11:15
από mixanobios
10 Απαντήσεις
11500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/06, 17:56
από The common cunning linguist
21 Απαντήσεις
7773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:08
από Raz
27 Απαντήσεις
9833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:44
από Stel Andre
6 Απαντήσεις
3852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 23:14
από SirBlackBass
7 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 17:36
από Wildrek
6 Απαντήσεις
3632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 13:45
από tech21man
8 Απαντήσεις
4259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:03
από Jezus
16 Απαντήσεις
5465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 16:42
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 11:34
από Dr Wolf