Αποστολέας Θέμα: Αγορά καμπίνας 2x12 για METAL με blackstar ht 100  (Αναγνώστηκε 3404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Τελικά αποφάσισα να αγοράσω μια κεφαλή blackstar ht-100 καθώς οι τραζιστορ ενισχυτές(που έλεγα στην αρχή) χάνουνε πολύ σε δυναμικές και αυτος είναι πολύ καλος και φτηνός  ,επειδή ο ήχος όμως της κεφαλής πιτσιλάει λίγο(αν το πιάνεται) χρησιμοποιώ ένα eq (6band mxr) για να το διορθώσω ως ένα σημείο.Θέλω μια καμπίνα λοιπόν που να έχεις σαν ηχόγραφο(δεν υπαρχει στο λεξικό μην κοιταξεται) να ακούγεται πιο κάφρικος ο ήχος,αν γίνεται αυτό  (περισσότερο ακριβος τραζίστορ(randall kata protimisi ;D ))

Το βίντεο απο κάτω έχει πάρα πολύ κοντινο ήχο στον ενισχητή(είναι λες και ακούω τον ενισχητή ):


και αυτο είναι ένα παραδείγμα καλό που βρίκα όπου έχει αυτο το στοιχείο που δεν μπόρεσα να βρώ στο head αυτο(όλα τα αλλά μου έιναι τέλεια ζωντανία,solo κ.τλ.)

(είναι ηχογραφημένο με blackstar series one)

Όποιαδήποτε άλλη ιδέα,αποδεκτή!
τιμή=~200-300(χωρις να βάζω ιδιετερο όριο,αν αξίζει μαζευώ και αλλα)

εξοπλισμός που χρησιμοποιώ:jackson dinky with duncan sh-4 gibson explorer(stock magnites) mxr eq 6 band

Υ.π. Είμαι ο τύπος τον μεσαίων gain και όχι τον πολυ κοφτών μεσσαιών.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/11, 21:36 από tomkarachris »

Αποσυνδεδεμένος Ermac

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καμπίνας 2x12 για METAL με blackstar ht 100
« Απάντηση #1 στις: 09/07/11, 16:12 »
Ο γείτονας μου ο Peter (τρελό παρτάλι... ;D ) έχει τον Blackstar HT 20 και από καμπίνα παίζει με αυτή.

Είναι ακριβή βέβαια για τα λεφτά που διαθέτεις αλλά αν πιάνω σωστά την περιγραφή σου σίγουρα θα πάρεις τον ήχο που θες.

Παίζει με μια Jackson Kelly αν αυτό βοηθά και 1-2 πετάλια (wah και μάλλον booster).

Δεν έχω εμπειρία με κάποια 2 x 12 πιό οικονομική απ' την Traynor... :-\

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά καμπίνας 2x12 για METAL με blackstar ht 100
« Απάντηση #2 στις: 12/07/11, 13:43 »
Η traynor εχει greenback απ'οτι βλεπω, που προσωπικα δεν μου αρεσουν πολυ, ενω και στα μπασα δεν τα πανε και πολυ καλα, ενω αντεχουν και μονο 25 βατ το καθε ενα, οποτε αν καποια στιγμη βαλεις δυνατα την 100-αρα κεφαλη υπαρχει κινδυνος να τα καψεις κτλ.
Δες και το βιντεακι σε αυτο το θεμα να παρεις μια πρωτη γευση πως ακουγωντε τα γκρινμπακ παντως, μπορει εσενα να σου αρεσουν.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=82798.0

υ.γ. το δευτερο βιντεο δες που εβαλε ο tech21man
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/11, 13:45 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καμπίνας 2x12 για METAL με blackstar ht 100
« Απάντηση #3 στις: 12/07/11, 14:01 »
Για εμενα η καμπινα ειναι πανω απο το 50% του ηχου!Οποτε καλυτερα ειναι να δωσεις κατι παραπανω!
Εχω 2 καλα κεφαλια αλλα η καμπινες μου ειναι μετριες εως κακες!Μολις δοκιμασα καλες καμπινες οι ενισχυτες μεταμορφωθηκαν!
Οποτε κοιτα κατι σε ENGL h Orange και καλο θα ειναι ειναι να αποφυγεις τα Greenback!
Εγω προτιμω την Οrange και μαλλον θα πατησω pause στην αγορα κιθαρας και θα την χτυπησω!!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά καμπίνας 2x12 για METAL με blackstar ht 100
« Απάντηση #4 στις: 12/07/11, 17:50 »
Ακριβως οπως τα λεει, παλια καλα που το λεει και καποιος αλλος γιατι καθε λιγες μερες λεω τα ιδια και εχω καταντησει γραφικος...  :P
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά καμπίνας 2x12 για METAL με blackstar ht 100
« Απάντηση #5 στις: 12/07/11, 20:57 »
Aν εξαιρεσουμε τα χερια του κιθαριστα, ο ενισχυτης μαζι με το ηχειο που τον συνοδευει ειναι το Α και το Ω του ηχου. Αν το Α ειναι ο ενισχυτης, το Ω ειναι η καμπινα.
Καθε ενισχυτης φτιαχτηκε βασικα για το δικο του ηχειο (κατι που επισης πολλοι δεν καταλαβαινουν). Αυτο δεν σημαινει οτι με αλλα ηχεια δεν θα παιξει ο ενισχυτης ή θα ακουγεται λαθος, αλλα απλα οταν ο κατασκευαστης σχεδιαζε αυτον τον ενισχυτη, τον σχεδιαζε με τα Χ ηχεια μαζι για να πετυχει τον Χ ηχο και αισθηση. Αν εσυ τωρα πας στην πορεια και αλλαξεις το Χ με ενα Υ ηχειο, ουσιαστικα αλλαζεις και τον ηχο του ενισχυτη και ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πρεπει να ξαναρυθμισεις eq κτλ για να "κουρδισεις" τον ενισχυτη πανω στο νεο ηχειο.
Με λιγα λογια, ο ενισχυτης ειναι αυτος που μας δινει την αισθηση (δυναμικες, αποκριση κτλ) και την γενικοτερη χροια του ηχου, αλλα το ηχειο ειναι αυτο που πραγματικα διαμορφωνει το τελικο ηχητικο αποτελεσμα.
Απο κει και περα, δεν μπορω να προτεινω καποιο συγκεκριμενο ηχειο, αλλα σαν μεγαφωνα εντος ηχειου, θα προτεινα ειτε κατι σε vintage 30, ειτε συνδυασμος vintage 30 & GH30 ή τελος vintage 30 & 75 για τον ηχο που θες.
Επαναλαμβανω: Οχι οτι με αλλα μεγαφωνα δεν θα γουσταρεις (πχ με Greenbacks που γ****ε κατ'εμε), αλλα με τα vintage 30 εχεις αυτη την χιλιοακουσμενη μεν αλλα ΠΑΝΤΑ "απαραιτητη" συχνοτικη αποκριση με τα υψηλομεσαια και τα μεσαια (και σχετικα καλη αποκριση σε μπασσα) που ξυριζουν μεσα στην μιξη στους περισσοτερους metal/hard rock δισκους που εχουν κυκλοφορησει.
Αν γουσταρεις αυτον τον ηχο, τα vintage 30 (και σε συνδυασμο με καποια απο αυτα που ειπα και πιο πανω) ειναι μανουλες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Blackstar HT-5

Ξεκίνησε από Baroness Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 01:57
από Baroness
22 Απαντήσεις
7653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
7 Απαντήσεις
4672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 23:18
από vaig3
20 Απαντήσεις
7816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
11 Απαντήσεις
5569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
12 Απαντήσεις
5239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/13, 22:45
από vaig3
25 Απαντήσεις
13430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/16, 18:09
από vegos
14 Απαντήσεις
6104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/14, 01:38
από kkmspm (φλουτσ)
43 Απαντήσεις
24256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/23, 14:31
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/20, 20:14
από giorgos1990